Справа № 610/1718/13-а
провадження № 2-а/610/37/2013
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.06.2013 Балаклійський районний суд Харківської області в складі:
головуючого - суді Тімонової В.М.,
при секретарі Вербицькій Т.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про відшкодування незаконно отриманої допомоги по догляду за дитиною до трьох років,-
В С Т А Н О В И В :
08.05.2013 року Управління соціального захисту населення Балаклійської райдержадміністрації звернулося до суду із позовом, в якому просить стягнути із ОСОБА_2 незаконно отриману допомогу по догляду за дитиною до трьох років в сумі 935,72 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що при перевірці правильності призначення допомоги по догляду за дитиною до трьох років встановлено, що ОСОБА_2 при отриманні зазначеної допомоги не надала інформації про доходи чоловіка - ОСОБА_3 за період з жовтня 2011 року по травень 2012 року в сумі 3809,52 грн., що призвело до незаконного нарахуванн допомоги на суму 935,72 грн.
Згідно ст.22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
В судове засідання представник позивача не з»явився, надав заяву, в якій підтримав позовні вимоги, просив розглянути справу без його участі.
Відповідач в судове засідання не з"явилася, про час і місце розгляду справи повідомлялася належним чином, причини неявки суду невідомі.
Суд вважає можливим постановити рішення за відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів
Перевіривши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Згідно ст.13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Судом встановлено, що відповідачка ОСОБА_2 є матір'ю ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується довідкою про склад сім»ї. ( а.с.14).
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми",допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.
Рішенням Управління соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації від 02.12.2011 року ОСОБА_2 призначено допомогу по догляду за дитиною до трьох років на період з 01.11.2011 року по 31.12.2012.( а.с. 5 )
Підставою для призначення такої допомоги стали: заява відповідачки про призначення допомоги, довідка про склад родини, довідка про доходи, декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. (а.с. 6- 9 , 11-18)
Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Відповідно до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).
Розмір допомоги, яка надається з урахуванням доходів сім'ї, може бути перерахований з місяця подання отримувачем допомоги заяви до закінчення строку її призначення. ( абз.3, 5 п. 22 "Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми" )
Судом встановлено, що 22.11.2011 року ОСОБА_2 звернулася до управління праці та соціального захисту населення із заявою про призначення допомоги до погляду за дитиною до трьох років та надала декларацію про доходи та майновий стан.
Рішення від 02.12.2011 року згідно наданих даних про доходи, ОСОБА_2 була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в таких розмірах:
з 01.11.2011 року по 17.12.2013 року в сумі 130 грн. як особі, яка зареєстрована у службі зайнятості,
та по доходах з 01.11.2011 року по 30.11.2011 року в сумі 426,90 грн.,
з 01.12.2011 року по 30.04.2012 року в сумі 445,90 грн. ( а.с. 5 )
та з 01.05.2012 року по 17.12.2012 в сумі 130 грн. як особі, яка зареєстрована у службі зайнятості,
та по доходах з 01.05.2012 року по 30.06.2012 року в сумі 754,00 грн.,
з 01.07.2012 року по 30.09.2012 року в сумі 762,00 грн.,
з 01.10.2012 року по 31.10.2012 року в сумі 778,00 ( а.с. 10 )
Призначення та виплата ОСОБА_2 допомоги здійснювались згідно "Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми ", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. №1751.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність відповідних документів, поданих для призначення допомоги.
При здійсненні перевірки правильності призначення та виплати ОСОБА_2 допомоги по догляду за дитиною до трьох років управлінням соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації встановлено, що при зверненні до управління із заявою про надання вищезазначеної допомоги відповідач надала неповні відомості про доходи чоловіка ОСОБА_3, що призвело до незаконного нарахування допомоги.
Як вбачається із довідки ТОВ "Агрофірма "Вільхівська"" від 15.01.2013 року чоловік відповідачки - ОСОБА_3 в період з жовтня 2011 року по травень 2012 року отримав дохід у виді винагороди за договором про надання послуг на загальну суму 3 809,52 грн.
Тобто, на момент звернення відповідачки із заявою про призначення вищезазначеної допомоги, її чоловік отримував заробітну плату, однак дані про отримані ним доходи не були задекларовані ОСОБА_2 в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначення усіх видів соціальної допомоги.
Згідно довідки Управлінням соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації, розмір переплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_2 складає 935,72 грн. ( а.с. 2 )
Відповідно до ч. 1 ст.22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Згідно п.46 "Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення. Виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.
Таким чином, судом встановлено, що через недостовірність поданих ОСОБА_2 відомостей про доходи, відповідачці не вірно було призначено суму допомоги по догляду за дитино до досягнення нею трирічного віку, що призвело до утворення переплати допомоги.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 ст.22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
08.02.2013 року ОСОБА_2 направлено повідомлення про припинення виплати державної соціальної допомоги та запропоновано повернути переплачену суму допомоги у строк до 01 березня 2013 року. ( а.с. 2 )
До цього часу сума переплати, яка підлягає поверненню на рахунок управління соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації, від ОСОБА_2 не надходила.
За таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими і підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України, суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь держави судові витрати.
На підставі викладеного та відповідно до ст.22 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Порядком призначення та виплати тимчасової державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою КМ України від 27.12.2001р. №1751" , керуючись ст.ст. 94,158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позовом Управління соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про відшкодування незаконно отриманої допомоги по догляду за дитиною до трьох років - задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь Управління соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації, р\р 35414028000534 ГУДКУ в Харківській області, МФО 851011, код 03196357, незаконно отриману допомогу по догляду за дитиною до трьох років в сумі 935,72 ( дев"ятсот тридцять п"ять грн. 72 коп. ) грн.
Стягнути із ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в сумі 229,40 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з моменту отримання її копії.
Суддя: