Ухвала суду № 31660962, 30.05.2013, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2013
Номер справи
2а-7664/12/2670
Номер документу
31660962
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а-7664/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Клименчук Н.М. Суддя-доповідач: Мельничук В.П.

У Х В А Л А

Іменем України

30 травня 2013 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого-судді: Мельничука В.П.

суддів: Грищенко Т.М., Лічевецького І.О.,

при секретарі: Анапріюк С.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 19 грудня 2012 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Служби безпеки України, Начальника Інституту підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого Мусієнка Івана Івановича, Державного реєстратора Щербини Лариси Миколаївни, Державного реєстратора Толочко Валентини Дмитрівни, Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Харківської міської ради, Кабінету Міністрів України, треті особи: Президент України Янукович Віктор Федорович, ОСОБА_3, Національна юридична Академія України імені Ярослава Мудрого, Національний університет «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» про визнання неправомірними та скасування наказів, визнання неправомірними дій відповідачів, зобов'язання вчинити дії та утриматись від вчинення дій, -

В С Т А Н О В И Л А:

У жовтні 2011 року ОСОБА_2 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Служби безпеки України, Начальника Інституту підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого Мусієнка Івана Івановича, Державного реєстратора Щербини Лариси Миколаївни, Державного реєстратора Толочко Валентини Дмитрівни, Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Харківської міської ради Кабінету Міністрів України, треті особи: Президент України Янукович Віктор Федорович, ОСОБА_3, Національна юридична Академія України імені Ярослава Мудрого Національний університет «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» про визнання неправомірними та скасування наказів, визнання неправомірними дій відповідачів, зобов'язання вчинити дії та утриматись від вчинення дій. Свої вимоги обґрунтовує тим, що вважає спірні дії відповідачів такими, що призвели до порушення Розпорядження Кабінету Міністрів України від 08.12.2010 року № 2213-р «Про реорганізацію Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого» та Указу Президента України від 24.12.2010 року № 1194 «Про національний університет «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого».

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 18 січня 2012 року зазначену адміністративну справу передано на розгляд Окружного адміністративного суду м. Києва.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 19 грудня 2012 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій просить частково скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що суперечить нормам матеріального та процесуального права, та ухвалити в цій частині нову постанову, якою задовольнити позов.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції було встановлено наступне.

Відповідно до Указу Президента України від 24.12.2010 року № 1194/2010 «Про Національний університет «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» та на виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України від 08.12.2010 року № 2213-р «Про реорганізацію Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого» Національну юридичну академію України імені Ярослава Мудрого реорганізовано в Національний університет «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» шляхом її перетворення із збереженням за університетом статусу національного.

В зв'язку з чим Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2011 року № 962 «Про затвердження Статуту Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» затверджено Статут Національного університету «Юридична академія імені Ярослава Мудрого».

Пунктом 5 Статуту Національного університету «Юридична академія імені Ярослава Мудрого» передбачено, що самоврядність університету передбачає самостійне визначення власної структури, зокрема утворення і припинення діяльності структурних підрозділів, що входять до його складу, в тому числі відокремлених.

Крім того, п.15-17 Статуту Національного університету «Юридична академія імені Ярослава Мудрого» зазначено, що до складу Університету входять навчально-наукові, науково-дослідні та інші (в тому числі відокремлені) інститути, факультети (в тому числі відокремлені), кафедри, наукова бібліотека, лабораторії, центри, відділи, комплекси, підрозділи громадського харчування, інші структурні підрозділи. Структурні підрозділи Університету провадять свою діяльність відповідно до положень, що затверджуються ректором Університету. Інститут (факультет) є основним організаційним та навчальним підрозділом Університету і утворюється, реорганізується та ліквідується за рішенням Вченої ради Університету, що вводить в дію наказом ректора.

Безпосереднє управління діяльністю Університету здійснює ректор відповідно до п. 36 Статуту Національного університету «Юридична академія імені Ярослава Мудрого» та Закону України «Про вищу освіту».

Наказом ректора Національного університету «Юридична академія імені Ярослава Мудрого» від 04.10.2011 року № 160 «Про перейменування структурного підрозділу Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» Інститут підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого перейменовано в Інститут підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого».

Тобто, відповідачами здійснено заходи щодо зміни найменування Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого на Національний університет «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого».

Службою безпеки України 28.10.2011 року видано наказ № 406/дск «Про зміни в штатах СБ України», відповідно до якого Інститут підготовки кадрів для Служби безпеки України Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого перейменовано на Інститут підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого».

Головним управлінням статистики в Харківській області Державного комітету статистики України видано довідку АА № 427292 з Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України Інституту підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого», за якою зазначено ідентифікаційний код - 20001289, правовий статус суб'єкта - без права юридичної особи, вид діяльності за КВЕД - 80.30.0 «вища освіта», та інші дані про організаційно-правову форму, місцезнаходження та керівника, ознаки військового навчального підрозділу збережені.

Не погоджуючись з такими діями відповідачів позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що твердження позивача не знайшли свого підтвердження, а дії відповідачів є правомірними.

З таким висновком суду першої інстанції колегія суддів погоджується з огляду на наступне.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2007 року № 1170 «Питання Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого» передбачено прийняття пропозиції Міністерства освіти і науки України та Служби безпеки України щодо перетворення факультету підготовки слідчих кадрів для Служби безпеки України (слідчий факультет) Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого в Інститут підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого.

Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону України «Про вищу освіту» (чинного на момент виникнення правовідносин) структурні підрозділи вищого навчального закладу створюються відповідно до законодавства. Структурні підрозділи можуть мати окремі права юридичної особи.

Частиною 2 даного Закону визначено, що структурними підрозділами вищого навчального закладу третього і четвертого рівнів акредитації є кафедри, факультети, інститути, філії, бібліотека тощо.

Факультет - основний організаційний і навчально-науковий структурний підрозділ вищого навчального закладу третього та четвертого рівнів акредитації, що об'єднує відповідні кафедри і лабораторії. Факультет створюється рішенням Вченої ради вищого навчального закладу за умови, якщо до його складу входить не менше ніж три кафедри і на ньому навчається не менше ніж 200 студентів денної (очної) форми навчання.

Згідно ст. 25 Закону України «Про вищу освіту» в Україні діють вищі навчальні заклади таких типів, зокрема, інститут - вищий навчальний заклад третього або четвертого рівня акредитації або структурний підрозділ університету, академії, який провадить освітню діяльність, пов'язану із здобуттям певної вищої освіти та кваліфікації у певній галузі науки, виробництва, освіти, культури і мистецтва, проводить наукову, науково-методичну та науково-виробничу діяльність і має відповідний рівень кадрового та матеріально-технічного забезпечення.

Крім того, згідно з п. 3 Положення про порядок створення, реорганізації і ліквідації навчально-виховних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.1994 року № 228, рішення про створення навчально-виховних закладів, заснованих на загальнодержавній власності щодо вищих навчальних закладів третього й четвертого рівнів акредитації приймається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 7 та 9 даного Положення передбачено, що реорганізація навчально-виховних закладів здійснюється відповідно до порядку, визначеного цим Положенням щодо створення відповідних навчально-виховних закладів.

Навчально-виховний заклад вважається реорганізованим чи ліквідованим з дня внесення відповідних змін до Державного реєстру навчально-виховних закладів України.

Статтею 10 Закону України «Про Службу безпеки України» передбачено, що Центральне управління Служби безпеки України видає положення, накази, розпорядження, інструкції, дає вказівки, обов'язкові для виконання у системі Служби безпеки України. Зазначені акти не підлягають виконанню, якщо в них встановлюються не передбачені законодавством додаткові повноваження органів і співробітників Служби безпеки України або антиконституційні обмеження прав та свобод громадян.

Згідно ст. 22 Закону України «Про Службу безпеки України» підготовка, перепідготовка, підвищення кваліфікації спеціалістів для Служби безпеки України здійснюється відповідно до Закону України «Про освіту» та інших актів законодавства. Для забезпечення професійної освіти кадрів Служба безпеки України створює відповідні навчальні заклади.

Абзацом 3 ч. 1 ст. 1 України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (чинного на момент виникнення правовідносин) державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Статтею 5 даного Закону, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.

Частиною 1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Судом першої інстанції було встановлено, що внесені зміни до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані із змінами в установчих документах, лише змінено найменування зазначеного вище відокремленого підрозділу на Інститут підготовки слідчих кадрів для Служби безпеки України Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого.

Крім того, згідно реєстраційних довідок, виданих Національній юридичній академії України імені Ярослава Мудрого АА № 114909 та Національному університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» АА № 427292 не вбачається змін щодо реорганізації, а лише відбулась зміна назви юридичної особи.

Таким чином колегія суддів вважає правильним висновок суду про те, що твердження позивача про реорганізацію даного вищого навчального закладу не знайшли свого підтвердження, так як і не знайшли свого підтвердження доводи позивача про порушення відповідачами вимог законодавства щодо здійснення реєстраційних дій.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

З урахуванням викладеного колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення даного позову.

Таким чином, доводи апеляційної скарги спростовуються вищевикладеним, а тому вона задоволенню не підлягає.

За змістом ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст. ст. 2, 159, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 19 грудня 2012 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий-суддя: В.П. Мельничук

Судді: Т.М. Грищенко

І.О. Лічевецький

.

Головуючий суддя Мельничук В.П.

Судді: Грищенко Т.М.

Лічевецький І.О.