ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" травня 2013 р.Справа № 5017/947/2012
Господарський суд Одеської області
У складі судді - Желєзної С.П.
Секретаря судових засідань - Воробйова А.В.
За участю представників сторін:
Від позивача: Запорожець К.С. за довіреністю № 31 від 02.01.2013р.
Від відповідача: Кордюк О.А. за довіреністю від 13.05.2013р.
Від третьої особи: не з'явився.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом державного підприємства „Одеська залізниця" до товариства з обмеженою відповідальністю „Бомонд", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - комунального підприємства „Одесреклама", про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство „Одеська залізниця" (далі по тексту - ДП „Одеська залізниця") звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю „Бомонд" (далі по тексту - ТОВ „Бомонд") про зобов'язання демонтувати незаконно встановлену рекламну конструкцію. В обґрунтування пред'явленого позову ДП „Одеська залізниця" посилається на незаконне, без отримання відповідної згоди позивача як підприємства залізничного транспорту, розміщення відповідачем зовнішньої реклами на спеціальній конструкції, розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Отамана Головатого, ст. Одеса - Пересип, в межах земельної ділянки, наданої ДП „Одеська залізниця" в постійне користування на підставі державного акту на право постійного користування землею І-ОД № 000301.
Ухвалою суду від 29.03.2012р. господарським судом вказану позовну заяву ДП „Одеська залізниця" було прийнято до розгляду та порушено провадження у справі № 5017 / 947 / 2012. Крім того, названою ухвалою в порядку ст. 27 ГПК України до участі у справі було залучено комунальне підприємство „Одесреклама" (далі по тексту - КП „Одесреклама").
Відповідач повністю заперечував проти пред'явлених ДП „Одеська залізниця" позовних вимог з огляду на той факт, що спірна зовнішня реклама була розміщена ТОВ „Бомонд" на спеціальній рекламній конструкції, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Отамана Головатого, 98, на підставі отриманого у встановленому порядку дозволу на розміщення зовнішньої реклами та на виконання укладеного між ТОВ „Бомонд" та КП „Одесреклама" договору на право тимчасового користування місцями для розміщення зовнішньої реклами № 16-д від 01.07.2008р.
Третьою особою було підтримано правову позицію по справі, висловлену відповідачем, та було наголошено, що спірна рекламна конструкція розміщена в межах земельної ділянки, що належить до земель комунальної власності, у зв'язку з чим, ДП „Одеська залізниця" не наділена правом на узгодження розміщення зовнішньої реклами на цій території та не має права вимагати проведення демонтажу рекламної конструкції.
З метою роз'яснення питань, які виникли під час розгляду даної справи та які потребують спеціальних знань, господарським судом в порядку ст. 41 ГПК України було призначено по даній справі судову комплексну будівельно-технічну експертизу, про що було постановлено ухвалу від 11.05.2012р. У зв'язку із призначенням по даній справі судової експертизи, на підставі п. 1 ч. 2 ст. 79 ГПК України провадження у даній справі було зупинено на час проведення експертного дослідження.
29.04.2013р. до суду надійшов висновок судової земельно-технічної експертизи № 4792 від 19.04.2013р., складений Одеським науково-дослідним інститутом судових експертиз на виконання вищезазначеної ухвали суду від 11.05.2012р., що слугувало підставою для поновлення провадження у справі.
Після поновлення провадження у справі позивачем було підтримано первісно заявлені позовні вимоги у повному обсязі.
Ознайомившись із висновком судової експертизи, відповідач визнав заявлені позовні вимоги у повному обсязі та просив суд при вирішенні питання про розподіл судових витрат покласти їх в рівних частинах на обидві сторони по справі.
Третьою особою не було висловлено своєї правової позиції по суті спору з урахуванням висновків судової комплексної будівельно-технічної, незважаючи на ознайомлення із ним повноважного представника КП „Одесреклама".
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення учасників судового процесу, суд встановив наступне.
На підставі рішення Ради з питань реклами у місті Одесі № 9 від 26.04.2000р. ТОВ „Бомонд" було отримано дозвіл № 324 на розміщення зовнішньої реклами шляхом розміщення спеціальної рекламної конструкції за адресою:: м. Одеса, вул. Отамана Головатого, 98. Характеристики спеціальної конструкції: рекламоносій, що складається з бетонного блоку /1,8м х 2,4м х 0,4м/, дві колони 5,8 м /кріпляться анкерними болтами до блоку/, площина розміром 6м х 3м /оцинковане залізо/, розташована від землі на відстані 3м, освітлення - 2 ліхтаря х 150 вт. Вказаний дозвіл було узгоджено зокрема із КП „Спецінспеція по благоустрою м. Одеси", відділом дорожнього нагляду ОДАІ, ПЕНО „Одесміськсвітло", ОП „Міськзелентрест". В подальшому, строк дії названого дозволу на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2003р. № 2067 „Про затвердження Типових правил розміщення зовнішньої реклами" та рішення сесії Одеської міської ради від 04.02.2004р. № 2234-ХХIV „Про уповноваження органу з регулювання діяльності, пов'язаної з розміщенням зовнішньої реклами в м. Одесі" було продовжено до 01.04.2015р.
За твердженням відповідача, спірна рекламна конструкція була встановлена власними засобами ТОВ „Бомонд" за адресою: м. Одеса, вул. Отамана Головатого, 98, на виконання вищезазначеного дозволу для розміщення зовнішньої реклами.
01.07.2008р. між ТОВ „Бомонд" (Користувач) та Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами при управлінні архітектури та містобудування Одеської міської ради (Бюро), яке в подальшому було реорганізовано у КП „Одесреклама" на підставі рішення Одеської міської ради №5685-V від 14.04.2010 р. „Про реорганізацію Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами при управлінні архітектури та містобудування виконавчого комітету Одеської міської ради", було укладено договір на право тимчасового користування місцями для розміщення зовнішньої реклами № 16-д від 01.07.2008р., у відповідності до умов якого Бюро надає Користувачу у тимчасове платне користування місця, що перебувають у комунальній власності, для розміщення зовнішньої реклами за адресами і на терміни відповідно до виданих дозволів на розміщення зовнішньої реклами в межах м. Одеси, згідно з Правилами розміщення зовнішньої реклами в м. Одесі у новій редакції, чинними на час видачі дозволів. Користувач використовує надані місця за цільовим призначенням, сплачує вартість користування місцями з дня отримання пріоритету або дозволу на розміщення зовнішньої реклами та звільняє у триденний термін місця, на яких термін дії дозволів припинений (закінчився). Дозволи на розміщення зовнішньої реклами та встановлені пріоритети є невід'ємною частиною цього договору. Строк дії даної угоди було продовжено до 30.10.2015р. Додатком № 1 до вказаного договору визначено, що стаціонарний щит, розташований за адресою: м. Одеса, вул. Отамана Головатого, 98, входиться до переліку місць, що надаються ТОВ „Бомонд" у користування для розміщення зовнішньої реклами.
Згідно зі ст.ст. 1, 2 Закону України „Про рекламу" від 3 липня 1996 року N 270/96-ВР (з наступними змінами та доповненнями; далі по тексту - Закон України „Про рекламу") рекламою є інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару. Зовнішньою рекламою є реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг. Цей Закон регулює відносини, пов'язані з виробництвом, розповсюдженням та споживанням реклами на території України.
Статтею 16 Закону України „Про рекламу" передбачено, що розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Зовнішня реклама на територіях, будинках та спорудах розміщується за згодою їх власників або уповноважених ними органів (осіб).
Відповідно до п.п. 2, 4, 5 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2003 р. N 2067, дозволом є документ установленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, який дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці. Місцем розташування рекламного засобу є площа зовнішньої поверхні будинку, споруди, елемента вуличного обладнання або відведеної території на відкритій місцевості у межах населеного пункту, що надаються розповсюджувачу зовнішньої реклами в тимчасове користування власником або уповноваженим ним органом (особою). Спеціальні конструкції - тимчасові та стаціонарні рекламні засоби (світлові та несвітлові, наземні та неназемні (повітряні), плоскі та об'ємні стенди, щити, панно, транспаранти, троли, таблички, короби, механічні, динамічні, електронні табло, екрани, панелі, тумби, складні просторові конструкції, аеростати, повітряні кулі тощо), які використовуються для розміщення реклами. Для регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами сільською, селищною, міською радою може утворюватися відділ, управління або уповноважуватися установа, організація (далі - робочий орган).До повноважень робочого органу належить зокрема видача дозволу на підставі рішення виконавчого органу ради.
Проаналізувавши наведені положення законодавства, господарський суд дійшов висновку, що спірна рекламна конструкція, розташована за адресою: м. Одеса, вул. Отамана Головатого, 98 (ст. Одеса - Пересип), була встановлена ТОВ „Бомонд" за правилами, які застосовуються для розміщення зовнішньої реклами на об'єктах, належних до комунальної власності, а саме відповідно до виданого в установленому порядку дозволу на розміщення зовнішньої реклами та згідно з укладеним з цього приводу договором із робочим органом, створеним Одеською міською радою для регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами.
В свою чергу, згідно з рішенням Одеської міської ради за №1234-ХХІІІ від 28.04.2000р. державному підприємству „Одеська залізниця" було відведено земельну ділянку площею 377,06 га для виробничої діяльності. На виконання вказаного рішення 13.07.2000р. Одеській залізниці було видано Державний акт на право постійного користування землею сер. І-ОД № 000301.
З метою вдосконалення ефективності використання рекламних ресурсів на території та об'єктах ДП „Одеська залізниця", встановлення дієвого контролю за якістю реклами та за надходженням коштів від неї, комісією під головуванням першого заступника начальники Одеської дирекції залізничних перевезень Одеською дирекцією залізничних перевезень було проведено перевірку смуги відводу Одеської залізниці, щодо наявності рекламних засобів. За наслідками проведеної перевірки встановлено несанкціоноване, без відповідного узгодження з ДП „Одеська залізниця" технічної документації, встановлення 25 рекламних засобів, до складу яких увійшла рекламна конструкція розміром 3 х 6 м., розташована за адресою: м. Одеса, вул. Отамана Головатого, (в межах ст. Одеса - Пересип), розміщена ТОВ „Бомонд". Результати перевірки оформлені актом інвентаризації рекламних конструкцій від 24.01.2012р., затвердженим Першим заступником начальника вказаної дирекції.
В подальшому, з метою отримання плати від ТОВ „Бомонд" за розміщення зовнішньої реклами на території земель залізничного транспорту, ДП „Одеська залізниця" звернулось до відповідача із листом від 15.02.2012р. за вих. № 139/ДИ-1, яким відповідачу було запропоновано укласти договір про надання рекламних послуг з Одеською дирекцією залізничних перевезень, або у десятиденний строк демонтувати незаконно розміщену рекламну конструкцію.
За наслідком розгляду пропозиції позивача про укладення договору про надання рекламних послуг, ТОВ „Бомонд" було надіслано на адресу Одеської дирекції залізничних перевезень лист від 20.02.2012р. за вих. № 17, яким позивача було повідомлено про факт отримання дозволу на розміщення зовнішньої реклами на спірній рекламній конструкції та про укладення із КП „Одесреклама" договору на право тимчасового користування місцями для розміщення зовнішньої реклами № 16-д від 01.07.2008р. від 01.07.2008р. За наслідком розгляду названого листа Одеською дирекцією залізничних перевезень листом від 23.02.2012р. відповідача було повідомлено про наявність істотних розбіжностей між фактичним розташуванням спірної рекламної конструкції та отриманою на її розміщення дозвільною документацією.
В свою чергу, у зв'язку із отриманням пропозиції позивача про укладення договору на надання рекламних послуг та з метою дослідження питання про власника та/або уповноваженого користувача земельної ділянки, на якій розташована спірна рекламна конструкція, ТОВ „Бомонд" звернулось до управління реклами Одеської міської ради. Листом від 14.03.2012р. за вих. № 378/02-01исх за наслідком розгляду отриманої від відповідача документації, Управління реклами Одеської міської ради повідомило ТОВ „Бомонд", що на думку названого управління земельна ділянка, на якій розташована спірна рекламна конструкція, відноситься до земель комунальної власності територіальної громади м. Одеси, оскільки не передана у власність третіх осіб.
З огляду на вищевикладені обставини, наявні у матеріалах справи документи та докази, а також з урахуванням правової позиції сторін по справі, в процесі розгляду даної справи суд дійшов висновку про наявність істотних розбіжностей в частині визначення власника або користувача земельної ділянки, на якій розташована спірна рекламна конструкція.
З огляду на вказаний висновок суду, з метою дослідження питання, чи знаходиться спеціальна конструкція, що використовується відповідачем для розміщення зовнішньої реклами, розташована за адресою: м. Одеса, вул. Отамана Головатого, 98, в межах земельної ділянки, що була надана у постійне користування ДП „Одеська залізниця" на підставі державного акту на право постійного користування землею серії І-ОД № 000301, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею № 99, господарським судом згідно з ухвалою від 11.05.2012р. було призначено по даній справі судову комплексну будівельно-технічну експертизу.
Відповідно до висновку судової земельно-технічної експертизи № 4792 від 19.04.2013р., складеному Одеським науково-дослідним інститутом судових експертиз на виконання вищезазначеної ухвали суду від 11.05.2012р., в результаті співставлення спільного місцезнаходження досліджуваних земельних ділянок та спеціальної конструкції було встановлено, що спеціальна рекламна конструкція, яка використовується ТОВ „Бомонд", розташована на земельній ділянці, переданій у постійне користування ДП „Одеська залізниця" на підставі державного акту на право постійного користування землею серії І-ОД № 000301.
З огляду на висновки судової експертизи та встановлення факту розміщення спірної рекламної конструкції на земельній ділянці, відведеній ДП „Одеська залізниця" у постійне користування, господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Так, вище по тексту рішення вже було зазначено, що державним актом на право постійного користування землею сер. І-ОД № 000301, виданим 13.07.2000р. на виконання рішення Одеської міської ради за №1234-ХХІІІ від 28.04.2000р., посвідчено право ДП „Одеська залізниця" на постійне користування земельною ділянкою загальною площею 377,06 га для забезпечення виробничої діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 79 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року N 2768-III (з наступними змінами та доповненнями; далі по тексту - Земельний кодекс України) земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Згідно з ч. 1 ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають зокрема підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Статтями 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
В силу положень п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 1 липня 2004 року N 1952-IV (з наступними змінами та доповненнями) обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном;
Статтею 3 цього Закону передбачено, що права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації. Права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.
Приймаючи до уваги, що державний акт на право постійного користування землею сер. І-ОД № 000301 є діючим та достатнім для посвідчення права ДП „Одеська залізниця" на постійне користування земельною ділянкою в межах міста загальною площею 377,06 га відповідно до законодавства, яке було чинним на час його видачі та реєстрації відповідного права в Управлінні земельних ресурсів міста Одеси, господарський суд дійшов висновку, що відповідно до ст.ст. 3, 4 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" право постійного користування позивачем вказаною земельною ділянкою на теперішній час є дійсним.
В той же час, у відповідності до положень ст.ст. 67, 68 Земельного кодексу України до земель транспорту належать землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об'єктів транспорту. До земель залізничного транспорту належать землі смуг відведення залізниць під залізничним полотном та його облаштуванням, станціями з усіма будівлями і спорудами енергетичного, локомотивного, вагонного, колійного, вантажного і пасажирського господарства, сигналізації та зв'язку, водопостачання, каналізації; під захисними та укріплювальними насадженнями, службовими, культурно-побутовими будівлями та іншими спорудами, необхідними для забезпечення роботи залізничного транспорту.
З огляду на викладені положення закону, господарський суд дійшов висновку, що земельна ділянка загальною площею 377,06 га, яка знаходиться у постійному користуванні ДП „Одеська залізниця" згідно з державним актом на право постійного користування землею сер. І-ОД № 000301, належить до земель залізничного транспорту.
Статтею 1 Закону України „Про рекламу" передбачено, що рекламою на транспорті є реклама, що розміщується на території підприємств транспорту загального користування, метрополітену, зовнішній та внутрішній поверхнях транспортних засобів та споруд підприємств транспорту загального користування і метрополітену.
Слід зазначити, що положення Закону України „Про рекламу" не містять визначення поняття „територія підприємств транспорту загального користування". Проте, у п. 9 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1998 р. N 457 (з наступними змінами та доповненнями) передбачено, що вантажні операції виконуються як на станційних складах і майданчиках, що перебувають у віданні залізниць (місця загального користування), так і на приколійних складах, майданчиках та в інших пунктах, які належать підприємствам, організаціям, установам, громадянам - суб'єктам підприємницької діяльності або надані їм залізницею на підставі договору (місця незагального користування).
Таким чином, поняття „територія підприємств транспорту загального користування" розкривається у наведеному підзаконному акті як певна ділянка, зайнята залізничним полотном, будівлями та спорудами, які перебувають у віданні (володінні та користуванні) залізниці та які не належать, в тому числі на підставі договорів із залізницею, іншим суб'єктам господарювання, діяльність яких пов'язана із послугами залізничного транспорту.
З огляду на викладене, суд доходить висновку, що земельна ділянка загальною площею 377,06 га, яка знаходиться у постійному користуванні ДП „Одеська залізниця" згідно з державним актом на право постійного користування землею сер. І-ОД № 000301, яка належить до земель залізничного транспорту, є територією зазначеного підприємства загального користування в контексті Закону України „Про рекламу", що необхідно для кваліфікації об'єктів реклами, які на ній розміщені, як реклами на транспорті.
Як вбачається із висновку судової земельно-технічної експертизи № 4792 від 19.04.2013р., складеного Одеським науково-дослідним інститутом судових експертиз, спеціальна рекламна конструкція, встановлена ТОВ „Бомонд" для розміщення зовнішньої реклами за адресою: м. Одеса, вул. Отмана Головатого, 98 (ст. Одеса - Пересип), розташована на земельній ділянці, переданій у постійне користування ДП „Одеська залізниця" на підставі державного акту на право постійного користування землею серії І-ОД № 000301. Також, в матеріалах справи відсутні докази передачі земельної ділянки, на якій розташована спірна рекламна конструкція, в користування будь-яким іншим особам, відмінним від залізниці.
Згідно зі ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються зокрема письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів.
Статтею 42 ГПК України передбачено, що висновок судового експерта повинен містити докладний опис проведених досліджень, зроблені в результаті їх висновки і обгрунтовані відповіді на поставлені господарським судом питання. Висновок подається господарському суду в письмовій формі, і копія його надсилається сторонам.
Відповідно до ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Приймаючи до уваги зміст висновку судової земельно-технічної експертизи № 4792 від 19.04.2013р., складеного Одеським науково-дослідним інститутом судових експертиз, господарський суд дійшов висновку про доведеність факту розташування спірної рекламної конструкції за адресою: м. Одеса, вул. Отамана Головатого, 98 (ст. Одеса - Пересип), яка використовується ТОВ „Бомонд" для розміщення зовнішньої реклами, на земельній ділянці, яка належить до земель залізничного транспорту та перебуває у постійному користуванні ДП „Одеська залізниця".
Також, з огляду на відсутність в матеріалах справи доказів передачі земельної ділянки, на якій розташована спірна рекламна конструкція, в користування будь-яким іншим особам, відмінним від залізниці, господарський суд в контексті спірних правовідносин, враховуючи зміст ст. 1 Закону України „Про рекламу" дійшов висновку, що розміщення спеціальних рекламних конструкцій на належній позивачу на праві постійного користування земельній ділянці повинно здійснюватись за правилами, встановленими для розміщення реклами на транспорті.
Відповідно до ст. 18 Закону України „Про рекламу" розміщення реклами на транспорті погоджується лише з власниками об'єктів транспорту або уповноваженими ними органами (особами). При погодженні розміщення реклами на транспорті втручання у форму та зміст реклами забороняється.
Проте, як вбачається із матеріалів справи, встановлення та розміщення спірної рекламної конструкції відповідачем не погоджувалось ані із ДП „Одеська залізниця", ані із відповідним міністерством - повноважним органом управління відповідним майном, оскільки рекламна конструкція встановлювалась за правилами, встановленими для розміщення зовнішньої реклами на місцях, належних до комунальної власності.
Приймаючи до уваги, що розміщення реклами на залізничному транспортні потребує узгодження виключно із власниками об'єктів транспорту або уповноваженими ними органами (особами) та не потребує отримання відповідного дозволу органів місцевого самоврядування, господарський суд дійшов висновку, що спірна рекламна конструкція за адресою: м. Одеса, вул. Отамана Головатого, 98 (ст. Одеса - Пересип), яка використовується ТОВ „Бомонд", є такою, що встановлена на землях залізничного транспорту та є рекламою на транспорті, яка всупереч положенням ст. 18 Закону України „Про рекламу" розміщується без отримання на це згоди власника або користувача земельної ділянки.
Згідно зі ст. 27 Закону України „Про рекламу" особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть зокрема розповсюджувачі реклами (особи, які здійснюють розповсюдження реклами), винні в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.
Відповідно до ст.ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. До переліку способів захисту цивільних прав та інтересів відноситься зокрема припинення дії, яка порушує право.
За переконанням суду, встановлення на належній позивачу на праві постійного користування земельній ділянці спеціальної конструкції для розміщення реклами, яка відповідно до ст.ст. 1, 18 Закону України „Про рекламу" є рекламою на транспорті, без отримання на це погодження ДП „Одеського залізниця" або іншого повноважного органу управління у галузі залізничного транспорту, порушує права позивача як постійного користувача відповідної ділянки. Приймаючи до уваги, що заявлений позивачем спосіб захисту порушеного права - зобов'язання ТОВ „Бомонд" демонтувати спеціальну рекламну конструкцію, розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Отмана Головатого, ст. Одеса - Пересип, в межах земельної ділянки, наданої ДП „Одеська залізниця" у постійне користування, кореспондує змісту допущеного відповідачем порушення, господарський суд дійшов висновку про правомірність і обґрунтованість заявлених позовних вимог, та, відповідно, про наявність всіх правових підстав для їх задоволення у повному обсязі.
За таких обставин, керуючись положеннями ст.ст. 1, 2, 16, 18, 27 Закону України „Про рекламу" від 3 липня 1996 року N 270/96-ВР (з наступними змінами та доповненнями), п.п. 2, 4, 5 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2003 р. N 2067, п. 9 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1998 р. N 457 (з наступними змінами та доповненнями), ст.ст. 67, 68, 79, 92, 125, 126 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року N 2768-III (з наступними змінами та доповненнями), ст.ст. 3, 4 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 1 липня 2004 року N 1952-IV (з наступними змінами та доповненнями), ст.ст. 15, 16 ЦК України господарський суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову шляхом зобов'язання ТОВ „Бомонд" демонтувати спеціальну рекламну конструкцію, розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Отмана Головатого, ст. Одеса - Пересип, в межах земельної ділянки, наданої ДП „Одеська залізниця" у постійне користування на підставі Державного акту на право постійного користування землею І-ОД № 000301.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат по справі, господарський суд виходить із наступного. Згідно зі ст. 44 ГПК України судові витрати складаються з судового збору, сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом, витрат, пов'язаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місці їх знаходження, оплати послуг перекладача, адвоката та інших витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Таким чином, відповідно до ст. 44 ГПК України до складу судових витрат по даній справі слід віднести суму судового збору в розмірі 1 073 грн., яка була сплачена позивачем при зверненні до суду із даними позовними вимогами, вартість проведення судової експертизи по даній справі в сумі 2 003,28 грн., яка була оплачена ДП „Одеська залізниця", а також понесені останнім згідно з платіжним дорученням № 3314 від 25.07.2012р. витрати в сумі 1 999,19 грн. на виготовлення ФОП Стрільцем В.В. технічного звіту з топографо-геодезичних робіт по кадастровій зйомці рекламної конструкції, розміщеної в м. Одесі по вул. Отамана Головатого (в межах залізничної станції Одеса - Пересип), на якій вказані реквізити власника: ТОВ „Бомонд", виготовлення якого було необхідним для забезпечення можливості проведення по даній справі судової експертизи.
В силу положень ст. 49 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, при задоволенні позову покладаються на відповідача.
Приймаючи до уваги задоволення позовних вимог ДП „Одеська залізниця" у повному обсязі, керуючись положеннями ст. 49 ГПК України господарський суд покладає на відповідача всі судові витрати, пов'язані з розглядом даної справи, а саме: судовий збір в сумі 1 073 грн., витрати на оплату судової експертизи в сумі 2 003,28 грн. та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, в сумі 1 999,19 грн.
Керуючись ст.ст. 1, 2, 16, 18, 27 Закону України „Про рекламу" від 3 липня 1996 року N 270/96-ВР (з наступними змінами та доповненнями), п.п. 2, 4, 5 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2003 р. N 2067, п. 9 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1998 р. N 457 (з наступними змінами та доповненнями), ст.ст. 67, 68, 79, 92, 125, 126 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року N 2768-III (з наступними змінами та доповненнями), ст.ст. 3, 4 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 1 липня 2004 року N 1952-IV (з наступними змінами та доповненнями), ст.ст. 15, 16 ЦК України, ст. ст. 32, 33, 35, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю „Бомонд" /місцезнаходження: 65028, м. Одеса, вул. Генерала Цвєтаєва, 40; поштова адреса: 65011, м. Одеса, Старобазарний сквер, 3, кв. 15; код ЄДРПОУ 25420890, п/р 26005311754601 в АБ „Південний", МФО 328209/ демонтувати спеціальну рекламну конструкцію, розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Отамана Головатого, ст. Одеса - Пересип, в межах земельної ділянки, наданої державному підприємству „Одеська залізниця" /65012, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19, код ЄДРПОУ 01071315, р/р 26003000001 в Одеській філії АК „Експрес Банк", МФО 328801/ у постійне користування на підставі Державного акту на право постійного користування землею І-ОД № 000301. Наказ видати.
3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Бомонд" /місцезнаходження: 65028, м. Одеса, вул. Генерала Цвєтаєва, 40; поштова адреса: 65011, м. Одеса, Старобазарний сквер, 3, кв. 15; код ЄДРПОУ 25420890, п/р 26005311754601 в АБ „Південний", МФО 328209/ на користь державного підприємства „Одеська залізниця" /65012, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19, код ЄДРПОУ 01071315, р/р 26003000001 в Одеській філії АК „Експрес Банк", МФО 328801/ судовий збір в сумі 1 073 грн. 00 коп. /одна тисяча сімдесят три грн. 00 коп./, витрати на оплату судової експертизи в сумі 2 003 грн. 28 коп. /дві тисячі три грн. 28 коп./, інші витрати, пов'язані з розглядом справи, в сумі 1 999 грн. 19 коп. /одна тисяча дев'ятсот дев'яносто дев'ять грн. 19 коп./. Наказ видати.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ст. ст. 91, 93 ГПК України сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили. Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів, а на ухвалу місцевого господарського суду - протягом п'яти днів з дня їх оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Повний текст рішення підписано 05.06.2013р.
Суддя С.П. Желєзна