єдиний унікальний номер 328/1722/13-а
04.06.2013
провадження номер 2-а/328/34/13
ПОСТАНОВА
Іменем України
04 червня 2013 року м. Токмак
Токмацький районний суд Запорізької області у складі: головуючого судді Петренко Л.В., при секретарі Фещенко Д.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Токмак адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Токмацької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплаченої державної допомоги сім'ям з дітьми,
встановив:
17 травня 2013 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1, в якому просить стягнути з відповідача переплачену допомогу на дітей одиноким матерям в сумі 583,20 грн. та зобов'язати відповідача перерахувати стягнуті кошти.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 14.02.2013 року до управління звернулася відповідач з заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям. Зазначена допомога була їй призначена і виплачувалася відповідно до положень ч. 1 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до якої право на допомогу мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі). Одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини виданому компетентним органом іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено у встановленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини. Допомога виплачувалася на ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 - 363,00 грн. щомісяця, допомога на ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 по 291,60 грн. щомісяця.
07.03.2013 року до управління надійшла інформація від служби у справах дітей виконавчого комітету Токмацької міської ради від 01.03.2013 року № 01-13/92 про те, що відповідач з дітьми проживає за адресою: АДРЕСА_1 разом з ОСОБА_5, який з його слів є біологічним батьком її дітей - ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_5. У зв'язку з тим, що відповідач не мала права на отримання допомоги на ОСОБА_3, ОСОБА_4, виплата допомоги була припинена з 01.03.2013 року, але на момент припинення виплати вона вже отримала її за березень 2013 року. В зв'язку з чим був проведений перерахунок виплаченої допомоги сума заборгованості склала 583,20 грн. Відповідачу було запропоновано повернути на рахунок управління переплачену допомогу в строк до 25.04.2013 року, але до теперішнього часу кошти не повернуто.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_7 підтримала позовні вимоги в повному обсязі та заявила клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач ОСОБА_1 позовні вимоги визнала та підтримала клопотання позивача щодо розгляду справи в порядку письмового провадження.
Згідно ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до положень ч.1 ст. 41 КАС України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов обґрунтований та такий, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 14.02.2013 року відповідач звернулася до позивача з заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям.
Згідно рішення від 07.03.2013 року ОСОБА_1, як одинокій матері призначена така допомога.
Згідно інформації служби у справах дітей виконавчого комітету Токмацької міської ради від 01.03.2013 року № 01-13/92 відповідач з дітьми проживає за адресою: АДРЕСА_1 разом з ОСОБА_5, який з його слів є біологічним батьком її дітей - ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_5.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має.
За результатами перевірки встановлено, що відповідач, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 фактично проживає і веде спільне господарство з ОСОБА_8 - особою від якої має дітей. Сім'я проживає за адресою: АДРЕСА_3 в квартирі, яка належить матері ОСОБА_8
На підставі розпорядження № 23 від 27 березня 2013 року ОСОБА_1 припинено виплату допомоги з 01.03.2013 року у зв'язку зі спільним проживанням з особою від якої має дітей.
Відповідно до п. 36 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 виплата допомоги припиняється або зупиняється на підставі поданих обґрунтованих пропозицій органу опіки та піклування чи державного соціального інспектора органу праці та соціального захисту населення з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
В зв'язку з чим проведено перерахунок виплаченої допомоги, сума заборгованості склала 583,20 грн. З метою повернення надміру виплачених бюджетних коштів ОСОБА_1 було надіслано повідомлення про повернення переплаченої допомоги одинокій матері в сумі 583,20 грн. від 27.03.2013 року, яке в добровільному порядку відповідачкою не виконано.
Згідно ст. 22 Закону України «Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми» та п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 9 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України.
Відповідно до п.5 ч. 4 ст. 50 КАС України громадяни України можуть бути відповідачами за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень в випадках, встановлених законом.
Зважаючи на всі викладені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Відповідно до п. 20 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору звільняються органи праці та соціального захисту населення - за поданням позовів щодо призначення і виплати всіх видів державної соціальної допомоги, компенсацій, виплат та доплат, установлених законодавством.
Відповідно до ч. ч. 2, 4 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. У справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 11, 17, 35, 41, 50, 86, 94, 122, 158-163 КАС України,
постановив:
Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Токмацької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплаченої державної допомоги сім'ям з дітьми - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_8, уродженки м. Токмак Запорізької області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2) на користь Управління праці та соціального захисту населення Токмацької міської ради переплачену допомогу на дітей одиноким матерям в сумі 583,20 грн. (п'ятсот вісімдесят три гривні 20 коп.) на р/р 35419011001055 в Токмацькому УДК ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 03193152.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Токмацький районний суд Запорізької області. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя /підпис/
Згідно з оригіналом
Суддя