Справа № 219/4070/2013-а
2-а/219/187/2013
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження у справі
17 травня 2013 року м. Артемівськ
Суддя Артемівського міськрайонного суду Донецької області Решетняк І.В., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Артемівського міськрайонного управління юстиції про визнання дій неправомірними, -
В С Т А Н О В И В :
До Артемівського міськрайонного суду Донецької області звернулась ОСОБА_1 з позовом до Відділу державної виконавчої служби Артемівського міськрайонного управління юстиції про визнання дій виконуючого обов`язки начальника ВДВС Артемівського міськрайонного управління юстиції Саутченкової Маргарити Володимирівни, пов`язані з винесенням постанови від 27.02.2013 року про результати перевірки законності виконавчого провадження, неправомірними та скасування постанови про результати перевірки законності виконавчого провадження від 27.02.2013 року виконуючого обов`язки начальника ВДВС Артемівського міськрайонного управління юстиції Саутченкової Маргарити Володимирівни.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави, зокрема, для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У відповідності до частини 2 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюються на всі публічно - правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Частиною першою ст. 181 Кодексу адміністративного судочинства України, яка визначає особливості провадження у справах з приводу рішень, бездіяльності державної виконавчої служби, передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушені їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Відповідно до статті 383 Цивільного процесуального кодексу України 2004 року, який набрав чинності з 1 вересня 2005 року, сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.
Зі змісту цієї процесуальної норми випливає, що скарги на рішення, дії чи бездіяльність органів державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, яке прийнято після 1 вересня 2005 року в порядку цивільного судочинства розглядаються за правилами Цивільного процесуального кодексу України 2004 року.
Вказана правова позиція викладена також в Інформаційному листі ВАСУ від 28.09.2009 року № 1276/10/13-09.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивачем заявлена вимога про визнання неправомірними дій посадової особи державної виконавчої служби Артемівського міськрайонного управління юстиції та скасування рішення цієї посадової особи, які були здійснені у виконавчому провадженні з примусового виконання судових рішень, постановлених в порядку цивільного судочинства.
У порядку цивільного судочинства суд розглядає скарги на рішення, діяльність державної виконавчої служби лише стосовно виконання судових рішень у справах цивільної юрисдикції. Хоча за предметною спрямованістю таке оскарження є публічно-правовим спором, однак воно нерозривно пов'язане з виконанням судового рішення. Тому законодавець вирішив, що більш доцільно, щоб судовий контроль за виконанням судових рішень здійснював суд, який видав виконавчий документ. У всіх інших випадках, коли оскарження рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби не віднесено до юрисдикції інших судів, таке оскарження повинно бути предметом юрисдикції адміністративних судів. Йдеться насамперед про рішення, дії чи бездіяльність державної виконавчої служби у відносинах щодо виконання судових рішень в адміністративних справах, а також рішень інших органів та посадових осіб, що можуть виконуватися примусово.
З урахуванням вищенаведеного скарга на рішення та дії органу державної виконавчої служби, вчинені під час виконання судового рішення, яке прийнято після 1 вересня 2005 року в порядку цивільного судочинства, повинна розглядатись за правилами Цивільного процесуального кодексу України.
З огляду на викладене, заявлені вимоги позивача не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 109, ст. 160, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
У Х В А Л И В :
Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом до Відділу державної виконавчої служби Артемівського міськрайонного управління юстиції про визнання дій неправомірними.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадженні в адміністративній справі невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Роз'яснити позивачу, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Артемівського міськрайонного суду Донецької області, який ухвалив оскаржуване судове рішення, протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Суддя І. В.Решетняк