Постанова № 31610185, 29.05.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
29.05.2013
Номер справи
801/3218/13-а
Номер документу
31610185
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 травня 2013 р. 12:51 Справа №801/3218/13-а

Окружний адміністративний суд АР Крим у складі

головуючого судді Яковлєва С.В.,

при секретарі Проніні Є.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державного підприємства «Придніпровська залізниця»

до Управління праці та соціального захисту населення Сімферопольської районної державної адміністрації

про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправними дій та стягнення заборгованості.

за участю представників:

від позивача - Киреєва О.Ю. - пред-к, дов.№ 780 від 23.04.2013 р.

Лісовий І.В. - пред-к, дов. №735 від 01.04.2013 р.

від відповідача - Тарануха Н.М. - пред-к, дов. № 01-02/1124 від 17.04.2013 р.

Шуміченко Ю.В. - пред-к, дов. №01-02/1124 від 20.04.2013 р.

Суть спору: Державне підприємство «Придніпровська залізниця» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом, в якому просило визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Сімферопольської районної державної адміністрації (далі відповідач) в частині невиконання вимог п. 6 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету , затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р.№ 256 , визнати протиправними дії відповідача в частині неповної сплати позивачу витрат на перевезення пасажирів залізницею, яки користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах , за період з 01.01.2012 по 31.12.2012 р., стягнути з відповідача на користь позивача витрати на перевезення залізницею пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах , за період з 01.01.2012 р. по 31.12.2012 р. у сумі 636827,44 грн. Вимоги мотивовані тим,що відповідач не вчиняв дії щодо витребування додаткових обсягів фінансування для компенсації позивачу витрат на перевезення залізницею пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах , за період з 01.01.2012 р. по 31.12.2012 р.

Відповідач надіслав до суду 17.04.2013 р. заперечення на позов, в яких зазначив,що відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Представники позивача наполягали на задоволенні позову у повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві.

Представники відповідача у судовому засіданні 18.04.2013 р. заперечували проти позову, зазначили, що витрати позивача за 2012 р. щодо перевезення пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах компенсовані у повному обсязі в межах наданого фінансування.

За клопотанням сторін ухвалою від 22.04.2013 р. провадження по справі було зупинено до 22.05.2013 р.

У судовому засіданні, яке відбулось 22.05.2013 р. представника сторін надали акт звірення розрахунків.

Представники позивача та відповідача у судовому засіданні, яке відбулось 29.05.2013 р., наполягали на вимогах та запереченнях , викладених у позові та відзиві на позовну заяву.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін , суд

ВСТАНОВИВ

Пільгове перевезення пасажирів залізничним транспортом передбачено , зокрема, Законами України «Про статус та соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, «Про основні засади захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні».

Відповідно до ст.9 Закону України «Про залізничний транспорт» для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.

Постановою Кабінету Міністрів України №1359 від 16.12.2009 р. затверджений Порядок розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян ( далі Порядок №1359) , визначає механізм розрахунку обсягів компенсаційних виплат залізницям за пільгові перевезення окремих категорій громадян, яким таке право надано законом, що здійснюються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, а також субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на зазначені цілі.

Відповідно до п.3. Порядку № 1359 облік пільгових перевезень та визначення суми недоотриманих коштів від таких перевезень проводиться залізницями на підставі інформації автоматизованої системи керування пасажирськими перевезеннями та реєстраторів розрахункових операцій про оформлені та видані пасажирам безоплатні або пільгові проїзні документи (квитки).

Сума недоотриманих коштів обчислюється в автоматизованому режимі під час оформлення кожного безоплатного та пільгового проїзного документа (квитка) як різниця між повною вартістю проїзду, встановленою згідно з діючими тарифами для відповідного виду сполучення, маршруту прямування, категорії поїзда та вагона, і вартістю проїзду, що сплачує пасажир відповідно до наданих пільг. Інформація про оформлені та видані пасажирам безоплатні та пільгові проїзні документи (квитки) включається до місячної станційної звітності. Сума недоотриманих коштів включається до місячної станційної звітності області, на території якої був придбаний пільговий проїзний документ (квиток), незалежно від місця проживання (навчання) пасажира. На підставі місячної станційної звітності залізниці складають облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного або місцевих бюджетів, згідно з додатком. Для компенсації недоотриманих коштів облікова форма складається окремо для органу виконавчої влади, який є головним розпорядником бюджетних коштів, передбачених на цю мету державним бюджетом, та органу виконавчої влади, який є головним розпорядником коштів, виділених місцевим бюджетом (п.п.4, 5, 7, 9 Порядку №1359).

У п. 10 Порядку №1359 зазначено,що залізниці не пізніше ніж 15 числа місяця наступного звітного періоду подають відповідним головним розпорядникам коштів рахунок на суму, яка підлягає компенсації, та облікові форми.

Судом встановлено,що в період часу з 01.01.2012р. по 31.12.2013 р. позивачем надані послуги по перевезенню пільгових пасажирів з станцій та зупиночних пунктів Сімферопольського району на суму 1006726,42 грн.

Зазначений факт визнаний сторонами, що надійшло відображення у акті звірення розрахунків за 2012 р., який складено на вимогу суду.

Матеріали справи свідчать про те,що між позивачем та відповідачем 01.03.2012р. укладений договір №5/42/ПР/ДН-4-12500/НЮдч, предметом якого було регулювання взаємовідносин щодо здійснення пільгового перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, компенсація витрат за таке перевезення. Відповідно до п.3.1 цього договору сторонами узгоджена загальна сума для компенсації збитків позивача у розмірі 520000 грн., яка в повному обсязі перераховані відповідачем на час звернення до суду. Ці обставини підтверджені позивачем.

Під час розгляду справи позивачем надані облікові форми , складені на виконання вимог Порядку №1359 , згідно з якими в період часу з 01.01.2012р. по 31.12.2013 р. ним бул надані послуги по перевезенню пільгових пасажирів на суму 1006726,42 грн.

Відповідач зазначив,що при вивчені наданих позивачем облікових форм було встановлено,що у січні та лютому 2012 р. не прийняти до заліку відповідно 1732 поїздки на суму 13394,50 грн. та 872 поїздки на суму 8164,65 грн. з причин відсутності реєстрації пасажирів , перевезення яких здійснювалось , в реєстрі осіб , яки користуються пільгами. На адресу позивача були надіслані повідомлення № 01-02/461 від 06.02.2012 р. та № 01-02/907 від 05.03.2012 р. про не прийняття до заліку зазначених витрат.

В матеріалах справи відсутні докази того,що відповідач помилково не прийняв до заліку у січні та лютому 2012 р. відповідно 1732 поїздки на суму 13394,50 грн. та 872 поїздки на суму 8164,65 грн., а позивач , не погодившись з цим фактом, надіслав на його адресу докази існування у нього підстав для отримання компенсації цих витрат.

За таких обставин , приймаючи до уваги згоду сторін щодо загальної кількості витрат позивача щодо надання послуг по перевезенню в період часу з 01.01.2012р. по 31.12.2013 р. пільгових пасажирів на суму 1006726,42 грн., проведення відповідачем компенсації витрат залізниці за вказаний період часу у розмірі 520000 грн., згоду з неприйняттям до заліку у січні 2012 р. 1732 поїздки на суму 13394,50 грн. та у лютому 2012 р. 872 поїздки на суму 8164,65 грн., суд приходить до висновку ,що існують підстави для стягнення з останнього 465167,27 грн. витрат на перевезення залізницею пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах , за період з 01.01.2012р. по 31.12.2012 р.

Суд вважає безпідставними вимоги відповідача щодо зменшення витрат позивача на перевезення пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах , за період з 01.01.2012р. по 31.12.2012 р. на 22598,21 грн. витрат, понесених ним у листопаді 2012 р., з причин надання звітної форми у січні 2013 р. Чинне законодавство України не передбачає відмову у компенсації витрат, понесених на перевезення пільгових пасажирів, з причин надання звітності після спливу строку, визначеного у п. 10 Порядку №1359.

Матеріали справа свідчать про те,що відповідач за результатами отримання рахунків позивача на суми витрат на перевезення залізницею пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах , за період з 01.01.2012 р. по 31.12.2012 р. , з'ясувавши недостатність коштів , визначених у договорі №5/42/ПР/ДН-4-12500/НЮдч від 01.03.2012 р. , неодноразово звертався до розпорядників бюджетних коштів з вимогами щодо збільшення обсягів бюджетних витрат для компенсації понесених залізницею витрат.

В матеріалах справи відсутні докази наявності у позивача можливості компенсувати позивачу його витрати на перевезення пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах , за період з 01.01.2012р. по 31.12.2012 р., в обсягах, більших , ніж було здійснено по договору №5/42/ПР/ДН-4-12500/НЮдч від 01.03.2012 р.

В силу викладеного на думку суду спростовуються твердження позивача про невиконання відповідачем вимог п. 6 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету , затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р.№ 256 , наявності у нього можливості в повному обсязі компенсувати витрати залізниці на перевезення пасажирів , яки користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах , за період з 01.01.2012 по 31.12.2012 р.

За таких обставин відсутні підстави для задоволення позову в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача по виконання вимог п. 6 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету , затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р.№ 256 , протиправними його дій щодо неповної сплати позивачу витрат на перевезення пасажирів залізницею, яки користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах , за період з 01.01.2012 по 31.12.2012 р.,

Під час судового засідання, яке відбулось 29.05.2013 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 04.06.2013 р.

Керуючись ст.ст. 118, 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Сімферопольської районної державної адміністрації ( м. Сімферополь, вул. Ракетна 34, банківські реквізити невідомі) на користь Державного підприємства «Придніпровська залізниця» ( м.Дніпропетровськ, пр.К.Марска 108, п/р 26006000012, Дніпропетровська філія АБ «Експерес-Банк» МФО 306964 код ЄДРПОУ 01073828) витрати на перевезення залізницею пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах , за період з 01.01.2012р. по 31.12.2012 р. у сумі 465167,27 грн.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Придніпровська залізниця» ( м.Дніпропетровськ, пр.К.Марска 108, п/р 26006000012, Дніпропетровська філія АБ «Експерес-Банк» МФО 306964 код ЄДРПОУ 01073828) 1674,62 грн. - судового збору .

4. В іншій частині позовних вимог - у позові відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Яковлєв С.В.