ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 травня 2013 р. Справа № 804/4866/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кучми К.С.
при секретарі - Варушка Ю.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська до Комунального житлово-експлуатаційного підприємства «Центральний» Дніпропетровської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Дніпропетровська міська рада про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до адміністративного суду з вищезазначеним позовом, в якому просив: надати ДПІ у Ленінському районі м.Дніпропетровська дозвіл на погашення податкового боргу на загальну суму 1 263 638,62 грн. за рахунок майна КЖЕП «Центральний» Дніпропетровської міської ради (код ЄДРПОУ 00193192), що перебуває у податковій заставі. В обґрунтування позову зазначив, що відповідач має податковий борг перед бюджетом у розмірі 1 263 638,62 грн., який виник внаслідок несплати в установлені законом строки суми узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість, земельного податку, комунального податку, податку на прибуток та який на момент розгляду справи добровільно не сплачений через відсутність у боржника достатніх коштів. Тому позивачем 30 березня 2012 року було прийнято рішення №26 про опис майна відповідача у податкову заставу та складено акт опису майна від 12 квітня 2011 року за №000397, на яке поширюється право податкової застави.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити, з викладених у позові підстав.
Відповідач в судове засідання свого представника не направив, про час та місце його проведення був повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Представник третьої особи в судовому засіданні заявлені позовні вимоги не підтримала та зазначила, що те майно, на яке поширюється право податкової застави не є власністю КЖЕП «Центральний» Дніпропетровської міської ради, а є комунальної власністю міста, а тому немає і підстав для надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Крім того, ДПІ у Ленінському районі м.Дніпропетровська не зверталася з поданням на виконання вимог п.96.1. ст.96 Податкового кодексу України, а тому просила суд у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що КЖЕП «Центральний» Дніпропетровської міської ради (код ЄДРПОУ 00193192) є державним унітарним підприємством і зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської Ради за №00193192 від 25.02.2004 року і знаходиться на обліку у ДПІ у Ленінському районі м.Дніпропетровська, як платник податків.
Як вбачається з матеріалів справи, станом на 05.04.2013 року КЖЕП «Центральний» Дніпропетровської міської ради має заборгованість перед бюджетом на загальну суму 1 263 638,62 грн., яка виникла в зв'язку з несплатою податкових зобов'язань з наступних податків:
-податок на додану вартість - 1 198 012,68 грн. (1 036 075,63 грн. основного боргу та 161 937,05 коп. пені);
-податок на прибуток 17 242,18 грн.;
-частина чистого прибутку (доходу) в сумі 6 087,59 грн. (5 533,31 грн. основного боргу та 554,28 грн. пені);
-земельний податок в сумі 42 281,96 грн. (42 030,39 грн. основного боргу та 251,57 грн. пені).
На підставі акту камеральної перевірки позивачем було винесено податкове повідомлення-рішення від 23.04.2012 р. №0001751501/0, яким КЖЕП «Центральний» було визначено податкове зобов'язання з комунального податку в сумі 47,55 грн.
Відповідно ст.58 ПК України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
ДПІ у Ленінському районі м.Дніпропетровська вручила податкове повідомлення-рішення від 23.04.2012 р. №0001751501/0, що підтверджується підписом на корінці податкового повідомлення-рішення.
Таким чином, дане податкове повідомлення-рішення вважається врученим та узгодженим 23.04.2012 р., а КЖЕП «Центральний» зобов'язаний сплатити суму зазначеного податкового зобов'язання у строк до 03.05.2012 р.
КЖЕП «Центральний» податкове зобов'язання з комунального податку по строку сплати до 03.05.2012 р. сплачено частково, внаслідок чого податковий борг з комунального податку по податковому повідомленню-рішенню станом на 14.03.2013 р. склав 14,21 грн.
Відповідачу податковим повідомленням-рішенням від 20.06.2010 р. №0002291501/0 було визначено податкове зобов'язання з частини чистого прибутку (доходу) в сумі 7 358,73 грн., яке було вручене відповідачу 20.06.2010 р., що підтверджується підписом на корінці податкового повідомлення-рішення.
Таким чином, податкове зобов'язання ввідповідача з податку частини чистого прибутку (доходу) у сумі 7 358,73 грн., визначене податковим повідомленням-рішенням ДПІ у Ленінському районі м.Дніпропетровська від 20.06.2010 р. №0002291501/0 вважається узгодженим з 20.06.2010 р., а відповідач був зобов'язаний сплатити суму зазначеного податкового зобов'язання у строк до 01.07.2010 р.
Згідно п.87.1. ст.87 Податкового кодексу України, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надмірно сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Підпунктом пп.20.1.18. п.20.1. ст.20 Податкового кодексу України податковому органу надано право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з пунктом 87.2. статті 87 Податкового Кодексу України, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом.
ДПІ у Ленінському районі м.Дніпропетровська Дніпропетровської області 30 березня 2012 року прийнято рішення №26 про опис майна відповідача у податкову заставу та складено акт опису майна від 12 квітня 2011 року за №000397, на яке поширюється право податкової застави.
Згідно п.п.95.1.-95.3. ст.95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Згідно з п.п.95.2. ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платників податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Вищенаведеними нормативними актами не передбачено направлення податкових вимог в інших випадках.
Водночас, позивачем по даній справі не заявляється вимога про стягнення з відповідача в рахунок погашення його податкового боргу коштів з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, а ставиться питання про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
У відповідності з пунктом 10 розділу V Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління якими відповідно до Конституції України здійснюють районні і обласні ради або уповноважені ними органи.
Як передбачено статтею 21 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» обмеження прав територіальних громад на місцеве самоврядування згідно з Конституцією України та Законами України може бути застосоване лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.
Згідно з п.30 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції міської ради належить прийняття рішень про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.
В силу ч.1, ч.3, ч.7 ст.78 Господарського кодексу України КЖЕП «Центральний» Дніпропетровської міської ради утворене Міськрадою на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління. Міськрада є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами. Майно КЖЕП «Центральний» перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство). КЖЕП «Центральний» очолює керівник, що призначається Міськрадою і є підзвітним Міськраді.
Так, судом встановлено, що активи (нежитлові приміщення) КЖЕП «Центральний» Дніпропетровської міської ради, на які поширюється право податкової застави знаходяться лише в його оперативному управлінні та є комунальною власністю територіальної громади міста.
Відповідності до п.96.1 ст.96 Податкового кодексу України, у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про:
-виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради;
-затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу;
-ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії;
-прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.
Позивачем суду не надані докази звернень до Дніпропетровської міської ради щодо заходів по погашенню податкового боргу відповідача, як і не надано доказів про направлення подання у відповідності до п.96.1. ст.96 Податкового кодексу України, зокрема про виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків.
За таких обставин, Дніпропетровська міська рада була позбавлена можливості погодити своїм рішенням реалізацію з прилюдних торгів нежитлових приміщень, що перебувають в комунальній власності міста, оскільки КЖЕП «Центральний» є балансоутримувачем цього майна, та проаналізувати результати оцінки майна, а в разі незгоди оскаржити оцінку майна до суду.
З урахуванням вищевикладеного, а також того, що позивачем до суду не надано відомостей щодо відсутності у відповідача коштів на рахунках у банку, обслуговуючого такого платника податків, а також готівки, що належить такому платнику податків, а надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, можливо тільки за умови недостатності коштів, які перебувають у власності такого платника податків, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 69, 71, 94, 122, 128, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська до Комунального житлово-експлуатаційного підприємства «Центральний» Дніпропетровської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Дніпропетровська міська рада про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі - відмовити
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.
Повний текст рішення складений 03 червня 2013 року.
Суддя Кучма К.С.