Постанова № 31585656, 27.05.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
27.05.2013
Номер справи
801/4152/13-а
Номер документу
31585656
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 травня 2013 р. 12:44 Справа №801/4152/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В.,

при секретарі Проніні Є.С.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Кримського республіканського підприємства «Виробниче підприємства водопровідно-каналізаційного господарства м.Керчі»

до Державної податкової інспекції у м.Керчі АРКрим ДПС

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення .

за участю представників:

від позивача - Слюсарь В.А. - пред-к, дов. № 220/13-13-18 від 28.10.2011 р.

від відповідача - не з'явився .

Суть спору: Кримське республіканське підприємство «Виробниче підприємства водопровідно-каналізаційного господарства м.Керчі» (далі позивач) звернулось до суду з позовом , в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м.Керчі АРКрим ДПС (далі відповідач) №0003781502 від 05.12.2012 р. Вимоги мотивовані тим, що за наслідками проведення камеральної перевірки своєчасності сплати ПДВ відповідачем безпідставно було прийнято податкове повідомлення- рішення , яким нарахований штраф у сумі 87304,60 грн.

Представник відповідача у судовому засіданні , яке відбулось 25.04.2013 р. , заперечував проти позову. Розгляд справи відкладався з причин неявки представника позивача.

До суду 29.04.2013 р. надішли заперечення на позов (вих..№ 5023/10/10 від 26.04.2013р.), в яких зазначено, що відсутні підстави для задоволення позову.

Розгляд справи неодноразово відкладався за клопотанням позивача.

У судове засідання, яке відбулось 27.05.2013 р., відповідач явку свого представника не забезпечив, про день та час його проведення був сповіщений належним чином, надіслав клопотання про розгляд справи без участі його представника, представник позивача наполягав на задоволенні позову з підстав, визначених у позовній заяві , вважав можливим продовжити розгляд справи на підставі залучених до неї документів.

Суд, вислухавши думку представника позивача , приймаючи до уваги клопотання відповідача , керуючись ст. 128 КАС України, ухвалив продовжити розгляд справи на підставі залучених до неї документів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін , суд

ВСТАНОВИВ

Відповідач провів камеральну перевірку своєчасності сплати позивачем ПДВ, за результатами якої 27.11.2012 р. склав акт № 271/15-02/19195199. У висновках зазначено акту податковим органом вказано про встановлення факту порушення позивачем термінів сплати грошового зобов'язання по ПДВ у сумі 436523 грн. на 390 днів.

За результатами вивчення матеріалів вказаної перевірки відповідачем 05.12.2012р. прийнято податкове повідомлення - рішення № 0003781502, згідно з яким позивачу відповідно до п.57.1 ст.57 , ст.126 ПК України за затримку більш 30 календарних днів строків сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 436523 грн. нарахований штраф у розмірі 20 % в сумі 87304,60 грн.

Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, яки повинен він дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України).

Згідно з п.п. 14.1.39. ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності;

Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (п.п. 14.1.156 ПК України в редакції, яка діяла на час проведення перевірки).

Відповідно до п.п. 14.1.157 ПК України податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності;

У ст.20 ПК України визначені права органів державної податкової служби. Згідно з п. 20.1.28. ст.20 цього Кодекс органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Порядок складання та подання податкової звітності визначений у гл.2 роз. 2 ПК України.

Згідно з п.46.1. ст.46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Порядок подання податкової декларації зазначений у ст.49 ПК України відповідно до п.49.1 якої податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.

Відповідно до п.49.3. ст. 49 ПК України податкова декларація подається до органу державної податкової служби за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом

Згідно з п.п. 57.1. ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Ст. 61 ПК України дає визначення податкового контролю та повноваження органів державної влади щодо його здійснення

Відповідно до п.п. 61.1. ст. 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Способи здійснення податкового контролю перелічені у ст.. 62 ПК України, до них відноситься ,зокрема, відповідно до п.62.1.3. ПК України шляхом проведення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Відповідно до п.87.1 ст. 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

П.87.9. ст.87 ПК України визначає, що у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

У п.109.1. ст.109 ПК України встановлено,що податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України (п.109.2 ст.109 ПК України) .

У п.126.1 ст.126 ПК України зазначено,що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Судом встановлено, що в порядку , передбаченому ПК України , з позивачем були узгоджені грошові зобов'язання по ПДВ в сумі , зазначеної в Податковій декларації з ПДВ № 9008990638 від 19.10.2011 р. у розмірі 436523 грн.

До матеріалів справи надана особовий рахунок позивача по ПДВ , в якому зазначено,що на час подання Податковій декларації з ПДВ № 9008990638 розмір недоїмки позивача по ПДВ складав 6214596,36 грн., а після її прийняття податковим органом її розмір збільшився до 6651119,36 грн.

Податковим органом надана таблиця сплати позивачем сум грошових зобов'язань по ПДВ , зазначених в Податковій декларації з ПДВ № 9008990638 від 19.10.2011 р. , вказані терміни затримки їх сплати.

На вимогу суду позивачем залучені копії платіжних доручень, яки на його думку свідчать про своєчасність суми узгодженого податкового зобов'язання, а саме, №1686 від 23.11.2012 р. ,щодо перерахування 3278867 грн. та № 2580 від 09.11.2011 р. , щодо перерахування 100000 грн.

Під час розгляду справи представник відповідача пояснив ,що погашення податкового боргу позивача у сумі 436523 грн. , визначеної у Податковій декларації з ПДВ №9008990638 від 19.10.2011 р. , здійснювалось відповідно до ст. 87 ПК України шляхом зарахування сплачених ним коштів на погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного у його платіжних документах, та відбулось 23.11.2012 р.

Не зважаючи на вимоги суду, позивачем не надані докази сплати податкового боргу у сумі 436523 грн. , визначеної у Податковій декларації з ПДВ №9008990638 від 19.10.2011 р. , в термін , яких відрізнявся від зазначеного в акті № 271/15-02/19195199 від 27.11.2012 р. , ним також не надані докази наявності помилок щодо визначенні термінів затримки сплати вказаного податкового боргу по ПДВ .

За таких обставин, вивчивши надані сторонами документи, суд прийшов до висновку, що матеріалами справи спростовуються твердження позивача про протиправність нарахування податковим органом штрафу, в силу чого відсутні підстави для задоволення позову.

Під час судового засідання, яке відбулось 27.05.2013 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 01.06.2013 р.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні позову.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Яковлєв С.В.