Постанова № 31595627, 24.05.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2013
Номер справи
804/4437/13-а
Номер документу
31595627
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2013 р. Справа № 804/4437/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Промканат» до Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області про скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Промканат» 29.03.2013 року звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області, в якому просить скасувати рішення від 13.03.2013 року № 610 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску; судові витрати покласти на відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Промканат» отримало від відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м.Кривого Рогу рішення № 610 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахуваня) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 13.03.2013 року. У рішенні зазначено, що на підставі ч.10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування» за несплату (неперерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м.Кривого Рогу вирішило застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю «Промканат» штраф у розмірі 1 523 грн. 13 коп. та нарахувати пеню у розмірі 1 126 грн. 49 коп. Товариство з обмеженою відповідальністю «Промканат» не погоджується з даним Рішенням вважаючи що, воно було винесено з порушенням норм чинного законодавства.

Ухвалою суду від 01.04.2013 року було відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду у судовому засіданні.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні, позовну заяву підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав до суду заперечення на адміністративний позов в якому зазначив,що рішення № 160 на суму 2 649,62 грн. прийнято вірно з додержанням вимог чинного законодавства, та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог ТОВ «Промканат» до Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м.Кривого Рогу про визнання неправомірними дій - скасування акту індивідуальної дії: рішення № 610 від 13.03.2013 року, та розглядати справу без участі представника управління в письмовому провадженні.

Згідно статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Промканат» (Ідентифікаційний код 32410368) знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області.

13 березня 2013 року Управленням Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області винесено рішення № 610 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 2 649,62 грн. та 14 березня 2013 року направлено на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Промканат» рекомендованим листом, що підтверджується реєстром відправлених листів Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу від 14.03.2013 року. (порядковий номер листа до ТОВ «Промканат» - № 56).

Відповідно до розрахунку фінансової санкції та пені Товариства з обмеженою відповідальністю «Промканат» до 20.12.2012 року мало сплатити суму боргу в розмірі 15 231,25 грн.

20 лютого 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Промканат» сплатило до Управлення Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області суму заборгованості в розмірі 51,99 грн. (62 дні прострочення).

04 березня 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Промканат» сплатило до Управлення Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області суму заборгованості в розмірі 15 179,26 грн. (74 дні прострочення).

Відповідно сума боргу по сплаті штрафної санкції та пені склала 1 523,13 грн. та 1 126,49 грн.

У зв'язку зі зміною юридичної адреси ТОВ «Промканат» (ЄДРПОУ 32410368) підприємство з 15.04.2013 року знаходиться на обліку в управління Пенсійного фонду в Довгинцівському районі м.Кривого Рогу, що підтверджується листом управління Пенсійного фонду в Довгинцівському районі м.Кривого Рогу за № 2-213/02/22 від 15.04.2013 року.

Правовідносини, що виникли між сторонами регулюються нормами Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464 - VІ.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», платниками єдиного внеску зокрема є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами;

Відповідно до ч.2. ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», визначено, що платник єдиного внеску зокрема зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

У відповідності до ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Згідно зі ч.11 та ч.12 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.12 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», визначено, що завданнями Пенсійного фонду є забезпечення збору єдиного внеску, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску. Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань: аналізує та спільно з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування прогнозує надходження коштів від сплати єдиного внеску; забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.

Відповідно до ч.10 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», визначено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», визначено, що Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску зокрема такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум;

Відповідно до ч.14 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», визначено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску. Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення. Оскарження рішення територіального органу Пенсійного фонду про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. Строк сплати фінансових санкцій також зупиняється до ухвалення судом рішення у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування фінансових санкцій пов'язано з виникненням або несвоєчасною сплатою суми недоїмки.

У відповідності до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку сума боргу, що підлягала сплаті на 20.12.2012 року становить 15 231,25 грн. Зазначена сума була сплачена в повному обсязі 04.02.2013 року частинами,а саме - 20.02.2013 року - 51,99 (62 дні прострочення) та 04.02.2013 року - 15 179,26 грн. (74 дні прострочення).

Штрафна санкція у розмірі 10% від загальної суми становить 1 523,13 грн. Нарахована пеня становить 1 126, 49 грн. що складається з 3,22 грн. (51,99 грн. зарахована сума*62 дні прострочення*0,1%) та 1 123,27 грн. (15 179,26 грн. зарахована сума*74 дні прострочення*0,1%).

Отже, відповідачем нараховані штрафні санкції та пеня відповідно до вимог статті 25 Закону №2464-VI, що підтверджується прийнятим рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 13 березня 2013 року №610 за період з 20.12.2012 року до 04.03.2013 року на загальну суму 2 649,62 грн.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України прийнято оскаржуване рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

За таких обставин, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Промканат» до Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області про скасування рішення є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

У зв'язку з тим, що позовні вимоги судом не задоволено, вимога щодо стягнення судового збору також не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Промканат» до Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області про скасування рішення - відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.І. Озерянська