ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 травня 2013 р. Справа №801/5005/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Криму складі головуючого судді Кононової Ю. С., за участю секретаря судового засідання Магері М.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України у м. Феодосія АР Крим
до Суб'єкту підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_1
про стягнення,
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України у м.Феодосія АР Крим звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до суб'єкту підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_1, в якому просить стягнути з відповідача заборгованість по несплаті страхових внесків у розмірі 1118,70 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України у м.Феодосія АР Крим як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та зобов'язаний надавати звіти та сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду. Відповідач не виконує своїх обов'язків щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у повному обсязі, у зв'язку з чим, станом на 25.04.2013 рік за ним значиться заборгованість у сумі 1118,70 грн. Позивачем на адресу відповідача була направлена вимога №Ф349 від 05.04.2013 року, проте оплата заборгованості здійснена не була, у зв'язку з чим Управління просить стягнути цю суму примусово.
В судове засідання представник позивача не з'явився, надав клопотання з проханням розглянути справу в його відсутність.
Відповідач в судове засідання також не з'явився, про час та місце розгляду справи був сповіщений належним чином, але повідомлення повернулось з відміткою, "за закінченням терміну зберігання", так відповідно до п. 11 ст. 35 КАС України особа, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу за відсутністю представників позивача та відповідача.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована у якості фізичної особи-підприємця 11.08.1995 року Виконавчим комітетом Феодосійської міської ради АР Крим, про що свідчить Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.8).
Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Законом України "Про внесення змін до законів України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"№ 2461-VI від 08.07.2010 року (далі Закон № 2461) внесені зміни до п.п. 4 п. 8 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно з якими фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом.
Сума страхового внеску встановлюється зазначеними особами самостійно для себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні такими особами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески.
Розділом другим Закону № 2461 передбачено, що цей Закон набирає чинності з дня опублікування.
Відповідно до ч.16 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV, 09.07.2003, до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
За таких обставин, враховуючи, що обов'язок сплачувати страхові внески фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування визначений у Законі України "Про внесення змін до законів України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що має вищу юридичну силу, суд вважає, що в розумінні ст. 9 КАС України, у даному випадку повинні застосовуватись норми вказаних законів.
Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку про наявність у відповідача обов'язку з моменту набрання чинності Законом України "Про внесення змін до законів України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" сплачувати в порядку визначеному законом страхові внески.
Відповідно до ч.3 ст.18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Частиною 6 ст.18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.
Порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків передбачений ст.ст. 19, 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та розділом 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1.
Відповідно до ч.6 ст.20 вищезазначеного Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду.
Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць; для страхувальників, зазначених у пункті 5 статті 14 цього Закону ( в тому числі фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб) - квартал.
При цьому в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід).
У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду.
У разі несплати авансових платежів до страхувальників застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Частина 12 ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Відповідно до п. 8.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках:
а) якщо дані документальних перевірок результатів діяльності страхувальника свідчать про донарахування сум страхових внесків;
б) якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків;
в) якщо страхувальник має на кінець звітного періоду борги зі сплати фінансових санкцій (штрафів) та пені.
У випадку б) вимога надсилається щомісяця протягом п'яти робочих днів, наступних за звітним базовим періодом. Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на всю суму боргу.
Судом встановлено, що в наданому відповідачем звіті про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відповідачем суми страхових внесків були нараховані не в повному обсязі (а.с.4), в зв'язку з чим Актом №14 від 07.03.2013 року про донарахування страхових внесків йому були донараховані зобов'язання зі сплати страхових внесків за 2010 рік, розраховані як різниця між мінімальним страховим внеском та частиною єдиного податку, що надійшов в бюджет Пенсійного фонду України (а.с. 5). Даний Акт №14 був направлений відповідачу рекомендованою кореспонденцією та отриманий останнім 11.03.2013 року відповідно до відмітки на рекомендованому повідомленні (а.с.6).
Відповідно до Акту №14, за липень-вересень 2010 року мінімальний страховий внесок складає 294,82 грн. щомісяця, за жовтень-листопад 2010 року мінімальний страховий внесок складає 301,12 грн. щомісяця, за грудень 2010 року мінімальний страховий внесок складає 306,10 грн., тобто на загальну суму 1792,80 грн.
Відраховано від суми фіксованого податку, отриманого від органів Казначейства України (42%) за липень-грудень 2010 року 590,10 грн., та зараховану відповідачем суму страхового внеску у сумі 84,00 грн., тому сума страхових внесків, яка підлягає сплаті за 2010 рік становить 1118,70 грн. (1792,80 грн. - 590,10 грн. та - 84,00 грн.).
Судом встановлено, що позивачем на адресу відповідача було направлено вимогу №Ф349 від 05.04.2013 року про сплату недоїмки, яка була отримана останнім 12.04.2013 року відповідно до відмітки на рекомендованому повідомленні (а.с.7).
Доказів сплати зазначеної заборгованості відповідач суду не надав.
Таким чином, на момент розгляду справи заборгованість відповідача перед Управлінням пенсійного фонду України становить 1118,70 гривень, а отже заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Оскільки позивач є звільненим від сплати судових витрат, вони не підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на користь Управління пенсійного фонду України у м.Феодосія АР Крим (ЄДРПОУ 22300286, р/р 37197076000107 МФО 824026 в ГУ Державного казначейства України в АР Крим) заборгованість у сумі 1118,70 грн. (одна тисяча сто вісімнадцять гривень сімдесят копійок).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення десятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Ю.С. Кононова