Постанова № 31604988, 16.05.2013, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.05.2013
Номер справи
818/2768/13-а
Номер документу
31604988
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 травня 2013 р. Справа № 818/2768/13-a

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.

за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,

представника третьої особи - Голуб А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Фінансового управління Глухівської районної державної адміністрації до Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області, третя особа на боці позивача : Державна фінансова інспекція Сумської області про скасування постанови,-

В С Т А Н О В И В:

Фінансове управління Глухівської районної державної адміністрації (далі позивач, ФУ Глухівської РДА) звернувся до суду з адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області (далі відповідач) в якому просить скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень ДВС ГУЮ в Сумській області про застосування до позивача штрафних санкцій від 25.03.2013р. (ВП №36390245) на суму 1360 грн. 00 коп.

В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що штрафні санкції були застосовані ДВС за невиконання Фінупраілінням Глухівської РДА рішення суду. Позивач просить суд врахувати, що виконавче провадження було відкрито у зв'язку з примусовим виконанням виконавчого листа Сумського окружного адміністративного суду від 11.01.2013р., який було видано по адміністративній справі №2а-1870/4630/12. Постановою суду по справі №2а-1870/4630/12 Фінуправління Глухівської РДА було зобов'язано виконати лист-вимогу Державної фінансової інспекції у Сумській області від 06.01.2012р. № 18-08-15- 15/138, а саме: п. 2 - Здійснити повернення (перерахування) до бюджетів територіальних громад Глухівського району, невикористаних районним бюджетом протягом завершених бюджетних періодів сум цільових субвенцій, отриманих від відповідних місцевих бюджетів, в загальній сумі 31770,10 грн. 04.02.2013р. державним виконавцем Управління ДВС ГУЮ в Сумській області було відкрито виконавче провадження з примусового виконання вищевказаного виконавчого документу та надано строк для добровільного виконання. Отримавши зазначену постанову державного виконавця Фінуправління Глухівської РДА повідомило ДВС про об'єктивну неможливість виконати вимоги державного виконавця, однак, не зважаючи на таке повідомлення, 27.03.2013р. до Фінуправління надійшла постанова державного виконавця датована 25.03.2013р. про накладення на Фінуправління штрафу в розмірі 1360 грн. за невиконання рішення суду. При цьому, позивач зазначає, що Законом України «Про виконавче провадження» визначено, що обов'язковою умовою накладення штрафу за невиконання рішення суду є наявність даних, що боржник без поважних причин не виконує вимоги державного виконавця. При цьому, позивач просить суд врахувати, що рішення суду щодо перерахування до місцевих бюджетів грошової суми 31770,10 грн. було невиконано Фінуправлінням з поважних причин.

Так, позивач просить суд врахувати положення п.12 ч.І ст. 2 Бюджетного кодексу України, відповідно до якої бюджетні установи - це органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Фінансування можливе лише в межах кошторису (кошторис - основний плановий фінансовий документ бюджетної установи, яким на бюджетний період встановлюються повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення результатів, визначених відповідно до бюджетних призначень). Фінуправління Глухівської РДА є бюджетною установою, яка фінансується за рахунок державного бюджету в межах кошторису. На даний час грошові кошти в сумі 31770,10 грн. для перерахунку (повернення) до бюджетів територіальних громад Глухівського району на рахунках Фінансового управління Глухівської РДА відсутні. Крім цього, позивач звертає увагу суду на те, що бюджетна установа може використовувати наявні бюджетні кошти по чітко визначеним напрямкам і згідно з цільовим призначенням. Таким чином, на переконання позивача по даній справі, відсутність грошових коштів за цільовим призначенням для повернення до бюджетів територіальних громад Глухівського району, є об'єктивною причиною, зважаючи на яку рішення суду не було виконано.

В судове засідання представник позивача не з'явився, 16.05.2013р. до суду позивачем було надіслано клопотання в якому позивач просив суд розглянути справу за відсутності представника Фінуправління Глухівської РДА за наявними в матеріалах справи доказами.

Представник відповідача в судове засідання також не з'явився, до суду надіслав клопотання в якому просить розглядати справу за відсутності представника відповідача за наявними в матеріалах справи доказами. Крім цього, від відповідача надійшло письмове заперечення (а.с.23-26) в якому зазначає, що вимоги позивача вважає безпідставними та просить суд відмовити позивачу в задоволенні позову, оскільки Постанова ДВС про застосування до позивача штрафних санкцій від 25.03.2013р. (ВП №36390245) на суму 1360 грн. 00 коп. була прийнята у відповідності до норм чинного законодавства.

Крім цього, ухвалою суду від 23.04.2013р. до участі у даній справі було залучено в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Державну фінансову інспекцію в Сумській області.

В судовому засіданні представник третьої особи зазначила, що вимоги позивача вважає безпідставними та просить суд відмовити позивачу в їх задоволенні з урахуванням обставин, викладених у письмовому поясненні (а.с. 36-39). Так, представник третьої особи зазначила, що в ході ревізії , яку було здійснено ДФІ в Сумській області з питань дотримання вимог бюджетного законодавства при складанні та виконанні районного бюджету та окремих питань фінансово-господарської діяльності фінансового управління Глухівської районної державної адміністрації за період з 01.11.2008р. по 31.10.2011р. було встановлено, що бюджетам територіальних громад Глухівського району нанесено матеріальну шкоду (збитки) у сумі 31770,10 грн., у зв'язку з чим ДФІ в сумській області було складено лист-вимогу від 06.01.2012р. №18-08-08-15/139, пунктом 2 якої було визначено обов'язок Фінуправління Глухівської РДА здійснити повернення (перерахування) до бюджетів територіальних громад Глухівського району, невикористаних районним бюджетом протягом завершених бюджетних періодів сум цільових субвенцій, отриманих від відповідних місцевих бюджетів, в загальній сумі 31770,10 гривень.

Як зазначає представник третьої особи, виконання вказаної вимоги Позивач має можливість реалізувати шляхом взаємних розрахунків.

Так, п. 15.1. Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженго наказом Міністерства фінансів України від 23.08.2012 № 938 (далі - Порядок від 23.08.2012 №938), визначено, що взаємні розрахунки - це розрахунки, які виникають між бюджетами в процесі планування та виконання державного та місцевих бюджетів.

Взаємні розрахунки в частині міжбюджетних відносин виникають при зміні адміністративно-територіального розподілу, законодавства, підпорядкованості розпорядників бюджетних коштів, порядку зарахування надходжень, що розподіляються між рівнями місцевих бюджетів, у тому числі в результаті надання пільг платникам податків, або в інших випадках, передбачених законодавством.

Рішення місцевої ради щодо взаємних розрахунків у частині міжбюджетних відносин місцевий фінансовий орган протягом трьох робочих днів після його отримання доводить до відповідного фінансового органу місцевого бюджету, з яким необхідно провести взаємні розрахунки, та органу Казначейства за місцем обслуговування.

Пунктом 15.2. Порядку від 23.08.2012 № 938 передбачено, що визначення суми, яку віднесено на взаєморозрахунки, та терміну її погашення проводиться фінансовим органом за результатом щоквартальної звітності.

Фінансовий орган вищого рівня або фінансовий орган, який ініціює проведення взаємних розрахунків між місцевими бюджетами, визначає суму, яку віднесено на взаємні розрахунки між рівнями місцевих бюджетів, та термін її погашення, про що повідомляє відповідні фінансові органи, з якими необхідно провести взаємні розрахунки, та відповідні органи Казначейства у формі довідки (додаток 24 до цього Порядку).

Довідка має бути погоджена відповідними фінансовими органами, з якими необхідно провести взаємні розрахунки.

Між учасниками взаємних розрахунків складається акт звірки за довільною формою, підписується їх керівниками та скріплюється гербовими печатками.

Довідка та акт звірки надаються до органу Казначейства за місцем обслуговування фінансового органу, який ініціює проведення взаємних розрахунків. Після віднесення на взаємні розрахунки суми коштів, які необхідно передати з одного бюджету іншому, Головне управління Казначейства повідомляє про це відповідні управління (відділення) Казначейства у районах, містах та в районах у містах (далі - Управління (відділення) Казначейства).

Пунктом 15.3. Порядку від 23.08.2012 № 938 встановлено, що при передачі з одного місцевого бюджету планових та фактичних показників бюджетних установ, організацій та заходів до іншого бюджету вносяться зміни до бухгалтерського обліку за плановими та фактичними показниками відповідного місцевого бюджету. При цьому, зменшується річний обсяг планових та фактичних показників місцевого бюджету, який передає, і відповідно збільшується річний обсяг планових та фактичних показників місцевого бюджету, якому передають зазначені показники за відповідними кодами бюджетної класифікації, про що повідомляються органи Казначейства, які здійснюють казначейське обслуговування зазначених місцевих бюджетів за довідками, складеними за формою згідно з додатком 25 до цього Порядку та у порядку, визначеному законодавством.

Отже, на переконання третьої особи - ДФІ в Сумській області, виконання постанови Сумського окружного адміністративного суду по справі №2а-1870/4630/12 є можливим з врахуванням вищезазначених норм чинного законодавства. Відповідно, постанова державного виконавця ДВС ГУЮ в Сумській області про застосування до позивача штрафних санкцій від 25.03.2013р. (ВП №36390245) на суму 1360 грн. 00 коп. є законною і обґрунтованою.

Заслухавши пояснення представника третьої особи на боці відповідача, дослідивши наявні докази по даній справі, суд вважає, що вимоги позивача не підлягають задоволенню, виходячи з наступного:

Так, судом було встановлено, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Сумській області перебуває виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №2а-1870/4630/12, виданого 11.01.2013р. Сумським окружним адміністративним судом, про зобов'язання Фінансового управління Глухівської районної державної адміністрації виконати лист-вимогу від 06.01.2012 № 18-08-15- 15/139, а саме: п.2 здійснити повернення (перерахування) до бюджетів територіальних громад Глухівського району, невикористаних районним бюджетом протягом завершених бюджетних періодів сум цільових субвенцій, отриманих від відповідних місцевих бюджетів, в загальній сумі 31770,10 грн.

04.02.2013р. державним виконавцем у відповідності до ст. ст. 17, 19, 20, 25 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання вищевказаного виконавчого документа та надано строк для виконання. Копію постанови направлено сторонам до відома та виконання.

20.02.2013р. до ДВС надійшов лист від Фінансового управління Глухівської РДА, в якому повідомляється, що бюджетна установа, якою є Фінансове управління Глухівської РДА може використовувати наявні бюджетні кошти по чітко визначеним напрямкам і згідно з цільовим призначенням. У зв'язку з відсутністю грошових коштів за цільовим призначенням для повернення до бюджетів територіальних громад Глухівського району, Фінуправлінн з об'єктивних причин не може повернути грошові кошти в сумі 31770,10 грн.

27.02.2013р. до ДВС надійшла заява від боржник про відкладення провадження виконавчих дій. Дана заява боржника враховуючи норми ст. 35 Закону України «Про виконавче провадження», була задоволена, державним виконавцем було прийнято постанову про відкладення провадження виконавчих дій до 14.03.2013, копія якої направлена сторонам.

Статтею 27 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що державний виконавець розпочинає примусове виконання в разі ненадання документального підтвердження виконання рішення боржником. Боржником рішення суду не виконано.

Відповідно до ч. 2 ст. 30 вищевказаного Закону державний виконавець зобов'язаний провести виконавчі дії з виконання рішення немайнового характеру у двомісячний термін з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.

Виконавчий лист зобов'язує боржника вчинити певні дії, тобто це рішення немайнового характеру. Виконання рішень у немайнових спорах здійснюється відповідно до глави 7 Закону України «Про виконавче провадження», а саме ст. 75 вказаного Закону.

Статтею 75 Закону України «Про виконавче провадження» зазначено яким чином виконується рішення у немайнових спорах та передбачено, що після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.

Відповідно до ст. 89 Закону у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.

Як свідчить з матеріалів справи, враховуючи вимоги чинного законодавства державним виконавцем на підставі ст. ст. 11, 89 Закону України «Про виконавче провадження» 15.03.2013 винесено постанову про накладення штрафу на боржника в розмірі 680,00 грн. (а.с.31).

01.04.2013р. на адресу відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Сумській області надійшов лист з Фінансового управління Глухівської районної державної адміністрації Сумської області про те, що штраф в розмірі 680,00 грн. буде сплачено в травні місяці (а.с.32).

У зв'язку з повторним невиконанням рішення суду в установлений термін, державним виконавцем 25.03.2013 винесено постанову про накладення штрафу в подвійному розмірі - 1360,00 грн.

23.04.2013р. від стягувача - ДФІ в сумській області до ДВС надійшов лист про те що рішення суду боржником залишається невиконаним (а.с.33-34).

При цьому, у зазначеному листі стягувач повідомив ДВС, що пункт 2 листа-вимоги ДФІ в Сумській області від 06.01.2012р. №18-08-08-15/139 та відповідно , постанова Сумського окружного адміністративного суду від 18.09.2012р., по справі №2а-1870/4630/12 за позовом ДФІ в Сумській області до Фінуправління Глухівської РДА про зобов'язання вчинити дії, яка набрала законної сили відповідно до ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.11.2012р. (копії в справі) може бути виконаною боржником і має бути виконаною шляхом проведення взаєморозрахунків відповідно до розділу 15 «Операції за взаємними розрахунками» Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів , затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 23.08.2012р. №938.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що посилання позивача на неможливість виконання постанови Сумського окружного адміністративного суду по справі №2а-1870/4630/12 щодо виконання пункту 2 листа-вимоги ДФІ в Сумській області від 06.01.2012р. №18-08-08-15/139 не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи. Суд також бере до уваги ту обставину, що в ході розгляду адміністративної справи №2а-1870/4630/12 представник Фінуправління Глухівської РДА також зазначав про неможливість виконання пункту 2 листа-вимоги ДФІ від 06.01.2012р. Однак, суд першої та апеляційної інстанцій визначився зі своєю позицією щодо правомірності даної вимоги ДФІ в Сумській області, відповідно, вона підлягає виконанню.

Таким чином, суд вважає, що всі дії державного виконавця здійснено у відповідності до Закону України «Про виконавче провадження», Інструкції про проведення виконавчих дій, а також чинного законодавства України, що регулюють дані питання. Відповідно, позовні вимоги Фінуправління Глухівської РДА щодо скасування постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень ДВС ГУЮ в Сумській області про застосування до позивача штрафних санкцій від 25.03.2013р. (ВП №36390245) на суму 1360,00 грн. є неправомірними, необґрунтованими і, відповідно, не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Фінансове управління Глухівської районної державної адміністрації до Відділ примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області, третя особа на боці позивача: Державна фінансова інспекція у Сумській області про скасування постанови -відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 21.05.2013р.

Суддя (підпис) О.М. Кунець

З оригіналом згідно

Суддя О.М. Кунець