ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Черкаси
23 травня 2013 року Справа № 823/1525/13-а
15 год. 40 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Тимошенко В.П.,
при секретарі – Кулику О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області до підприємства «Черкаський державний завод хімічних реактивів» про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області, в якому просить стягнути з підприємства «Черкаський державний завод хімічних реактивів» заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування в розмірі 1 719 900 грн. 31 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області як платник єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України. Станом на 29.04.2013р. відповідач має заборгованість до Пенсійного фонду України зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з липня 2011 року по лютий 2013 року, штрафних санкцій та пені на загальну суму 1 719 900 грн. 31 коп., яку позивач просить стягнути на його користь.
Позивач, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не з’явився, на адресу суду направив клопотання, в якому просить суд провести засідання без участі представника управління та зменшити суму позову в зв’язку з частковою сплатою боргу в сумі 75 386 грн. 00 коп., з урахуванням часткової сплати боргу позивач просить стягнути з відповідача заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування в розмірі 1644514 грн. 31 коп.
Відповідач повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи за адресою, визначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: 18036, м. Черкаси, вул. Чигиринська, буд. 21, в судове засідання не з'явився, про причину своєї неявки не повідомив, заперечення на позов не надав, а тому суд вирішив провести розгляд справи за його відсутності на підставі наявних матеріалів справи.
Відповідно до ч. 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Спеціальним законом, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, є Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010р. (далі по тексту – Закон № 2464), що набрав чинності з 01.01.2011р.
Відповідно до статті 1 Закону № 2464 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування – це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно статті 4 Закону № 2464 є, зокрема:
– роботодавці:
підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами;
фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців);
фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичні особи, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) тощо;
– фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності;
– особи, які забезпечують себе роботою самостійно – займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями.
Страхувальниками, в свою чергу, вважаються роботодавці та інші особи, які відповідно до Закону № 2464 зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Статусу платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування зазначені вище суб’єкти господарювання набувають з дня взяття їх на облік Пенсійним фондом, зокрема на підставі відповідної заяви або відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
З дня набрання чинності Законом № 2464 платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб не здійснюється.
Судом встановлено, що відповідач – підприємство «Черкаський державний завод хімічних реактивів» зареєстрований як юридична особа виконавчим комітетом Черкаської міської ради 05.05.1994р., ідентифікаційний код 00205104 (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 15.04.2013р.).
З огляду на викладені вище норми Закону № 2464 відповідач є страхувальником, в розумінні цього Закону, та зареєстрований як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч. 2 статті 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування зобов'язаний, зокрема:
своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок;
вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством;
подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики тощо.
Так, згідно ч. 8 статті 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
При цьому платники-роботодавці, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників – роботодавців – фізичних осіб-підприємців, які використовують працю інших осіб, та фізичних осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, – календарний рік.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (ч. 12 статті 9 Закону № 2464).
Згідно поданих підприємством «Черкаський державний завод хімічних реактивів» до управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області звітів щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з липня 2011 року по лютий 2013 року загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті за відповідний період, відповідачем визначена самостійно в розмірі 1 611 809 грн. 36 коп.
В той же час, грошові кошти в рахунок погашення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з липня 2011 року по лютий 2013 року відповідач в установлені статтею 9 Закону № 2464 строки в повному обсязі не перерахував у зв’язку з чим утворилася заборгованість перед Пенсійним фондом України за відповідний період в розмірі 1 557 144 грн. 74 коп.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464, в тому числі обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом, визнається недоїмкою.
Згідно ч. 4 статті 25 Закону № 2464 територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики. У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.
01 вересня 2011 року, 03 жовтня 2011 року, 01 листопада 2011 року, 01 грудня 2011 року, 03 січня 2012 року, 01 лютого 2012 року, 01 березня 2012 року, 02 квітня 2012 року, 03 травня 2012 року, 01 червня 2012 року, 02 липня 2012 року, 01 серпня 2012 року, 03 вересня 2012 року, 01 жовтня 2012 року, 01 листопада 2012 року, 03 грудня 2012 року, 02 січня 2013 року, 01 лютого 2013 року, 01 березня 2013 року, 01 квітня 2013 року управлінням Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області у зв’язку з несплатою підприємством «Черкаський державний завод хімічних реактивів» самостійно нарахованих сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в установлені строки на адресу відповідача були направлені вимоги № Ю-12 на загальну суму 549 138 грн. 45 коп. (отримана уповноваженою особою відповідача 09.09.2011р.), № Ю-12 на загальну суму 643 330 грн. 04 коп. (отримана уповноваженою особою відповідача 07.10.2011р.), № Ю-12 на загальну суму 737 319 грн. 51 коп. (отримана уповноваженою особою відповідача 09.11.2011р.), № Ю-12 на загальну суму 809 251 грн. 84 коп. (отримана уповноваженою особою відповідача 06.12.2011р.), № Ю-12 на загальну суму 878 223 грн. 03 коп. (отримана уповноваженою особою відповідача 16.01.2012р.), № Ю-12 на загальну суму 946 789 грн. 70 коп. (отримана уповноваженою особою відповідача 10.02.2012р.), № Ю-12 на загальну сум 952 345 грн. 71 коп. (отримана уповноваженою особою відповідача 06.03.2012р.) № Ю-49 на загальну сум 973 246 грн. 87 коп. (отримана уповноваженою особою відповідача 09.04.2012р.), № Ю-49 на загальну суму 978 891 грн. 10 коп. (отримана уповноваженою особою відповідача 14.05.2012р.), № Ю-49 на загальну суму 1 011 951 грн. 82 коп. (отримана уповноваженою особою відповідача 1.06.2012р), № Ю-49 на загальну суму 1 051 398 грн. 29 коп. (отримана уповноваженою особою відповідача 07.07.2012р), № Ю-49 на загальну суму 1 204 006 грн. 88 коп. (отримана уповноваженою особою відповідача 13.08.2012р.), № Ю-49 на загальну суму 1 272 670 грн. 26 коп. (отримана уповноваженою особою відповідача 07.09.2012р.), № Ю-49 на загальну суму 1 337 046 грн. 22 коп. (отримана уповноваженою особою відповідача 04.10.2012р.), № Ю-49 на загальну суму 1 449 852 грн. 97 коп. (отримана уповноваженою особою відповідача 09.11.2012р.), № Ю-49 на загальну суму 1 523 145 грн. 20 коп. (отримана уповноваженою особою відповідача 11.12.2012р.), № Ю-49 на загальну суму 1 551 581 грн. 28 коп. (отримана уповноваженою особою відповідача 11.01.2013р.), № Ю-49 на загальну суму 1 629 464 грн. 39 коп. (отримана уповноваженою особою відповідача 11.02.2013р.), № Ю-50 на загальну суму 1 666 362 грн. 95 коп. (отримана уповноваженою особою відповідача 18.03.2013р.), № Ю-50 на загальну суму 1 719 900 грн. 31 коп. (отримана уповноваженою особою відповідача 11.04.2013р.).
Відповідачем вимоги про сплату недоїмки № Ю-12 від 01.09.2011р., № Ю-12 від 03.10.2011р., № Ю-12 від 01.11.2011р., № Ю-12 від 01.12.2011р., № Ю-12 від 03.01.2012р., № Ю-12 від 01.02.2012р., № Ю-49 від 01.03.2012р., № Ю-49 від 02.04.2012р., № Ю-49 від 03.05.2012р., № Ю-49 від 01.06.2012р., № Ю-49 від 02.07.2012р., № Ю-49 від 01.08.2012р., № Ю-49 від 03.09.2012р., № Ю-49 від 01.10.2012р., № Ю-49 від 01.11.2012р., № Ю-49 від 03.12.2012р., № Ю-49 від 02.01.2013р., № Ю-49 від 01.02.2013р., № Ю-50 від 01.03.2013р. та № Ю-50 від 01.04.2013р. в порядку узгодження не оскаржувались, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України в повному обсязі протягом встановленого для його сплати строку не сплачено.
Відповідно до ч. 4 статті 25 Закону № 2464 у разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки. За означених підстав територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Окрім того, згідно ч. 3 статті 25 Закону № 2464 суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Так, відповідачем в порушення зазначених вище термінів сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в період з 21.02.2011р. по 20.09.2012р. неодноразово затримувалась сплата єдиного внеску у зв’язку з чим управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області, на підставі статті 25 Закону № 2464, яка передбачає за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладення штрафу у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум, а також нарахування пені з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу, прийняті рішення № 4193 від 02.10.2012р., № 2452 від 03.07.2012р. та № 2903 від 01.08.2012р., якими до відповідача застосовано штрафні санкції в розмірі 34 339 грн. 08 коп. та нараховано пеню в сумі 128 416 грн. 49 коп., отримані уповноваженою особою відповідача 04.10.2012р., 12.07.2012р. та 08.08.2012р. відповідно.
Відповідно до ч. 14 статті 25 Закону № 2464 суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Відповідач рішення про застосування штрафних санкцій не оскаржив, визначену в останніх суму штрафу та пені не сплатив.
Оскільки, суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в такому самому порядку, що і суми недоїмки зі сплати єдиного внеску (ч. 15 статті 25 Закону № 2464), право територіального органу Пенсійного фонду на звернення до суду з позовом про стягнення якої передбачено п. 7 ч. 1 статті 13 та ч. 4 статі 25 Закону № 2464, суд вважає доведеним право позивача на стягнення з відповідача заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з липня 2011 року по лютий 2013 року в розмірі 1 557 144 грн. 74 коп., штрафних санкцій в розмірі 34 339 грн. 08 коп. та пені в розмірі 128 416 грн. 49 коп., всього загальна сума боргу становить 1 719 900 грн. 31 коп.
Таким чином, з урахуванням часткової сплати суми боргу в розмірі 75386,00 грн., за відповідачем обліковується борг зі сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, штрафної санкції та пені в розмірі 1 644514,31 грн. (борг по єдиному соціальному внеску – 1 481 758,74 грн., штрафна санкція - 34339,08грн., пеня –128416,49 грн.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з підприємства «Черкаський державний завод хімічних реактивів», ідентифікаційний код 00205104, на користь управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області 1 644 514 (один мільйон шістсот сорок чотири тисячі п’ятсот чотирнадцять) грн. 31 коп. заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з липня 2011 року по лютий 2013 року, штрафних санкцій та пені.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.П. Тимошенко
Повний текст постанови виготовлений 27 травня 2013 року