Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 травня 2013 р. Справа №805/7073/13-а
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10 год. 22 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Зінченка О.В.,
при секретарі судового засідання Ковиліній А.А.,
з участю представників:
позивача - Крамаренко Л.В.,
відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за поданням Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до Державного підприємства «Макіїввугілля» про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, у рахунок погашення податкового боргу з екологічного податку у розмірі 2 044 677,39 грн., -
в с т а н о в и в :
21 травня 2013 року о 12 год. 33 хв. Макіївська об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби (далі - позивач, Макіївська ОДПІ Донецької області ДПС) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із поданням до Державного підприємства «Макіїввугілля» (далі - відповідач, ДП «Макіїввугілля») про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, у рахунок погашення податкового боргу з екологічного податку у розмірі 2 044 677,39 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що станом на 20 травня 2013 року за відповідачем обліковується заборгованість з екологічного податку у розмірі 2 044 677,39 грн., яка виникла внаслідок несплати податкових зобов'язань, задекларованих відповідачем у податковій декларації з екологічного податку № 9024939751 від 30 квітня 2013 року. Граничний термін сплати вказаних зобов'язань - 20 травня 2013 року. Позивач зазначав, що прийняті ним заходи, направлені на погашення наявної суми боргу відповідача, не призвели до позитивних результатів, що стало підставою для звернення позивача до суду із поданням про стягнення з відповідача наявної суми боргу.
Враховуючи вищезазначене, позивач просив суд стягнути з відповідача суму податкового боргу з екологічного податку у розмірі 2 044 677,39 грн.
Представник позивача у судовому засіданні вимоги підтримала, просила задовольнити подання у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином (арк. справи 32). Відповідач надав суду заяву, в якій зазначив, що ДП «Макіїввугілля» визнає вимоги подання щодо стягнення податкового боргу з екологічного податку у сумі 2 044 677,39 грн., а також просить суд розглянути справу без участі його представника (арк. справи 40).
З урахуванням положень частини 8 статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю відповідача, на підставі наявних у справі доказів.
Згідно з частиною 3 статті 136 КАС України, судове рішення, в тому числі, у зв'язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими статтею 112 цього Кодексу.
Відповідно до частини 3 статті 112 КАС України, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Суд приймає визнання відповідачем адміністративного позову, оскільки визнання адміністративного позову відповідачем не суперечить закону та не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що подання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до підпункту 20.1.28 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, Макіївська ОДПІ Донецької області ДПС є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Відповідач - Державне підприємство «Макіїввугілля» (ідентифікаційний код 32442295) зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Макіївської міської ради Донецької області 29 квітня 2003 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 296617 (арк. справи 7), довідкою про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 7-25-591 від 08 травня 2003 року (арк. справи 9) та витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (арк. справи 10-11). Здійснює свою діяльність на підставі статуту, затвердженого наказом Міністерства вугільної промисловості України № 7 від 13 січня 2006 року (арк. справи 27-28). Відповідач узятий на облік в органах державної податкової служби 15 травня 2003 року та перебуває на обліку у Макіївській ОДПІ Донецької області ДПС за номером 58, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків від 22 вересня 2006 року № 1/10/29-014-8 (арк. справи 8).
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно пункту 54.1 статті 54 Податкового Кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій декларації та уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Пунктом 56.11 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Таким чином, у разі подання декларації з визначенням відповідних сум до сплати до бюджету, у платника податків виникає обов'язок сплатити цю суму до відповідного бюджету у встановлений законом строк.
Згідно пункту 57.1 статті 57 Кодексу платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно частини 2 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному місяцю протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Згідно статті 242 Податкового кодексу України об'єктом та базою оподаткування екологічним податком є: обсяги та види забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами; обсяги та види забруднюючих речовин, які скидаються безпосередньо у водні об'єкти; обсяги та види (класи) відходів, що розміщуються у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах протягом звітного кварталу, крім обсягів та видів (класів) окремих відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання, які мають ліцензію на збирання і заготівлю окремих видів відходів як вторинної сировини і провадять статутну діяльність із збирання і заготівлі таких відходів.
Пунктом 250.1 статті 250 Податкового кодексу України для екологічного податку встановлений звітний податковий період, що дорівнює кварталу.
Податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу, протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.
Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 250.2 цієї статті для подання податкової декларації.
30 квітня 2013 року відповідач на підставі укладеного між сторонами договору про визнання електронних документів № 455/170 від 26 вересня 2008 року (арк. справи 19-20) надав до Макіївської ОДПІ Донецької області ДПС електронну податкову декларацію з екологічного податку за звітний податковий період 1 квартал 2013 року (арк. справи 25-26), що підтверджується квитанціями № 1 та № 2 (арк. справи 21), якою визначив суму нарахованого податкового зобов'язання з екологічного податку за звітний квартал у розмірі 2 044 677,39 грн., у тому числі за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення - 767 595,11 грн., за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти - 165 990,92 грн., за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини - 1 111 091,36 грн. Кінцевим терміном сплати зазначеного зобов'язання є 20 травня 2013 року.
Судом встановлено, що станом на день судового розгляду відповідачем податкові зобов'язання з екологічного податку за звітний податковий період - 1 квартал 2013 року у загальному розмірі 2 044 677,39 грн. не сплачені, що підтверджується відомостями зворотних боків облікових карток платника податку (арк. справи 37-39).
Отже, наявними в матеріалах справи документами підтверджено правомірність визначення позивачем податкового боргу, в рахунок погашення якого заявлені вимоги про стягнення коштів з рахунків у банках.
Згідно пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Судом встановлено, що заявником приймались заходи по погашенню податкового боргу. Так, 12 вересня 2002 року податковою інспекцією сформована перша податкова вимога № 1/16, яка отримана уповноваженою особою відповідача 13 вересня 2002 року, про що свідчить підпис на корінці вимоги (арк. справи 22).
15 жовтня 2002 року податковою інспекцією сформовано другу податкову вимогу № 2/19, яка отримана уповноваженою особою відповідача 17 жовтня 2002 року, про що свідчить підпис на корінці вимоги (арк. справи 23).
Перелік підстав, наявність яких надає можливість визначати податкові вимоги відкликаними передбачався підпунктом 6.4.1 пункту 6.4 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Аналогічні підстави визнання податкових вимог відкликаними передбачені статтею 60 Податкового кодексу України.
Отже, законодавчими нормами (як Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», що діяв до 01 січня 2011 року, так і Податковим кодексом України, чинного з 01 січня 2011 року) прямо встановлені підстави визнання податкових вимог відкликаними, тобто такими, що не підлягають виконанню.
Як вбачається із матеріалів справи, Державне підприємство «Макіїввугілля» починаючи з 15 жовтня 2002 року (дата формування другої податкової вимоги) по 22 травня 2013 року безперервно мало податковий борг, у зв'язку із чим податкові вимоги № 1/16 від 12 вересня 2002 року та № 2/19 від 15 жовтня 2002 року є чинними.
Представником відповідача зазначене не спростовано, документальних обґрунтувань в підтвердження того, що наведені податкові вимоги вважаються відкликаними не надано.
Таким чином, заходи прийняті податковим органом щодо стягнення податкового боргу, не призвели до їх погашення, строки їх добровільної сплати сплинули.
Пунктом 38.1 статті 38 Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Підпунктом 20.1.18 п.20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Як зазначалося вище, кінцевим терміном сплати зазначеного податкового зобов'язання є 20 травня 2013 року. Відповідно до приписів частини 3 статті 183-3 КАС України подання подається до суду першої інстанції протягом двадцяти чотирьох годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом. Позивач до суду звернувся 21 травня 2013 року, тобто не порушуючи строк звернення з поданням до суду.
Відповідно до статті 67 Конституції України та статті 16 Податкового кодексу України, підприємство зобов'язано своєчасно та у повному обсязі сплачувати до бюджетів належні суми податків та зборів (обов'язкових платежів), однак вказані зобов'язання відповідач не виконав.
Пунктом 95.3. статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Враховуючи вищезазначене, подання Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до Державного підприємства «Макіїввугілля» про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, у рахунок погашення податкового боргу з екологічного податку у розмірі 2 044 677,39 грн. підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7-12, 69-72, 87-98, 122-163, 183-3, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Подання Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до Державного підприємства «Макіїввугілля» про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, у рахунок погашення податкового боргу з екологічного податку у розмірі 2 044 677,39 грн., - задовольнити повністю.
Стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих Державне підприємство «Макіїввугілля» (код ЄДРПОУ 32442295, адреса: 86157, Донецька область, м. Макіївка, пл. Радянська, 2), в рахунок погашення податкового боргу з екологічного податку у розмірі 2 044 677 (два мільйони сорок чотири тисячі шістсот сімдесят сім) грн. 39 коп. на користь місцевого бюджету м. Макіївки (код 34686746) на бюджетні рахунки одержувача, відкриті у банку ГУ ДКСУ у Донецькій області (МФО 834016):
- р/р 33118362700064, код платежу 19010100 - 767 595 (сімсот шістдесят сім тисяч п'ятсот дев'яносто п'ять) грн. 11 коп.;
- р/р 33117363700064, код платежу 19010200 - 165 990 (сто шістдесят п'ять тисяч дев'ятсот дев'яносто) грн. 92 коп.;
- р/р 33116364700064, код платежу 19010300 - 1 111 091 (один мільйон сто одинадцять тисяч дев'яносто одна) грн. 36 коп.
В судовому засіданні проголошений повний текст постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Зінченко О.В.