Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Ухвала
Іменем України
Справа № 2а-7779/12/0170/29
29.05.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Горошко Н.П.,
суддів Єланської О.Е. ,
Кондрак Н.Й.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Військового комісаріату Автономної Республіки Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Пакет Т.В.) від 21.09.2012 у справі № 2а-7779/12/0170/29
за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в АРК (вул.Долгоруковська, 3,м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95000)
до Військового комісаріату Автономної Республіки Крим (вул. Київська, 152, м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95493)
про визнання дій неправомірними та стягнення переплати пенсії,
ВСТАНОВИВ:
В липні 2009 року Головне управління Пенсійного фонду України в АР Крим звернулося до суду з адміністративним позовом до військового комісаріату АР Крим про визнання дій відповідача неправомірними в частині видачі довідки №097287 від 25.02.2008 та стягнення з відповідача переплати пенсії, виплаченої ОСОБА_2 у розмірі 1422,90 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 16 листопада 2009 року позов задоволено, ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 03 серпня 2010 року зазначена постанова залишена без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 05 липня 2012 року постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 16 листопада 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 03 серпня 2010 року скасовано, справу направлено до суду першої інстанції на новий судовий розгляд.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 21.09.2012 позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим до Військового комісаріату Автономної Республіки Крим - задоволені у повному обсязі.
Визнано протиправними дії Військового комісаріату Автономної Республіки Крим в частині видачі довідки №097287 від 25.02.2008.
Стягнено з Військового комісаріату Автономної Республіки Крим (м. Сімферополь, вул. Київська, 152; ЄДРПОУ 07785820) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим (р/р №25604701101024 в КРУ ВАТ "Державний ощадний банк", МФО 384805, ЗКПО 19003828) суму переплати пенсії, виплаченої ОСОБА_2, у розмірі 1422,90 грн.
Не погодившись з даною постановою суду, відповідач - Військовий комісаріат Автономної Республіки Крим звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати, та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.
У судове засідання 29 травня 2013 року сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в встановленому законом порядку.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до п. 3 вказаного Порядку на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
При цьому пунктом 4 Порядку № 45 встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частиною другою статті 51 Закону № 2262.
Пунктом 5 Порядку № 45 встановлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються. При цьому п. 9 вказаного Порядку передбачено, що Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.
Відповідно до п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року N 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Враховуючи викладене, судова колегія погоджується з думкою суду, що саме уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення та в даному випадку таким уповноваженим органом є військовий комісаріат АРК.
З матеріалів справи вбачається, що 09 січня 2008 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в АРК було складено список осіб, пенсії яких (за яких) підлягають перерахунку з 01.01.2008 року за вислугу років - Міністерство оборони України, в якому за №6524 наявний ОСОБА_2 (а.с.23-25). Зазначений список було подано до військового комісаріату АР Крим, про що зазначено у письмових запереченнях представника відповідача, поданих суду.
Військовим комісаріатом АР Крим до Головного управління Пенсійного фонду України в АРК надано довідку від 25.02.2008 № 097287 (тобто до набрання чинності Наказу Міністерства оборони України від 11.06.2008 № 260) про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2, відповідно до якої з 01.01.2008 надбавка за особливі умови служби становить 35% в грошовому еквіваленті складає 325,50 грн.
На підставі зазначеної довідки позивачем з 01.01.2008 було зроблено перерахунок пенсії ОСОБА_2 з урахуванням надбавки у розмірі 35%.
Пізніше, відповідно до листа Департаменту Фінансів Міністерства оборони України від 06.04.2009 №248/6/с/300-д та доданого до нього списку осіб, за якими необхідно перевірити правильність обчислення грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовим комісаріатом АР Крим до Головного управління Пенсійного фонду України в АРК надано нову довідку від 21.04.2009 № 097287 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2, відповідно до якої з 01.01.2008 надбавка за особливі умови служби становить 25% в грошовому еквіваленті складає 232,50 грн.
На підставі зазначеної довідки від 21.04.2010 № 097287 позивачем повторно було зроблено перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01 січня 2008 року з урахуванням надбавки у розмірі 25% .
Відповідно до розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № ТА 097287 пенсіонера ОСОБА_2, різниця між належною до сплати пенсією та пенсією, що була виплачена пенсіонеру за період з січня 2008 року по травень 2009 року склала 1422,90 грн.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 мав право на надбавку за особливі умови праці на атомних підводних човнах.
Постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" встановлений новий порядок обчислення та розміри грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України.
Відповідно до п.12 вищенаведеної постанови, державні органи зобов'язано привести власні нормативно-правові акти у відповідність з цією постановою.
Наказом Міністерства оборони України від 11.06.2008 №260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 №638/15329, затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі Інструкція), та встановлено, що цей наказ застосовується з 01.01.2008.
Згідно з п.п.14.2.5 Інструкції встановлено, що 25% посадового окладу виплачується надбавка особам офіцерського складу та особам рядового складу, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактам на посадах в екіпажах дизель-електричних підводних човнів, що будуються, - із дня початку навчання згідно з наказом командира з'єднання на таких самих підводних човнах, що перебувають у строю, а тим, хто не навчається, - із дня початку ходових заводських випробувань.
Аналізуючи вищенаведені норми законів, та враховуючи обставини справи, судова колегія погоджується з думкою суду першої інстанції, що відповідач повинен був з 01 січня 2008 року визначити розмір грошового забезпечення ОСОБА_2, а саме надбавки за особливі умови праці на атомних підводних човнах у розмірі 25% посадового окладу та у п'ятиденний строк з дня прийняття наказу Міністерства оборони України від 11.06.2008 №260 повідомити ГУ ПФУ України в АРК про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2
Посилання відповідача на відсутність у нього інформації щодо виду надбавки, яку отримував ОСОБА_2 є необґрунтованими, оскільки ця обставина не надає право відповідачу видавати довідки, які не відповідають діючим нормативно-правовим актам. У разі відсутності відповідної інформації відповідач мав право звернутися до позивача або відповідної військової частини, де проходив службу ОСОБА_2 із запитом про надання відповідної інформації.
Крім того, судом зазначено, що відповідач самостійно виявив допущену ним помилку, а відтак він мав можливість встановити відомості про те, яка саме надбавка за особливі умови служби виплачувалася ОСОБА_2 та у якому розмірі.
Статтею 65 Закону № 2262 передбачено, що особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Також, таке правило закріплене ч.2 статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII від 05.11.1991, відповідно до якої підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Згідно ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку - пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Помилковий розрахунок сум грошового забезпечення для перерахунку розміру пенсії ОСОБА_2, проведений позивачем на підставі довідок військового комісаріату АР Крим, призвів до переплати пенсії органом Пенсійного фонду України у розмірі 1422,90 грн.
Таким чином, враховуючи, що фактично переплата пенсій колишньому військовослужбовцю стала можливою у зв'язку з подачею відповідачем до Головного управління пенсійного фонду України в АР Крим довідки, у якій був завищений розмір грошового забезпечення військовослужбовця, то судова колегія вважає, що суд дійшов до правомірного висновку, що позовні вимоги про визнання дій відповідача неправомірними і стягнення з відповідача суми переплат пенсій, виплачених надміру внаслідок подання недостовірних даних, є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Крім того, враховуючи, що позивачем помилково заявлено вимогу про визнання дій неправомірними, замість визнання їх протиправними, як це передбачено для дій суб'єктів владних повноважень, то суд першої інстанції, керуючись ч. 2 ст. 11 КАС України, правомірно в цій частині вийшов за межі позовних вимог та визнав дії відповідача протиправними.
Виходячи з вищенаведеного суд першої інстанції прийшов до обґрунтованих висновків про наявність підстав для задоволення вимог.
Враховуючи обставини справи постанова суду першої інстанції прийнята з додержанням норм процесуального та матеріального права, підстав для скасування і ухвалення нового рішення не вбачається.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційна скарга без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судом першої інстанції винесене законне і обґрунтоване рішення, постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ:
1. Апеляційну скаргу Військового комісаріату Автономної Республіки Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 21.09.2012 у справі № 2а-7779/12/0170/29- залишити без задоволення.
2. Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 21.09.2012 у справі № 2а-7779/12/0170/29 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя підпис Н.П.Горошко
Судді підпис О.Е.Єланська
підпис Н.Й. Кондрак
З оригіналом згідно
Головуючий суддя Н.П.Горошко