ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 травня 2013 року справа № 826/1479/13-а
Окружний адміністративний суд м.Києва у складі головуючого судді Клименчук Н.М., суддів Арсірія Р.О., Шрамко Ю.Т., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
доДержавної служби України з надзвичайних ситуацій
провизнання протиправним та скасування наказу №898 від 13.06.2012
О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовною заявою до Державної служби України з надзвичайних ситуацій з позвоними вимогами, в яких просить:
- визнати наказ Міністерства надзвичайних ситуацій України №898 від 13.06.2012 нечинним, як такий що застосовано в супереч вимозі ст.57 Конституції України;
- визнати наказ Міністерства надзвичайних ситуацій України №898 від 13.06.2012, як такий, що не підлягає застосуванню в зв'язку не виконанням вимоги норми вищої юридичної сили, норм прямої дії ст.57 Конституції України;
- визнати незаконним, протиправним застосування Наказу №898 від 13.06.2012 Міністерства надзвичайних ситуацій України по звільненню ОСОБА_1 з посади диспетчера окремого посту ДПО смт. Дворічна Дворічанського району Головного територіально управління Міністерства надзвичайних ситуацій України у Харківській області згідно наказу ГТУ Міністерства надзвичайних ситуацій України у Харківській області №130 від 18.09.2012.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м.Києва відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем протиправно видано наказ №898 від 13.06.2012, оскільки на думку позивача він суперечить ст.57 Конституції України. Позивачем також зазначено, що його не ознайомлено з даним наказом, що є порушенням.
Представник відповідача до суду не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи зазначену особу повідомлено належним чином, відповідно до вимог ст.ст.35, 37 Кодексу адміністративного судочинства України. На адресу суду подано письмові заперечення в яких просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав викладених в запереченнях.
З огляду на вищевикладене та з урахуванням вимог ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
В С Т А Н О В И В:
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 працював диспетчером окремого посту ДПО смт. Дворічна Дворічанського району Головного територіально управління Міністерства надзвичайних ситуацій України у Харківській області.
Наказом Головного територіально управління Міністерства надзвичайних ситуацій України у Харківській області від 18.09.2012 №130 на підставі наказу МНС України від 13.06.2012 №898, ГТУ від 26.06.2012 №60 о/с та згоди профспілкового комітету ОСОБА_1 звільнено з займаної посади з 18.09.2012, з виплатою грошової допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати.
Позивач зазначає, що його не ознайомлено з наказом МНС України №898 від 13.06.2012, тому він є протиправним та підлягає скасуванню.
Міністерством надзвичайних ситуацій України видано наказ «Про здійснення організаційно-штатних заходів у підрозділах Головного територіального управління МНС України у Харківській області» №898 від 13.06.2012.
Відповідно ч.9 Положення про Міністерство надзвичайних ситуацій України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2012 №402 (чинного на момент виникнення відносин) МНС України у межах своїх повноважень, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів і доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, які підписує Міністр надзвичайних ситуацій України організовує і контролює їх виконання.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації є суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання. Тобто, в даному випадку МНС України, як суб'єкт владних повноважень є розпорядником інформації.
Згідно ч.2 ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.
Позивачем зазначено, що у встановленому законом порядку, а саме відповідно до ст.15 даного Закону, МНС України розміщено оскаржуваний наказ №898 від 13.06.2012 на своєму офіційному веб-сайті.
Відповідно до ст.57 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.
Як вбачається з оскаржуваного наказу №898 від 13.06.2012, він регулює питання організаційно-штатних змін у підрозділах Головного територіального управління МНС у Харківській області.
На підставі п.11 ч.2 Наказу №898 відповідачем прийнято рішення реорганізувати пост державної пожежної охорони Головного територіального управління МНС України у Харківській області, смт. Дворічна Дворічанського району, що утримається на штаті «Окремих пост державної пожежної охорони, смт. Дворічна, Дворічанького району Головного територіального управління МНС у Харківській області», у 14 державну пожежно-рятувальну частину Головного територіального управління МНС у Харківській області та утримувати її на штаті №22/57 « 14 державна пожежно-рятувальна частина Головного територіального управління МНС у Харківській області» (постійної готовності) чисельністю 32 особи рядового і начальницького складу. Місце дислокації - без змін.
Відповідно до п.1.4 Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2005 №34/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.04.2005 за №381/10661, визначено, що наказ - вид розпорядчого документа, який видається від імені суб'єкта нормотворення; нормативно-правовий акт - офіційний письмовий документ, прийнятий уповноваженим на це суб'єктом нормотворення у визначеній законодавством формі та за встановленою законодавством процедурою, спрямований на регулювання суспільних відносин, що містить норми права, має неперсоніфікований характер і розрахований на неодноразове застосування. Прийняття нормативно-правових актів у вигляді листів і телеграм не допускається.
Отже, враховуючи викладене, суд звертає увагу на те, що наказ є документ, який регулює внутрішні питання суб'єкта (органу державної влади), який його видав.
Відповідно п.«д» ч.5 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 №731, на державну реєстрацію не подаються акти спрямовані на організацію виконання рішень вищестоящих органів і власних рішень міністерств, інших органів виконавчої влади, що не мають нових правових норм.
Пунктом 84 Типової інструкції з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 №1242, встановлено, що накази (розпорядження) видаються як рішення організаційно-розпорядчого чи нормативно-правового характеру.
Тобто, за замістом управлінської дії, накази видаються з основних питань діяльності установи, адміністративно-господарських або кадрових питань.
Наказ Міністерства з надзвичайних ситуацій України «Про здійснення організаційно-штатних заходів у підрозділах Головного територіального управління МНС у Харківській області» №898 від 13.06.2012 не містить нових норм права, являється наказом з основної діяльності МНС України та носить організаційно-розпорядчий характер, а тому не підлягає державній реєстрації в Міністерстві юстиції України.
На підставі наказу МНС України «Про здійснення організаційно-штатних заходів у підрозділах Головного територіального управління МНС України у Харківській області» №898 від 13.06.2012, начальником Головного територіального управління МНС України у Харківській області видано наказ «Про попередження про вивільнення» від 26.06.2012 №60 о/с, яким співробітників попереджено про вивільнення, посади яких скорочуються. З даним наказом попереджений позивач, про що свідчить його підпис на листі попередженні 05.07.2012 (а.с.28).
Позивач в судових засіданнях наголошував на тому, що його не ознайомлено з наказ №898 від 13.06.2012, а тому це є однією з підстав його скасування.
Положенням про Міністерство надзвичайних ситуацій України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2012 №402 (чинного на момент виникнення відносин) не передбачено обов'язків керівництва МНС України щодо особистого ознайомлення працівників структурних підрозділів під підпис з наказом, ні з новими штатними розписами ні з організаційно-штатними змінами, які здійсненні відповідно до оскаржуваного наказу.
Отже, МНС України діяло в межах та в спосіб визначений чинним законодавством.
Враховуючи викладене в сукупності, беручі до уваги наявні в матеріалах справи докази, керуючись внутрішнім переконанням, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч.1 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись ст.ст.2, 9, 11, 69, 70, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити у повному обсязі.
Головуючий суддя Н.М. Клименчук
Судді Р.О. Арсірій
Ю.Т. Шрамко