ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2;; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 У Х В А Л А
щодо звернення до негайного виконання судового рішення
29 травня 2013 року № 813/3553/13-а
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Хоми О.П.,
з участю секретаря судового засідання Куч Ю.М.,
з участю представників: заявника Луцик Н.Я., Яремко В.П.,
відповідача Мокрія Р.З., Криштопи М.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові заяву Державної податкової інспекції у Сокальському районі Львівської області Державної податкової служби про звернення до негайного виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 16 травня 2013 року №813/3553/13-а,
в с т а н о в и в :
Державна податкова інспекція у Сокальському районі Львівської області Державної податкової служби (далі - ДПІ у Сокальському районі Львівської області ДПС) звернулася з заявою про звернення до негайного виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 16 травня 2013 року №813/3553/13-а про стягнення з Державного відкритого акціонерного товариства «Шахта «Надія» (далі - ДВАТ «Шахта «Надія») податкового боргу в сумі 1 350 446 грн. 71 коп. шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які його обслуговують. З посиланням на норми частини 2 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України заяву обґрунтовує наявністю у відповідача податкового боргу на загальну суму 113 320 675,96 грн. та ненадходження коштів на його погашення протягом 2013 року.
Представники заявника Луцик Н.Я. та Яремко В.П. в судовому засіданні заяву підтримали з викладених у ній підстав. Просили заяву задовольнити.
Представники відповідача Мокрій Р.З. та Криштопа М.Г. в судовому засіданні проти задоволення заяви заперечили з підстав, викладених у письмовому запереченні. Суть заперечень полягає в тому, що звернення до негайного виконання постанови про стягнення з рахунків підприємства податкового боргу в сумі 1 350 446 грн. 71 коп. призведе до негативних наслідків у вигляді зупинки державного підприємства, яке не одержує державних фінансових дотацій на покриття витрат виробництва, щомісячний розмір яких перевищує 1 млн. грн. Крім цього, ДП «Вугілля України» як основний споживач видобутого шахтою вугілля з 2012 року закупляє лише 20% вугільної продукції від видобутої, що призвело до профіциту вугілля та відсутності його реалізації. Вказані обставини зумовили заборгованість по заробітній плати у розмірі 8 млн. грн. та по електроенергії у розмірі 2,3 млн. грн. Просили відмовити у задоволенні заяви.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши заяву та долучені до неї докази, дійшов висновку, що заява не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до положень пункту 4 частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може звернути до негайного виконання постанову, прийняту у справах, визначених статтею 183і цього Кодексу.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 16 травня 2013 року №813/3553/13-а в порядку статті 183і Кодексу адміністративного судочинства України задоволено подання Державної податкової інспекції у Сокальському районі Львівської області Державної податкової служби та стягнуто з Державного відкритого акціонерного товариства «Шахта «Надія» (далі - ДВАТ «Шахта «Надія») податковий борг в сумі 1 350 446 грн. 71 коп. шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які його обслуговують.
Податковий орган обґрунтовує свою заяву про звернення до негайного виконання вказаної постанови тим, що відповідач нарощує борг, не здійснюючи з початку 2013 року сплати податкових зобов'язань.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У частині третій вказаної статті закріплено загальні критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці європейських країн.
Такий критерій як прийняття рішень, вчинення дій пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення відображає принцип пропорційності (адекватності). Метою дотримання цього принципу є досягнення розумного балансу між публічними інтересами, на забезпечення яких спрямовані рішення або дії суб'єкта владних повноважень, та інтересами конкретної особи.
Принцип пропорційності, зокрема, передбачає, що:
1) здійснення повноважень, як правило не має спричиняти будь-яких негативних наслідків, що не відповіщались цілям, яких заплановано досягти;
2) якщо рішення або дія можуть обмежити права, свободи чи інтереси осіб. то такі обмеження мають бути виправдані необхідністю досягнення важливіших цілей;
3) несприятливі наслідки для прав, свобод та інтересів особи внаслідок рішення чи дії суб'єкта владних повноважень мають бути значно меншими від тієї шкоди, яка б могла настати за відсутності такого рішення чи дії;
4) для досягнення суспільно-корисних цілей необхідно обирати найменш «шкідливі» засоби.
Таким чином, принцип пропорційності має на меті досягнення балансу між публічним інтересом та індивідуальним інтересом особи, а також між цілями та засобами їх досягнення
Вказані відповідачем обставини, підтверджені письмовими доказами, такі як відсутність фінансових дотацій на покриття витрат виробництва, щомісячний розмір яких перевищує 1 млн. грн., закупка з 2012 року основним споживачем вугілля ДП «Вугілля України» лише 20% вугільної продукції від видобутої призвели до профіциту вугілля та відсутності його реалізації (наявність яких представники заявника не заперечили), та зумовили заборгованість підприємства не тільки по сплаті самостійно задекларованих податкових зобов'язань, але й по заробітній плати у розмірі 8 млн. грн. та по електроенергії у розмірі 2,3 млн. грн.
Як пояснив в судовому засіданні директор ДВАТ «Шахта «Надія» Криштопа М.Г., адміністрацією вживаються заходи, спрямовані на пошуки покупців вугілля та на підтримання життєдіяльності шахти, однак негайне виконання судового рішення про стягнення 1 350 446 грн. 71 коп. податкового боргу з банківських рахунків, на яких обліковується до 20 тис. грн., призведе до повної зупинки підприємства, відновлення роботи якого в подальшому буде ускладненим.
Беручи до уваги викладене та зважаючи на наслідки негайного виконання і наслідки невиконання постанови до набрання нею законної сили, суд дійшов переконання, що звернення до негайного виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 16 травня 2013 року №813/3553/13-а суперечить принципу пропорційності, тому підстав для задоволення заяви податкового органу не вбачає.
Керуючись ст.ст. 256, 160, 165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в :
В задоволенні заяви відмовити.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подачі протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали апеляційної скарги, яка подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Хома О.П.
Повний текст ухвали виготовлено 03 червня 2013 року.