ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
15 травня 2013 року 14 год. 09 хв. № 2а-17212/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: Головуючого - судді Дегтярьової О.В., при секретарі судового засідання Артеменко Я.С., за участю представників: позивача - ОСОБА_1 (довіреність від 27.12.2012р. № 180), відповідача - ОСОБА_2 (довіреність від 14.05.2013р. № 955/9/10-130), розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справуза позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «ТНК-ВР КОММЕРС» до Окружної державної податкової служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 04 жовтня 2012 року № 0000152310, -
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «ТНК-ВР КОММЕРС» (далі - ТОВ «ТНК-ВР КОММЕРС», позивач) з позовом до Окружної державної податкової служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби (далі - ОДПС, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 04 жовтня 2012 року № 0000152310.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що висновки Акта ОДПС від 21.09.2012р. № 1068/41-20/23-20/33500195, що був складений за результатами проведення документальної позапланової виїзної перевірки даних, задекларованих ТОВ «ТНК-ВР КОММЕРС» у податкових деклараціях з податку на додану вартість щодо суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань наступних звітних періодів за січень та травень 2012 року, є протиправними, нормативно та документально необґрунтованими. Зокрема, позивач вказує на те, що висновок про завищення розміру суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, сформованої в січні 2012 року, був зроблений податківцями на підставі висновків попереднього Акта документальної планової виїзної перевірки від 02.07.2012р. № 633/41-20/33500195 (перевіряємий період з 01.04.2011р. по 31.12.2011р.), в якому зафіксоване завищення ТОВ «ТНК-ВР КОММЕРС» податкового кредиту за грудень 2011 року на суму податку на додану вартість в розмірі 102 758, 00 грн. по фінансово-господарським взаємовідносинам з ТОВ «Елемент-Са» (договір поставки нафтопродуктів від 09.06.2011р. № 019К). Разом з тим, неправомірність і безпідставність висновків цього іншого Акта перевірки, та винесені на його підставі податкові повідомлення-рішення були визнані протиправними і скасовані в судовому порядку (постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.10.2012р. по справі № 2а-10638/12/2670). Таким чином, безпосередньо в судовому порядку підтверджено, що дії «ТНК-ВР КОММЕРС» по віднесенню до складу податкового кредиту за січень 2012 року сум податку на додану вартість за результатами господарських операцій з ТОВ «Елемент-Са» вчинені у відповідності до норм чинного податкового законодавства. Що ж до висновків відповідача про завищення ТОВ «ТНК-ВР КОММЕРС» сум податкового кредиту за звітний період травень 2012 року, то вони сформовані безпідставно, зокрема, без проведення аналізу відповідних фінансово-господарських операцій Товариства.
Відповідач проти позову заперечував, надавши до суду письмові заперечення від 24.01.2013р. № 78/9/10-130. В обґрунтування своїх заперечень посилається на те, що працівником ДПІ у Шевченківському районі м. Києва ДПС була проведена документальна позапланова виїзна перевірка даних, задекларованих ТОВ «ТНК-ВР КОММЕРС» у податковій звітності з податку на додану вартість щодо суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань наступних звітних періодів за січень, травень 2012 рок, за результатами якої складений Акт від 21.09.2012р. № 1068/41-20/23-20/33500195. Згідно висновків цього Акта перевірки встановлено порушення ТОВ «ТНК-ВР КОММЕРС» норм пп. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, що призвело до завищення суми заявленого бюджетного відшкодування за звітний період січень 2012 року на суму 102 758, 00 грн. Висновки Акта перевірки, на думку відповідача, являються правомірними та ґрунтуються на достовірних і належних доказах, а саме - Акті від 02.07.2012р. № 633/41-20/33500195.
За результатами перевірки ДПІ 04 жовтня 2012 року прийняла податкове повідомлення-рішення за № 0000152310 (форми «В1»), яким Товариству зменшено суму заявленого бюджетного відшкодування на суму 102 758, 00 грн. та нараховані штрафні санкції в розмірі 51 379, 00 грн., що повністю відповідає вимогам законодавства.
В судових засіданнях по справі представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судових засіданнях заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на таке.
В ході судового розгляду було встановлено, що протягом періоду з 31.08.2012р. по 21.09.2012р. згідно з нормами пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78, п. 200.11 ст. 200 Податкового кодексу України та на підставі наказу ОДПС від 31.08.2012р. № 442, працівником податкової інспекції була проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ «ТНК-ВР КОММЕРС» (ідентифікаційний код 33500195) у податковій звітності з податку на додану вартість щодо суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань наступних звітних періодів за січень 2012 року, травень 2012 року, за результатами якої складений Акт від 21.09.2012р. № 1068/41-20/23-20/33500195 (далі - Акт перевірки)(т. 1 а.с. 14 - 47).
Документальною перевіркою виявлено, що згідно з поданими Товариством до ОДПС податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2012 року (вх. № 9006551723 від 18.02.2012р.), уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з самостійно виявленими помилками (вх. № 9011325733 від 14.03.2012р., № 902141026 від 23.04.2012р.), розрахунку суми бюджетного відшкодування, а також податкової декларації з ПДВ за травень 2012 року (вх. № 9034915047 від 19.06.2012р.), уточнюючих розрахунків (вх. № 9041597563 від 19.07.2012р., № 9041491818 від 19.07.2012р., № 9050293249 від 20.08.2012р.), розрахунку суми бюджетного відшкодування, сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню за січень 2012 року у зменшення податкових зобов'язань наступних звітних періодів, складає 28 060 798, 00 грн., а за травень 2012 року - 78 061 293, 00 грн.
При цьому правильність визначення ТОВ «ТНК-ВР КОММЕРС» сум податкового зобов'язання та податкового кредиту за звітний період грудень 2011 року було перевірено податковим органом в ході проведення планової виїзної перевірки з питання дотримання Товариством вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2011р. по 31.12.2011р. (Акт ОДПС від 02.07.2012р. № 633/41-20/33500195).
Зокрема, цим Актом перевірки від 02.07.2012р. № 633/41-20/33500195 (т. 1 а.с. 192-250; т. 2 а.с. 1-120) встановлено порушення ТОВ «ТНК-ВР КОММЕРС» норм п. 200.1, п. 200.3 ст. 200 Податкового кодексу України щодо завищення суми від'ємного значення податку на додану вартість, яка включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, за звітний (податковий) період грудень 2011 року на суму ПДВ 102 758, 00 грн.
Відповідно до тексту Акта ОДПС від 02.07.2012р. № 633/41-20/33500195 перевіряючими було виявлено завищення ТОВ «ТНК-ВР КОММЕРС» податкового кредиту з ПДВ за період з 01.04.2011р. по 31.12.2011р. на загальну суму 9 611 439, 00 грн., в т.ч. за грудень 2011 року на суму 102 758, 00 грн. по взаємовідносинам з постачальником нафтопродуктів - ТОВ «Елемент-Са» (договір поставки нафтопродуктів від 09.06.2011р. № 019К). Також перевіркою повноти визначення показників поданої довідки щодо залишку від'ємного значення попередніх періодів, що залишаються непогашеними після бюджетного відшкодування встановлено завищення підприємством розміру від'ємного значення ПДВ за грудень 2011 року на суму 102 758, 00 грн. (т. 2 а.с. 16-20, 26).
З огляду на висновки, викладені в зазначеному Акті від 02.07.2012р. № 633/41-20/3350019, працівник ОДПС прийшов до висновків про порушення ТОВ «ТНК-ВР КОММЕРС» вимог пп. 14.1.98 п. 14.1 ст. 14, п. 200.4 п. 200 Податкового кодексу України та як наслідок завищення ним суми бюджетного відшкодування за січень 2012 року на суму 102 758, 00 грн. Зазначене, на думку перевіряючого, підтверджується аналізом податкової звітності з ПДВ за січень 2012 року, оскільки Товариством не зменшено значення ряд. 21.3 декларації на суму 102 758, 00 грн.
Відповідно до пп. 4.6.7 п. 4.6 розд. V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011р. № 1492, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 грудня 2011 року за № 1490/20228, рядок 21.3 декларації передбачений для відображення збільшення або зменшення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24) за результатами камеральної чи документальної перевірки, проведеної органом державної податкової служби.
Із врахуванням зазначеного та даних Додатку 2 (Д2) до податкової декларації з ПДВ за січень 2012 року, частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена ТОВ «ТНК-ВР КОММЕРС» постачальникам, яка не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування (непогашена податковими зобов'язаннями попередніх податкових періодів) за даними платника податків складає 28 060 798, 00 грн., а за даними перевірки - 27 958 040, 00 грн. (тобто відхилення на 102 758, 00 грн.).
В розділі 4 «Висновок» Акта перевірки від 21.09.2012р. № 1068/41-20/23-20/33500195 перевіряючий встановив порушення ТОВ «ТНК-ВР КОММЕРС» норм пп. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, що призвело до завищення суми заявленого бюджетного відшкодування за січень 2012 року на суму ПДВ у розмірі 102 758, 00 грн.
04 жовтня 2012 року ОДПС на підставі Акта від 21.09.2012р. № 1068/41-20/23-20/33500195 прийняла спірне податкові повідомлення-рішення за № 0000152310 (форми «В1»), яким згідно з п. 54.3 ст. 54, п. 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України та відповідно до пп. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78, п. 200.11 ст. 200 цього Кодексу, за порушення вимог пп. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, зменшила ТОВ «ТНК-ВР КОММЕРС» суму заявленого бюджетного відшкодування з податку на додану вартість по податковій декларації за січень 2012 року (вх. № 9006551723 від 18.02.2012р.) на суму 102 758, 00 грн. та нарахувала штрафні санкції в розмірі 51 379, 00 грн.
Згідно рішення ДПС України від 05.12.2012р. № 6617/о/61-12/10-2115, винесеного за результатом розгляду первинної скарги ТОВ «ТНК-ВР КОММЕРС», спірне податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скарга підприємства - без задоволення.
При вирішення даного спору суд виходив з наступного.
У розумінні підпункту 14.1.181 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України), який набрав чинності 01 січня 2011 року, «податковий кредит» - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно розділу V цього Кодексу.
Відповідно до підпункту «а» п. 198.1 ст. 198 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
В силу п. 198.2 ст. 198 цього Кодексу датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг або дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Згідно з п. 198.3 ст. 198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
- придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Пунктом 198.6 ст. 198 ПК України встановлено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою податкову накладну, у якій зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата виписування податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця); ґ) місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку; д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; и) вид цивільно-правового договору; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України) (п. 201.1 ст. 201 ПК України).
Форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом державної податкової служби (п. 201.2 ст. 201 ПК України).
В силу п. 201.4 ст. 201 ПК України податкова накладна виписується у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Оригінал податкової накладної видається покупцю, копія залишається у продавця товарів/послуг.
Податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця (п. 201.6 ст. 201 ПК України).
Згідно з п. 201.7 ст. 201 ПК України податкова накладна виписується на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Пунктом 201.8 ст. 201 ПК України встановлено, що право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Згідно з п. 2 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України 21 грудня 2010 року № 969, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 року за № 1401/18696, (який набрав чинності 01 січня 2011 року та втратив чинність 16 грудня 2011 року)(далі - Порядок) податкову накладну складає особа, яка зареєстрована як платник податку в податковому органі та якій присвоєно індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість.
Пунктом 4 Порядку встановлено, що сплачена (нарахована) сума податку на додану вартість у податковій накладній повинна відповідати сумі податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг продавця у реєстрі виданих та отриманих податкових накладних.
В силу п. 5 Порядку податкова накладна вважається недійсною у разі її заповнення іншою особою, ніж зазначена у пункті 2 цього Порядку.
Податкова накладна є підставою на віднесення до податкового кредиту витрат по сплаті податку на додану вартість у покупця, зареєстрованого як платник податку (п. 6.2 Порядку).
Аналогічні положення також містились в Порядку заповнення податкової накладної, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.1997 року за № 165, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 червня 1997 року за № 233/2037 (який діяв до 10 січня 2011 року).
Отже, виходячи з аналізу наведених норм в сукупності, ПК України визначено окремі випадки, за яких неможливе формування податкового кредиту, зокрема це відсутність зв'язку з господарською діяльністю, фіктивність операцій (відсутність поставок), відсутність податкової правосуб'єктності, відсутність на момент перевірки податкових накладних або видача їх особою, яка не є платником ПДВ. Таким чином, із зазначеного вище також випливає те, що при дослідженні факту здійснення господарської операції, оцінці підлягають відносини безпосередньо між учасниками тієї операції, на підставі якої сформовані дані податкового обліку.
Також у відповідності до правової позиції Вищого адміністративного суду України, що викладена у його листі від 02.06.2011р. № 742/11/13-11, податковий кредит для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на додану вартість має бути фактично здійснений і підтверджений належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операції, яка є підставою для формування податкового обліку платника податків.
В ході судового розгляду також було встановлено, що 09 червня 2011 року між ТОВ «ТНК-ВР КОММЕРС» (Покупець) і ТОВ «Елемент-СА» (Постачальник) був укладений договір поставки нафтопродуктів за № 019К, згідно якого Постачальник зобов'язуються передати, а Покупець прийняти та оплатити нафтопродукти (товар) згідно базису поставки, за кількістю, асортиментом, цінами і строками поставки згідно умов Договору і Додатків до нього, які є невід'ємною його частиною.
На підтвердження факту виконання Сторонами своїх договірних зобов'язань (поставки та оплати вартості товару) за вказаним Договором позивачем були надані суду наступні оригінали та копії первинних і розрахункових документів (т. 3 а.с. 3 - 250; т. 4 а.с. 1 - 46):
- договору поставки нафтопродуктів від 09.06.2011р. № 019К з додатками та додатковими угодами до нього;
- актів приймання-передачі нафтопродуктів ;
- податкових накладних і розрахунків коригування кількісних і якісних показників до певних податкових накладних (т. 1 а.с. 68-69);
- виписок ПАТ «ОТП Банк» (МФО 300528) по особовому рахунку позивача. Оплата за поставлені нафтопродукти здійснювалася ТОВ «ТНК-ВР КОММЕРС» шляхом перерахування безготівкових коштів (вартість товару з ПДВ) зі свого рахунку № 26007001306504 у вказаному вище банку на рахунок свого контрагента № 26008010612101 в ЗАТ «Альфа Банк» в м. Києві (МФО 300346), що не заперечується відповідачем.
За результатами дослідження вище перелічених первинних документів суд дійшов висновку, що вони оформлені у відповідності до вимог Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999р. № 996-ХІV та Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995р. № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 червня 1995 року за № 168/704. Також наявні в матеріалах податкові накладні, що були виписані ТОВ «Елемент-СА» на адресу позивача за результатами здійснених поставок товару, містять усі обов'язкові реквізити, передбачені п. 201.1 ст. 201 ПК України.
При цьому судом береться до уваги той факт, що обставини щодо правомірність та реальність господарських операцій, здійснених між ТОВ «ТНК-ВР КОММЕРС» і ТОВ «Елемент-СА» (згаданий вище договір від 09.06.2011р. № 019К), а також правомірність формування позивачем сум податкового кредиту в 2011 році за рахунок включення до нього сум податку на додану вартість по податковим накладним, виписаним вказаним постачальником (в т.ч. в частині визначення податкового кредиту в межах звичайних цін), встановлювалися в судовому порядку (т. 4 а.с. 93-113, 126-133). Так, постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 жовтня 2012 року у справі № 2а-10638/12/2670, залишеною без змін в судах апеляційної і касаційної інстанції, задоволено позов ТОВ «ТНК-ВР КОММЕРС» до ОДПС про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень (останні прийняті відповідачем на підставі висновків Акта ОДПС від 02.07.2012р. № 633/41-20/3350019, т. 1 а.с. 102-121) у повному обсязі.
Крім того, під час розгляду справи судом встановлено, що позивачем були подані до ОДПС податкові декларації з податку на додану вартість за грудень 2011 року та січень 2012 року (т. 1 а.с. 125-127, 189-191) із доданими до них розрахунками суми бюджетного відшкодування (Д3)(т. 1 а.с. 164, 165) та довідками про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (Д2) (т. 1 а.с. 166-167) за відповідні періоди, що не заперечується відповідачем.
В силу положень п. 200.1 ст. 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом (п. 200.2 ст. 200 цього Кодексу).
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а і в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (п. 200.3 ст. 200 ПК України).
Відповідно до п. 200.4 ст. 200 ПК України якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно п. 200.7 ст. 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України (п. 200.8 ст. 200 ПК України).
У відповідності до пункту 1, пункту 2 розділу ІІІ Порядку «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 25 листопада 2011 року № 1492, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 грудня 2011 року за № 1490/20228, (далі по тексту - Порядок № 1492), Декларація подається платником у визначений у пункті 5 розділу II цього Порядку строк до підрозділу органу державної податкової служби, яким здійснюється приймання податкової звітності, за формою, встановленою на дату подання. До декларації вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку. Декларація подається до органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податку, одним із таких способів на вибір платника податків: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством. Платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації до органу державної податкової служби засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Згідно пункту 4.6 (Розділ III «Розрахунки за звітний період») розд. V Порядку № 1492 якщо в результаті розрахунку різниці між сумою податкових зобов'язань і податкового кредиту отримано позитивне значення, то заповнюється рядок 18 декларації. Якщо в результаті розрахунку значення різниці між сумою податкових зобов'язань і податкового кредиту отримано від'ємне значення, то заповнюється рядок 19 декларації. Якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту (заповнено рядок 19 декларації), така сума: у декларації 0110 враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу (відображається у рядку 20.1 декларації), а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 20.2 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду); у деклараціях 0121 - 0123/0130/0140 зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 20.2 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду). Рядок 20.1 у деклараціях 0121 - 0123/0130/0140 не заповнюється. Якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), до декларації 0110 подається (Д2) (додаток 2). Платники, які заповнили рядок 22 декларації 0110 та відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають до декларації 0110 (Д3) (додаток 3).
Значення рядка 3 (Д3) (додаток 3) переноситься до рядка 23 декларації 0110 за поточний звітний (податковий) період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума вказується або в рядку 23.1, або у рядку 23.2, або частково розподіляється у рядках 23.1 та 23.2 податкової декларації 0110. При цьому платники податку, які мають право на отримання бюджетного відшкодування та прийняли рішення про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок у банку (заповнено рядок 23.1 декларації 0110), подають до декларації 0110 (Д4) (додаток 4). У податкових деклараціях 0121 - 0123/0130/0140 рядки 23, 23.1, 23.2 не заповнюються. Залишок від'ємного значення (для декларації 0110 - після бюджетного відшкодування) включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду). Рядок 21.3 передбачений для відображення збільшення або зменшення залишку від'ємного значення, який (для декларації 0110 - після бюджетного відшкодування) включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24) за результатами камеральної чи документальної перевірки, проведеної органом державної податкової служби. У рядку 25 декларації вказується сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, та: сплачується до загального фонду державного бюджету - рядок 25.1 декларації 0110; частково сплачується до спеціального фонду державного бюджету - рядок 25.1 декларації 0140; спрямовується на спеціальний рахунок сільськогосподарського підприємства - рядок 25.2 декларації 0121 - 0123; частково спрямовується на спеціальний рахунок переробного підприємства - рядок 25.2 декларації 0140; залишається у розпорядженні сільськогосподарського підприємства - рядок 25.2 декларації 0130.
Відповідно до п. 200.10 ст. 200 ПК України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Приписи п. 200.11 ст. 200 ПК України визначають, що за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Згідно п. 200.14 ст. 200 Податкового кодексу України якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган: а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах; б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування; в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
За результатами дослідження наявних матеріалів справи, зокрема: зазначеної вище податкової звітності позивача з ПДВ за звітні періоди грудень 2011 року та січень 2012 року, матеріалів планової і позапланової документальних перевірок ТОВ «ТНК-ВР КОММЕРС» (а саме: акти ОДПС від 21.09.2012р. № 1068/41-20/23-20/33500195, від 02.07.2012р. № 633/41-20/3350019), судом встановлено, що висновки відповідача про завищення підприємством суми бюджетного відшкодування з ПДВ (напрямок відшкодування - ряд. 23.2 Декларації «у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних звітних (податкових) періодів) за січень 2012 року у розмірі 102 758, 00 грн., ґрунтуються виключно на висновках Акта ОДПС від 02.07.2012р. № 633/41-20/3350019, правомірність та обґрунтованість яких були спростовані в судовому порядку - під час розгляду Окружним адміністративним судом м. Києва справи № 2а-10638/12/2670 (т. 4 а.с. 93, 102-113).
Доказами в адміністративному судочинстві, за визначенням ч. 1 ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України, є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
У відповідності до ч. 1, ч. 4 ст. 70 цього Кодексу належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Одночасно нормами ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України).
За таких обставин, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати спірне по справі податкове повідомлення-рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує з Державного бюджету України на користь позивача фактично здійснені та документально підтверджені судові витрати в розмірі 1 541, 37 грн.
Керуючись ст. 2, ст. 9, ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТНК-ВР КОММЕРС» задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Окружної державної податкової служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби від 04 жовтня 2012 року № 0000152310.
3. Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТНК-ВР КОММЕРС» (місцезнаходження: 03110, м. Київ, вул. Солом'янська, 11, ідентифікаційний код 33500195) 1 541 (одна тисяча п'ятсот сорок одна) грн. 37 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
Суддя О.В. Дегтярьова