ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"20" травня 2013 р. м. Київ К/9991/51948/12
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Моторного О.А.,
Суддів Борисенко І.В.,
Кошіля В.В.,
при секретарі - Струсевич Д.С.,
за участю представників:
позивача - Гриц Ю.Ю.,
відповідача - Аннюк М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області Державної податкової служби
на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.09.2011
та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.07.2012
у справі № 2а-1345/11/0970
за позовом Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості
до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську
про визнання протиправним та скасування рішення №0006532304 від 20.12.2010, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.09.2011, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.07.2012, задоволено позовні вимоги: визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0006532304 від 20.12.2010.
В касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що за результатами проведеної відповідачем перевірки господарської одиниці магазин-складу позивача, розташованого по вул. Торгова, 2 в смт. Бурштино, Тячівського району Закарпатської обл., складено акт від 30.11.2010 №20279/09/15/23/00375409, в якому встановлено порушення вимог пунктів 1, 2 статті 3, пункту 1 статті 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: реалізація товару (горілчаних виробів) проводилась бухгалтером даного підприємства зі складу за вищевказаною адресою із оформленням розрахункових операцій прибутковими касовими ордерами та веденням листів касової книги без застосування реєстратора розрахункових операцій та без видачі відповідного розрахункового документа оптовим покупцям продукції.
На підставі висновків вказаного акта перевірки, відповідачем прийнято рішення №0006532304 (форми «С») про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1004649,00 грн., що становить п'ятикратний розмір отриманої позивачем суми готівкових коштів на підставі прибутково-касових ордерів.
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що позивачем правомірно та у відповідності до вимог чинного законодавства здійснювалась роздрібна реалізація алкогольних напоїв через магазин-склад з використанням РРО та оптова реалізація алкогольної продукції власного виробництва через акцизний склад на підставі прибутково-касових ордерів та товарно-транспортних накладних на переміщення алкогольних напоїв.
Однак, колегія суддів касаційної інстанції вважає такі висновки судів попередніх інстанцій передчасними та такими, що зроблені без повного та всебічного з'ясування обставин у справі.
Відповідно до п. 1, п. 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Згідно зі ст. 3 вказаного Закону, місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Так, проведеною перевіркою було встановлено, що розрахунки за реалізовані товари, як в роздріб так і оптом проводилися саме в одному приміщенні (тобто в одному місці проведення розрахунків).
У вказаному приміщенні застосовувався реєстратор розрахункових операцій ЕРА заводський номер ЕЛ10002010, фіскальний номер 0915009453 версія внутрішнього програмного забезпечення 202/01-05 та книга обліку розрахункових операцій, а також, проводилися розрахункові операції із оформленням прибуткових касових ордерів та заповненням листів касової книги.
Під час перевірки вищезазначений реєстратор розрахункових операцій, книга обліку розрахункових операцій, а також, прибуткові касові ордери та листи касової книги за період з 01.11.2010 по 26.11.2010 знаходилися на місці проведення розрахунків.
Реалізація товару (горілчаних виробів) проводилась бухгалтером даного підприємства - ОСОБА_4 з магазин-складу із оформленням розрахункових операцій прибутковими касовими ордерами та веденням листів касової книги без застосування реєстратора розрахункових операцій та без видачі відповідного розрахункового документа оптовим покупцям продукції.
Відповідно до даних прибуткових касових ордерів з №1307 по №1469 (загальна кількість за листопад 162 прибуткові касові ордери) та листів касової книги із №199 по №217, бухгалтером позивача було оформлено прибуткові касові ордери від реалізації горілчаної продукції на місці проведення розрахунків та отримання готівкових коштів на загальну суму 200 929,80 грн. Дані готівкові кошти через реєстратор розрахункових операцій не проводились та відповідно розрахунковий документ встановленого зразка не видавався.
Як стверджує відповідач, проведення розрахункових операцій із оформленням прибутковими касовими ордерами та веденням листів касової книги на місці проведення розрахунків, де застосовується реєстратор розрахункових операцій та на який поширюються вимоги Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», не позбавляє позивача обов'язку проводити вказані операції через реєстратор розрахункових операцій та видавати відповідний розрахунковий документ покупцям продукції.
Згідно із пунктом 1 статті 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються: при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.
Судами попередніх інстанцій не враховано наведені вище обставини та не досліджено питання відноситься позивач до підприємств торгівлі чи ним здійснювалася торгівля продукції власного виробництва.
Крім того, судами не взято до уваги постанову Тячівського районного суду закарпатської області від 24.12.2010 по справі №3-2633/10, в якій встановлено порушення бухгалтером позивача - ОСОБА_4 п. 1, 2 та 13 ст. 3 п.1 ст.9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у зв'язку з чим суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_4 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 155-1 КУпАП, тому на останню накладено адміністративне стягнення в виді штрафу в сумі 85грн.
Згідно з ч. 2 ст. 227 КАС України, підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
За наведених обставин, Вищий адміністративний суд України приходить до висновку про необхідність скасування рішень судів попередніх інстанцій та направлення справи на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
При новому розгляді слід взяти до уваги вищезазначене та прийняти законне і обґрунтоване рішення відповідно до норм матеріального та процесуального права, надати належну правову оцінку обставинам у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 221, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області Державної податкової служби задовольнити частково.
Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.09.2011 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.07.2012 скасувати.
Справу направити на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: (підпис) О.А. МоторнийСудді(підпис) І.В. Борисенко (підпис) В.В. Кошіль