ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
справа №
ПОСТАНОВА
і м е н е м У к р а ї н и
м. Севастополь
Господарський суд міста Севастополя у складі:
Судді Лазарева С.Г.,
при секретарі Алексєєнко А.П.,
за участю представників:
позивача –Іванова А.В., довіреність №86/13-165 від 12.01.2009, представник;
відповідача –Летюча Д.Г., довіреність №327/10-004 від 04.12.2008, головний державний податковий інспектор юридичного відділу;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №5020-6/007 за адміністративним позовом Підприємства “Будівельного управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації” до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень,
Суть спору:
19.01.2009 підприємство „Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації” звернулось до господарського суду міста Севастополя з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень.
Ухвалою суду від 20.01.2009 відкрито провадження у адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання (арк. с.1-2).
Ухвалою від 05.02.2009 закінчено підготовче провадження, справа №5020-6/007 призначена до судового розгляду (арк.с.48).
Відповідач надав суду заперечення на адміністративний позов, позовні вимоги не визнав по мотивам викладеним в ньому, пояснив, що в рамках Угоди між Україною та Російською Федерацією про параметри розподілу Чорноморського Флоту від 28.05.1997 військові формування, дислоковані на території України, а також підприємства, установи і організації Чорноморського Флоту Російської Федерації вважаються розміщеними на території України, а транспортні засоби позивача об'єктом оподаткування відповідно до норм Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" (арк.с. 35-36).
Відповідно до статей 27, 49, 51, 130 Кодексу адміністративного судочинства України представникам сторін роз’яснені процесуальні права і обов’язки.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд
в с т а н о в и в :
22.07.2008 Державною податковою інспекцією у Ленінському районі міста Севастополя (далі –Інспекція) була проведена виїзна планова перевірка Підприємства “Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації”(надалі БУ ЧФ РФ) з питання дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007 по 31.03.2008, за результатами якої, Інспекцією складений акт №85/23-1/30120798/6302/10 в якому зафіксовані порушення БУ ЧФ РФ статей 5, 6 Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів", що виразилося в ненаданні розрахунку податку з власників транспортних засобів на 2007, 2008 рік та розрахунку податку на придбані транспортні засоби, внаслідок чого заниження податку склало 262 557,25 грн. (арк.с. 10-16).
На підставі акту перевірки та підпунктів 17.1.1, 17.1.2 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” Інспекцією 04.08.2008 було прийняте податкове повідомлення-рішення №0002451720/0 про визначення БУ ЧФ РФ суми зобов'язання з податку з власників транспортних засобів в загальному розмірі 394403,88грн. (арк.с. 17).
БУ ЧФ РФ не погодившись з податковим повідомленням-рішенням оскаржило його до Інспекції, ДПА у м. Севастополі, ДПА України.
Рішенням від 29.08.2008 №7194/10/25-010 про результати розгляду скарги Інспекцією скарга була залишена без задоволення (арк.с. 29-30).
Рішенням від 05.11.2008 №1498/10/25-020 про результати розгляду повторної скарги Державною податковою адміністрацією у м. Севастополі скарга також залишена без задоволення та додатково збільшена сума податку з власників транспортних засобів на 659,75грн. та сума штрафних (фінансових) санкцій на 329,87 грн. (арк.с.26-28).
Рішенням від 26.12.2008 №12864/6/25-0215 про результати розгляду повторних скарг Державною податковою адміністрацією України скаргу залишено без задоволення, податкові повідомлення-рішення –без змін (арк.с. 21-23).
За результатами розгляду скарг, на підставі Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, Положення про порядок подачі та розгляду скарг платників податків Інспекцією на адресу БУ ЧФ РФ надіслані нові податкові повідомлення-рішення: від 29.08.2008 №0002451720/1 та від 05.11.2008 №0002451720/2 про визначення БУ ЧФ РФ суми податкового зобов'язання з податку з власників транспортних засобів у загальному розмірі 394403,88 грн. (262557,25 грн. - основної платіж, 131846,63 грн. - штрафні (фінансові) санкції). А також від 05.11.2008 №0003411720/2 про визначення БУ ЧФ РФ суми податкового зобов'язання з податку з власників транспортних засобів у загальному розмірі 989,62грн. (659,75 грн. –основної платіж, 329,87 грн. –штрафні (фінансові) санкції) (арк.с. 18-20).
Позивач вважає, що його транспортні засоби відносяться до службових транспортних засобів та зареєстровані згідно законодавству Російської Федерації в Російської Федерації (157 військової автомобільної інспекції Російської Федерації), транспортні засоби є власністю Російської Федерації, а розміщення військової автомобільної інспекції на території України не надає інспекції статусу військового формування України щодо якого діяльність підприємства повинна здійснювати відповідно до вимог законодавства України.
Суд вважає позовні вимоги позивача не підлягаючими задоволенню з наступних підстав.
БУ ЧФ РФ є таким, що засноване на повній формі власності юридичної особи іноземної держави - Міністерства оборони СРСР від 16.03.1961 №ПТ/882535; є правонаступником підприємства „Будівельне управління Чорноморського флоту" - дочірнього підприємства „Головне управління спеціальне будівництво Міністерства оборони Російської Федерації”. Зареєстроване Севастопольською міською державною адміністрацією 19.02.1999 під №Ш - 11/11029, перереєстроване 28.05.2004 під №4055587ЮОО10269 (арк.с.8-16).
Відповідно до статті 1 Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів", платниками податку є підприємства, установи і організації (юридичні особи) зокрема, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни і особи без громадянства, які мають зареєстровані в Україні відповідно до чинного законодавства власні транспортні засоби, які згідно статті 2 даного Закону є об'єктом оподаткування.
Статтею 6 Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" передбачено, що податок обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів і самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. У порядку, встановленому податковими органами, юридичні особи подають за місцем свого знаходження і за місцем постійного базування транспортних засобів до податкових органів у терміни, встановлені законом для річного звітного періоду, на основі бухгалтерського звіту (балансу) розрахунки сум податку у формі, затвердженої центральним податковим органом України.
Згідно статті 2 Угоди між Україною та Російською Федерацією про параметри розподілу Чорноморського Флоту від 28.05.1997 (ратифіковане 24.03.1999, набуло чинності 12.07.1999) основна база Чорноморського флоту Російської Федерації знаходиться у місті Севастополі. На основній базі Чорноморського флоту Російської Федерації розміщуються його штаб і інші органи управління, а також військові формування, підприємства, організації і установи ЧФ РФ. Перелік і параметри об'єктів, які використовуються Чорноморським флотом Російською Федерацією в м. Севастополі, містяться в Додатку №2. У розділ 23 „Будівельних організацій" вказаного додатку також включено Будівельне управління Чорноморського флоту.
Відповідно до пункту 1 статті 12 Угоди службові транспортні засоби ЧФ РФ повинні мати реєстраційний номер та чіткий знак. Використання для службових транспортних засобів номерних знаків України не допускається.
Транспортні засоби БУ ЧФ РФ зареєстровані 157 Військовою автомобільною інспекцією Російської Федерації, яка розташована в Україні та здійснює діяльність по Севастопольському гарнізону ЧФ РФ ( м. Севастополь, вул. 4-а Бастіонна, 34).
Посилання позивача на статтю 34 Закону України „ Про дорожній рух" та доводи щодо не проведення реєстрації транспортного засобу за законодавством України є неспроможними. Відповідно до статті 34 цього Закону експлуатація незареєстрованих транспортних засобів заборонена. Оскільки експлуатація транспортних засобів ЧФ РФ дозволена відповідно до умов Угоди між Україною та Російською Федерацією про параметри розподілу Чорноморського Флоту від 28.05.1997, реєстрація транспортних засобів на території України відповідними органами Російської Федерації є реєстрацією його в Україні.
Відповідно до пункту 2 статті 6 Угоди господарська діяльність підприємств, організацій та установ Чорноморського флоту Російської Федерації не повинна суперечити законодавству України. Згідно пункту 1 статті 14 Угоди підприємства, організації та установи ЧФ РФ проводять податкові відрахування відповідно до законодавства України.
Згідно статті 9 Конституції України діючі міжнародні договори, згода на обов'язковість яких дана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Таким чином, транспортні засоби БУ СУ ЧФ зареєстровані в Україні відповідно до чинного законодавства, до якого відносяться міжнародні договори, як і передбачено Законом України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів".
З аналізу наведених норм та встановлених обставин справи суд дійшов висновку, що військові формування, дислоковані на території України, а також підприємства, установи і організації Чорноморського Флоту Російської Федерації вважаються розміщеними на території України, а транспортні засоби БУ ЧФ РФ є об'єктом оподаткування відповідно до норм Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів".
Така позиція викладена і в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 17.07.2008 по справі №20-3/374 за позовом Підприємства “Будівельного управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації” до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень (акр.с. 39-41).
Таким чином, Інспекцією правомірно прийняти спірні податкові повідомлення-рішення, а від так позовні вимоги БУ СУ ЧФ є такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі вищезазначеного, керуючись статтею 9 Конституції України, статтями 1, 6 Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів", статтями 69, 70, 71, 79, 94, 98, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П о с т а н о в и в :
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя С.Г. Лазарев
Постанова складена та підписана
в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України
10.03.2009.
Розсилка:
1. Підприємству „Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської федерації”
(99011, м. Севастополь, пр-т Нахімова, 13 )
2. Державної податкової інспекції в Ленінському районі міста Севастополя
(99011, м. Севастополь, вул. Кулакова, 37 )