Постанова № 31662584, 03.06.2013, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2013
Номер справи
824/1131/13-а
Номер документу
31662584
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2013 р. м. Чернівці справа № 824/1131/13-а

13:20 год.

Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Левицького В.К.,

за участю секретаря судового засідання Ковальчук Т.С.

представників сторін:

позивача - Ганевича А.І.,

відповідача - Бабічука Д.Д., Лавріна В.П.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом державної фінансової інспекції в Чернівецькій області

до Добриновецької сільської ради

про виконання вимог.

ВСТАНОВИВ:

Державна фінансова інспекція в Чернівецькій області (далі - позивач) звернулася до суду із вказаним позовом, в якому просила зобов'язати Добриновецьку сільську раду (далі - відповідач) виконати вимоги Кіцманської МДФІ від 09.01.2013 р. № 24-26-13/019 в частині проведення претензійно-позовної роботи з користувачами земельних ділянок щодо відшкодування збитків на загальну суму 8315,41 грн. до місцевого бюджету.

В обгрунтування позову позивач вказував, що за результатами проведеної ревізії відповідача встановлено ряд фінансових порушень, які зафіксовані в акті № 26-22/140 від 27.12.2012 р. зокрема встановлено недоотрмання сільським бюджетом коштів за користування земельними ділянками ПП "Добриновецький цегельний завод" в сумі 3815,41 грн. та ТзОВ "Мрія Буковини" в сумі 4500,37 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі.

Відповідачем подано письмові заперечення проти позову. Вказував, що на адресу ПП "Добриновецький цегельний завод" та ТзОВ "Мрія Буковини" направлялися претензії про вішкодування шкоди, заподіяної сільському бюджету. Однак останніми жодних дій щодо відшкодування збитків не вчинено. Відтак, просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

В судовому засіданні представники відповідача просили відмовити в задоволенні позову. Додатково вказували, що вимоги Кіцманської МДФІ є незаконними, відтак не підлягають виконанню.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне.

Відповідно до п. 5.3.6.1 Плану конторольно-ревізійної роботи на ІІІ квартал 2012 р., на підставі направлення на проведення ревізії від 28.09.2012 р. № 125, виданого начальником Кіцманської міжрайонної державної фінансової інспекції, спеціалістами позивача проведено планову ревізію формування та виконання сільського бюджету, фінансово-господарської діяльності установ, що утримуються за рахунок цього бюджету у Добриновецькій сільській раді за 2009-2011 р.р. та завершений період 2012 р.

В ході ревізії комісією в складі сільського голови, діловода-землевпорядника сільської ради, головного бухгалтера, в присутності головного держфінінспектора Кіцманської МДФІ проведено обстеження земельної ділянки, яка використовується ПП "Добриновецький цегельний завод". Обстеженням встановлено, що протягом всього ревізійного періоду (2009-2012 р.р.) ПП "Добриновецький цегельний завод" використовувалася земельна ділянка за межами населеного пункту орієнтовною площею 6,1 га. Землі цегельного заводу відносяться до земель промисловості і розміщені за межами населеного пункту. Грошова оцінка земель за межами населеного пункту не проведена.

Відповідно до ст. 8 Закону України "Про плату за землю", ст. 278 Податкового кодексу України орендна плата за земельну ділянку, надану ПП "Добриновецький цегельний завод" встановлюється у розмірі 5 % від грошової оцінки площі ріллі по області.

Вартість 1 га ріллі по Чернівецькій області на 01.01.1996 р. складає 4037,00 грн., відповідно:

на 01.01.2009 р. - 4097,00 грн. х 3,02 грн. (коеф. індексації) = 12191,74 грн.;

на 01.01.2010 р. - 4097,00 грн. х 3,2 грн. (коеф. індексації) = 12918,40 грн.;

на 01.01.2011 р. - 4097,00 грн. х 3,2 грн. (коеф. індексації) = 12918,40 грн.;

на 01.01.2012 р. - 4097,00 грн. х 3,2 грн. х 1,756 = 22684,71 грн.

Відповідно орендна плата 6.1 га земельної ділянки, яка використовується ПП "Добриновецький цегельний завод" повинна становити 18517,54 грн., зокрема:

2009 р. - 12191,74 грн. х 6,1 га х 5% = 3718,48 грн.;

2010 р. - 12918,40 грн. х 6,1 га х 5% = 3940,11 грн.;

2011 р. - 12918,40 грн. х 6,1 га х 5% = 3940,11 грн.;

2012 р. - 22684,71 грн. х 6,1 га х 5% = 6918,84 грн. (а.с. 71).

В ході ревізії направлено запит Кіцманській міжрайонній державній податковій інспекції з проханням надати інформацію щодо нарахування та плати орендарями земельних ділянок, розмір орендної плати землі для здійснення підприємницької діяльності (а.с. 74).

Відповідно отриманої інформації станом на 01.01.2009 р. за ПП "Добриновецький цегельний завод" значилась переплата в сумі 2000, 00 грн., сплачено підприємством згідно даних ДПІ та бухгалтерського обліку сільської ради 12702,50 грн. (в т.ч. за 2010 р. - 6000,00 грн., за 2011 р. - 1175,00 грн., за 11 міс. 2012 р. - 5527,50 грн.) (а.с. 75).

Загальна сума не донарахованих та несплачених ПП "Добриновецький цегельний завод" коштів за користування землями, які знаходяться за межами населеного пункту (в адміністративних межах Добриновецької сільської ради) складає 3815,04 грн. (із врахуванням фактичної сплати і переплати на 01.01.2009 р. (18517,54 грн. - 2000,00 грн. - 12702,50 грн.).

Внаслідок допущеного порушення сільському бюджету нанесено шкоду (збитків) в сумі 3815,04 грн.

Також ревізією встановлено безоплатне використання згідно даних сільської ради ТзОВ "Мрія Буковина" земель під запроектованими дорогами площею 10 га, земель по неоформлених паях - 36,64 га та земель не зданих в оренду - 11,46 га, всього безоплатно використовується 58,1 га.

В порушення ст. 125 Земельного кодесу України, ст. 25 Закону України "Про оренду землі" протягом всього ревізійного періоду ТзОВ "Мрія Буковини" використовувало земельні ділянки площею 58,1 га без наявності прав на їх використання, так як відповідно до вимог Земельного кодексу України та Закону України "Про плату за землю" (в період його дії) використання землі в Україні є платним.

В ході ревізії комісією в складі сільського голови, діловода-землевпорядника сільської ради, в присутності головного держфінінспектора Кіцманської МДФІ проведено обстеження земельних ділянок, які орендуються ТзОВ "Мрія Буковини". Обстеженням встановлено, що поля, які орендуються ТзОВ "Мрія Буковини" згідно укладених із власниками земельних паїв договорів засіяні суцільним масивом (а.с. 72, 73).

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про плату за землю", ст. 272.1.1 Податкового кодексу України, орендна плата за земельну ділянку, надану ТзОВ "Мрія Буковини" встановлюється у розмірі 0,1% від грошової оцінки.

Вартість 1 га ріллі по Заставнінському району Чернівецькій області на 01.01.1996 р. складає 5316,00 грн., відповідно:

на 01.01.2009 р. - 5316,00 грн. х 3,02 грн. (коеф. індексації) = 16054,32 грн.;

на 01.01.2010 р. - 5316,00 грн. х 3,2 грн. (коеф. індексації) = 17011,20 грн.;

на 01.01.2011 р. - 5316,00 грн. х 3,2 грн. (коеф. індексації) = 17011,20 грн.;

на 01.01.2012 р. - 5316,00 грн. х 3,2 грн. х 1,756 = 29871,67 грн.

Відповідно орендна плата 58,1 га земельної ділянки, яка використовується ТзОВ "Мрія Буковини" повинна становити 4500,37 грн., зокрема:

2009 р. - 16054,32 грн. х 58,1 га х 0,1% = 932,76 грн.;

2010 р. - 17011,20 грн. х 58,1 га х 0,1% = 988,35 грн.;

2011 р. - 17011,20 грн. х 58,1 га х 0,1% = 988,35 грн.;

2012 р. - 29871,67 грн. х 58,1 га х 0,1% = 1735,54 грн. : 12 міс. х 11 = 1590,91 грн.

Загальна сума не донарахованих та не сплачених ТзОВ "Мрія Буковини" коштів за користування землями, які знаходяться за межами населеного пункту (в адміністративних межах Добриновецької сільської ради) складає 4500,37 грн.

За результатами проведеної Кіцманською МДФІ ревізії встановлено в т.ч. недоотримання місцевими бюджетами коштів в сумі 20681,25 грн.: від ПП "Добриновецький цегельний завод" - 3815,04 грн., від ТзОВ "Мрія Буковини" - 4500,37 грн. (а.с. 11-28).

На підставі висновків акту ревізії, 09.01.2013 р. Кіцманська міжрайонна державна фінансова інспекція надіслала відповідачу лист за № 24-26-13/019 «Про усунення виявлених ревізією порушень законодавста» з вимогами, в т. ч. пунктами 4 та 5 зобов'язано провести претензійно-позовну роботу щодо відшкодування шкоди, заподіяної місцевим бюджетам із власниками ПП "Добриновецький цегельний завод" в сумі 3815,04 грн. та ТзОВ "Мрія Буковини" в сумі 4500,37 грн. (а.с. 9-10).

Письмову інформацію про вжиті заходи та виконання вимог відповідача зобов'язано подати в термін до 28.02.2013 р.

В судовому засіданні представники відповідача не заперечували факт отримання вимог Кіцманської міжрайонної державної фінансової інспекції № 24-26-13/019 від 09.01.2013 р.

У зв'язку з невиконанням Добриновецькою сільською радою вимог Кіцманської МДФІ № 24-26-13/019 від 09.01.2013 р., позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» .

Згідно з п. 10 ст. 10 цього Закону орган державного фінансового контролю має право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Відповідно до вимог ст. 15 Закону України № 2939-XII законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

17.02.2013 р. Добриновецькою сільською радою пред'явлено претензію за № 2 про відшкодування шкоди, заподіяному сільському бюджету на суму 4500,37 грн. на ім'я ОСОБА_4, ТзОВ "Мрія Буковини", яка отримана 21.02.2013 р. Останнього зобов'язано виконати вимоги, заявлені у претензії, до 28.02.2013 р. (а.с. 52).

Також 17.02.2013 р. відповідачем пред'явлено претензію за № 6 про відшкодування шкоди, заподіяному сільському бюджету на суму 3815,04 грн. на ім'я Капіцького С.Н. (керівник ПП "Добриновецький цегельний завод"). Останнього зобов'язано виконати вимоги, заявлені у претензії, до 28.02.2013 р., однак рекомендовані поштові відправлення, направлені адресату, поверталися до відправника за закінченням терміну зберігання та у зв'язку з відсутністю за вказаною адресою (а.с. 53, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62).

Інших заходів щодо виконання вимоги держфінінспекції відповідачем не вживалося.

Таким чином, суд вважає, що відповідачем не виконано вимоги Кіцманської МДФІ, а саме в частині проведення претензійно-позовної роботи щодо відшкодування шкоди, заподіяної місцевим бюджетам із власниками ПП "Добриновецький цегельний завод" в сумі 3815,04 грн. та ТзОВ "Мрія Буковини" в сумі 4500,37 грн., всього на суму 8315,41 грн.

Стосовно доводів представників відповідача щодо протиправності вимог Кіцманської МДФІ суд зазначає наступне.

Виходячи з принципу змагальності сторін, закріпленому в ч. 3 ст. 129 Конституції України та ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За загальним правилом, встановленим ч. 2 ст. 11 КАС України адміністративний суд вирішує лише ті вимоги по суті спору, про вирішення яких просять сторони, відтак він не може вийти за межі позовних вимог. Проте, суд зобов'язаний вийти за меті позовних вимог, якщо встановить, що обраний позивачем спосіб захисту, є недостатнім для повного захисту його прав, свобод та інтересів.

В дані справі, предметом спору є зобов'язання відповідача виконати вимоги Кіцманської МДФІ, відтак суд позбавлений повноважень перевіряти в межах вказаного провадження правомірність пред'явлення позивачем вимог. При цьому, суд звертає увагу на те, що під час судового розгляду справи доказів оскарження згаданих вимог Кіцманської МДФІ представники відповідача суду не надали.

Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Під час судового розгляду справи представники відповідача не довели та не надали доказів належного виконання обов'язкових для виконання вимог Кіцманської МДФІ.

За наведених обставин, суд вважає за доцільне: зобов'язати відповідача забезпечити виконання вимог, викладених у листі Кіцманської МДФІ № 24-26-13/019 від 09.01.2013 р.

У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судом не вирішується питання про судові витрати.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19 Конституції України, ст. ст. 2, 70-72, 86, 94, 158, 160 - 167 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Зобов'язати Добриновецьку сільську раду виконати вимоги Кіцманської МДФІ від 09.01.2013 р. № 24-26-13/019 в частині проведення претензійно-позовної роботи з користувачами земельних ділянок щодо відшкодування збитків на загальну суму 8315,41 грн. до місцевого бюджету.

Порядок та строки набрання постановою законної сили та оскарження.

Відповідно до ч. 1 та 3 ст. 254 КАС України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова, згідно ст. 186 КАС України, може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова виготовлена та підписана судом у повному обсязі 06 червня 2013 р.

Суддя В.К. Левицький