ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
21 травня 2013 року 15:14 Справа № 826/5700/13-а
за позовом Публічне акціонерне товариство "Київська поліграфічна фабрика "Зоря"" до Державна податкова інспекція у Оболонському районі м. Києва Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкоивх повідомлень-рішень №0001952210, №0001962210, № 0001972210 від 29.03.2013
Суддя Смолій І.В.
Секретар судових засідань Колесник І. Ю.
Представники:
Від позивача: Саленко В.Ю. - п/к(дов.від 22.10.12р. № 305-06/12)
Від відповідача: Яфонкін Є.Я.- п/к(дов.від 22.04.12р. № 3329/9/10-034)
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 21.05.2013р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач звернулися до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва ДПС про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Ухвалою суду від 21.04.13р. відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду по суті.
В судове засідання 21.05.13р. з'явились сторони.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, змін та доповнень до позову не подав. В обґрунтування позовних вимог посилався на обставини викладені в позовній заяві та додатково подані докази.
Представник відповідача в судовому засіданні щодо задоволення позовних вимог заперечив, в обґрунтування заперечень посилався на обставини викладені в акті перевірки та письмових запереченнях.
Розглянувши подані позивачем і відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Працівниками Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва ДПС проведено документальну позапланову виїзну перевірку Публічного акціонерного товариства «Київська поліграфічна фабрика «Зоря» з питань повноти обчислення та своєчасності сплати до бюджету з податку на додану вартість за період з 01.11.11р. по 30.11.11р. та податку на прибуток за період з 01.10.11р. по 31.12.11р. при взаємовідносинах з ТОВ «ДПК «Будмонтаж». За результатами перевірки складено акт від 12.03.13р. за № 250/22.1-7/2470684 (надалі - акт перевірки).
Проведеною перевіркою встановлено допущення позивачем порушень п.п. 14.1.27, п.п. 14.1.36 п. 14.1 ст.14, п. 138.2 ст. 138, п.п. 139.1.9 п. 139.1 ст. 139 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями; ст. 1, ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99р. №996-XIV зі змінами та доповненнями; ст. 92, ст. 202, ст. 203, ч. 1 ст. 207, п. 1, п. 2 ст. 215, ст. 216, ст. 228, ст. 626, ст. 629 Цивільного кодексу України; п.п. 2.4, п.п. 2.15, п.п. 2.16 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95 № 88, в результаті чого ПАТ «Київська поліграфічна фабрика «Зоря» занижено суму податку на прибуток підприємства, що підлягає нарахуванню та сплаті до бюджету всього у сумі 115210 грн., в т.ч.: за 4 квартал 2011 року на суму 115210 грн.
та встановлено порушення п. 198.6 ст. 198 та п. 200.2 ст. 200 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями, ст. 626, ст. 629 ст. 655, ст. 662, ст. 656, ст. 658. ст. 664, ст. 203, п. 1 ст. 215, п. 2 ст. 215, ст. 228, частини 1 ст. 216 Цивільного кодексу України від 16.01.03р. №435-IV (зі змінами та доповненнями), в результаті чого ПАТ «Київська поліграфічна фабрика «Зоря» занижено податок на додану вартість за листопад 2011р. на загальну суму - 46929 грн. та завищено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду (ряд. 19) у декларації з ПДВ за листопад 2011р. на суму 50929 грн.
У зв'язку із встановленням допущення позивачем зазначених вище порушень Державною податковою інспекцією у Оболонському районі м. Києва ДПС винесено податкові повідомлення-рішення:
№ 0001952210 від 29.03.13р. яким за позивачем визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 70 394,00 грн. в тому числі за основним платежем - 46 929,00 грн. та штрафні санкції - 23 465,00 грн.;
№ 0001962210 від 29.03.13р. яким за позивачем визначено суму податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств в сумі 115 210,00 грн.;
№ 0001972210 від 29.03.13р. яким позивачу зменшено суму від'ємного значення з податку на додану вартість в сумі 50 929 грн.
Позивач не погоджується із прийнятими податковим органом податковими повідомленнями-рішеннями, вважає їх протиправним та надуманим, а тому звернувся до суду з позовом щодо їх скасування.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд прийшов до переконання про підставність позовних вимог виходячи з наступних міркувань.
Відповідно до висновків податкового органу, викладених в акті перевірки, підставою для донарахування позивачу зобов'язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість слугували висновки щодо безпідставного віднесення позивачем до складу податкового кредиту та валових витрат коштів сплачених при взаємовідносинах з ТОВ «ДПК «Будмонтаж», оскільки правочин, укладений позивачем з таким контрагентом, укладено без мети настання реальних наслідків та, на переконання податкового органу, є нікчемним.
З акту перевірки та пояснень представника відповідача, наданих ним у судовому засіданні, вбачається, що до таких висновків податковий орган прийшов з довідки зустрічної звірки від 08.08.12р. № 527/2220/36824544 «Про результати проведення зустрічної звірки TOB «ДПК «Будмонтаж» щодо підтвердження господарських відносин із TOB «Італтекс-груп» за період листопад 2011 року» за результатами якої встановлено розбіжність по взаємовідносинах«ДПК «Будмонтаж» та TOB «Італтекс-груп» у сумі 61 262,74 грн. Крім того, TOB «Італтекс-груп», яке було постачальником TOB «ДПК «Будмонтаж», на переконання податкових органів має ознаки фіктивності.
Саме наведені вище обставини слугували підставою для висновків податкового органу про нікчемність правочину укладеного позивачем з ТОВ «ДПК «Будмонтаж».
Суд оцінюючи доводи відповідача про фіктивність укладеного позивачем з ТОВ «ДПК «Будмонтаж» договору приходить до висновку, що вони не ґрунтуються на приписах ст. 234 Цивільного кодексу України, оскільки згідно з цією статтею фіктивним є правочин, який вчинено без наміру створення правових наслідків, які обумовлювалися цим правочином. Фіктивний правочин визнається судом недійсним. Правові наслідки визнання фіктивного правочину недійсним встановлюються законами.
Відповідачем не доведено безтоварності правочину позивача з ТОВ «ДПК «Будмонтаж» та не надано відповідного судового рішення, яким укладений позивачем з ТОВ «ДПК «Будмонтаж» договір підряду визнано недійсними.
З огляду на положення ст. 228 Цивільного кодексу України відповідач не надав суду доказів наявності мети, завідомо суперечною інтересам держави та суспільства, встановлення особи чи осіб, що мали таку мету, а також не доведено в чому саме має місце порушення публічного порядку.
Так, відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 6 листопада 2009 року № 9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» перелік правочинів, які є нікчемними як такі, що порушують публічний порядок, визначений ст. 228 ЦК:
1) правочини, спрямовані на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина;
2) правочини, спрямовані на знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним.
Такими є правочини, що посягають на суспільні, економічні та соціальні основи держави, зокрема: правочини, спрямовані на використання всупереч закону комунальної, державної або приватної власності; правочини, спрямовані на незаконне відчуження або незаконне володіння, користування, розпорядження об'єктами права власності українського народу - землею як основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, її надрами, іншими природними ресурсами (стаття 14 Конституції України); правочини щодо відчуження викраденого майна; правочини, що порушують правовий режим вилучених з обігу або обмежених в обігу об'єктів цивільного права тощо.
Усі інші правочини, спрямовані на порушення інших об'єктів права, передбачені іншими нормами публічного права, не є такими, що порушують публічний порядок.
Отже, при кваліфікації правочину за ст. 228 ЦК має враховуватися вина, яка виражається в намірі порушити публічний порядок сторонами правочину або однією зі сторін. Доказом вини може бути вирок суду, постановлений у кримінальній справі, щодо знищення, пошкодження майна чи незаконного заволодіння ним тощо.
При цьому, суд звертає увагу, що наслідки вчинення правочину, що порушує публічний порядок передбачені в статті 216 Цивільного кодексу України. Разом з тим, оскільки укладений позивачем з ТОВ «ДПК «Будмонтаж» правочин є господарським договором, то при визнанні їх недійсним наслідки, що підлягають застосуванню, передбачені у ст. 208 Господарського кодексу України. Зазначені в цій статті наслідки визнаного недійсним господарського зобов'язання є одним з видів адміністративно-господарських санкцій, що застосовуються до суб'єкта господарювання за вчинення господарських правопорушень. З огляду на це, при встановлені у визначеному законом порядку факту недійсності господарського договору до суб'єкта/суб'єктів господарювання, що його вчинили, має бути застосована адміністративно-господарська санкція, передбачена ст. 208 Господарського кодексу України.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач, встановивши під час проведення перевірки, що вчинений позивачем правочин з ТОВ «ДПК «Будмонтаж» має ознаки фіктивного та/або нікчемного правочину, не вжив передбачених чинним законодавством заходів - не звернувся до суду про визнання такого правочину недійсним (у разі його фіктивності) та не звернувся до суду про застосування наслідків нікчемного правочину.
З огляду на вище викладене, відповідачем не доведено належними та допустимими доказами наявності обставин, які були покладені ним в основу висновків про заниження позивачем податкових зобов'язань як з податку на додану вартість так і з прибутку підприємств.
Аналіз наведених податковим органом обґрунтувань підставності винесення спірних податкових повідомлень-рішень дозволяє зробити висновки щодо не вжиття податковим органом всіх необхідних заходів для встановлення дійсних обставин та відповідно правильності нарахування та своєчасності сплати податку на додану вартість позивачем, перевірка проведена на підставі формальних обставин, при цьому реальність настання наслідків за правочином не досліджувалась.
Суд вважає за необхідне зазначити, що Листом ДПА України від 29.09.2010р. № 20289/7/16-1617 вказано на недопустимість висновків податкового органу про нікчемність правочинів чи формування податкового кредиту на підставі лише даних Автоматизованої системи співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань в розрізі контрагентів на рівні ДПА України.
Крім того Листом ВАСУ від 02.06.11р. судам першої та апеляційної інстанції рекомендовано при встановленні правомірності формування даних податкового обліку та наявності у правочинів наявності ознак фіктивності чи нікчемності досліджувати товарність таких правочинів.
Аналогічна позиція також викладено у рішеннях Вищого адміністративного суду України, зокрема: постанова від 22.06.11р. № К/9991/15429/11, ухвала від 05.10.11р. № К 9991/14602/11 та ін.
Судом на відміну від податкового органу з метою встановлення істини по справі та дотримання рекомендацій спеціалізованих судів вищих інстанцій досліджено товарність такої угоди та реальність настання її умов.
Відповідно до наявних матеріалів справи судом встановлено, що позивачем було укладено з ТОВ «ДПК «Будмонтаж» договір підряду № 29/08/11/4 від 29.08.11р. на виконання будівельних (ремонтних) робіт приміщень позивача, а саме: здійснення загально-будівельних робіт, оздоблювальні роботи, улаштування підлоги, встановлення дверних блоків тощо на суму 601 098,11 грн., у т.ч. ПДВ 100 183,02 грн.
При цьому позивач, як і під час проведення перевірки, надав суду підтверджуючу документацію у вигляді договору з додатками, акти приймання будівельних робіт, довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат, податкові накладні, банківські виписки тощо.
Як значиться у акті перевірки так і представником відповідача у судових засіданнях, наявність такої документації та оформлення її відповідно до вимог чинного законодавства податковим органом не заперечується, однак стверджується, що така не відображає реального настання наслідків за укладеним правочином.
Позивачем, як це вже вказувалось судом вище, до перевірки надавалась уся первинна документація. Крім того позивачем надавалась копія ліцензії на здійснення будівельної діяльності ТОВ «ДПК «Будмонтаж».
Уся ця документація також надана суду, наявна в матеріалах справи та належним чином судом оцінена, та з урахуванням усіх фактичних обставин справи, не викликає у суду жодного сумніву щодо виконання сторонами своїх договірних зобов'язань.
Також судом дано оцінку проведеної зустрічної звірки ТОВ «ДПК «Будмонтаж» та TOB «Італтекс-груп» висновки якої покладено відповідачем в основу обставин, що обумовили винесення спірних рішень.
Слід зауважити, що така звірка проводилась працівниками податкового органу щодо взаємовідносин між ТОВ «ДПК «Будмонтаж» з одним із його контрагентів. Більш того, усі обставини, викладені у такій довідці, ґрунтуються лише на даних баз співставлення та обставин викладених у довідці про неможливість проведення зустрічної звірки контрагента ТОВ «ДПК «Будмонтаж».
Як вказано в Листі ВАСУ від 02.06.11р. № 742/11/13-11 відносини між учасниками попередніх ланцюгів постачань товарів та послуг не мають безпосереднього впливу на дослідження факту реальності господарської операції, вчиненої між останнім у ланцюгу постачань платником податків та його безпосереднім контрагентом.
Наведені обставини свідчать, що відповідач формально підійшов до встановлення правомірності формування позивачем податкових зобов'язань, висновки викладені у акті перевірки не ґрунтуються на дослідженні договору, який укладався з ТОВ «ДПК «Будмонтаж», а висновки про його нікчемність ґрунтуються виключно на припущеннях не підтверджених жодними доказами.
Крім того, позивачем надано висновок експертного будівельно-технічного дослідження ТОВ «Науково-технічного центру експертизи нерухомості» від 14.05.13р. відповідно до якого перелік та об'єми робіт, які передбачені договором підряду № 29/08/11/4 від 29.08.11р., укладеного між позивачем та ТОВ «ДПК «Будмонтаж», відповідають виконаним роботам при ремонті приміщень. Окрім висновку експертного будівельно-технічного дослідження позивачем надані й інші документи, що підтверджує проведення ремонтним робіт у листопаді 2011 року у приміщені позивача: договори підряду та акти виконаних робіт щодо встановлення вентиляції, кондиціонерів, електричних та телефонних мереж, пожежної сигналізації тощо.
З аналізу наведених фактичних обставин справи, суд приходять до переконання, що надана позивачем як суду так і до перевірки документація по правочину, укладеного позивачем з ТОВ «ДПК «Будмонтаж», у повній мірі відображає реальні наслідки, що наступили за таким правочином, а тому мають силу первинної документації в розумінні Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
Враховуючи те, що нормами податкового законодавства умовою для формування як податкового кредиту так і валових витрат є належне документальне підтвердження операцій що впливають на їх формування, а судом встановлено, що у даному випадку подана позивачем документація є первинною, тобто належним чином підтверджує правомірність формування валових витрат та податкового кредиту.
Аналізуючи наведені фактичні обставини справи та норми чинного законодавства, суд приходить до переконання щодо підставності позовних вимог у зв'язку з чим спірні податкові повідомлення-рішення, винесені ДПІ у Оболонському районі м. Києва ДПС, підлягають скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, відповідачем не доведено правомірність прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
Враховуючи наведені обставини позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи наведені обставини позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 69, 70 71, 158-163, 167 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва Державної податкової служби від 29.03.13р. № 0001952210, № 0001962210 та № 0001972210.
Зобов'язати відповідний підрозділ Державної казначейської служби України стягнути судові витрати в сумі 2 294,00 грн. на користь Публічного акціонерного товариства «Київська поліграфічна фабрика «Зоря» за рахунок Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунків Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва Державної податкової служби за рахунок бюджетних асигнувань.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.185-187 КАС України.
Суддя І.В. Смолій