Постанова № 31574816, 20.05.2013, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
20.05.2013
Номер справи
234/4709/13-а
Номер документу
31574816
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 234/4709/13-а

Провадження № 2-а/234/170/13

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2013 року Краматорський міський суд у складі:

головуючого судді Марченко Л.М.,

розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської Ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоотриманих сум щорічної грошової допомоги на оздоровлення, -

В С Т А Н О В И В :

Ухвалою Краматорського міського суду від 12.04.2013 року відповідно до ст. 183-2 КАС відкрито скорочене провадження та здійснюється судовий розгляд.

10.04.2013 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до УПтаСЗН Краматорської міської Ради про визнання неправомірними дії відповідача Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської Ради в частині нарахування належної йому щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2012 рік в сумі 5390 грн., обґрунтовуючи свої вимоги тим, що згідно встановленого йому статусу та у відповідності до висновку МСЕК, при інвалідності другої групи його віднесено до першої категорії учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. За цих підстав він набув право на отримання різноманітних пільг, компенсацій та допомоги, передбачених Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в тому числі і право на отримання щорічної грошової допомоги на оздоровлення у обсязі п'яти законодавчо встановлених розмірів мінімальної заробітної плати у відповідності до ст.48 ч.4 вищезазначеного Закону. Обов'язок по нарахуванню та виплаті належних йому вищенаведених платежів покладено на відповідача у цій справі Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської Ради. Нарахування та виплату належної йому за 2012 рік зазначеної грошової допомоги було здійснено відповідачем не в розмірах, передбачених нормами Закону, а в значно менших розмірах, чим суттєво були порушені його права на отримання відповідних соціальних виплат в належному встановленому Законом обсязі. У червні та липні 2012 року йому було сплачено відповідачем лише незначну частку в сумі 120 грн. від загального розміру вказаної соціальної грошової допомоги. Як стало йому відомо із змісту наданої йому відповідачем відповіді від 27.03.2013 року за вих. № 01-12/2398 на звернення стосовно умов та порядку обчислення і виплати вказаної грошової допомоги, у дійсності при її нарахуванні та визначенні обсягу його прав на її розмір відповідач не застосовував нормативно-правові акти, які підлягають обов'язковому застосуванню у даному випадку. Нарахування та виплата у належному розмірі вищезазначеної допомоги відбулися внаслідок її обчислення із застосуванням відповідачем правових норм, які суперечать Конституції України. Таким чином, через ігнорування відповідачем вимог чинного законодавства щодо порядку обчислення передбаченої для інвалідів другої групи внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС щорічної грошової допомоги на оздоровлення у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, розмір отриманої ним вказаної допомоги не відповідає законодавчо встановленому її критерію, чим суттєво порушуються його Конституційні права, і неправомірними діями відповідача йому заподіяно значну матеріальну шкоду, яка полягає в недоплаті йому відповідачем належних грошових коштів. Розмір недоплаченої йому грошової суми даної щорічної допомоги складає: 1102 грн. (розмір мінімальної заробітної плати, встановлений ст.13 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" від 22.12.2011 року №4282-VI на день часткової виплати спірної соціальної допомоги у відповідності до ст. 48 ч.7 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи") *5 (обсяг щорічної грошової допомоги на оздоровлення, встановлений ст.48 ч.4 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи") - 120 грн. (сума фактично сплаченої йому 25.01.2013 року частки спірної соціальної допомоги)=5390 грн. Протягом тривалого часу ніяких заходів усунення негативних наслідків своєї неправомірної діяльності відповідач добровільно не приймає, і через це він вимушений звернутися за захистом його порушених прав.

Просить суд визнати неправомірними дії відповідача Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради в частині нарахування належної йому щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2012 рік, в рахунок відшкодування заподіяної йому шкоди внаслідок вищенаведених неправомірних дій стягнути з відповідача Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради на його користь 5390 грн.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав та суду надав письмові заперечення, згідно яких ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради як інваліда 2 групи з числа осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Відповідно до встановленого статусу учасника та Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення. У відповідності до п.1 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 20.09.2005 року №936, головним розпорядником коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є Міністерство праці та соціальної політики України, яке в кінцевому рахунку і вирішує питання щодо того, у якому розмірі та за якими нормами має здійснюватися виплата згаданої щорічної допомоги на оздоровлення інвалідам внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відповідно до п.4 ПКМУ № 936 на управління праці та соціального захисту населення покладений обов'язок, щодо проведення виплати компенсацій та допомоги певних видів, повноважень щодо проведення перерахувань чинним законодавством не передбачено. Також п.п.4.п.4 ПКМУ № 936 передбачено проведення виплати допомоги на оздоровлення відповідно до постанови КМУ від 12.07.2005 року №562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Ліміти бюджетних асигнувань з виплати щорічної допомоги на оздоровлення орієнтовані Міністерством праці та соціальної політики України виключно на норми, передбачені постановою КМУ від 12.07.2005 року №562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи", і спрямовані лише на здійснення поточних виплат, тоді як ані фінансування поточних виплат за нормами у відповідності до ст. 48 ч.4 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ані тим більше фінансування сплати заборгованості за минулі роки згідно цих норм не передбачено. Згідно до Постанови Кабінету Міністрів України №562 від 12.07.2005 року "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановлений розмір допомоги на оздоровлення, а саме - 120,00 гривень для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії інвалідам ІІ групи. Ця сума і була нарахована позивачу та виплачена 20.06.2012 та 17.07.2012 року. У 2012 році діє Закон України "Про державний бюджет України на 2012 рік" та бюджетний кодекс України, якими надано право нараховувати та проводити виплати в межах бюджетних асигнувань. У Рішенні від 26.12.2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави. Державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визначені як законами України, так і іншими нормативно-правовими актами, зокрема актами КМУ (рішення Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012). Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України. Також, управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради є неприбутковою державною установою, яка здійснює покладені на нього повноваження в сфері соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виключно у межах бюджетних асигнувань згідно видаткової частини державного бюджету. При цьому визначення розміру кожної конкретної виплати залежить від того, на які саме норми виплат орієнтовано ліміт бюджетного асигнування Головним Розпорядником цих коштів (Міністерство соціальної політики). Таким чином, Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради діє виключно в межах діючого законодавства України та проводить виплати в межах асигнувань.

Просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно з матеріалами справи, ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи внаслідок захворювань, пов'язаних з участю в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і користується правами та пільгами, встановленими Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Статтею 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачена щорічна допомога на оздоровлення інвалідам першої і другої груп - п'ять мінімальних заробітних плат, інвалідам третьої групи - чотири мінімальних заробітних плати. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

Управлінням праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради Донецької області така допомога позивачу була виплачена у 20.06.2012 року та 17.07.2012 року в розмірі встановленому Постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року, а саме: 120 грн.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Зазначеною постановою № 562 усупереч Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (який встановив розмір щорічної допомоги як величину, кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати, визначеної Законом на час здійснення виплати) установлено конкретні розміри такої допомоги в твердій грошовій сумі й, зокрема, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами при вирішенні даного спору підлягають застосуванню ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Закони України, яким встановлені розміри мінімальної заробітної плати, зокрема на час виплати допомоги позивачу, а не постанова № 562.

Таким чином, виходячи з вищезазначеного, визначаючи розмір недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення на момент виплати, яку відповідач зобов'язаний виплатити позивачу, як інваліду 2 групи у 2012 році, з урахуванням виплачених сум, необхідно виходити з наступних розрахунків: - за 2012 рік- 1102x5-120 = 5390 грн.

Отже, загальна сума, яку відповідач повинен виплатити ОСОБА_1 складає грн.

На підставі вище зазначеного, суд вважає, що дії відповідача по відмові у виплаті ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за 2012 рік є неправомірними, тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.23,94,162,163 КАС України, ст.ст. 3, 19, 22 Конституції України, ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської Ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоотриманих сум щорічної грошової допомоги на оздоровлення - задовольнити в повному обсязі.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської Ради в частині нарахування належної ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2012 рік.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2012 рік як інваліду війни 2 групи, відповідно до ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, з урахуванням фактично отриманої суми, тобто 5390 (п'ять тисяч триста дев'яносто гривень) грн. за рахунок коштів Державного бюджету України.

Постанова суду, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Л. М. Марченко