ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 червня 2013 року
м. Полтава
Справа № 816/2577/13-а
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Єресько Л.О., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби до Публічного акціонерного товариства "Управління механізації будівництва №23" про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
07 травня 2013 року Охтирська об'єднана державна податкова інспекція Сумської області Державної податкової служби звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Управління механізації будівництва №23" про стягнення податкового боргу в розмірі 68 362 грн. 97 коп.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що за відповідачем рахується податкова заборгованість по сплаті орендної плати за землю з юридичних осіб в загальному розмірі 68 362 грн. 97 коп., в т.ч. основний платіж -49 637 грн. 65 коп., штрафні санкції -13 759 грн. 61 коп. та пеня- 4 965 грн. 71 коп.
21.05.2013 відповідач отримав копію ухвали про відкриття скороченого провадження, що підтверджується відміткою про отримання у повідомленні про вручення рекомендованого поштового відправлення. Разом з тим, у строк, встановлений частиною 3 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем не подано до суду заперечень проти позову.
Суд, вивчивши та дослідивши наявні в матеріалах справи документи, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство "Управління механізації будівництва №23" (ідентифікаційний код 04715606) є юридичною особою та знаходиться на податковому обліку в Охтирській ОДПІ як платник окремих видів податків з 14.11.2008.
Згідно даних Охтирської ОДПІ Сумської області ДПС за відповідачем рахується податкова заборгованість по орендній платі за землю в розмірі 68 362 грн. 97 коп., в т.ч. основний платіж в розмірі 49 637 грн. 65 коп., штрафні санкції в розмірі- 13 759 грн. 61 коп. та пеня в розмірі 4 965 грн. 71 коп.
Вказана заборгованість виникла у зв'язку з наступними обставинами.
Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
07.02.2012 ПАТ "Управління механізації будівництва №23" було подано податкову декларацію до Охтирської ОДПІ з плати за землю, в якій відповідач самостійно зазначив розмір податкового зобов'язання з орендної плати за землю в розмірі 85 093,15 грн., в тому числі помісячно в розмірі 7 091,10 грн. та 7 091,05 грн. Разом з тим, по даній декларації за відповідачем рахується заборгованість за вересень 2012 року по січень 2013 в розмірі 35 455,45 грн. (а.с.19-20).
21.02.2013 відповідач самостійно зазначив розмір податкового зобов'язання з орендної плати за землю в розмірі 85 093,15 грн., в тому числі помісячно в розмірі 7 091,10 грн. Разом з тим, за відповідачем по даній декларації рахується заборгованість за лютий- березень 2013 року в розмірі 14 182,2 грн. (а.с.22-23).
Відповідно до п.54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Пунктом 56.11 ст. 56 ПК України передбачено, що не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Таким чином, суми грошових зобов'язань, визначені у вказаних вище податкових деклараціях, вважаються узгодженими та підлягали сплаті у встановлений строк.
Крім того, 23.08.2012 посадовими особами Охтирської ОДПІ було проведено камеральну перевірку податкової звітності з плати за землю, за результатами якої складено акт від 23.08.2012 №197/15-213/04715606 (а.с.24).
На підставі вищезазначеного акту перевірки було винесено податкове повідомлення- рішення від 11.09.2012 №0001471530, яким відповідачу донараховано штрафну санкцію в розмірі 10 352,59 грн. за порушення термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з орендної плати за землю. Дане податкове повідомлення- рішення було отримане представником відповідача 03.10.2012, про що свідчить підпис представника відповідача на зворотному боці рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.26).
23.11.2012 посадовими особами Охтирської ОДПІ було проведено камеральну перевірку податкової звітності з плати за землю, за результатами якої складено акт від 23.11.2012 №270/15-213/04715606 (а.с.27).
На підставі вищезазначеного акту перевірки було винесено податкове повідомлення- рішення від 10.12.2012 №0001831530, яким відповідачу донараховано штрафну санкцію в розмірі 3 407,02 грн. за порушення термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з орендної плати за землю. Дане податкове повідомлення- рішення було отримане представником відповідача 22.12.2012, про що свідчить підпис представника відповідача на зворотному боці рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.29-30).
Дані податкові повідомлення- рішення в адміністративному та в судовому порядку не оскаржувалися, є узгодженими.
Відповідно до підпункту 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається: при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Пунктом 129.4 Податкового кодексу України встановлено, що пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Відповідно до зазначених норм Охтирською ОДПІ за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов`язання по орендній платі за землю нараховано пеню у розмірі 4 965,71 грн.
Відповідно до вимог пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Таким чином, сума грошового зобов'язання з орендної плати, несплачена ПАТ "Управління механізації будівництва №23" становить 68 362 грн. 97 коп. та правомірно віднесено позивачем до податкового боргу товариства.
Охтирською ОДПІ як органом який здійснює контроль за правильністю та своєчасністю сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), вживалися заходи по погашенню податкового боргу у встановленому законом порядку.
Так, Охтирською ОДПІ було винесено податкову вимогу від 16.05.2011 №92, яка вручена представнику відповідача 25.05.2011, про що свідчить підпис на зворотному боці рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.31).
Таким чином, оскільки податкова заборгованість ПАТ "Управління механізації будівництва №23" з земельного податку з юридичних осіб до Державного бюджету не перерахована, що підтверджується наявним в матеріалах справи витягом з облікової картки відповідача, суд прийшов до висновку, що дана заборгованість підлягає стягненню в примусовому порядку.
Враховуючи, що минуло 60 днів з дня направлення податкової вимоги відповідачу, а також несплату ним податкового боргу в установлений термін в добровільному порядку, суд вважає, що суми податкового боргу підлягають стягненню.
Разом з тим, вирішуючи питання про визначення та встановлення способу виконання судового рішення, суд виходить із наступного.
З 01.01.2011 повноваження податкових органів щодо стягнення податкового боргу з юридичних осіб регламентовані Податковим кодексом України.
Згідно підпунктів 20.1.18 та 20.1.28 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частин; застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Також пп. 20.1.28. п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України встановлено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Зважаючи на право податкового органу звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків на погашення податкового боргу, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Охтирської ОДПІ про стягнення коштів з рахунків на погашення податкового боргу підлягають задоволенню.
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які його обслуговують, здійснюється за рішенням суду, яке направляється для виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Враховуючи зазначені вище положення Податкового кодексу України, суд дійшов до висновку, що чинним законодавством податковому органу надано право звертатись до суду з позовами про стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, а в разі недостатності коштів на рахунках, звертатись до суду за дозволом на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Отже, позовні вимоги Охтирської ОДПІ про стягнення коштів з рахунків ПАТ "Управління механізації будівництва №23" на погашення заборгованості по сплаті орендної плати за землю підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про стягнення з ПАТ "Управління механізації будівництва №23" коштів за рахунок готівки, суд зазначає наступне.
За приписами пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95 Податкового кодексу України).
Згідно з пунктом 95.4 статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Відповідно до пункту 2 Порядку стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1244, вилучення готівки у платника податків у рахунок погашення його податкового боргу здійснюється працівниками органу державної податкової служби з урахуванням вимог пунктів 95.2 - 95.4 статті 95 Податкового кодексу України.
В силу пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Необхідно зазначити, що позивачем не надано суду доказів, що на розрахункових рахунках відповідача у банківських установах недостатньо коштів для погашення всієї суми податкового боргу.
З огляду на викладене, суд вважає, що позивачем не здійсненні необхідні заходи, що передують зверненню податкового органу до суду з вимогою про стягнення коштів за рахунок готівки платника податків.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовної вимоги Охтирської ОДПІ про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить ПАТ "Управління механізації будівництва №23".
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-162, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби до Публічного акціонерного товариства "Управління механізації будівництва №23" про стягення податкового боргу задовольнити частково.
Стягнути кошти з рахунків Публічного акціонерного товариства "Управління механізації будівництва №23" (ідентифікаційний код 04715606) на погашення податкового боргу по орендній платі за землю з юридичних осіб на р/р 37319006000286, стягувач Охтирська ОДПІ, код стягувача 21104100, МФО 837013 ГУ ДКСУ в Сумській області в розмірі 68 362,97 грн. (шістдесят вісім тисяч триста шістдесят дві гривні дев'яносто сім копійок).
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Оскарження постанови не зупиняє її виконання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.О. Єресько