Копія
Справа № 2-а-3388/10/2270/18
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 травня 2013 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіШевчука О.П. при секретарі Заїці О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Державної інспекції України з контролю за цінами до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дом "Тісса" про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Державна інспекція України з контролю за цінами звернулась до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» про стягнення заборгованості в сумі 326115,75 грн.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що державною інспекцією з контролю за цінами в Хмельницькій області проведено перевірку додержання відповідачем державної дисципліни цін про що складено акт перевірки №113 від 16.02.2010 року. Перевіркою встановлений факт необґрунтованого одержання відповідачем виручки внаслідок порушення ним порядку формування орендної плати за 1 кв.м торгової площі в період з 01.09.2009 року по 01.02.2010 року. Враховуючи встановлене порушення, Державною інспекцією з контролю за цінами в Хмельницькій області прийняте рішення № 026 від 18.02.2010 року про застосування до відповідача економічних санкцій за порушення ним державної дисципліни цін в сумі 326115,75 грн.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.05.2013 року по даній справі на підставі ст.55 КАС України замінено позивача - Державну інспекцію з контролю за цінами в Хмельницькій області на Державну інспекцію України з контролю за цінами.
Позивач уповноваженого представника в судове засідання не направив, про те на адресу суду 27.05.2013 року від його представника надійшло письмове клопотання про розгляд справи без його участі.
Відповідач свого уповноваженого представника в судове засідання по справі не направив, проте надіслав на адресу суду письмове клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату, в зв'язку з відрядженням його уповноваженого представника до м. Києва для участі у розгляді справи у Вищому адміністративному суді України. Суд не приймає до уваги як поважність причини - перебування представника позивача в службовому відрядженні, оскільки право представляти позивача - товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дом "Тісса" як юридичну особу по даній справі в суді згідно ст. 56 КАС України надано його керівникові, або іншим уповноваженим на це представникам.
Враховуючи, що сторони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності та зважаючи на відсутність визначених ст.128 КАС України перешкод для розгляду справи, суд вважає за можливе вирішити дану справу по суті відповідно до ч.6 ст.71 КАС України на основі наявних у ній доказів.
Відповідно до ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов наступних висновків.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дом "Тісса" зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Хмельницької міської ради 20.05.2002 року, ідентифікаційний код 21320691. Основними видами діяльності відповідача за КВЕД є: здавання в оренду власного нерухомого майна (70.20.0); надання інших комерційних послуг (74.87.0); надання інших індивідуальних послуг (93.05.0).
Згідно ч. 1 ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення» ( в чинній редакції на момент виникнення спірних правовідносин) державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Суд встановив, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Хмельницькій області на підставі посвідчення від 26.01.2010 року № 0064 проведено перевірку відповідача щодо дотримання ним вимог чинного законодавства України при наданні послуг та оренди торгових приміщень у торгівельних об'єктах, на ринках продажу продовольчих та непродовольчих товарів. про що складено акт перевірки №113 від 16.02.2010 року. Під час перевірки позивачем встановлене необґрунтованість отримання відповідачем виручки з 01.09.2009 року по 01.02.2010 року в сумі 108705,25 грн., при наданні торговельних площ ринку в оренду суб'єктам підприємницької діяльності для торгівлі з контейнерів.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» ( в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) вся необґрунтовано одержана виручка підлягає вилученню в дохід бюджету із штрафом у подвійному розмірі.
Пунктом 1.6 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій, що затверджена спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України 03.12.2001 року № 298/519 (зареєстровано в Міністерстві юстиції 18.12.2001 року № 1047/6238) передбачено, що необґрунтовано одержані суб'єктом господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органом державного контролю за цінами.
Державною інспекцією з контролю за цінами в Хмельницькій області на підставі матеріалів перевірки прийняте рішення про застосування до відповідача економічних санкцій за порушення ним держаної дисципліни цін від 18.02.2010 року № 026, яким стягнуто з відповідача 326115,75 грн. (108705,25 грн. - основний платіж та 217410,50 грн. - штраф).
В рішенні про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №026 від 18.02.2010 року вказано, що ТОВ "Торговий дом "Тісса" було порушено вимоги п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 29.07.2009 року №868 "Деякі питання організації діяльності продовольчих, непродовольчих та змішаних ринків"; п.5 розділу ІІ Порядку розрахунку цін на послуги та оренду торгових приміщень (площ) та їх обслуговування на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів, затверджений наказом Міністерства економіки України, Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 30.06.2009 року №638/109.
Державною інспекцією з контролю за цінами в Хмельницькій області направлено позивачу претензію від 22.02.2010 року №0515 про виконання рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №026 від 18.02.2010 року щодо сплати заборгованості, яка добровільно ним не сплачена.
Згідно п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 29.07.2009 року №868 "Деякі питання організації діяльності продовольчих, непродовольчих та змішаних ринків" У разі коли підприємець сплатив ринковий збір за 30 і більше днів на одному ринку, суб'єкт господарювання зобов'язаний за заявою такого підприємця укласти з ним договір оренди торговельного місця згідно з типовою формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 р. № 278 "Про заходи щодо стабілізації цін за надання послуг та оренду торгових приміщень (площ) у торговельних об'єктах, на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів в умовах фінансово-економічної кризи".
Відповідно до п. 3 розділу ІІ Порядку розрахунку цін на послуги та оренду торгових приміщень (площ) та їх обслуговування на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів, затверджений наказом Міністерства економіки України, Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 30.06.2009 року №638/109. до собівартості надання в оренду торгових приміщень (площ) включаються прямі та непрямі витрати, пов'язані з наданням в оренду торгових приміщень (площ), та/або витрати, пов'язані з обслуговуванням торгових приміщень (площ) на ринках. Прямі витрати, пов'язані з наданням в оренду торговельних місць, та/або прямі витрати, пов'язані з обслуговуванням торговельних місць на ринках, визначаються як витрати, які можуть бути віднесені безпосередньо до конкретного об'єкта витрат економічно доцільним шляхом відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку.
До непрямих витрат, пов'язаних з наданням в оренду торговельних місць, та/або непрямих витрат, пов'язаних з обслуговуванням торговельних місць на ринках, належать витрати: на оплату праці адміністративного та технічного персоналу; на тепло-, водопостачання і водовідведення, електроенергію, вивіз сміття; на послуги з прибирання, охорони та пожежної охорони приміщень; утримання медпунктів, лабораторій ветеринарно-санітарної експертизи, санвузлів, кімнат гігієни, кімнати міліції; на амортизацію основних засобів та нематеріальних активів.
Згідно п. 5 зазначеного Порядку собівартість надання в оренду 1 кв. м торгового приміщення (площі) розраховується шляхом ділення витрат (згідно з пунктом 3 цього розділу) на загальну площу торговельних місць згідно з планом території ринку, які надаються в оренду. Залежно від розташування та облаштування торговельного місця або виду продукції, що реалізується, орендодавець має право диференціювати вартість оренди 1 кв. м. торговельного місця у межах загальної вартості витрат, пов'язаних з наданням в оренду всіх торговельних місць на ринку. У разі наявності у орендаря приладів обліку витрат водо-, тепло-, газо-та електропостачання оплата послуг із обслуговування приміщень (площ) здійснюється за показниками цих приладів залежно від кількості, потужності, часу роботи електроприладів, систем тепло-, газо-, водопостачання.
Суд встановив, що відповідачем були розроблені та затверджені планові калькуляції на послуги з утримання торгового місця на території ринку:
- вздовж алей тариф складає 45,00 грн./ кв.м /місяць (площа торгових місць по 45,00 грн./ кв.м складає 240 м.кв.);
- на території ринку тариф складає 25,00 грн./ кв.м./місяць (площа торгових місць по 25,00 грн./кв.м. складає 1007,5 м.кв.).
За результатами внесених коригувань до складу калькуляції відповідно до вимог чинного законодавства орендна плата повинна становити - 11,42 грн. за 1 кв.м торгового місця в місяць замість 45,00 грн. за утримання торгового місця вздовж алеї та 25,00 грн. за утримання 1 кв.м. торгового місця на території ринку.
В результаті вказаного порушення за період з 1 вересня 2009 року по 1 лютого 2010 року відповідачем необґрунтовано отримано 108705,25 грн. виручки при наданні торговельних площ ринку у користування суб'єктам підприємницької діяльності.
Відповідно до «Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами», що затверджена спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України 03.12.2001 року № 298/519 (зареєстровано в Міністерстві юстиції 18.12.2001 року № 1047/6238), Державною інспекцією з контролю за цінами в Хмельницькій області прийнято рішення № 026 від 18.02.2010 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін: сума порушення - 108705,25 грн.; сума штрафу - 108705,25 грн. х 2 = 217410,50 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18.04.2013 року по адміністративній справі № 2-а-4218/10/2270 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дом "Тісса" до Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасувати рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №026 від 18.02.2010 року, відмолено позивачу в задоволенні позову щодо скасування вказаного рішення. Вказане рішення суду апеляційної інстанції згідно вимог ч.5 ст.254 КАС України набрало законної сили 18.04.2013 року.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем правомірно (на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України) та в межах компетенції накладені штрафні (фінансові) санкції, правомірність накладення яких встановлена судом апеляційної інстанції, яке набрало законної сили.
Докази сплати вказаної заборгованості в державний бюджет відповідачем не надані суду.
Дана заборгованість підтверджується актом перевірки №113 від 16.02.2010 року та рішенням № 026 від 18.02.2010 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги Державної інспекції України з контролю за цінами є обґрунтованими, відповідають чинному законодавству України, підтвердженими належними та допустимими доказами, а тому їх необхідно задовольнити в повному обсязі.
На підставі ст.ст. 158-163, 167, 254-259 КАС України суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної інспекції України з контролю за цінами задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дом "Тісса", ідентифікаційний код 21320691, економічні санкції за порушення державної дисципліни цін в загальній сумі 326115 грн. 75 коп. ( триста двадцять шість тисяч сто п`ятнадцять ) грн. 75 коп., в дохід державного бюджету.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 31 травня 2013 року
Суддя/підпис/О.П. Шевчук"Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук