Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 травня 2013 р. Справа № 805/4652/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді Грищенка Є.І.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 4042,46 грн., та податкового боргу з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 7225,90 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у Пролетарському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 4042,46 грн., та податкового боргу з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 7225,90 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що відповідач має заборгованість перед Державним бюджетом України по орендній платі за землю в сумі 4042,46 грн. та з земельного податку фізичних осіб у розмірі 7225,90 грн. Заборгованість з орендної плати за землю виникла внаслідок несплати сум орендної плати за користування земельною ділянкою, згідно договору користування № 11/123 від 18.04.2007р. Заборгованість з земельного податку з фізичних осіб виникла внаслідок несплати земельного податку з фізичних осіб за користування земельною ділянкою, що належить відповідачу відповідно: договору купівлі-продажу № 1435 від 13.03.2008р., договору дарування № 2942 від 01.06.2005р., договору дарування № 3698 від 05.07.2006р., договору дарування № 6139 від 24.11.2005р., згідно до податкових повідомлень - рішень. Посилаючись на вимоги Податкового кодексу України, позивач просив суд стягнути податкового боргу з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 4042,46 грн. та податкового боргу з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 7225,90 грн.
Представник позивача через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи в письмовому провадженні.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою реєстрації відповідача. Однак, конверт повернувся на адресу суду з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання». У відповідності до положень ч. 11 ст. 35 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши та проаналізувавши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач - ОСОБА_1 зареєстрований у якості фізичної особи - підприємця виконавчим комітетом Донецької міської ради 26.12.2006 року, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією довідки з єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та свідоцтвом про державну реєстрацію фізичних осіб - підприємців (а.с.20-22)
Пунктом 20.1.28 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Обов'язок платника податків щодо здійснення своєчасної сплати суми податкових зобов'язань встановлений підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України.
Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені главою 9 Податкового кодексу України. Згідно змісту зазначеного нормативно-правового акту, стягненню з платника податків підлягає наявна в платника сума податкового боргу.
Як свідчать матеріали справи, за відповідачем обліковується податковий борг з орендної плати на землю в сумі 4042,46 грн. та податковий борг з земельного податку з фізичних осіб в сумі 7225,90 грн.
Податковий борг з орендної плати на землю виник на підставі прийнятого податковим органом податкового повідомлення рішення від 30.05.2012 року № 0086351730, яким визначено податкове зобов'язання по орендній платі за землю за 2012 рік у сумі 4042,46 грн., яке було отримано відповідачем 29.06.2012 року, про що є відповідний запис на корінці рішення (а.с.17)
Податковий борг з земельного податку з фізичних осіб виник на підставі прийнятих податковим органом податкових повідомлень рішень:
- № 0095151730 від 31.05.2012р., яким визначено податкове зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб у сумі 4623,57 грн.;
№ 0096301730 від 03.08.2012р., яким визначено податкове зобов'язання з земельного податку фізичних осіб у розмірі 2602,33 грн.
Податкові повідомлення - рішення були отримані відповідачем особисто, про що є відповідний запис на корінцях рішень (а.с.18)
Згідно з підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Статтею 285 Податкового кодексу України, передбачено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Відповідні центральні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів та державної реєстрації речових прав на нерухоме майно щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.288.2 ст.288 кодексу платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
По п.286.5 ст.286 кодексу, нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Пунктом 287.1 ст.287 Податкового кодексу України передбачено, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. (п.287.5 ст.287 Кодексу)
В п.288.3 ст.288 цього ж кодексу зазначено, що об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
П.288.4 ст.288 Податкового кодексу України передбачає розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно з пунктом 58.3 статті 58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Таким чином, податкові зобов'язання відповідача, визначені податковими повідомленнями - рішеннями, вважаються узгодженими.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
П.31.1 ст.31 Податкового кодексу України передбачено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Пунктом 38.1 ст.38 Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Отже, станом на момент розгляду справи, сума податкових зобов'язань у загальному розмірі 11 268,36 гривень - є податковою заборгованістю.
Відповідно до п.п.6.2.1 п. 6.2, п.п.6.3.2, п.6.3 статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ДПІ у Пролетарському районі м. Донецька були надіслані на адресу відповідача перша податкова вимога №1/13 від 25.08.2010 року та друга податкова вимога №2/441 від 30.09.2010 року, які були отримані відповідачем особисто 25.08.2010 року, 30.09.2010 року, про що є відмітка на корінцям вимог. (а.с.15,16)
Податковий борг у добровільному порядку відповідачем сплачено не було.
Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно приписів частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
З огляду на зазначене, на підставі положень Закону України «Про державну податкову службу в Україні», та керуючись, підпунктом 20.1.28 статті 20, статтею 95 Податкового кодексу України, ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 112, 136, 158 - 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 4042,46 грн., та податкового боргу з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 7225,90 грн. - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_4, адреса: АДРЕСА_1
- на користь місцевого бюджету Пролетарської районної ради, код ЄДРПОУ 38034036 - р/р 33210815700011, код платежу 13050500, банк отримувача ГУ ДКСУ в Донецькій області м. Донецька, МФО 834016 заборгованість зі сплати орендної плати з фізичних осіб у розмірі 4042,46 грн.;
- на користь місцевого бюджету Пролетарської районної ради, код ЄДРПОУ 38034036 - р/р 33212813700011, код платежу -13050300, банк отримувача ГУ ДКСУ в Донецькій області м. Донецька, МФО 834016 заборгованість зі сплати земельного податку з фізичних осіб у розмірі 7225,90 грн.
Постанову прийнято в порядку письмового провадження 23 травня 2013 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Грищенко Є.І.