Постанова № 31663814, 03.06.2013, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2013
Номер справи
807/1413/13-а
Номер документу
31663814
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 червня 2013 рокум. Ужгород№ 807/1413/13-а

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючої судді Плеханова З.Б.

при секретарі судового засідання - Федорова Г.Ф.

за участю сторін :

позивача: Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, представник - Грись О.В. ;

відповідача: ОСОБА_2 - не зявився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості ,-

В С Т А Н О В И В:

Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 03 червня 2013 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 06 червня 2013року.

Позивач - Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Управлінням ПФУ в Іршавському районі проводилася перевірка пенсійних справ учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС , які отримують пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до статті55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , статус яким надано на підставі довідок, виданих Управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу.

За дорученням Головного управління Пенсійного фонду України для уточнення періоду участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, управлінням ПФУ в Іршавському районі направлено запити до Державного Галузевого архіву Міністерства оборони України. В результаті чого, як зазначає позивач, по двом пенсійним справам виявлено порушення, яке впливає на право призначення пенсії із зниженням пенсійного віку та виникає питання підставності та правомірності віднесення даних осіб до певної категорії учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Зокрема, ОСОБА_2 не мав права виходу на пенсію в 50 років згідно ст.55 Закону України Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В зв'язку з частковим не підтвердженням первинними документами періоду перебування в зоні відчуження громадянина ОСОБА_2 за період з січня 2012 року по червень 2012 року виникла переплата пенсії.

В судовому засідання представник позивача позовні вимоги підтримав, з підстав, зазначених у позовній заяві, просить позов задовольнити.

Відповідач повторно в судове засідання не з'явився з невідомих причин. Заперечень на адміністративний позов не подав. Про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином підтверджується повідомленням про вручення ( а. с.23).

Відповідно до статті 128 частини 4 КАС України уУ разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Хоча відповідач і подав заяву, однак не підтвердив причину неявки належними доказами.Слід зазначити , що в попереднє судове засідання відповідач також не зявлявся.

У відповідності до ст. 122 КАСУ адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом

На підставі наведеного, суд приходить до висновку про можливість проведення судового розгляду у відсутності відповідача в прядку статті 128 частини 2 КАС України на підставі наявних у справі доказів.

Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що Управлінням ПФУ в Іршавському районі проводилася перевірка пенсійних справ учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС , які отримують пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 ЗУ " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , статус яким надано на підставі довідок, виданих Управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу.

В пенсійній справі ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, наявне посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986-1987 рр. 2 категорії серія НОМЕР_2, яке видано 10.01.1994 року (а.с.10).

Згідно статті 55 ЗУ " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на зменшення пенсійного віку на 10 років надається особам, які працювали у зоні відчуження у 1986 році - не менше 5 календарних днів.

На підставі копії архівної довідки, виданої Управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу № 24/19994 від 22.12.1993 року було визначено право на зменшення пенсійного віку на 10 років, в якій було зазначено, що ОСОБА_2 виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження з 14.12.1986 року по 18.12.1986 рік ( а.с.7).

01 березня 2012 року за Вих. № 1088/03 Управлінням ПФУ в Іршавському районі дано запит до Державного Галузевого архіву Міністерства оборони України щодо перевірки підставності надання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_2 ( а. с. 9).

30.05.2012 року отримано відповідь за вих. № 68269 Державного Галузевого архіву Міністерства оборони України , з якої вбачається , що громадянин ОСОБА_2 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році лише 4 дні та 21 день у 1987 році (а. с. 8).

Вищенаведене свідчить про те, що це дає громадянину ОСОБА_2 право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку тільки на 8 років (за роботу у зоні відчуження у 1987 році).

Беручи до уваги вищевикладене, встановлено, що громадянин ОСОБА_2 не мав права виходу на пенсію в 50 років згідно ст.55 Закону України Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В зв'язку з частковим не підтвердженням первинними документами періоду перебування в зоні відчуження гр. ОСОБА_2 за період з січня 2012 року по червень 2012 року виникла переплата пенсії ( а. с. 7-8).

Управлінням ПФУ в Іршавському районі 04 липня 2012 року було проведено засідання комісії по призначенню пенсій, де комісія прийняла рішення, про що складено протокол №13 припинити виплату пенсії мешканцю АДРЕСА_1 ОСОБА_2 з 01.07.2012 року, про що його повідомити та про повернення ним переплаченої суми пенсії ( а. с. 6).

Відповідно до ст.49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсій за рішенням територіальних органів пенсійного фонду або рішенням суду припиняється якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості.

Управлінням було виявлено зловживання з боку пенсіонера ОСОБА_2 .

Згідно ч.1 ст.50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

В добровільному порядку Відповідач) не погасив заборгованість суми надміру виплачених сум пенсій до управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області.

Ненадходження коштів до бюджету Пенсійного фонду України порушує інтереси держави, оскільки спричиняє шкоду її економічним інтересам, унеможливлює їх використання на соціальні потреби, тим самим підриває основи і принципи суспільного ладу.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Матеріалами справи доведено наявність заборгованості відповідача по надмірно виплаченої пенсії в сумі 4549,68 грн., тобто, правомірність звернення до суду з зазначеним позовом , в зв'язку з чим вимоги позовної заяви є обґрунтовані та підтвердженні належними та допустимими доказами.

Відповідно до ч. 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі наведеного та керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України , суд -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов Управління пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості - задовольнити.

2.Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) надміру виплачену пенсію в сумі 4549,68( чотири тисячі п'ятсот сорок дев'ять гривень шістдесят вісім копійок) грн., на користь Управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області на р/р 25604340694 в ГУДКУ в Закарпатській області МФО 312356 код ЄДРПОУ 20449666.

3. Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

4. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя З.Б. Плеханова