ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
28 травня 2013 року 12:27 № 826/3858/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., при секретарі Руденко Н.В.,
за участю представників сторін:
від позивача: Штендер М.М.
від відповідача: Павловський Ю.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомУправління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києвадо Державного підприємства Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «Масма»про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, штрафних санкцій та пені,-
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва з позовом до Державного підприємства Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «Масма» про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, штрафних санкцій та пені у розмірі 560 507,51 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.03.2013 року відкрито скорочене провадження в адміністративній справі та встановлено відповідачу строк до 15.04.2013 року для подання заперечень проти позову та необхідних документів або заяви про визнання позову.
12.04.2013 року відповідачем подано заперечення проти позову в якому відповідач зазначає, що спірна сума заборгованості зі сплати єдиного внеску, яка виникла за жовтень-грудень 2012 року, сплачена підприємством у повному обсязі відповідно до доданих до заперечень платіжних доручень. Відтак, відповідач у поданих запереченнях зазначає про безпідставність позовних вимог позивача та просить у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.04.2013 року суд ухвалив розглядати дану справу за загальними правилами Кодексу адміністративного судочинства України з метою повного і всебічного з'ясування всіх обставин у справі, та призначено судове засідання на 28.05.2013 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за відповідачем (згідно даних з картки особового рахунку платника єдиного внеску) обліковується заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, штрафних санкцій та пені перед Управлінням Пенсійного фонду України у Святошинському районі міста Києва за період жовтня-грудня 2012 року і станом на момент розгляду справи дана заборгованість не погашена в повному обсязі.
При цьому, 28.05.2013 року позивачем подано до суду заяву про уточнення розміру позовних вимог в якій УПФУ зазначає, що відповідачем було частково сплачена визначена сума заборгованості та станом на 28.05.2013 року непогашена сума боргу становить 126 515,11 грн. Відтак, у поданій заяві позивач просить стягнути з відповідача непогашену суму заборгованості у розмірі 126 515,11 грн.
Відповідач, як вже зазначено вище, у письмових запереченнях, які подані до суду 12.04.2013 р., з позовними вимогами не погоджується та в свою чергу зазначає, що надані до цих заперечень платіжні доручення про погашення суми боргу не враховані управлінням пенсійного фонду.
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 28.05.2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Державне підприємство Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «Масма» зареєстроване із статусом юридичної особи 28.02.1996 року за адресою: 03680, м. Київ, просп. Академіка Палладіна, 46, із присвоєнням ідентифікаційного коду № 00149943.
Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України Святошинському районі міста Києва та відповідно до статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 року є платником єдиного внеску, несе обов'язки з нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску в установлені строки в повному обсязі.
На підставі п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону та у зв'язку несвоєчасною сплатою відповідачем сум єдиного внеску за період з 20.07.2012 по 15.11.2012 УПФУ прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені № 3568 від 28.11.2012 на суму, згідно якого застосовано штраф у розмірі 32264,83 грн. та нараховано пеню у розмірі 22973,00 грн., яке отримано відповідачем 30.11.2012, докази чого також наявні в матеріалах справи.
Разом з цим, у зв'язку із несплатою визначених у розрахунках та самостійно узгоджених сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період жовтня-грудня 2012 року УПФУ прийнята та направлена на ім'я позивача вимога про сплату боргу № Ю-921 від 06.02.2013 на суму 637148,38 грн., яка отримана відповідачем 11.02.2013, докази чого наявні в матеріалах справи.
Зазначені вимога та рішення про застосування штрафних санкцій в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувались.
Під час розгляду даної справи судом встановлено, що на виконання зазначеної вимоги та в погашення визначеної в ній заборгованості відповідачем перераховувались певні суми коштів, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями платіжних документів.
Позивач не заперечує цих обставин, але зазначає, що на підставі ч. 6 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та п. 6.10 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 21-5 від 27.09.2010 частина перерахованих коштів була спрямована на погашення заборгованості за попередні періоди, на підтвердження чого у судовому засіданні 28.05.2013 року надано картку особового рахунку платника єдиного внеску із деталізацією платежів відповідача у розрізі заборгованості відповідача. Тобто, як зазначив позивач у додаткових поясненнях під час розгляду справи, у зв'язку із зарахуванням певних сум грошових коштів в рахунок погашення заборгованості відповідача, що виникла раніше, враховуючи часткову сплату боргу за період жовтня-грудня 2012 року, заборгованість відповідача за вказаний період на момент розгляду справи складає 126 515,11 грн.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Частиною 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 (далі - Закон) (в редакції, чинній на момент виникнення заборгованості та направлення вимоги про її погашення), передбачено, що платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.
Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до територіального органу Пенсійного фонду (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік.
Відповідно до ч. 11 цієї статті Закону у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
У той же час, згідно ч. 12 статті 9 Закону єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Частиною 2 ст. 25 Закону зазначено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Разом з цим, відповідно до ч. 4 статті 25 Закону територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки. У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Окрім того, згідно ч. 14 зазначеної статті про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску. Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення.
Суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в такому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску. Суми штрафів та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату недоїмки, якщо їх застосування пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки (ч. 15 статті 25).
Як встановлено судом під час розгляду даної справи, УПФУ було прийнято рішення про застосування до відповідача штрафних санкцій та нарахування пені № 3568 від 28.11.2012 на суму, згідно якого застосовано штраф у розмірі 32264,83 грн. та нараховано пеню у розмірі 22973,00 грн.
До того ж, у зв'язку із несвоєчасною сплатою відповідачем єдиного внеску за період жовтня-грудня 2012 року Пенсійним фондом була також ухвалена вимога про сплату боргу № Ю-921 від 06.02.2013 на суму 637148,38 грн.
Судом встановлено, що заборгованість по зазначеним рішенням УПФУ, відповідно до наданої позивачем картки особового рахунку платника єдиного внеску з деталізацією платежів відповідача, та пояснень від 28.05.2013 р., частково погашена і на момент розгляду справи складає 126 515,11 грн.
В ході розгляду справи встановлено, що, як зазначено вище, наведені вимога та рішення про застосування штрафних фінансових санкцій і пені відповідачем не оскаржувались ні в адміністративному, ні у судовому порядку, а отже, виходячи з положень статті 25 Закону, сума боргу є узгодженою.
У той же час, відповідно до частини 6 статті 25 Закону, за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Аналогічні приписи зазначені також і у п. 6.10 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою Пенсійного фонду України № 21-5 від 27.09.2010.
Як вбачається з матеріалів справи, частина сум грошових коштів, які сплачувались відповідачем в рахунок погашення визначеної у вимозі та рішенні заборгованості, зараховувалась Пенсійним фондом в рахунок погашення боргу із сплати єдиного внеску за попередні періоди по яким у відповідача обліковувалась недоїмка, у зв'язку з чим загальна сума спірної заборгованості повністю не була погашена.
Дані обставини підтверджуються наявною у матеріалах справи карткою особового рахунку платника єдиного внеску із деталізацією платежів відповідача у розрізі наявної заборгованості.
Із зазначеної деталізації платежів вбачається, що позивачем враховано всі кошти за платіжними дорученнями, які надані відповідачем до його заперечень та які, як він вважав, не враховані пенсійним фондом при розрахунку заборгованості за цим позовом.
Відтак, доводи відповідача про те, що в картці особового рахунку зазначені менші суми коштів ніж ті, що були перераховані на погашення заборгованості за спірний період не знайшли свого підтвердження, оскільки в силу зазначених положень законодавства, певна їх частина була спрямована на погашення боргу, що виник за попередні звітні періоди, а відтак сума заборгованості за період жовтня-грудня 2012 року не була погашена в повному обсязі.
Таким чином, керуючись положенням законодавства про погашення суми недоїмки зі сплати єдиного внеску в порядку черговості її виникнення, враховуючи інформацію з картки особового рахунку відповідача, суд прийшов до висновку про наявність несплаченої суми заборгованості відповідача за період жовтня-грудня 2012 року у розмірі 126 515,11 грн.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 р. № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.
Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Пунктом 3 даного Положення передбачено, що основними завданнями Пенсійного фонду України є, зокрема, реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску.
Враховуючи всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини є обґрунтованими, правомірними та достатніми для прийняття рішення по справі про задоволення позову у заявленому (уточненому) обсязі.
Керуючись вимогами ст. ст. 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «Масма» (код з ЄДР 00149943; адреса: 03680, м. Київ, Святошинський район, просп.. Академіка Палладіна, 46) заборгованість із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 126 515,11 грн. (сто двадцять шість тисяч п'ятсот п'ятнадцять гривень 11 копійок) на користь Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва (рахунок 37199101002628, банк ГУДКСУ у м. Києві, МФО 820019, код ЄДР отримувача 22869431).
Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.А. Кармазін
Повний текст постанови складено та підписано 03.06.2013 р.