Ухвала суду № 31544446, 21.05.2013, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2013
Номер справи
2а-1373/11/14/0170
Номер документу
31544446
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-1373/11/14/0170

21.05.13 м. Севастополь Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Дугаренко О.В.,

суддів Мунтян О.І. ,

Омельченка В. А.

секретар судового засідання Самбурська Т.В.

за участю сторін:

представник позивача- Товариства з обмеженою відповідальністю "Велес-Крим"- Компанейцев Сергій Вікторович, довіреність № 1262 від 10.10.12,

представник відповідача- Сімферопольської міжрайонної Державної податкової інспекції в АР Крим- Лук'янець Олена Юріївна, довіреність № 27/1025 від 25.04.13,

перевіривши апеляційну скаргу Сімферопольської міжрайонної Державної податкової інспекції в АР Крим Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (головуючого судді Кірєєв Д.В. ) від 05.07.12 у справі № 2а-1373/11/14/0170

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Велес-Крим" (вул. Розвідників, бойня,с. Тепловка,Сімферопольський район, Автономна Республіка Крим,97554)

до Сімферопольської міжрайонної Державної податкової інспекціої в АР Крим Державної податкової служби (вул. Белова, 2,Мирне,Сімферопольський район, Автономна Республіка Крим,97503)

про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 05.07.2012, адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Велес-Крим" до Сімферопольської міжрайонної Державної податкової інспекціої в АР Крим Державної податкової служби - задоволено: визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення - рішення № 0000902301/0 від 09.08.2010, №0000902301/1 від 25.10.2010, № 0001441701/0 від 09.08.2010, № 0001441701/1 від 22.11.2010. Також судом вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

Не погодившись з зазначеною постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 05.07.2012 та ухвалити прийняти нове рішення по справі.

В судовому засіданні представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги, просив залишити без змін рішення суду першої інстанції. Представник відповідача на задоволенні апеляційної скарги наполягав.

З матеріалів справи вбачається, що працівниками Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі АР Крим, на підставі направлення від 30.06.2010 № 261/23-02, виданого ДПІ в Сімферопольському районі проведено виїзну планову перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007 по 31.12.2009.

За результатами перевірки складено акт № 1353/23-02/34398437 від 27.07.2010 про порушення позивачем вимог податкового законодавства.

На підставі зазначеного Акту прийняті податкові повідомлення - рішення № 0000892301/0 від 09.08.2010, № 0000892301/1 від 25.10.2010 якими визначено суму податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 6 102, 39 грн. у тому числі за основним платежем у сумі 3 388,26 грн., за штрафними (фінансовими санкціями) санкціями у сумі 2 714,13 грн.; податкові повідомлення - рішення № 0000902301/0 від 09.08.2010, № 0000902301/1 від 25.10.2010, якими збільшено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів у сумі 310 310,00 грн., у тому числі за основним платежем у розмірі 138 688,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 171 622,00 грн.; податкові повідомлення - рішення № 0001441701/0 від 09.08.2010, та № 0001441701/1 від 25.10.2010, якими збільшено податок з доходів з фізичних осіб у сумі 837 835,65 грн., у тому числі за основним платежем у розмірі 279 278,55 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 558 557,10 грн.

При апеляційному перегляді справи встановлено, що ТОВ "ВЕЛЕС-КРИМ" подано до ДПІ в Сімферопольському районі у 2007-2008 Декларації по ПДВ: - загальна (по операціям реалізації покупних товарно-матеріальних цінностей, робіт, послуг), спеціальна № 2 (скорочена) по рослинництву, спеціальна № 1 (скорочена).

З 01.01.2009 ТОВ "ВЕЛЕС-КРИМ" надало до ДПІ в Сімферопольському районі дві Декларації по ПДВ: загальна (по операціям реалізації покупних товарно-матеріальних цінностей, робіт, послуг) та спеціальна.

За період з 01.01.2007 по 31.12.2009 ТОВ "ВЕЛЕС-КРИМ" задекларовано податкових зобов'язань по податку на додану вартість по загальній декларації у сумі 1 858 550 грн.

Відповідно до пункту 11.29 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість» до 1 січня 2008 року зупинено дію пункту 7.7 статті 7. пунктів 10.1 та 10.2 статті 10 цього Закону в частині сплати до бюджету податку на додану вартість щодо операцій з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, за винятком операцій з продажу переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою, що здійснюються сільськогосподарськими товаровиробниками незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, в яких сума, одержана від продажу сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік, становить не менше 50 відсотків загальної суми валового доходу підприємства. Зазначені кошти залишались в розпорядженні сільськогосподарських товаровиробників і використовувались ними на придбання матеріально-технічних ресурсів виробничого призначення. У разі нецільового використання акумульованих коштів вони стягуються до Державного бюджету України в безспірному порядку. Порядок акумуляції та використання зазначених коштів визначається Кабінетом Міністрів України (постанова КМУ від 26 лютого 1999 року № 271).

Одночасно з декларацією з податку на додану вартість за відповідний звітний період сільськогосподарські товаровиробники подають до органу державної податкової служби за місцем реєстрації довідку про цільове використання сум податку на додану вартість за попередній звітний період, форма та зміст якої визначається Державною податковою адміністрацією за погодженням із Міністерством аграрної політики.

Залишок податкових зобов'язань відповідно до декларації з податку на додану вартість з реалізованої продукції, товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, тобто різниця між сумою податку на додану вартість, одержаною сільськогосподарськими товаровиробниками від покупців, та сумою податку на додану вартість, сплаченою ними постачальниками перераховується сільськогосподарськими товаровиробниками з поточного рахунка на окремий рахунок у терміни, передбачені для перерахування суми податку на додану вартість до бюджету.

Не перераховані на окремий рахунок зазначені кошти вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням, і підлягають стягненню до державного бюджету у безспірному порядку.

Залишок податкового кредиту відповідно до згаданої декларації, тобто від'ємна різниця між сумою податку на додану вартість, одержаною сільськогосподарськими товаровиробниками від покупців, та сумою податку на додану вартість, сплаченою ними постачальникам, зараховується сільськогосподарським товаровиробникам на зменшення податкових зобов'язань наступних звітних періодів.

Кошти, перераховані сільськогосподарськими товаровиробниками на окремий рахунок, використовуються ними для придбання матеріально-технічних ресурсів виробничого призначення. У разі нецільового використання кошти стягуються до державного бюджету в безспірному порядку.

Відповідальність за нецільове використання сум податку на додану вартість, які залишаються в розпорядженні сільськогосподарських товаровиробників, несуть їх керівники.

Контроль за дотриманням цього Порядку здійснюють органи державної податкової служби.

Платники податку, у яких згідно з чинним законодавством (пункти 11.21, 11.29 Закону) суми податку на додану вартість повністю залишаються у розпорядженні цих платників податку для цільового використання, подають податкову декларацію з податку на додану вартість (скорочену).

До такої податкової декларації включаються лише ті операції, що стосуються спеціальних режимів, установлених указаними пунктами (підпункт 1,2 пункту 1 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 року № 166 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 червня 2005 року за № 702/10982, із змінами і доповненнями).

Товариство з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС-КРИМ» за період з 01.01.2007 по 31.12.2009 задекларовано податкового кредиту з податку на додану вартість по загальній декларації у сумі 1 668 072,00 грн.

Перевіркою повноти визначення податкового кредиту по загальній декларації за період з 01.01.2007 року по 31.12.2009 року встановлено його завищення всього за 2007 рік у сумі 234 163,00 грн., за рахунок включення до податкового кредиту ТМЦ (кабеля, светільника, лампи накалювання, розеток, ізоленти, вимикача, плоскогубців, доїльного апарату, каністри, пульсатора, інших ТМЦ та приладів), які при наявності всіх необхідних документів слід було включити до декларації з ПДВ, що оподатковується за спеціальним режимом оподаткування п. 11.29, п. 11.21 ст. 11 Закону України №168/93-ВР, реалізації кабеля, светільника, лампи - накалювання, розеток, ізоленти, вимикача, плоскогубців, доїльного апарату, каністр, пульсаторів інших ТМЦ та пристроїв за наданими до перевірки документами не встановлено у т.ч.: у січні 2007 р. ПДВ у розмірі - 2699,43 грн., у лютому 2007р. ПДВ у розмірі - 2735 грн., у березні 2007р. ПДВ у розмірі - 23814,51 грн., у травні 2007р. ПДВ у розмірі - 16510,41 грн. У червні 2007 року ПДВ у розмірі - 27549,11 грн., у липні 2007р. у розмірі - 20028 грн., у серпні 2007р. ПДВ у розмірі - 56212,71 грн. До перевірки за серпень надано реєстр отриманих податкових накладних на суму ПДВ 56212,71 грн., до складу податкового кредиту декларації включено 21785 грн., у вересні 2007р. ПДВ у розмірі - 62582,45 грн. До перевірки за вересень 2007 рік надано реєстр отриманих податкових накладних на суму ПДВ 62582,45 грн., до складу податкового кредиту декларації включено 22348,00 грн., у жовтні 2007р. ПДВ у розмірі - 92978,71 грн. До перевірки у жовтні 2007р. надано реєстр отриманих податкових накладних на суму ПДВ 92978,71 грн., до складу податкового кредиту декларації включено 24932 грн., у грудні 2007р. ПДВ у розмірі - 40409,79 грн. До перевірки у грудні 2007р. надано реєстр отриманих податкових накладних на суму ПДВ -409,79 грн., до складу податкового кредиту декларації включено 53163 грн., на 12753 грн. ПДВ за грудень 2007р. податкові накладні до перевірки не надані.

У загальній декларації з ПДВ за 2007 рік підприємством визначено податкового кредиту за період з 01.01.2007 по 31.12.2009 у сумі 234 163,00 грн.

До реєстрів отриманих та виданих податкових накладних внесено податкові накладні на загальну суму 414 323,00 грн.

При дослідженні документів первинного бухгалтерського та податкового обліку встановлено, що податкові накладні, які були в наявності у підприємства; усі занесені до реєстрів отриманих та виданих податкових накладних відповідних звітних періодів, але до загальної декларації внесені частково. Отримані ТМЦ оплачені та відображені по Дт рахунку 20 Кт рахунка 631.

Податковий кредит повністю сформований з вимогами діючого законодавства та підтверджений належним чином оформленими податковими накладними.

Підпунктом 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" № 168/97 від 03.04.1997 встановлено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Відповідно до п.п. 7.4.5, п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).

Відповідно до п.2 ст.3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" № 996 бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться на підприємстві. Підставою для відображення господарських операцій у бухгалтерському обліку є первинні документи, що фіксують факти здійснення господарських операцій (п.1 ст.9 Закону № 996). Первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення (ст.1 Закону № 996). Обов'язкові реквізити первинного документа встановлені п.2 ст.9 Закону № 996. Первинні документи повинні бути складені в момент здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її завершення (п.1. ст.9 Закону № 996).

Висновки за Актом перевірки ДПІ № 1353/23-02/34398437 від 27.07.2010,щодо заниження податкового кредиту з ПДВ по загальній декларації за січень-грудень 2007 на 234 867 грн. первинними документами бухгалтерського та податкового обліку підприємства не підтверджені.

Як вбачається з матеріалів перевірки, згідно рішення загальних зборів учасників ТОВ «Велес-Крим» від 25 березня 2008 року та акту про внесок у статутний фонд ТОВ «Велес-Крим" громадянином ОСОБА_4 внесено нерухомого майна на загальну суму 250000 грн.

Нежитлові будинки, які вніс ОСОБА_4 до статутного фонду ТОВ «Велес- Крим» у не грошовій формі на загальну суму - 250000 грн., відображено у бухгалтерському обліку по рахункам 15 «Основні засоби» та 46 «Статутний фонд».

ОСОБА_5, з метою формування своєї частки в статутному фонді забажав внести в статутний фонд ПП «Велес-Крим» нерухоме майно на загальну вартість 601400 грн., яке належить йому на праві власності, а саме: корівник (вартістю 114000 грн.), зважувальна (вартістю 400 грн.), ветсанітарна перепустка (вартістю 5000 грн.), гноєсховище (вартістю 92500 грн.) і телятник вартістю 389500 грн.), які знаходяться за адресою АРК, Сімферопольський район, с. Петрівка, вул. Зелена,8-а.

Об'єкти, які вніс ОСОБА_5 до статутного капіталу ТОВ «Велес-Крим» у не грошовій формі на загальну суму - 601400 грн., відображені в бухгалтерському обліку по рахункам 15 «Основні засоби» та 46 «Статутний фонд».

Майнові внески громадян ОСОБА_6 на суму 601000 грн. та ОСОБА_7 на суму 250000 грн. до статутного фонду ТОВ «Велес-Крим» у не грошовій формі визначено, як продаж нерухомого майна.

На думку ДПІ, ТОВ «Велес-Крим» при здійсненні означених операцій (внесок в статутний фонд не у грошовій формі (об'єкти нерухомого майна) був зобов'язаний, як податковий агент утримати з громадян ОСОБА_6 та ОСОБА_4 податок з доходів фізичних осіб у розмірі - 5% від оціночної вартості внесків.

Перевіркою донараховано 42550 грн. податку з доходів фізичних осіб. Також в ході перевірки було встановлено, що з метою збільшення статутного фонду ТОВ «Велес-Крим» громадянин ОСОБА_5 згідно актів оцінки майнових вкладів до статутного фонду ТОВ «Велес-Крим» вніс майновий вклад у вигляді рухомого майна (перелік наведено в акті перевірки) на загальну суму 1574799,15 грн.

Податковим агентом при нарахуванні на користь платників податків - фізичних осіб доходів у вигляді відчуження майна є ТОВ «Велес-Крим».

ДПІ встановлено, що інвестування фізичною особою до статутного фонду господарського товариства належного їй на праві власності рухомого майна є з її боку відчуженням такого майна, а товариство в обмін на внесене до його статутного фонду рухомого майна надало фізичній особі корпоративні права на 1574799,15 грн. Перевіркою донараховано 236219,87 грн. податку з доходів фізичних осіб.

В результаті порушення п.п. 8.1.1 н. 8.1 ст. 8. п. 1.2.,п. 1.15. ст. 1, н.п. 9.6.2 п. 9.6 ст. 9 . п.н. 1 1.1.2. п. 1 1.1 ст. 11 України «Про податок з прибутків фізичних осіб» № 889-ГУ від 22.05.03 і згідно п. 7.2 ст. 7 цього Закону донараховано податку з прибутків фізичних осіб в сумі - 42 550.00 грн. (851 000,00*5%=42 550,00 грн.)

Відповідно з нормами підпункту 9.6.2 пункту 9.6 статей 9 Закону України "Про податок з прибутків фізичних осіб" (далі - Закон № 889) операції з внесення платником податку засобів і майна до статутного фонду юридичної особи - резидента в обмін на емітовані їм корпоративні права вважаються придбанням інвестиційного активу.

Наступний продаж окремого інвестиційного активу є операцією платника податку з корпоративними правами, а позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу такого окремого інвестиційного активу, і його вартістю, яка розраховується виходячи з суми витрат, понесених у зв'язку з придбанням такого активу є інвестиційним прибутком (підпункт 9.6.2 пункту 9.6 статей 9 Закону № 889), який є об'єктом оподаткування податком з прибутків фізичних осіб (підпункт 4.2.13 пункту 4.2 статей 4 Закони № 889) при здійсненні платником податку вказаної операції.

Враховуючи викладене, згідно з нормами Закону № 889 вклад (внесок) фізичної особи у вигляді майна (що знаходиться у власності такої особи) до статутного фонду юридичної особи - резидента є придбанням ним фізичною особою права власності на частку (пай) в статутному фонді такої юридичної особи, тобто є витратами, понесеними у зв'язку з придбанням інвестиційного активу.

За результатами звітного року до складу загального річного оподатковуваного податком доходу платника включається позитивне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами (підпункт 9.6.6 пункту 9.6 статей 9 Закону № 889).

Фінансові результати операцій з інвестиційними активами (підпункт 9.6.1 пункту 9.6 статей 9 Закону № 889) обліковуються платником податку самостійно і окремо від інших прибутків і витрат.

Таким чином, висновки в акті ДПІ про донарахування податку на доходи фізичних осіб в сумі 278769,87 грн. по п. 9.6.1. Закону України від 22.05.2003. № 889-1У "Про податок з прибутків фізичних осіб" не обґрунтована, оскільки облік інвестиційних прибутків веде сам платник податку, тобто особа, яка вносить внесок до статутного фонду, "Облік фінансових результатів операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, відокремлено від інших доходів та витрат.

За 2007- 2009 у зв'язку з операціями формування статутного фонду позивачем своїм засновникам ОСОБА_5, та ОСОБА_4 сума доходу не була виплачена.

Також, згідно до висновків експертного дослідження № 90/11 від 12 березня 2012 року (за адміністративною справою № 2а-1373/11/0170/14 (судово-економічна експертиза), встановлено, що висновки за Актом перевірки ДПІ № 1353/23-02/34398437 від 27.07.2010 року, щодо заниження податкового кредиту з ПДВ по загальній декларації за січень-грудень 2007 на 234867 грн. первинними документами бухгалтерського та податкового обліку підприємства не підтверджені. 3а 2007- 2009 у зв'язку з операціями формування статутного фонду позивачем своїм засновникам ОСОБА_5, та ОСОБА_4 сума доходу не була виплачена.

Все вищеперелічене дає судовій колегії право для висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу Сімферопольської міжрайонної Державної податкової інспекції в АР Крим Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 05.07.12 у справі № 2а-1373/11/14/0170 залишити без задоволення.

2. Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 05.07.12 у справі № 2а-1373/11/14/0170 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення. Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України у порядку та в строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст судового рішення виготовлений 27 травня 2013 р.

Головуючий суддя підпис О.В.Дугаренко

Судді підпис О.І. Мунтян

підпис В.А.Омельченко

З оригіналом згідно

Головуючий суддя О.В.Дугаренко