Постанова № 31656499, 23.05.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2013
Номер справи
805/6083/13-а
Номер документу
31656499
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 травня 2013 р. Справа №805/6083/13-а

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Загацької Т.В.

при секретарі Телешові В.О.

за участю:

представника позивача Толмачової А.М.,

представника відповідача Новосьолова В.М.,

представника відповідача Мосейкіна О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк, вул.50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до селянського (фермерського) господарства «Артем» про стягнення адміністративно - господарських санкцій у розмірі 14682,78 грн.,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з адміністративним позовом до селянського (фермерського) господарства «Артем» про стягнення адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2012 році у загальному розмірі 14682,78 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що у зв'язку з відсутністю реєстрації та неподанням звіту за формою 10 ПІ «Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів» за 2012 рік, позивачем було направлено запит до Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області про надання інформації по СФГ «Артем».

Таким чином, за результатами здійснених заходів позивач отримав відомості з Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області, які необхідні для розрахунку та стягнення в судовому порядку адміністративно - господарських санкцій, а також отримано інформацію щодо відсутності інвалідів на підприємці у 2012 році.

Відповідач у 2012 році повинен був працевлаштувати 2 інваліда, а фактично на підприємстві працював 1 інвалід. Отже, відповідач не виконав норматив по створенню 1 робочого місця по працевлаштуванню інвалідів.

На підставі вищезазначеного, позивач просив суд стягнути з селянського (фермерського) господарства «Артем» адміністративно - господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2012 році у загальному розмірі 14682,78 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.

Відповідач в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, надав заперечення, згідно яких вказав, що на нього покладено обов'язок лише створення робочих місць та інформування про це органів зайнятості в порядку, встановленому відповідним нормативним актом. Відповідач інформував центр зайнятості населення про наявність робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів. Відповідачем створювались робочі місця для працевлаштування інвалідів та протягом 2012 року подавались звіти форми №3-ПН до Костянтинівського районного центру зайнятості. Тобто відповідачем були виконані вимоги Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» щодо прийняття заходів для працевлаштування інвалідів.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивач зареєстрований як юридична особа 18.07.1991 року виконавчим комітетом Донецької міської ради, ідентифікаційний код юридичної особи - 13492430, що підтверджується довідкою АА №703636 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Відповідач зареєстрований як юридична особа 24.01.2001 року Костянтинівською районною державною адміністрацією Донецької області, ідентифікаційний код юридичної особи - 31222286, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серія А00 № 545731.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", законодавство про соціальну захищеність інвалідів в Україні складається з цього Закону та інших актів законодавства, що видаються відповідно до нього.

Так, згідно зі ст.17 цього Закону, метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.

Статтею 19 зазначеного Закону встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організації громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

16 квітня 2013 року позивачем була отримана відповідь від Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області №4769/03 від 11.04.2013 року на запит № 06-7/629 від 28.03.2013 року. Згідно вказаної відповіді середньооблікова кількість штатних працівників селянського (фермерського) господарства «Артем» за 2012 рік становить 44 особи, середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність за 2012 рік становить 1 особу, річний фонд оплати праці штатних працівників за 2012 рік - 645144,00 грн.

В судовому засіданні встановлено, що відповідачем подавались наступні звіти до Костянтинівського міського центру зайнятості форми № 3-ПН: звіт про наявність вакансій станом на 23.05.2012 року, звіт про наявність вакансій станом на 27.02.2012 року, звіт про наявність вакансій станом на 31.01.2012 року.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Отже, відповідачем у 2012 році повинні були бути працевлаштовані на підприємстві 2 інваліда, однак фактично на підприємстві у 2012 році працював 1 інвалід.

Таким чином, оскільки на підприємстві середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", відповідач, згідно вимог ст.20 цього Закону, має сплатити позивачу адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Згідно Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Відповідно до поданого позивачем розрахунку суми адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2012 році, залишкова сума заборгованості адміністративно - господарських санкцій складає 14662,27 грн.

Як встановлено в судовому засіданні, відповідачем сума адміністративно-господарських санкцій у встановлений ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» строк сплачена не була, що дає підстави для нарахування пені відповідно до ст. 20 цього Закону і п. 4 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, що обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Відповідно до поданого позивачем розрахунку суми пені на заборгованість по сплаті адміністративно - господарських санкцій за нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2012 році, сума пені, яку необхідно сплатити складає 20,51 грн.

Щодо посилання відповідача на працевлаштування на підприємстві 2 інвалідів, то як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами справи ОСОБА_4 працювала на підприємстві в 2012 році на протязі 3 місяців, що не звільняє відповідача від сплати адміністративно-господарських санкцій за не створення 1 робочого місяці для інваліда на протязі 2012 року.

Також суд не приймає посилання відповідача на те, що ним створювались робочі місця для працевлаштування інвалідів та протягом 2012 року, подавались звіти форми №3-ПН до Костянтинівського міського центру зайнятості, оскільки вищезазначені звіти подавались відповідачем лише за три місяці, а саме: звіт про наявність вакансій станом на 23.05.2012 року, звіт про наявність вакансій станом на 27.02.2012 року, звіт про наявність вакансій станом на 31.01.2012 року, а не протягом усього 2012 року, чим відповідач не виконав обов'язку щомісячно інформувати державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватись праця інваліда.

Оскільки, Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" покладає на підприємство обов'язок створити (пристосувати), атестувати належним чином робочі місця для працевлаштування інвалідів та повідомити про це органи перелічені в ч. 1 ст. 18 зазначеного Закону, а ті, в свою чергу, зобов'язані направити підприємству на працевлаштування інвалідів.

З вищезазначеного вбачається, що відповідачем у 2012 році не було вжито заходів зі створення робочих місць для інвалідів та не було повідомлено органи працевлаштування інвалідів про створення відповідних робочих місць, що унеможливило направлення цими органами до підприємства відповідача інвалідів для працевлаштування.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до селянського (фермерського) господарства «Артем» про стягнення адміністративно - господарських санкцій у розмірі 14682,78 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 121, 158-163, 167, 185, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до селянського (фермерського) господарства «Артем» про стягнення адміністративно - господарських санкцій у розмірі 14682,78 грн. - задовольнити.

Стягнути з селянського (фермерського) господарства «Артем» (ЄДРПОУ 31222286) на користь Державного бюджету України адміністративно - господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2012 році, у розмірі 14682 (чотирнадцять тисяч шістсот вісімдесят дві) грн. 78 коп. на р/р 31216230700001 в ГУ ДКСУ у Донецькій області, ЄДРПОУ ГУ ДКСУ 38033949, МФО 834016, код платежу 50070000, ЄДРПОУ відділення Фонду (стягувача) 13492430.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 23.05.2013 року, постанова в повному обсязі буде виготовлена 28.05.2013 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Загацька Т. В.