КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 січня 2013 року Справа № 1170/2а-3684/12
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Тарасенко О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства "Кіровоградтурист" до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Приватне акціонерне товариство "Кіровоградтурист" (далі - ПрАТ "Кіровоградтурист") звернулося до суду з позовом до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби (далі - Кіровоградська ОДПІ) про скасування податкового повідомлення-рішення №0001390153 від 23.07.12.
Позов мотивовано тим, що спірним податковим повідомленням-рішенням, винесеним на підставі акту перевірки №00045/153/02593820 від 06.07.12, товариству відповідно до пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України визначено суму податкового зобов'язання з плати за землю у розмірі 160 426, 24 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 25 067, 60 грн., з огляду на те, що за висновками відповідача, товариство зобов'язано сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки. Заперечуючи такі висновки, позивач вказує, що у період 2011 року, січня-квітня 2012 року, за які відповідачем проводилася перевірка, ним сплачувалася орендна плата у розмірі, встановленому умовами договору оренди землі, а саме 2% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, зміни до договору оренди щодо збільшення розміру орендної плати до 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки внесені рішенням господарського суду Кіровоградської області від 15.08.12 у справі №5013/671/12, тому лише з серпня 2012 року розмір орендної плати змінився. За періоди 2011 року та січень-квітень 2012 року товариство правомірно визначило податкове зобов'язання щодо сплати орендної плати, керуючись умовами договору, а не Податкового кодексу України. Стверджуючи, що розмір орендної плати за землю встановлюється виключно умовами договору, який не визнаний судом недійсним, а Податковий кодекс України регулює лише строки внесення орендної плати, позивач просить суд скасувати спірне податкове повідомлення-рішення.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, та надані у справу матеріали і документи.
Представник відповідача у судове засідання не прибув. У письмових запереченнях позов не визнав, стверджуючи, що позивач у податкових деклараціях з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 та 2012 роки задекларував податкове зобов'язання з плати за землю на рівні двократного розміру земельного податку, що суперечить пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України, якою передбачено, що річна сума орендної плати не може бути меншою для земель, крім земель сільськогосподарського призначення, трикратного розміру земельного податку. Зазначене порушення призвело до заниження податкового зобов'язання з плати за землю за 2011 рік та січень-квітень 2012 року на 160 426, 24 грн. і стало підставою для винесення спірного податкового повідомлення-рішення. Наполягаючи на його правомірності, просила суд у позові відмовити.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив такі обставини.
Приватне акціонерне товариство "Кіровоградтурист" зареєстроване як юридична особа, перебуває на податковому обліку в Кіровоградській ОДПІ, є платником плати за землю.
Кіровоградською ОДПІ на підставі наказу №658 від 20.06.12 (а.с. 81) проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПрАТ "Кіровоградтурист" з питання достовірності нарахування орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік, січень-квітень 2012 року, результати якої оформлено актом №00045/153/02593820 від 06.07.12 (а.с. 7 -10).
Відповідно до висновків акту перевірки №00045/153/02593820 від 06.07.12, ПрАТ "Кіровоградтурист" в порушення вимог пп.288.5.1 п.288.5 ст.285 Податкового кодексу України у податкових деклараціях орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік та січень - квітень 2012 року (минулі податкові періоди відповідно до п.287.3 ст.287 ПК України) задекларувало податкове зобов'язання з плати за землю у розмірі 240 639, 36 грн. і 80 213, 12 грн. відповідно, що призвело до заниження податкового зобов'язання з плати за землю на загальну суму 160 426, 24 грн., з яких 120 319, 68 грн. - за 2011 рік, 40 104, 56 грн. - за січень-квітень 2012 року.
На підставі цього акту Кіровоградською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0001390153 від 23.07.12, яким згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та відповідно до ч.1 п.123.1 ст. 123, п.7 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, за порушення пп.288.5.1 п.288.5 ст.285 Податкового кодексу України позивачеві збільшено суму грошового зобов'язання з плати за землю (орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 185 493, 84 грн., з яких 160 426, 24 грн. - за основним платежем, 25 067, 60 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с. 12).
Перевіряючи правомірність спірного податкового повідомлення - рішення, суд дійшов до таких висновків.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно з частинами 1, 2 статі 21 цього Закону орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
З 01.01.11 набув чинності Податковий кодекс України (надалі - ПК України), який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України, плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Воднораз, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Відповідно до підпункту 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 ПК України плата за землю належить до загальнодержавних податків і зорів.
Згідно з пунктами 7.1, 7.3, 7.4 статті 7 ПК України під час встановлення податку обов'язково визначаються такі елементи: 7.1.1. платники податку; 7.1.2. об'єкт оподаткування; 7.1.3. база оподаткування; 7.1.4. ставка податку; 7.1.5. порядок обчислення податку; 7.1.6. податковий період; 7.1.7. строк та порядок сплати податку.
Будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.
Елементи податку, визначені в пункті 7.1 цієї статті, підстави для надання податкових пільг та порядок їх застосування визначаються виключно цим Кодексом.
Пунктом 3 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України встановлено, що в разі якщо законодавчими актами передбачені інші правила справляння податків, зборів, що регулюються цим Кодексом, застосовуються правила цього Кодексу.
Порядок адміністрування плати за землю врегульований розділом ХІІІ ПК України.
Відповідно до статті 269 ПК України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Згідно зі статтею 270 ПК України об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Статтею 271 ПК України визначено, що базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Згідно з пунктами 288.1, 288.2, 288.3 статті 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Пунктом 288.4 статті 288 ПК України передбачено, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Відповідно до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Воднораз, відповідно до 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 ПК України річна сума платежу не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Річна сума платежу може бути більшою граничного розміру орендної плати, ніж зазначений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах. (пп. 288.5.3 п.288.5 ст.288 ПК України).
Згідно з пунктом 288.7 статті 288 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Аналіз зазначених норм свідчить, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності хоча і є умовою договору оренди, однак з огляду на те, що цей платіж є загальнодержавним податком, тому його елементи (платники податку; об'єкт оподаткування; база оподаткування; ставка податку; порядок обчислення податку; податковий період; строк та порядок сплати податку) визначаються саме Податковим кодексом України. Відтак, розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, незважаючи на умови договору, не можу бути меншим граничного розміру, передбаченого підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України.
Судом установлено, що між Кіровоградською міською радою (орендодавцем) та ЗАТ "Кіровоградтурист" (орендарем) 04.01.05 укладено договір оренди землі №1, за умовами якого позивач отримав у строкове платне користування земельну ділянку площею 1, 0065 га для розміщення готелю "Турист", яка знаходиться по вул. Ушакова, 1-а в місті Кіровограді, нормативною грошовою оцінкою 3 656 423, 30 грн. Відповідно до пункту 4 вказаного договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі щомісячно в розмірі 3047, 02 грн. Договір укладено строком на 10 років та зареєстровано у Кіровоградському міському управлінні земельних ресурсів 10.01.05 за №1. (а.с. 13-18).
Між сторонами договору 17.02.10 підписано додаткову угоду №91 до вказаного договору оренди, якою внесено зміни до нього та передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі щомісячно в розмірі 2% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та складає 20 053, 28 грн. щомісяця. (а.с. 19 - 20).
Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 15.08.12 у справі №5013/671/12 за позовом Кіровоградської міської ради до ПрАТ "Кіровоградтурист" внесено зміни до договору оренди землі від 04.01.05 №1 щодо розміру орендної плати, який визначений у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та складає 30 079, 93 грн. щомісяця. (а.с. 21 - 26).
Судом встановлено, що позивачем до Кіровоградської ОДПІ подано податкові декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік та за 2012 рік, у яких ним визначено річну суму орендної плати у розмірі 240 639, 36 грн. з розбивкою її рівними частками за місяцями. (а.с. 92-93, 94 - 96).
Між тим, з огляду на приписи пп. 288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України, з 01.01.11 річний розмір орендної плати за користування даною земельною ділянкою, яка відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови (земель комерційного призначення), не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, встановленого статтею 274 ПК України у розмірі 1 відсотка від її нормативної грошової оцінки.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 06.01.10 №400, складеного Управлінням Держкомзему у м. Кіровограді, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, наданої позивачу за договором оренди землі №1 від 04.01.05, становить 12 031 969, 88 грн. (а.с. 27 )
Тому граничний розмір річної орендної плати за 2011 та 2012 рік не може бути меншим 360 959, 04 грн. (12 031 969, 88 грн. х 1% х 3). Відтак, задекларувавши за 2011 рік податкове зобов'язання з орендної плати у сумі 240 639, 36 грн., а за січень - квітень 2012 року у сумі 80 213, 12 грн., позивач занизив його на 120 319, 68 грн. та 40 106, 56 грн. відповідно.
Підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 ПК України встановлено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
За змістом пункту 123.1 статті 123 ПК України, у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання платника податків на підставах, визначених зокрема пп. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, - це тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання.
Згідно з пунктом 7 підрозділу 10 Розділу XX ПК України штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
За таких обставин суд дійшов до висновку, що відповідачем правомірно донараховано позивачеві суму грошового зобов'язання з орендної плати у розмірі 160 426, 24 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 25 067, 60 грн. (а. с. 91), про що винесено спірне податкове повідомлення - рішення №0001390153 від 23.07.12.
Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У ході судового розгляду справи відповідачем доведено правомірність спірного рішення, тому у задоволенні позову про його скасування слід відмовити.
Оскільки позивачеві відмовлено у позові, підстави для присудження йому судового збору, сплаченого при зверненні до суду, відсутні.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову приватного акціонерного товариства "Кіровоградтурист" відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш