ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2013 року о 10 год. 58 хв.Справа № 808/3968/13-а м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Мінаєвої К.В.
за участю секретаря судового засідання Плєшкова Д.В.
за участю представників:
позивача - ОСОБА_1,
відповідача - Лященко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Правобережного районного центра зайнятості
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
16 квітня 2013 року до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) до Правобережного районного центра зайнятості (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним бездіяльність відповідача та зобов'язати відповідача надати позивачу клопотання до управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя для оформлення дострокової пенсії за віком.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що його було звільнено з роботи на підставі п.1 ст.40 Кодексу законів про працю (далі-КЗпП) у зв'язку зі скороченням штату працівників. Зазначає, що на момент звільнення позивач досяг віку 53 року 9 місяців 14 днів, а оскільки позивач має статус учасника бойових дій, то має право на достроковий вихід на пенсію за півтора роки до встановленого законодавством строку, а саме 55 років. Просить задовольнити позовні вимоги.
Позивач проти позову заперечує. В обґрунтування заперечень зазначає, що позивач не має права на достроковий вихід на пенсію за півтора роки до встановленого законодавством строку, оскільки таке право надається особам, яким на день вивільнення залишилося не більше півтора року до встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку (60 років) або віку, що дає право на призначення пенсії відповідно до законів України «Про державну службу», «Про статус народного депутата України», «Про прокуратуру», «Про наукову і науково-технічну діяльність». Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши надані докази, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
З матеріалів справи встановлено, що 18.02.2013 року ОСОБА_1 звільнено з ТОВ «Індустріал Стиль» у зв'язку зі скороченням штату працівників за п.1 ст.40 КЗпП. З 21.02.2013 року позивача зареєстровано в Правобережному районному центрі зайнятості м. Запоріжжя та надано статус безробітного.
26.02.2013 р. позивач звернувся з заявою до Правобережного районного центру зайнятості про надання клопотання до управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя для оформлення дострокової пенсії. Листом №01-30/691 від 06.03.2013 р. Правобережним районним центром зайнятості позивачу відмовлено в наданні клопотання для оформлення дострокової пенсії. 12.03.2013 р. позивач звернувся з заявою до Запорізького обласного центру зайнятості про надання клопотання для оформлення дострокової пенсії. Листом №696/25 від 18.03.2013 р. позивачу відмовлено в оформленні дострокової пенсії. Не погодившись з діями відповідача, позивач звернувся до суду.
Суд вважає за необхідне зазначити, що згідно ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до ч.1 ст.49 Закону України «Про зайнятість населення» працівникам, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи роботодавця у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, та військовослужбовцям, звільненим з військової служби у зв'язку із скороченням чисельності або штату без права на пенсію, яким на день вивільнення залишилося не більше півтора року до встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку або віку, що дає право на призначення пенсії відповідно до законів України «Про державну службу», «Про статус народного депутата України», «Про прокуратуру», «Про наукову і науково-технічну діяльність», за умови їх реєстрації в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та відсутності підходящої роботи гарантується право на достроковий вихід на пенсію, якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Постановою Кабінету Міністрів України 14.02.2007 р. № 219 затверджено Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних (Далі-Порядок). Відповідно до п.7 Порядку громадянам передпенсійного віку (чоловікам після досягнення 58 років, жінкам - 53 років), яким на момент вивільнення залишилося півтора року до досягнення пенсійного віку і трудовий договір з якими розірвано відповідно до пункту 1 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України, в тому числі військовослужбовцям, звільненим з військової служби у зв'язку із скороченням чисельності або штату без права на пенсію, у разі, коли вони мають страховий стаж для чоловіків - 25 років, для жінок - 20 років, а для осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах, - стаж роботи, який дає право на такий вид пенсії, за умови їх реєстрації у державній службі зайнятості як таких, що шукають роботу, протягом семи календарних днів після вивільнення, у разі відсутності підходящої роботи видається клопотання до органів Пенсійного фонду України.
Суд зазначає, що чинним законодавством визначено вичерпний перелік підстав, сукупна наявність яких дає право на отримання клопотання до Пенсійного фонду України для оформлення дострокового виходу на пенсію. Зокрема звільнення за ініціативою роботодавця; наявність страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, реєстрація в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, відсутність підходящої роботи та за умови, що на день вивільнення особі залишилося не більше півтора року до встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку, для чоловіків - 60 років, або віку, що дає право на призначення пенсії відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про статус народного депутата України", "Про прокуратуру", "Про наукову і науково-технічну діяльність".
З матеріалів справи судом встановлено, що на момент звільнення позивач досяг віку 53 роки 9 місяців 14 днів та має страховий стаж 38 років і 8 місяців.
Суд не приймає посилання позивача на те, що він має статус учасника бойових дій, а відтак має право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановлено законом пенсійного віку у 55 років, оскільки ст.49 Закону України «Про зайнятість населення» не передбачає право на достроковий вихід на пенсію особам, які мають статус учасника бойових дій.
Щодо посилань позивача на лист УПФУ у Хортицькому районі м. Запоріжжя №1543/05 від 04.03.2013 р. відповідно до якого позивач має право на призначення пенсії за віком після досягнення 55 років, суд зазначає наступне.
Дійсно відповідно до ч.1 ст.16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Разом з тим, ст.49 Закону України «Про зайнятість населення» не передбачає скорочення віку для осіб, які мають статус учасника бойових дій для дострокового виходу на пенсію.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що на момент звільнення ОСОБА_1 не досяг віку, достатнього для дострокового виходу на пенсію за віком відповідно до ст.49 Закону України «Про зайнятість населення».
Стаття 19 Конституції встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідачем доведено правомірність своїх дій.
Відповідно до п.1, 3 ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій, бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, серед іншого, чи прийняті вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення. При розгляді справи встановлено, що відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, а також обґрунтовано.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7 - 12, 14, 86, 158- 163, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Правобережного районного центра зайнятості про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилаєтьсяособою,яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя К.В. Мінаєва