Постанова № 31525696, 28.05.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2013
Номер справи
820/2910/13-а
Номер документу
31525696
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

28.05.2013 р. №820/2910/13-а Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Полях Н.А.

при секретарі судового засідання - Принцевській Ю.В.,

представника позивача - Караульної Ю.Л.,

представника відповідача - Канаєвої К.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Раіком» до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби про визнання дій незаконними, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Приватне підприємство «Раіком», звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби, в якому просить суд визнати протиправними дії ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС по проведенню зустрічної звірки ПП «Раіком» щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків та їх реальності та повноти відображення в обліку по декларації за липень 2012 року, про що складено акт про неможливість проведення зустрічної звірки № 160/2204/36036555 від 19.02.2012 року.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Приватне підприємство "Раіком" зареєстроване 29.10.2008 року виконавчим комітетом Харківської міської ради за № 14801020000042444 (а.с.7), перебуває на обліку в ДПІ Дзержинського району м. Харкова Харківської області ДПС з 30.10.2008 року за № 35476 (а.с.9).

З матеріалів справи вбачається, що фахівцями податкового органу згідно з п.73.5. ст.75 Податкового кодексу України була проведена зустрічна звірка ПП "Раіком" (податковий номер 36036555) щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків та їх реальності та повноти відображення в обліку по декларації за липень 2012 року.

За результатами зустрічної звірки складено акт про неможливість проведення зустрічної звірки № 160/2204/36036555 від 19.02.2013 року (а.с.29).

В акті зазначено, що господарська діяльність ПП «Раіком» за період липень 2012 року по теперішній час має ознаки нереальності здійснення.

Пунктом 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право з метою отримання податкової інформації проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платників податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Відповідно до п.2 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (далі-Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року №1232, визначені підстави для проведення зустрічних звірок, а саме: встановлено, що зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Згідно з п.4 Порядку орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про

вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

В акті про неможливість проведення зустрічної звірки ПП «Раіком» жодних актів перевірок платників податків - контрагентів, що свідчили б про сумніви стосовно факту здійснення таких операцій податковою не зазначено, посилання на наявність розбіжностей, задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість ПП «Раіком» показників податкового кредиту та податкових зобов'язань також відсутні.

Пунктами 3,4 Порядку встановлено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.

Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Відповідно до п. 6 Порядку у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.

Представник позивача зазначає, що запит про проведення зустрічної звірки ПП «Раіком» від ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС не надходив.

Представник відповідача в судовому засіданні не надав доказів направлення зазначеного запиту позивачу.

Отже, вищевказані дії податкового органу суперечать вимогам п. 3, 4 Порядку.

Відповідно до п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України, за результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надсилається суб'єкту господарювання у десятиденний термін, однак, відповідачем складений акт № 160/2204/36036555 від 19.02.2013 року про неможливість проведення зустрічної звірки, яким встановлено відсутність факту реального вчинення господарських операцій.

Отже, фактично фахівцем податкового органу було проведено зустрічну звірку ПП "Раіком", результатом якої став висновок щодо відсутності факту реального вчинення господарських операцій, проте за результатами останнього складено не довідку, а акт, що суперечить приписам ст.73 Податкового кодексу України.

Відповідно до п.п.4.4 п.4 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених Наказом ДПА України від 22.04.2011 року № 236 визначено, що у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від підписання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає заходів, передбачених актами ДПС України.

Таким чином, суд зазначає, що у акті про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання лише засвідчується факт неможливості її проведення без встановлення висновків стосовно документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про протиправність дій ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС по проведенню зустрічної звірки позивача щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків та їх реальності та повноти відображення в обліку по декларації за липень 2012 року, про що складено акт про неможливість проведення зустрічної звірки № 160/2204/36036555 від 19.02.2013 року.

Згідно до ч.2 ст.71 КАСУ України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок, щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб'єкт владних повноважень не надав до суду достатніх доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності його дій щодо проведення зустрічної звірки ПП "Раіком".

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Приватного підприємства "Раіком" підлягають задоволенню.

Згідно ч. 1 ст. 94 КАСУ України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 94, 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Приватного підприємства "Раіком" до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області про визнання дій незаконними - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби по проведенню зустрічної звірки Приватного підприємства "Раіком" щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків та їх реальності та повноти відображення в обліку по декларації за липень 2012 року, про що складено акт про неможливість проведення зустрічної звірки від 19.02.2012 року № 160/2204/36036555.

Стягнути з Державного бюджету України (УДКСУ у Червонозаводському районі м.Харкова Харківської області, код ЄДРПОУ 37999628, ГУДКСУ в Харківській області, МФО 851011, рахунок № 31217206784011) на користь Приватного підприємства "Раіком" (код ЄДРПОУ 36036555, вулиця Клочківська, будинок 197-А, квартира 17, місто Харків, Харківська область, 61141) судовий збір у розмірі 34.41 грн. (тридцять чотири гривні 41 копійка).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Н.А.Полях