Постанова № 31585691, 30.05.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2013
Номер справи
804/6469/13-а
Номер документу
31585691
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

копія

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2013 р. Справа № 804/6469/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіІльков В.В. при секретаріМофі І.В., за участю: представника позивача представника відпровідача Бірюкова С.В., Хоміч Ю.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства "Дніпроелектромонтаж" до Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми "Р" за №0001661540 від 23.04.2013р., -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Дніпроелектромонтаж» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська, у якому просило визнати протиправним та скасувати у повному обсязі податкове повідомлення-рішення форми «Р» за № 0001661540 від 23.04.2013р. на суму 155824,41 гривень.

Позов обґрунтовано тим, що відповідач здійснив розрахунок заниження розміру орендної плати за землю зроблено із урахуванням листа Управління Держкомзему від 18.01.2013р. за № 11/11-21 та в супереч положенням ПК України застосував дані цього листа до правовідносин 2010, 2011 та 2012 року. З приводу щорічної індексації нормативної грошової оцінки земель позивача жодні відомості від органів державної влади та місцевого самоврядування не надходили. Крім того, виходячи із укладеного договору оренди у відповідача не було підстав для проведення індексації. На підставі вищевикладених обставин, оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти позову, просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, в обґрунтування своєї позиції зазначив, що під час перевірки розрахунок суми орендної плати за земельну ділянку у акті перевірки був зроблений з урахуванням листа Управління Держкомзему від 18.01.2013р. за № 11/11-21 та п. 3.2 договору оренди земельної ділянки на підставі п. 289.1 ст. 289, п. 102.1 ст. 102 ПК України. Під час проведення перевірки та винесення оскаржуваного рішення державний орган діяв у межах чинного законодавства.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані до суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд встановив таке.

Публічне акціонерне товариство «Дніпроелектромонтаж» (код ЄДРПОУ 01416903) зареєстроване як юридична особа та перебуває на податковому обліку у Державній податковій інспекції у Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська Державної податкової служби з 02.09.2002 року.

Відповідно до п.п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно із п. 75.1 ст. 75 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.

Підпунктом 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України встановлено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та, яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.

Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.

Відповідно до п. 79.1 ст. 79 ПК України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Пунктом 79.2 ст. 79 ПК України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Відповідно до п. 78.8 ст. 78 ПК України порядок оформлення результатів документальної позапланової перевірки встановлено статтею 86 цього Кодексу.

Згідно із п. 86.1 ст. 86 ПК України результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка. Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, у строки визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов'язаний його підписати.

Підпунктом 86.3 ст. 86 ПК України встановлено, що акт (довідка) документальної виїзної перевірки, що визначено статтями 77 і 78 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами органу державної податкової служби, які проводили перевірку, та реєструється в органі державної податкової служби протягом п'яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку (для платників податків, які мають філії та/або перебувають на консолідованій сплаті, - протягом 10 робочих днів).

Згідно із п. 86.10 ст. 86 ПК України у акті перевірки зазначаються як факти заниження, так і факти завищення податкових зобов'язань платника.

29.03.2013р. на підставі вимог п.п.20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п.75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.1 п. 78.1 та п.п. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78, п. 79.1 ст. 79 ПК України та ін. уповноваженою особою Державної податкової інспекції у Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська проведено документальну невиїзну перевірку податкової звітності з орендної плати за землю за періоди: лютий-грудень 2010р., січень-грудень 2011р., січень-грудень 2012р. та січень 2013р. публічного акціонерного товариства «Дніпроелектромонтаж», про що складено акт №993/15-4/01416903.

Перевіркою встановлено, що у порушення ст. 2 Закону України «Про плату за землю» та п. 289.1 ст. 289 ПК України публічним акціонерним товариством «Дніпроелектромонтаж» занижено розмір податкового зобов'язання по орендній платі за землю за березень-грудень 2010р., січень - грудень 2011р., січень-грудень 2012р. складає 124659,53 гривні, у тому числі:

-за земельну ділянку по вул. Саранській, 59 (кадастровий номер 1210100000:01:379:0066) загальною площею 1,5127 га: березень-грудень 2010р. - 25087,07 грн., за січень - грудень 2011р. - 30105,57 грн., січень-грудень 2012р. - 30105,57 грн.;

-за земельну ділянку по пр-ту Газети Правда, 3-б (кадастровий номер 1210100000:01:068:0078) загальною площею 0,2015 га: березень-грудень 2010р. - 11576,60 грн., за січень - грудень 2011р. - 13891,91 грн., січень-грудень 2012р. - 13891,91 гривень.

Згідно з п. 86.8 ст. 86 ПК України податкове повідомлення-рішення приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.

За результатами перевірки на підставі акту №993/15-4/01416903 від 29.03.2013 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Р» за № 0001661540 від 23.04.2013р., яким збільшено позивачу суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 124659,53 грн. та нараховано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 31164,88 гривень.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Статтею 67 Конституції України від 28.06.1996р. № 254к/96-ВР встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, пов'язані з орендою землі регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі» від 6 жовтня 1998 року № 161- XIV (зі змінами та доповненнями) (далі - Закон України № 161), іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.

Справляння плати за землю регулюється Законом України «Про плату за землю» від 03.07.1992р. за № 2535-ХІІ (зі змінами та доповненнями) (далі - Закон України № 2535) (що діяв до 01.01.2011р.), а також ПК України (зі змінами та доповненнями).

Відповідно до положень ст. 1 Закону України № 161-XIV оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Положеннями ст. 5 Закону України № 161-XIV встановлено, що орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою.

Підприємству ЗАТ «Дніпроелектромонтаж» на підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 26.02.2003р. за № 84/7 «Про передачу земельної ділянку по вул. Саранській,59 в оренду Закритому акціонерному товариству «Дніпроелектромонтаж» (код 01416903) по фактичному розміщенню виробничих будівель» та п.8 рішення Дніпропетровської міської ради від 29.12.2006р. за № 95/9 надано у користування на умовах оренди земельну ділянку по вул. Саранська, 59 загальною площею 1,5127 га.

07.05.2003р. між орендодавцем - виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради та орендарем - закритим акціонерним товариством «Дніпроелектромонтаж» було укладено договір оренди земельної ділянки для фактичного розміщення виробничих будівель, яка знаходиться за адресою: вул. Саранська, 59 загальною площею 2,4381 га кадастровий номер 1210100000:01:379:0066).

Відповідно до п.1.3 договору від 07.05.2003р. грошова оцінка земельної ділянки на момент укладення договору складає 4853864,04 гривень.

Пунктом 2.1 договору від 07.05.2003р. встановлено, що земельна ділянка передається в оренду до 26.02.3013 року.

Згідно із п. 3.1 договору від 07.05.2003р. сума орендної плати за користування земельною ділянкою на термін дії договору складає 485386,50 гривень.

Відповідно до ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Договір від 07.05.2003р. був нотаріально посвідчений та зареєстрований у реєстрі за № 3982.

Відповідно до п.5 Додаткового договору до договору оренди земельної ділянки від 24.12.2008р. «Розділ 4. «Орендна плата» договору від 07.05.2003р. викладено у наступній редакції: 3.1. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), у розмірі мінімальної ставки орендної плати, встановленої Законом України «Про оренду землі». Крім того, зазначеним договором змінено площу орендованої ділянки до 1,5127 га.

До цих змін сума орендної плати визначалась у фіксованих межах у розмірі 485386,50 гривень на термін дії договору.

Таким чином, змінено розмір орендної плати за землю у договорі.

Додатковий договір від 24.12.2008р. був нотаріально посвідчений та зареєстрований у реєстрі за № 8313.

Підприємству, на підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 06.11.2002р. за № 115/4 «Про передачу земельної ділянку по просп. Газети Правда, 3-б в оренду закритому акціонерному товариству «Дніпроелектромонтаж» (код 01416903), по фактичному розміщенню адміністративного будинку було надано у користування на умовах оренди земельну ділянку по просп.Газети Правда, 3-б загальною площею 0,2015 га.

Відповідно до п.3.1 цього договору сума орендної плати за користування земельною ділянкою на термін дії договору складає 114330,95 гривень

Відповідно до п.3.2 цього договору орендна плата за користування земельною ділянкою сплачується у грошовій формі у розмірі земельного податку, вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту щомісячно (до 15 числа наступного місяця) і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року.

Договір оренди від 06.02.2003р. укладено на період з 12.03.2003р. по 06.11.2017 року та зареєстровано 12.03.2003р. у Держреєстрі під № 3048. Відповідно до пояснень сторін зміни до договору не вносились.

Рішенням Дніпропетровської міської ради «Про затвердження проекту «Нормативна грошова оцінка земель м.Дніпропетровська» від 26.12.2007р. за №5/26 затверджено базову вартість 1 кв.м. землі у м.Дніпропетровську, яка склала у 2008 році - 237,36 гривень.

Коефіцієнти індексації до нормативної грошової оцінки землі наступні: у 2008р. - 1,028, у 2009р.-1,152, у 2010р. -1,059, у 2011р. - 1,0, у 2012р. - 1,0.

Базова вартість одного квадратного метра землі у м.Дніпропетровську у 2009р. становить 281,10 грн. з урахуванням коефіцієнтів індексації 1,028 та 1,152, базова вартість одного квадратного метра землі у м.Дніпропетровську у 2010р. становить 297,68 грн. з урахуванням коефіцієнтів індексації 1,028, 1,152 та 1,059, базова вартість одного квадратного метра землі у м.Дніпропетровську у 2011р. становить 297,68 грн. з урахуванням коефіцієнтів індексації 1,028, 1,152, 1,059 та 1,0, базова вартість одного квадратного метра землі у м.Дніпропетровську у 2012р. становить 297,68 грн. з урахуванням коефіцієнтів індексації 1,028, 1,152, 1,059, 1,0 та 1,0, базова вартість одного квадратного метра землі у м.Дніпропетровську у 2013р. становить 297,68 грн. з урахуванням коефіцієнтів індексації 1,028, 1,152, 1,059, 1,0 , 1,0 та 1,0.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 03.06.2008р. за№ 309-VІ який відповідно до п.1 «Прикінцеві положення» набирає чинності з дня його опубліковання (дата опубліковання - 04.06.2008р.) та застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», а саме ч.4 та 5 ст.21 Закону № 161 викладено в наступній редакції: «Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».

Рішенням Дніпропетровської міської ради «Про внесення змін до рішень міської ради та її виконавчого комітету у галузі земельних відносин, приведення деяких рішень міської ради з питань передачі земельних ділянок та діючих договорів оренди у відповідність до вимог чинного законодавства» за № 39/35 від 06.08.2008р. до моменту прийняття про внесення змін в рішення міської ради «Про ставки річної орендної плати за земельні ділянки» від 06.12.2006р. за №4/8 встановлено річну орендну плату за користування ділянками в розмірі мінімальної ставки орендної плати, встановленої Законом України «Про оренду землі», незалежно від мети використання.

З 01.01.2011р. (дата набуття чинності ПК України), відповідно до статті 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (п.п.288.5.1, п.288.5 ст.288 ПКУ).

З метою приведення рішень Дніпропетровської міської ради та її виконавчого комітету у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства Дніпропетровською міською радою було прийнято рішення № 216/8 від 02.02.2011р. (опубліковано в офіційному виданні Дніпропетровської міської ради 22.02.2011р.)

Відповідно до ст. 21 Закону України № 161-XIV орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Статтею 2 Закону України № 2535 встановлено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Відповідно до ст. 269.1 розділу ХІІ Податкового кодексу України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Згідно з п. 288.1. ст. 288 розділу ХІІ Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Положеннями п. 288.2 ст. 288 розділу ХІІ Податкового кодексу України встановлено, що платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

Підпунктом п. 288.3 ст. 288 розділу ХІІ Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Статтею 275 ПК України передбачено ставки податку за земельні ділянки, розташовані в межах населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Згідно п. 288.5.1 ст. 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Відповідно до п. 289.1 ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Відповідно до п. 286.2 ст. 286 розділу ХІІ Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно ст. 14 Закону України № 2535 платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Як встановлено у акті перевірки, ПАТ «Дніпроелектромонтаж» надано податкові декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010-2013 роки, у яких самостійно визначело до сплати податкові зобов'язання, зокрема:

-на 2010 рік - 206296,86 грн., у тому числі по договору оренди землі загальною площею 1,5127 га - 198088,25 грн., по договору оренди землі загальною площею 0,2015 га- 8208,61 грн.;

-на 2011 рік - 206296,86 грн., у тому числі по договору оренди землі загальною площею 1,5127 га - 198088,25 грн., по договору оренди землі загальною площею 0,2015 га- 8208,61 грн.;

-на 2012 рік - 206296,86 грн., у тому числі по договору оренди землі загальною площею 1,5127 га - 198088,25 грн., по договору оренди землі загальною площею 0,2015 га- 8208,61 грн.;

-на 2013 рік - 58774,52 грн., у тому числі по договору оренди землі загальною площею 1,5127 га - 36674,08 грн., по договору оренди землі загальною площею 0,2015 га- 22100,44 гривень.

Відповідно до листа Управління Держкомзему м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області від 18.01.2013р. № 11/11-21:

-нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки по вул. Саранська,59 (кадастровий номер 1210100000:01:379:0066) складає за: 2010 рік-502,84 грн.; 2011 рік- 502,84 грн.; 2012 рік -502,84 грн.;

-нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки по просп. Газети Правда, 3- б (кадастровий номер 1210100000:01:068:0078) складає за: 2010 рік - 1096,80 грн.; 2011 рік - 1096,80 грн.; 2012 рік - 1096,80 гривень.

Зазначений лист було використано відповідачем під час перевірки та розрахунку заниження публічним акціонерним товариством «Дніпроелектромонтаж» розмір податкового зобов'язання по орендній платі за землю за березень-грудень 2010р., січень - грудень 2011р., січень-грудень 2012р. у розмірі 124659,53 гривні.

Як пояснив відповідач у процесі судового розгляду справи, цей лист отриманий на запит Державної податкової інспекції у Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська про надання інформації щодо нормативів грошової оцінки землі у 2010, 2011, 2012, 2013 роках.

Відповідно до п. 289.1 ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

За таких обставин, не застосування ПАТ «Дніпроелектромонтаж» нормативної грошової оцінки земельних ділянок під час нарахування плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2011, 2012 роки призвело до порушення позивачем вимог п. 289.1 ст.289 розділу ХІІІ ПК України щодо розрахунку суми орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності та, як наслідок, до її заниження на суму 27783,82 гривні.

Таким чином, застосування нормативної грошової оцінки земельних ділянок під час нарахування плати за землю, зазначеної у листі Управління Держкомзему м.Дніпропетровськ Дніпропетровської області від 18.01.2013р. № 11/11-21 на підставі рішень Дніпропетровської міської ради, при нарахуванні Державною податковою інспекцією у Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська орендної плати за 2011 - 2012 роки включно є правомірним і податкове повідомлення-рішення в частині нарахування грошового зобов'язання за цей період не підлягає скасуванню.

Відповідно до п. 123.1 ст. 123 ПК України, який набрав чинності з 01.01.2011р., у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

З огляду на вищевикладене, не підлягає скасуванню і оскаржуване податкове повідомлення-рішення у частині застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за зазначене порушення за 2011 - 2012 роки у розмірі 28270,73 гривень.

Щодо не застосування ПАТ «Дніпроелектромонтаж» нормативної грошової оцінки земельних ділянок під час нарахування плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2010 рік, то суд вважає зазначені дії правомірними з огляду на те, що у договір оренди земельної ділянки по вул. Саранська, 59 вносились уточнення щодо розміру та порядку нарахування орендної плати, а у договір оренди земельної ділянки по просп.Газети Правда, 3-б зміни не вносились. У договорі прописана чітка сума орендної плати, а у той час як положення ПК України щодо нарахування орендної плати, на які посилається відповідач, у 2010 році не діяли - вони почали діяти лише з 01.01.2011 року.

Таким чином, при нарахуванні Державною податковою інспекцією у Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська орендної плати за 2010 рік за земельну ділянку по просп. Газети Правда, 3-б є необгрунтованим і податкове повідомлення-рішення в частині нарахування грошового зобов'язання за цей період у розмірі 11576,60 гривень та застосування до підприємства штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2894,15 гривень підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти тільки на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до положень ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Розглядаючи спір по суті, суд дійшов висновку, що оскаржуване податкове повідомлення рішення форми «Р» №0001661540 від 23.04.2013р. в частині збільшення грошового зобов'язання у сумі 11576,60 грн. та накладення штрафних (фінансових) санкцій у сумі 2894,15 гривень прийняте не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не пропорційно, зокрема, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Таким чином, відшкодуванню із Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Дніпроелектромонтаж» підлягають всі здійснені ним і документально підтверджені судові витрати відповідно до частини задоволених судом позовних вимог у розмірі 145 гривень.

Керуючись статтями 14, 70, 71, 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов публічного акціонерного товариства «Дніпроелектромонтаж» до Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми «Р» за №0001661540 від 23.04.2013р. задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення форми "Р" №0001661540 від 23.04.2013р. в частині збільшення грошового зобов'язання у сумі 11576,60 грн. та накладення штрафних (фінансових) санкцій у сумі 2894,15 гривень.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Дніпроелектромонтаж» судові втрати у сумі 145 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 03 червня 2013 року

Суддя (підпис) З оригіналом згідно Постанова не набрала законної сили СуддяВ.В Ільков 03.06.2013р. В.В. Ільков