Рішення № 31580956, 29.05.2013, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
29.05.2013
Номер справи
914/1409/13
Номер документу
31580956
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.05.13 Справа № 914/1409/13

За позовом: прокурора Сокальського району Львівської області в інтересах держави в особіпозивача 1:Великомостівської міської ради, м. Великі Мости,позивача 2:Державної екологічної інспекції у Львівській області, м. Львів,до відповідача:комунального підприємства "Житлово-комунальне підприємство Великомостівської міської ради", м. Великі Мости,про: стягнення 32' 716,80 грн.Суддя Т. РимЗа участю представників:прокурора:Леонтьєва Н.Т - посвідчення №005508,позивача 1:не з'явився, позивача 2:Батьков В.В. - довіреність №09-1783 від 22.04.2013 р.,відповідача:Грицай О.Б. - довіреність №410 від 14.05.2013 р.На розгляд господарського суду Львівської області подано позов прокурора Сокальського району Львівської області в інтересах держави в особі Великомостівської міської ради та державної екологічної інспекції у Львівській області до комунального підприємства "Житлово-комунальне підприємство Великомостівської міської ради" про стягнення 32' 716,80 грн. Ухвалою від 12.04.2013 року провадження у справі порушено, позовну заяву прийнято до розгляду, розгляд справи призначено на 15.05.2013 р. Рух справи відображено у попередніх ухвалах суду.

Позовні вимоги обґрунтовуються наступним. Позивачем 2 проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Великомостівської міської ради. В ході перевірки встановлено, що відповідачем здійснено засмічення земельної ділянки твердими побутовими відходами. Це стало підставою для нарахування відповідачу 32' 716,80 грн. шкоди, завданої державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.

Відповідач заперечив проти позовних вимог з наступних підстав. Земельна ділянка, яка засмічена твердими побутовими відходами, є частиною земельної ділянки загальною площею 4,0 га, виділеної Великомостівською міською радою для влаштування полігону твердих побутових відходів (згідно з розпорядженням голови Сокальської РДА №505 від 02.09.2011 р.). На час перевірки основана документація із землеустрою по даній земельній ділянці перебувала на погодженні у Державному управлінні охорони навколишнього природного середовищ у Львівській області. Тому просить скасувати висновок акту №1928/04 від 19.12.2012 р. щодо засмічення та визнати дії Державної екологічної інспекції у Львівській області протиправними.

Вислухавши представників сторін, проаналізувавши матеріали справи, суд установив таке.

Розпорядженням голови Сокальської районної державної адміністрації №505 від 02.09.2011 р. затверджено містобудівне обґрунтування розташування міського полігону твердих побутових відходів в урочищі "Парове" на території Великомостівськоїміської ради, надання містобудівних умов і обмежень на проектування об'єкту та дозволу на складення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Державною екологічною інспекцію у Львівській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами КП "ЖКГ Великомостівської міської ради". За результатами проведеної перевірки складено акт №1928/04/1832 від 29.11-19.12.2012 р.

Результати обстеження зафіксовані в акті обстеження засміченої земельної ділянки (до акта перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства КП "ЖКГ Великомостівської міської ради") від 13.12.2012 р. Згідно з цим актом встановлено розміщення твердих побутових відходів на земельній ділянці площею 0,8 га на території Великомостівської міської ради в урочищі "Парове", що знаходиться за межами населених пунктів, в 3 км на південний схід від міста Великі Мости. Правовстановлюючі документи на земельну ділянку під сміттєзвалище відсутні. Дане засмічення являється суцільним, висота засмічення в середньому становить 2 метри, площа засмічення 0,8/8000 га/м2. Об'єм відходів, якими відбулось засмічення, становить 11,3 тис. м3. Категорія земель - землі сільськогосподарського призначення. Цільове призначення - землі запасу.

Відповідно до Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства України (затверджена наказом Мінприроди України від 04.04.2007 р. №149) проведено розрахунок заподіяної шкоди на суму 32' 716,80 грн.

Позивачем 2 на адресу відповідача скеровано претензію №812 від 07.02.2013 р. про відшкодування шкоди у сумі 32' 716,80 грн., заподіяної державі порушенням вимог природоохоронного законодавства. Докази надіслання зазначеної претензії відповідачу, долучено до матеріалів справи.

Відповідач не надав суду доказів відшкодування 32' 716,80 грн. шкоди, завданої державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.

При ухваленні рішення суд виходив з такого.

Відносини, які виникли між сторонами, регулюються нормами Цивільного кодексу України та спеціальними нормативно-правовими актами у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Так, частиною 1, пунктом 3 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України визначено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є завдання майнової (матеріальної) шкоди іншій особі. Глава 82 Цивільного кодексу України присвячена деліктним зобов'язанням, тобто зобов'язанням з відшкодування шкоди. Стаття 1166 Цивільного кодексу України встановлює загальні правила та підстави відшкодування шкоди в рамках позадоговірних (деліктних) зобов'язань. Зокрема, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Загальною підставою цивільно-правової відповідальності у формі відшкодування шкоди, є вчинення винною особою цивільного правопорушення, до складу якого включаються протиправна поведінка (дія або бездіяльність) особи, настання шкоди, причинний зв'язок між поведінкою та шкодою, вина особи. Наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення дає правові підстави для відповідальності. При цьому відсутність своєї вини доводить особа, яка завдала шкоди (частина друга статті 1166 Цивільного кодексу України).

Відповідно до пункту "б" частини 1 статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля.

Охорона земель включає: а) обґрунтування і забезпечення досягнення раціонального землекористування; б) захист сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників від необґрунтованого їх вилучення для інших потреб; в) захист земель від ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, переосушення, ущільнення, забруднення відходами виробництва, хімічними та радіоактивними речовинами та від інших несприятливих природних і техногенних процесів; г) збереження природних водно-болотних угідь; ґ) попередження погіршення естетичного стану та екологічної ролі антропогенних ландшафтів; д) консервацію деградованих і малопродуктивних сільськогосподарських угідь (стаття 164 Земельного кодексу України).

Згідно зі статтею 46 закону України "Про охорону земель" при здійсненні господарської діяльності, пов'язаної із зберіганням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням і захороненням відходів, забезпечуються: виконання заходів щодо запобігання або зменшення обсягів утворення відходів та екологічно безпечне поводження з ними; максимальне збереження ґрунтового покриву на основі обраного оптимального варіанта територіального розміщення об'єктів поводження з відходами; зняття родючого шару ґрунту, його складування, збереження та використання при рекультивації земель, покращенні малопродуктивних земель і благоустрої населених пунктів; запобігання негативному впливу об'єктів поводження з відходами, що використовуються для збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення відходів на ґрунтовий покрив прилеглих територій; рекультивація земельних ділянок після ліквідації об'єктів поводження з відходами. Підприємства, установи та організації, а також громадяни, діяльність яких пов'язана з накопиченням відходів, зобов'язані забезпечувати своєчасне вивезення таких відходів на спеціальні об'єкти, що використовуються для їх збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення.

Статтею 33 Закону України "Про відходи" визначено, що зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів. Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.

Державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються, зокрема, шляхом проведення перевірок (стаття 9 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель").

Згідно з статтею 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, між іншим, мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності

Інспекторами з охорони навколишнього природного середовища у Львівській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства КП "ЖКГ Великомостівської міської ради". Судом встановлено, що відповідачем розміщено тверді побутові відходи на земельній ділянці площею 0,8 га на території Великомостівської міської ради в урочищі "Парове", що знаходиться за межами населених пунктів, в 3 км на південний схід від міста Великі Мости.

Враховуючи ту обставину, що відповідач порушив вимоги наведених вище нормативно-правових актів в частині охорони земель, в його діях убачається перший елемент складу цивільного правопорушення - протиправна поведінка. Факту протиправності поведінки відповідачем не спростовано.

Здійснення засмічення земельної ділянки твердими побутовими відходами завдало державі шкоди, яка полягає у завданні шкідливого впливу на стан земель та родючість грунтів. Відповідачем не спростовано факту завдання шкоди.

Заподіяння шкідливого впливу на стан земель та родючість грунтів завдало державі шкоди в сумі 32' 716,80 грн., що свідчить про наявність причинного зв'язку. Розмір шкоди визначено на підставі Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства України (затверджена наказом Мінприроди України від 04.04.2007 р. №149).

Відповідно до частини другої статті 1166 Цивільного кодексу України особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини. Наведені відповідачем у відзиві обставини не заперечують факту вчинення цивільного правопорушення. Крім того, доводи відповідача про засмічення твердими побутовими відходами земельної ділянки, що виділена та погоджується для сміттєзвалища, не спростовує винних дії та не звільняє останнього від обов'язку відшкодування шкоди, завданої навколишньому природному середовищу. Суд звертає увагу, що відповідач не має права використовувати земельну ділянку для розміщення полігону твердих побутових відходів, не отримавши відповідних дозвільних документів, та не оформивши права користування такою земельною ділянкою.

Крім того, суд звертає увагу на таке. Заявляючи позов, прокурор просить стягнути завдану шкоду в користь Великомостівської міської ради. Однак, грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством розподіляється між відповідними бюджетами.

Так, статтею 42 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено зокрема, що в Україні фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища здійснюється за рахунок Державного бюджету України, республіканського бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів. Відповідно до статті 47 вказаного закону для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища, які утворюються за рахунок, зокрема, частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством (ч. 2 ст. 47 вказаного Закону).

Державний фонд охорони навколишнього природного середовища утворюється за рахунок, зокрема, частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством (ч. 4 ст. 47 вказаного Закону). Кошти місцевих, республіканського Автономної Республіки Крим і Державного фондів охорони навколишнього природного середовища можуть використовуватись тільки для цільового фінансування природоохоронних та ресурсозберігаючих заходів, в тому числі наукових досліджень з цих питань, ведення державного кадастру територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також заходів для зниження впливу забруднення навколишнього природного середовища на здоров'я населення (ч.6 ст. 47 вказаного Закону).

В статті 11 Закону України "Про Державний бюджет на 2013 рік" установлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2013 рік у частині доходів є, зокрема, надходження, визначені частиною третьою статті 29 Бюджетного кодексу України, згідно з пунктом 7 якої джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є посеред іншого 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності. В пункті 7 частини 2 статті 69 Бюджетного кодексу України встановлено, що до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать, зокрема, 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

В главі 8 Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Державного казначейства України від 19.12.2000 р. №131, передбачено, що платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік розподіляються між державним та місцевими бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в головних управліннях Державного казначейства України за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій. Кошти, які надійшли за день (з урахуванням повернення помилково або надміру зарахованих до бюджетів платежів) на аналітичні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3311, у регламентований час розподіляються головними управліннями Державного казначейства України за встановленими нормативами між державним бюджетом та відповідними місцевими бюджетами.

Таким чином, позов необхідно задовольнити та стягнути завдану шкоду, розподіливши її між відповідними бюджетами.

Згідно зі статтями 33, 38 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Сторона або прокурор у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування господарським судом доказів. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує необхідні докази.

Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 43 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.

За таких обставин суд дійшов висновку про те, що відповідачем не спростовано доводів позовної заяви, а судом не виявлено на підставі наявних документів у справі інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору.

Судові витрати покладаються на відповідача на підставі статті 49 Господарського процесуального кодексу України.

Враховуючи наведене, статтями 11, 1166 Цивільного кодексу України, статтями 96, 164 Земельного кодексу України, статтею 33 Закону України "Про відходи", статтею 46 Закону України "Про охорону земель", статтями 9, 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", статтями 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з комунального підприємства "Житлово-комунальне підприємство Великомостівської міської ради" (адреса: вулиця Базарна, будинок 5-А, місто Великі мости, Сокальський район, Львівська область, 80074; ідентифікаційний код 05452310) на користь Державного бюджету України, обласного бюджету Львівської області, місцевого бюджету м. Великі Мости 32' 716,80 грн. шкоди, завданої державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, на аналітичний рахунок, відкритий в Головному управлінні Державного казначейства України у Львівській області, за балансовим рахунком 3311 "кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами" Плану розрахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій"; зарахувавши до спеціального фонду міського бюджету м. Великі Мости - 50% стягнутої суми в розмірі 16' 358,40 грн., до спеціального Фонду обласного бюджету Львівської області - 20% стягнутої суми в розмірі 6' 543,36 грн., спеціального фонду Державного бюджету України - 30% стягнутої суми в розмірі 9' 815,04 грн.

3. Стягнути з комунального підприємства "Житлово-комунальне підприємство Великомостівської міської ради" (адреса: вулиця Базарна, будинок 5-А, місто Великі мости, Сокальський район, Львівська область, 80074; ідентифікаційний код 05452310) в дохід Державного бюджету України 1' 720,50 грн. судового збору.

4. Накази видати відповідно до статті 116 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 03.06.2013 р.

Суддя Рим Т.Я.