ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Черкаси
03 червня 2013 року Справа № 823/1707/13-а
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Трофімова Л.В., розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Канівської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області державної податкової служби (далі - Канівська ОДПІ) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1.) про стягнення заборгованості зі сплати єдиного податку,
ВСТАНОВИВ:
Канівська ОДПІ, звернувшись до суду з адміністративним позовом, просить стягнути з ФОП ОСОБА_1 заборгованість зі сплати єдиного податку у сумі 661 грн. 55 коп.
На підставі ч. 4 ст. 1832 КАС України справа розглядається в порядку скороченого провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач у встановлений судом строк письмових заперечень проти адміністративного позову не подав.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного.
Відповідач зареєстрований як фізична особа - підприємець виконавчим комітетом Канівської міської ради Черкаської області 19.01.2005р. (а.с. 6) та взятий на облік у Канівській ОДПІ 27.01.2005р. за №35, що підтверджується довідкою від 27.01.2005р. №35/1 (а.с. 7).
Частиною 1 ст. 67 Конституції України закріплено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюється Податковим кодексом України від 2 грудня 2010р. №2755-VI (надалі за текстом - Кодекс №2755-VI).
Згідно зі ст. 41 Кодексу №2755-VI органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів.
Відповідно до п. п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Кодексу №2755-VI відповідач як платник податків та зборів зобов'язаний самостійно сплачувати суми податкових зобов'язань, визначених податковими деклараціями, розрахунками та податковими повідомленнями-рішеннями.
Пунктом 291.2 ст. 291 Кодексу №2755-VI визначено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 ст. 297 Кодексу №2755-VI , на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Відповідно до п. 291.3 ст. 291 Кодексу №2755-VI юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Користуючись цим правом, 23.01.2012р. відповідач звернувся до позивача із заявою про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на 2012р. (а.с. 14-15) та отримав свідоцтво про сплату єдиного податку (а.с. 9). У своїй заяві відповідач зазначив як вид підприємницької діяльності: роздрібна торгівля з лотків та на ринках, обравши при цьому 1 групу платника єдиного податку з відсотковою ставкою від 1% до 10% розміру мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2012р. та з відсотковою ставкою 200% по відношенню до доходу.
Підпунктом 1 п. 291.4 ст. 291 Кодексу №2755-VI визначено, що суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку: друга група - фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; обсяг доходу не перевищує 1 000 000 грн.
Відповідно до п. 293.1 ст. 293 Кодексу №2755-VI ставки єдиного податку встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата), та у відсотках до доходу (відсоткові ставки).
Підпунктом 1 п. 293.2 ст. 293 Кодексу №2755-VI визначено, що фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними та міськими радами для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць: для першої групи платників єдиного податку - у межах від 1 до 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до п. 295.1 ст. 295 Кодексу №2755-VI платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
За змістом ст. 291 Кодексу №2755-VI оподаткування єдиним податком за своєю суттю є спрощеним порядком оподаткування, оскільки він встановлюється у вигляді платежу, який не залежить від розміру доходів платника такого податку, за фіксованою ставкою відповідно до рішення місцевої ради. Обрання такої системи оподаткування є правом фізичної особи-підприємця. Таким чином, платник податків, надаючи до органу податкової служби заяву про застосування спрощеної системи оподаткування, погоджується на сплату єдиного податку щомісяця у розмірі, встановленому місцевою радою. Тобто, сума єдиного податку є узгодженою з моменту видачі такому платнику податків свідоцтва про сплату єдиного податку і у подальшому узгодження щомісяця не потребує.
Виходячи із зазначених норм, суд зазначає, що сплата єдиного податку не пов'язана з отриманням доходу, отже єдиний податок відповідачем повинен сплачуватись.
Судом встановлено, що за лютий 2012р. - грудень 2012р. відповідач у повній мірі не проводив сплату єдиного податку, внаслідок чого утворилася заборгованість у сумі 627 грн. 60 коп (а.с. 5).
Відповідно до пп. 1.1.129 п. 1. 129 ст. 129 Кодексу №2755-VI пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
З огляду на викладені вище положення Кодексу №2755-VI за порушення граничних строків сплати узгоджених сум податкових зобов'язань за даними облікової картки платника відповідачу нараховано пеню у сумі 33 грн. 95 коп.
Згідно підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Кодексу №2755-VI податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
З урахуванням вищевикладеного недоїмка відповідача складає 661 грн. 55 коп.
Згідно пп. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Кодексу №2755-VI органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
У відповідності до пп. 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Кодексу №2755-VI органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ст. 59 Кодексу №2755-VI Канівською ОДПІ відповідачу вручено податкову вимогу від 23.02.2012р. №116 (а.с. 19).
Однак податковий борг у встановлені строки добровільно платником податків не сплачено.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що у позивача є підстави для примусового стягнення за рішенням суду з відповідача у рахунок погашення податкового боргу у сумі 661 грн. 55 коп. та знаходить позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 11, 86, 94, 159, 162, 1832 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) у дохід бюджету через Канівську об'єднану державну податкову інспекцію Черкаської області державної податкової служби (19000, Черкаська область, м. Канів, вул. 206-Дивізії, 10а, ідентифікаційний код 21367331) заборгованість із сплати єдиного податку у сумі 661 (шістсот шістдесят одна) грн. 55 коп.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, що може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з моменту отримання копії цієї постанови стороною або іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Постанова прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя Л.В.Трофімова