Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 травня 2013 р. Справа №805/2243/13-а
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10 год.55 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Спасової Н.В.
при секретарі судового засідання Симоновій Ю.Ю.,
за участю представників:
позивача - Кунянської І.О.,
відповідача - Рашевської М.О.
третьої особи - Романіка А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі судових засідань Донецького окружного адміністративного суду, адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Камнеобробний завод «Омфал» до Новоазовської міжрайонної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби, третя особа на боці відповідача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Шахтарська об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби, про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення рішення № 0000022300 від 31 січня 2013 року,-
В С Т А Н О В И В :
В лютому 2013 року товариство з обмеженою відповідальністю «Камнеобробний завод «Омфал» (надалі позивач, ТОВ «КОЗ «Омфал») звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Новоазовської міжрайонної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби (надалі відповідач, Новоазовська МДПІ), третя особа на боці відповідача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Шахтарська об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби (надалі третя особа, Шахтарська ОДПІ), в якому просило визнати недійсним і скасувати прийняте Новоазовською міжрайонною ДПІ (Тельманівське відділення) податкове повідомлення - рішення № 0000022300 від 31 січня 2013 р. на суму грошового зобов'язання за платежем: плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у розмірі 8117,99 грн., з яких 6494,39 грн. основний платіж та 1623,60 грн. фінансові санкції. В обґрунтування позову вказувало, що оспорюване податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі Акту № 1396/22-2/30721174 від 14.12.2012 року, складеного Шахтарською ОДПІ за результатами позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Камнеобробний завод «Омфал» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2011 року по 30.09.2012 року. За висновками зазначеного Акту податковим органом були встановлені порушення ТОВ «КОЗ «Омфал» пп.263.6.5, 263.6.9 п.263.6, пп.263.7.1 п.263.7 ст.263 Податкового кодексу України № 2755 від 02.12.2010 p., зі змінами та доповненнями, п.27 Постанови КМУ від 05.05.1997р. № 432 „Про затвердження класифікації запасів і ресурсів корисних копалин», листів Державної комісії України по запасах корисних копалин від 18.05.2012 р. № 502/07, ДПС України від 06.06.2012р. № 15718/7/15-2117 „Щодо встановлення тимчасового коефіцієнта рентабельності гірничодобувного підприємства", а саме: філією ТОВ «КОЗ «Омфал» при розрахунку податкового зобов'язання з плати за користування надрами занижено загальні матеріальні витрати на суму 294 504,00 грн. та не застосовано мінімально можливий тимчасовий коефіцієнт рентабельності гірничодобувної галузі, що призвело до заниження податкового зобов'язання з плати за користування надрами на загальну суму 6 494,00 грн., у тому числі за базові податкові звітні періоди: 1 квартал 2012 р. - 1 721,00 грн., 2 квартал 2012р. - 1 379,00 грн., 3 квартал 2012 р. - 3 394,00 грн. Проте зазначені висновки податкового органу є такими, що не відповідають дійсності, оскільки при розрахунку податкового зобов'язання з плати за користування надрами матеріальні витрати з видобутку корисних копалин ТОВ «КОЗ «Омфал» були обчислені у відповідності до положень п.263.6 ст.263 ПК України та товариством було застосовано тимчасовий коефіцієнт рентабельності у розмірі 0,125 (12,5 відсотків), що відповідає вимогам діючого законодавства.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримала, надала пояснення аналогічні викладеному у позовній заяві. На вимогу суду надати первинні бухгалтерські документи та обґрунтувати розмір вартості видобутку корисних копалин, обчислений позивачем, із зазначенням складових та розміру врахованих витрат, а також докази на обґрунтування тверджень щодо врахування при обчисленні вартості видобутку корисних копалин усіх витрат, що визначені п.263.6, п.263.7 ст.263 ПК України, представник позивача, посилаючись на відсутність в товаристві бухгалтера, вказала на неможливість їх надання та просила розглядати позов за наявними в матеріалах справи доказами.
Представник відповідача проти позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях. (а.с.160-163)
Вказував, що в грудні 2012 року фахівцями Шахтарської ОДПІ у відповідності до положень податкового законодавства була проведена позапланова виїзна перевірка ТОВ «КОЗ «Омфал» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства. Під час перевірки було встановлено заниження задекларованого платником податкового зобов'язання з плати за користування надрами на загальну суму 6494,00 грн. Зазначене порушення відбулось внаслідок невірного визначення (заниження) розрахункової вартості одиниці відповідного виду видобутої корисної копалини, зазначеної у додатку № 2 до податкового розрахунку плати за користування надрами та незастосування мінімально можливого коефіцієнту рентабельності у відповідності з діючою обліковою ставкою НБУ, що становить 12,5 % у відповідності з п. 27 Постанови Кабінету міністрів України від 05.05.1997р. № 432 «Про затвердження класифікації запасів і ресурсів корисних копалин», листів Державної комісії України по запасах корисних копалин від 18.05.2012р. № 502/07, ДПС України від 06.06.2012 № 15718/7/15-2117.
Так, розрахункова вартість одиниці видобутку граніту становила:
- за 4 квартал 2011 року за даними платника - 1333 грн./м. куб, за результатами
перевірки - 1333,18 грн./ м. куб.;
- за 1 квартал 2012 року за даними платника - 198,6 грн./ м. куб., за результатами
перевірки - 1903,15 грн./м. куб.;
- за 2 квартал 2012 року за даними платника - 1132,61грн./м. куб., за результатами
перевірки - 1939,8 грн./м. куб.;
- за 3 квартал 2012 р. за даними платника - 1293,22 грн./м.куб., за результатами
перевірки - 3413,7 грн./м.куб.
Основними показниками, що впливають на обчислення розрахункової вартості одиниці видобутого граніту є витрати, безпосередньо пов'язані з господарською діяльністю з видобутку граніту, обчисленні у відповідності з пп.263.6.5-263.6.,8 п.263.6 ст. 263 Податкового кодексу України та коефіцієнт рентабельності гірничодобувного підприємства, обчислений у матеріалах геолого - економічної оцінки та обсяг видобутих корисних копалин.
По рядкам 5.2.1-5.2.5 «матеріальні витрати, витрати з оплати праці, витрати з ремонту основних засобів, інші витрати, нарахована амортизація » додатку № 2 до податкових декларацій плати за користування надрами за даними платника за період з 01.10.2011 р. по 30.09.2012 р. задекларована загальна сума витрат по філії ТОВ КОЗ «Омфал» 393427,44 грн.
За результатами перевірки, згідно первинних документів бухгалтерського обліку загальна сума витрат по філії становить 687931,6 грн. Сума заниження витрат складає 294504,16 грн. Дт 23- Кт 6З1.
По рядку 5.2.1 «матеріальні витрати» додатку № 2 до податкового розрахунку плати за користування надрами за період з 01.10.2011р. по 30.09.2012 р грн. встановлено заниження задекларованих витрат на суму 562205,0 грн. Дт 23- Кт 631, Дт23-Кт 661, Дт 23-Кт 651,652, Дт 23 -Кт 131.
Зазначене порушення встановлено за даними податкових розрахунків з плати за користування надрами за 4 квартал 2011 року, 1-3 квартали 2012 pоку, на підставі податкових розрахунків, наданих до Новазовської МДПІ (Тельманівське відділення) № 2423 від 25.04.2012 року, № 9047676484 від 09.08.2012 року, №9065732104 від 24.10.2012 року, додатків № 2 до податкових декларацій, а також зворотно-сальдових відомостей по бухгалтерським рахункам 10, 131 «Амортизація», 23 «Виробництво», 91 «Загальновиробничі витрати», 92 «Адміністративні витрати», регістрів бухгалтерського обліку по рахунку 631, «Розрахунки з постачальниками», 66 «Розрахунки по заробітній платі», 65 «Розрахунки по страхуванню», журнали-ордери та відомості по рахунку 201 «Сировина та матеріали», витратні накладні, рахунки - фактури відомостей нарахування заробітної плати, журналів - ордерів.
Згідно з протоколом засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин при Міністерстві екології та природних ресурсів України від 20.10.2003 року № 778, при розгляді матеріалів з геолого - економічної оцінки запасів блочного граніту Первомайського родовища, коефіцієнт рентабельності гірничодобувного підприємства не розрахований та не затверджений. В зв'язку з цим, при розрахунку вартості одиниці видобутої корисної копалини у відповідності до постанови КМУ № 432 та листів ДПС України, Державної комісії України по запасах корисних копалин позивач зобов'язаний був застосувати мінімально можливий коефіцієнт рентабельності в 12,5 % . Проте цього ТОВ «КОЗ «Омфал» не зробило.
Таким чином позивачем при розрахунку податкового зобов'язання з плати за користування надрами було знижено загальні матеріальні витрати на суму 294504 грн., та не застосовано мінімально можливий тимчасовий коефіцієнт рентабельності гірничодобувної галузі, що призвело до заниження податкового зобов'язання з плати за користування надрами на загальну суму 6494,0 грн.
Посилаючись на зазначене, представник відповідача наполягав на законності оспорюванного податкового повідомлення - рішення та відсутності підстав для його скасування, в зв'язку з чим у задоволенні позову ТОВ «КОЗ «Омфал» просив відмовити.
Представник Шахтарської ОДПІ проти позову заперечував з підстав, викладених в письмових запереченнях (а.с.158-159), надав пояснення аналогічні поясненням представника відповідача. Вказував, що факт заниження позивачем загальних матеріальних витрат на суму 294504,00 грн. було встановлено на підставі первинних бухгалтерських документів, досліджених в ході перевірки. Зокрема, було виявлено заниження витрат з оплати праці - при їх обчисленні не були враховані усі сплачені податки та перерахування до УПФУ; виявлено невірне визначення амортизаційних та інших витрат. Оскільки під час перевірки первинні бухгалтерські документи не копіювалися, то в розпорядженні податкового органу їх не має, в зв'язку з чим пересвідчитись в правильності висновків акту перевірки можливо лише витребувавши їх у позивача. Щодо тверджень позивача про застосування мінімально можливого тимчасового коефіцієнту рентабельності гірничодобувної галузі представник третьої особи вказував на їх неспроможність, оскільки у поданих до податкового органу податкових розрахунків з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (рядок 5.4.) ТОВ «КОЗ «Омфал» чітко зазначило про застосування коефіцієнту рентабельності 35,40 замість 12,5. Отже, наведене у позові не відповідає дійсності. Посилаючись на те, що перевірка була здійснена у відповідності з діючим законодавством та на підставі наданих платником податків первинних документів, її висновки є правильними, представник третьої особи наполягав на законності та обґрунтованості визначеного оспорюваним податковим повідомленням-рішенням грошового зобов'язання та просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши представників сторін та третьої особи, дослідивши матеріали справи, встановивши обставини, що мають значення для вирішення спору та перевіривши їх доказами, наданими сторонами, визначившись із правовою нормою, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд приходить до висновку про необґрунтованість заявленого позову, з огляду на таке.
Судом встановлено, що позивач у справі - Товариство з обмеженою відповідальністю «Камнеобробний завод «Омфал», код ЄДРПОУ 30721174, зареєстроване в якості юридичної особи виконавчим комітетом Шахтарської міської ради Донецької області 01.10.2004 року, про що у той же день до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб -підприємців за реєстраційним № 12651230000000020 включено відповідні відомості. (а.с.191) ТОВ «КОЗ «Омфал» має філію без статусу юридичної особи - Філія ТОВ «КОЗ «Омфал», державну реєстрацію якої проведено виконавчим комітетом Шахтарської міської ради Донецької області 05.07.2006 року за № 12651030003000020.
Основним видом діяльності позивача є користування надрами (видобування граніту); різання, оброблення та оздоблення декоративного та будівельного каменю. Зазначену господарську діяльність позивач здійснює відповідно до Спеціального дозволу на користування надрами № 3631 від 31.12.2004 року, виданого Державним комітетом природних ресурсів України на видобуток граніту з Первомайського родовища та на підставі Ліцензії АВ № 470882, виданої Державною геологічною службою.
Позивач, як платник податків за реєстраційним № 7133, перебуває на податковому обліку в Шахтарській ОДПІ Донецької області ДПС з 10.11.2000 року, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків № 8/10/29-014-1 від 26.01.2011року (а.с.192) Філія ТОВ «КОЗ «Омфал» за № 491 з 27.07.2006 року перебуває на податковому обліку в Новоазовській міжрайонній ДПІ (Тельмановське відділення) Донецької області ДПС.
У відповідності до статті 19-1 Податкового кодексу України органи державної податкової служби, крім іншого виконують такі функції: здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених цим Кодексом; здійснюють контроль за своєчасністю подання передбаченої законом звітності (податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків та зборів), а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків та зборів; забезпечують визначення в установлених цим Кодексом випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), передбачених цим Кодексом та законами України, за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби;
Отже, відповідач у справі - Новоазовська міжрайонна державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби та тертя особа по справі на боці відповідача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Шахтарська об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби у відповідності до норм Податкового кодексу України, є органами державної влади, уповноваженими здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків та визначати грошові зобов'язання платників податків й застосовувати до них санкції за виявлені порушення.
Судом встановлено, що в грудні 2012 року Шахтарською ОДПІ була проведена позапланова виїзна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2011року по 30.09.2012 року. За результатами вказаної перевірки органом ДПС складено Акт від 14.12.2012 року № 1396/22-2/30721174, згідно висновкам якого, крім іншого, встановлено порушення ТОВ «КОЗ «Омфал» пп.263.6.5, 263.6.9 п.263.6, пп.263.7.1 п.263.7 ст.263 Податкового кодексу України № 2755 від 02.12.2010 p., зі змінами та доповненнями, п.27 Постанови КМУ від 05.05.1997р. № 432 „Про затвердження класифікації запасів і ресурсів корисних копалин», листів Державної комісії України по запасах корисних копалин від 18.05.2012 р. № 502/07, ДПС України від 06.06.2012р. № 15718/7/15-2117 „Щодо встановлення тимчасового коефіцієнта рентабельності гірничодобувного підприємства", а саме: філією ТОВ «КОЗ «Омфал» при розрахунку податкового зобов'язання з плати за користування надрами занижено загальні матеріальні витрати на суму 294 504,00 грн. та не застосовано мінімально можливий тимчасовий коефіцієнт рентабельності гірничодобувної галузі, що призвело до заниження податкового зобов'язання з плати за користування надрами на загальну суму 6 494,00 грн., у тому числі за базові податкові звітні періоди: 1 квартал 2012 р. - 1 721,00 грн., 2 квартал 2012р. - 1 379,00 грн., 3 квартал 2012 р. - 3 394,00 грн. (акт з додатками - а.с. 9-116; висновки акту - а.с.68-69)
На підставі вказаного Акту Новоазовською МДПІ (Тельмановське відділення) Донецької області ДПС 31 січня 2013року прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000022300, яким за вищенаведені виявлені порушення ТОВ «КОЗ «Омфал» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем : 8513030100, Плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у розмірі 8117,99 грн., з яких за основним платежем - 6494,39 грн. та за штрафними санкціями - 1623,60 грн. (а.с.7, 163-164)
Позивач оспорює правомірність податкового повідомлення-рішення № 0000022300 від 31.01.2013 року стверджуючи про невідповідність висновків контролюючого органу, викладених в Акті перевірки від 14.12.2012 року № 1396/22-2/30721174 щодо незастосування ТОВ «КОЗ «Омфал» при визначенні податкового зобов'язання з плати за користування надрами мінімально можливого тимчасового коефіцієнту рентабельності гірничодобувної галузі у 12,5% та заниження при обрахунку даного податку загальних матеріальних витрат на суму 294 504,00 грн. Отже, в межах даної справи підлягає дослідженню та з'ясуванню підставність та обґрунтованість висновків ДПІ щодо наявності в діях позивача вказаних у Акті перевірки порушень положень діючого законодавства.
Розв'язуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступних встановлених обставин справи, мотивів та положень діючого законодавства.
Порядок обчислення плати за користування надрами для видобування корисних копалин регулюється статтею 263 Податкового кодексу України № 2755 від 02.12.2010 p., із змінами та доповненнями (надалі ПК України).
Відповідно до п.п. 263.5.1., 263.5.2 п. 263.5., п.п. 263.6.1. п. 263.6. зазначеної статті базою оподаткування є вартість обсягів видобутих у податковому (звітному) періоді корисних копалин (мінеральної сировини), яка окремо обчислюється для кожного виду корисної копалини (мінеральної сировини) для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничодобувного підприємства) за більшою з таких її величин: за фактичними цінами реалізації відповідного виду видобутої корисної копалини (мінеральної сировини); за розрахунковою вартістю відповідного виду видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), крім вуглеводневої сировини.
З матеріалів справи встановлено, та ця обставина визнана сторонами, що позивач вартість видобутого граніту для цілей оподаткування обчислював за розрахунковою вартістю.
Відповідно до положень п.п.263.6.5. п.263.6 ст. 263 ПК України у разі обчислення вартості відповідного виду видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) за розрахунковою вартістю до витрат платника за податковий (звітний) період включаються: а) матеріальні витрати, що належать до витрат згідно з розділом III цього Кодексу, у тому числі витрати, пов'язані з виконанням господарських договорів із давальницькою сировиною, за винятком матеріальних витрат, пов'язаних із: зберіганням; транспортуванням; пакуванням; проведенням іншого виду підготовки (включаючи передпродажну підготовку), крім операцій, що віднесені до операцій первинної переробки (збагачення) у значенні, наведеному у розділі I цього Кодексу, для реалізації відповідного виду видобутої корисної копалини (мінеральної сировини); виробництвом і реалізацією інших видів продукції, товарів (робіт, послуг); б) витрати з оплати праці, що належать до витрат згідно з розділом III цього Кодексу, крім витрат з оплати праці працівників, які не зайняті в господарській діяльності з видобування відповідного виду видобутої корисної копалини (мінеральної сировини); в) витрати з ремонту основних засобів, що належать до складу витрат згідно з розділом III цього Кодексу, крім витрат на ремонт основних засобів, не пов'язаних технічно та технологічно з господарською діяльністю з видобування відповідного виду видобутої корисної копалини (мінеральної сировини); г) інші витрати, що належать до складу витрат, у тому числі витрати, розподілені згідно з принципами облікової політики платника, понесені ним в періоди, коли господарська діяльність з видобування корисних копалин не провадилась у зв'язку із сезонними умовами провадження видобувних робіт згідно з розділом III цього Кодексу, крім витрат, не пов'язаних з господарською діяльністю з видобування відповідного виду видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), у тому числі: які виникають в результаті формування фінансових резервів; на сплату процентів боргових зобов'язань платника; на плату за користування надрами для видобування корисних копалин; на сплату штрафів та/або неустойки чи пені за рішенням сторін договору або за рішенням відповідних державних органів, суду.
Під час обчислення розрахункової вартості відповідного виду видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) також враховуються: а) сума нарахованої амортизації, що визначається згідно з розділом III цього Кодексу, крім суми нарахованої амортизації на основні фонди і нематеріальні активи, що підлягають амортизації, але не пов'язані технічно та технологічно з господарською діяльністю з видобування відповідного виду видобутої корисної копалини (мінеральної сировини); б) сума амортизації витрат, пов'язаних з господарською діяльністю з видобування відповідного виду видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) згідно з розділом III цього Кодексу.
З Акту перевірки від 14.12.2012 року № 1396/22-2/30721174 вбачається, що за підрахунком податкового органу загальна сума витрат по філії ТОВ «КОЗ «Омфал» за період з 01.10.2011 року по 30.09.2012 року склала 687931,6 грн. Зазначене встановлено на підставі дослідження в ході перевірки первинних документів бухгалтерського обліку позивача, а саме: довідок філії про обсяги погашених запасів (щоквартальних), звітного балансу запасів корисних копалин форми 5-ГР за 2011 рік та пояснювальної записки до нього, зворотно-сальдових відомостей по бухгалтерським рахункам 10, 131 «Амортизація», 23 «Виробництво», 91 «Загально виробничі витрати», 92 «Адміністративні витрати», регістрів бухгалтерського обліку по рахунку 631, «Розрахунки з постачальниками», 66 «Розрахунки по заробітній платі», 65 «Розрахунки по страхуванню», журналів-ордерів та відомостей по рахунку 201 «Сировина та матеріали», витратні накладні, рахунки - фактури, відомостей нарахування заробітної плати, журналів - ордерів та головних книг. (а.с.57, 17)
Крім того, в Акті перевірки відображено, що платником податків за перевіряємий період в Додатку № 2 до податкових декларацій плати за користування надрами задекларована загальна сума витрат по філії ТОВ КОЗ «Омфал» у розмірі 393427,44 грн. (а.с. 57) Зазначене твердження податкового органу, викладене в Акті перевірки знайшло своє підтвердження у судовому засіданні шляхом дослідження Додатків № 2 до Розрахунків податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9065081449 від 22.10.2012 року (а.с.179-180) від 22.10.2012 року (а.с.183),№ 9043842188 від 26.07.2012 року (а.с.174-175) № 9021132648 від 23.04.2012року (а.с.169-170), наданих позивачем до Новазовської МДПІ (Тельманівське відділення) та пояснювальної записки позивача (а.с.165) .
Проте позивач на підтвердження своїх доводів щодо правильності обчислення ним для цілей оподаткування загальної суми витрат у розмірі 393427,44 грн. та помилковості визначення податковим органом цих витрат у розмірі 687931,6 грн., що як наслідок призвело до висновків про заниження ТОВ «КОЗ «Омфал» загальних матеріальних витрат на суму 294 504,00 грн., жодного доказу, жодного документу не надав. При цьому суд зазначає, що позивачу вказувалось на необхідність надання доказів на обґрунтування своїх доводів шляхом надання суду тих же самих документів, які досліджувались під час перевірки податковим органом та перелік яких наведений на сторінці 9 Акту (а.с.17). Крім того, відсутність в матеріалах справи зазначених первинних бухгалтерських документів була підставою для зупинення провадження у даній справі за для забезпечення позивачу можливості їх надання. Незважаючи на це, вказані документи до матеріалів справи позивачем долучені не були. Представник позивача просила вирішувати спір за їх відсутністю. Отже, суд вжив всіх можливих та залежних від нього заходів для усестороннього та об'єктивного вирішення справи.
Відповідно до положень ч.1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1, ч.6 ст. 72 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги чи заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
З урахуванням наведеного, оскільки позивачем не надано суду жодного доказу на спростування висновків відповідача, викладених в Акті перевірки від 14.12.2012 року № 1396/22-2/30721174 щодо заниження ТОВ «КОЗ «Омфал» при обрахунку плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальних матеріальних витрат на суму 294 504,00 грн., то доводи позивача про їх невідповідність фактичним обставинам суд знаходить необґрунтованими, в зв'язку з чим відхиляє.
Щодо доводів позивача про застосування ним при визначенні податкового зобов'язання з плати за користування надрами мінімально можливого тимчасового коефіцієнту рентабельності гірничодобувної галузі у 12,5% суд зазначає наступне.
Відповідно до п.п. 263.6.9. п. 263.6 ст. 263 ПК України розрахункова вартість одиниці відповідного виду видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) (Цр) обчислюється за такою формулою: Цр = Вмп +Vмп(Вмп + Крмпе), де Вмп - витрати, обчислені згідно з підпунктами 263.6.5 - 263.6.8 цього пункту (у гривнях); Крмпе - коефіцієнт рентабельності гірничодобувного підприємства, обчислений у матеріалах геолого-економічної оцінки запасів корисних копалин ділянки надр, затверджених центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр (десятковий дріб); Vмп - обсяг (кількість) корисних копалин, видобутих за податковий (звітний) період.
Згідно із ст. 45 Кодексу України про надра від 27 липня 1994 року N 132/94-ВР, із змінами та доповненнями, запаси корисних копалин розвіданих родовищ, а також запаси корисних копалин, додатково розвіданих у процесі розробки родовищ, підлягають експертизі та оцінюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абз. 1 п. 25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.1994 N 865, повторна державна експертиза та оцінка запасів родовищ корисних копалин проводиться через кожні п'ять років експлуатації ділянки надр.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну комісію України по запасах корисних копалин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2000 N 1689, із змінами та доповненнями, Державна комісія України по запасах корисних копалин (далі - ДКЗ) є установою, що діє при Держгеонадрах і провадить науково-технічну діяльність, пов'язану з проведенням на замовлення користувачів надр або за дорученням відповідних центральних органів виконавчої влади державної експертизи геологічних матеріалів з вивчення і використання надр та оцінки запасів корисних копалин.
ДКЗ при Державній службі геології та надр України листом від 18.05.2012 N 502/07 повідомила, що п. 27 Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 05.05.1997 N 432 (далі - Класифікація), встановлено, що "Умовно балансові та позабалансові запаси, що залучаються до розробки, переводяться до балансових". Відповідно запаси корисних копалин, що рентабельно розробляються на ділянках надр, де геолого-економічна оцінка ще не виконана, належить розглядати як балансові видобувні запаси.
Абзацом шостим п. 3 Класифікації визначено, що ознакою балансових видобувних запасів корисних копалин є рентабельність виробничої діяльності гірничодобувного підприємства з їхньої розробки, що перевищує ставку рефінансування НБУ.
Для прибутково працюючого підприємства, накопичений дисконтований грошовий потік від виробничої діяльності якого є позитивним, усереднена рентабельність розробки запасів ділянки, на яку надано спеціальний дозвіл, має перевищувати ставку рефінансування НБУ в 1,65 і більше разів.
З 01.04.2012 облікова ставка НБУ становить 7,5 % і відповідний їй мінімальний тимчасовий коефіцієнт рентабельності гірничодобувного підприємства (Крмпе) має бути рівним 0,125 до собівартості продукції. Наведена величина тимчасового коефіцієнта рентабельності гірничодобувного підприємства визначається як мінімально можлива для беззбитково працюючого підприємства в поточних економічних умовах, що визначаються обліковою ставкою НБУ, рівною 7,5 %, і рекомендується ДКЗ для застосування платниками при обчисленні податкових зобов'язань у 2012 році на ділянках надр, де провадиться господарська діяльність з видобування корисних копалин, але геолого-економічна оцінка запасів корисних копалин та належне визначення Крмпе ще не виконані.
Оскільки згідно з протоколом засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин при Міністерстві екології та природних ресурсів України від 20.10.2003 р.№ 778, при розгляді матеріалів з геолого-економічної оцінки запасів блочного граніту Первомайського родовища, коефіцієнт рентабельності добувного підприємства не розрахований та не затверджений, то у відповідності з п. 27 Постанови Кабінету міністрів України від 05.05.1997р. № Про затвердження класифікації запасів і ресурсів корисних копалин», листів Державної комісії України по корисних копалин від 18.05.2012р.№ 502/07, ДПС України від 06.06.2012 № 15718/7/15-2117, позивач при розрахунку вартості одиниці видобутої корисної копалини мав застосувати мінімально можливий коефіцієнт рентабельності у відповідності з діючою обліковою ставкою що становить 12,5 % .
За висновками Акту перевірки від 14.12.2012 року № 1396/22-2/30721174 при обчисленні податкового зобов'язання з плати за користування надрами вказаний мінімально можливий тимчасовий коефіцієнт рентабельності гірничодобувної галузі ТОВ «КОЗ «Омфал» не застосувало. (а.с.57,68)
З податкових розрахунків з плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9021133932 від 23.04.2012 року (а.с.166-168) № 9043842188 від 26.07.2012 року (а.с. 171-173,175), № 9065081449 від 22.10.2012 року (а.с. 180-182), наданих ТОВ «КОЗ «Омфал» до Шахтарської ОДПІ, судом встановлено, що у рядку 5.4. зазначених звітів позивач вказав про застосування при визначенні суми податкового зобов'язання коефіцієнту рентабельності гірничодобувного підприємства у 35,40% .
Отже, доводи позивача про застосування ним мінімально можливого тимчасового коефіцієнту рентабельності гірничодобувної галузі є такими, що спростовуються матеріалами справи, в зв'язку з чим суд їх відхиляє.
Оскільки у судовому засіданні доводи позивача про невідповідність висновків Акту позапланової виїзної документальної перевірки від 14.12.2012 року № 1396/22-2/30721174 фактичним обставинам не знайшли свого підтвердження, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення № 0000022300 від 31 січня 2013 р. , яким позивачу визначене грошове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у розмірі 8117,99 грн. є законним та скасуванню не підлягає. Отже, позов ТОВ «КОЗ «Омфал» не підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до положень ст. 94 КАС України судові витрати стягненню та відшкодуванню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись Податковим кодексом України, ст. 2, ст. 7-11, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 122 -154, ст. 158-163, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Омфал» до Новоазовської міжрайонної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби, третя особа на боці відповідача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Шахтарська об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби, про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення рішення № 0000022300 від 31 січня 2013 року - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова складена та підписана у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 27 травня 2013 року, в присутності представників сторін та третьої особи. Повний текст постанови виготовлений 31 травня 2013 року.
Суддя Спасова Н.В.