Постанова № 31478190, 23.05.2013, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2013
Номер справи
2а-1870/9187/12
Номер документу
31478190
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2013 р. Справа № 2а-1870/9187/12Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Чалого І.С.

Суддів: Зеленського В.В. , П'янової Я.В.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 15.01.2013р. по справі № 2а-1870/9187/12 за позовом Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" до Конотопської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби, Управління Державної казначейської служби України у Буринському районі, Головного управління Державної казначейської служби України в Сумській області про стягнення надміру сплаченої суми грошового зобов`язання з податку на прибуток,

ВСТАНОВИЛА:

Публічне акціонерне товариство "Сумиобленерго" (далі по тексту - позивач, ТОВ "Сумиобленерго") звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Конотопської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області (далі по тексту - Конотопська ОДПІ), Управління Державної казначейської служби України у Буринському районі (далі по тексту - УДКСУ у Буринському районі), Головного управління Державної казначейської служби України в Сумській області (далі по тексту - ГУДКСУ в Сумській області) про стягнення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 394 153 грн. 00 коп.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 15.01.2013р. в задоволенні позову було відмовлено.

Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 15.01.2013р. та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Сторони в судове засідання не з'явились, були повідомлені належним чином про дату, час та місце слухання справи, надали заяви про розгляд справи в письмовому провадженні.

Суд апеляційної інстанції розглядає справу відповідно до ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ПАТ "Сумиобленерго" має у своєму складі структурні підрозділи, розташовані на території Сумської області. Підприємством було прийнято рішення щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємства на 2011 рік, про що повідомлено ДПІ в м. Суми повідомленням № 52/5217 від 16.06.2010 (а.с. 55-57).

ПАТ "Сумиобленерго" на протязі 2011 року подавало Конотопській ОДПІ розрахунки податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток по відокремленим підрозділам: Буринський район електричних мереж, Буринське районне відділення "Енергозбут".

09.08.2011 позивачем був поданий розрахунок по Буринському району електричних мереж за 2 квартал 2011 року, в якому визначено податкове зобов'язання в сумі 410 346 грн (а.с.5-6). Зазначена сума була сплачена товариством 18.08.2011 платіжним дорученням № 6369 (а.с.17). 09.11.2011 товариством був поданий розрахунок по Буринському району електричних мереж за 2-3 квартали 2011 року, в якому визначено податкове зобов'язання в сумі 144 842 грн. (а.с. 7-8). 09.08.2011 товариством був поданий розрахунок по Буринському районному відділенню "Енергозбут" за 2 квартал 2011 року, в якому визначено податкове зобов'язання в сумі 197 593 грн. (а.с.9-10). Зазначена сума була сплачена товариством 18.08.2011 платіжним дорученням № 6370 (а.с.16). 09.11.2011 товариством був поданий розрахунок по Буринському районному відділенню "Енергозбут" за 2-3 квартали 2011 року, в якому визначено податкове зобов'язання в сумі 68 944 грн. (а.с.11).

22 квітня 2011 року загальними зборами акціонерів ВАТ "Сумиобленерго" (протокол № 8) (а.с.59-66) прийняте рішення про ліквідацію структурних підрозділів ВАТ "Сумиобленерго", у тому числі: Буринський район електричних мереж, Буринське районне відділення "Енергозбут".

ПАТ "Сумиобленерго", з посиланням на п. 43.1. ст. 43 ПК України подало до Конотопської МДПІ відповідну заяву №52/10583 від 01.10.2012 про повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток (а.с.14-15).

У відповідь на зазначену заяву позивачеві було направлено лист за підписом начальника Буринського відділення Конотопської ОДПІ (а.с.38), яким повідомлено, що платники Буринський РЕМ ВАТ "Сумиобленерго" та Буринське РВЕ ВАТ "Сумиобленерго" зняті з обліку, переплата по даним підприємствам відсутня.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що за умови наявності чинного рішення податкового органу (Конотопської МДПІ) про відмову в прийнятті податкової декларації як податкової звітності, відсутності даних, відображених в особовій картці платника податку, у Конотопської ОДПІ не було правових підстав для вчинення дій, передбачених нормами ст. 43 Податкового кодексу України, та направлення висновку органові Державного казначейства України про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Сума податку на прибуток з урахуванням питомої ваги витрат структурних підрозділів обчислюється відповідно до п. 2 підрозділу 4 Перехідних положень Податкового кодексу України наростаючим підсумком. Як вбачається з розрахунків, питома вага витрат по зазначеним структурним підрозділам в 3 кварталі зменшилась в порівнянні з 2 кварталом 2011 року, що відповідно відобразилось на сумі податку, яка підлягає сплаті вцілому по зазначеним структурним підрозділам. У результаті цього, на думку позивача, виникла переплата по податку на прибуток по зазначеним структурним підрозділам, розмір якої складає: по Буринському району електричних мереж (410 346 грн. - 144 842 грн. = 265 504 грн.); по Буринському районному відділенню "Енергозбут" (197 593 грн. - 68 944 грн. = 128 649 грн.).

Пунктом 14.1.115. статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) встановлено, що надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Статтею 43 ПК України визначені умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, зокрема помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Колегія судів зазначає, що в матеріалах справи є в наявності додатки ЗП до декларації з податку на прибуток за 1 півріччя та 3 квартали 2011 року, які містять розрахунок податку, що сплачується за місцезнаходженням відокремленого підрозділу, зокрема і по Буринському районному відділенню «Енергозбут» та Буринському району електричних мереж. Ці додатки є невід'ємною частиною декларації та прийняті податковим органом за місцезнаходженням товариства.

В той же час розрахунки податку, що сплачується за місцезнаходженням відокремленого підрозділу, які подавались до Конотопської ОДПІ за 3 квартали 201 1 року, та які не були визнані як податкова звітність, не створюють правових наслідків у вигляді відсутності погодження суми податкового зобов'язання зі сплати податку на прибуток, зокрема, щодо наявності переплати з такого податку. Такі розрахунки мають лише інформативний характер для податкових органів за місцезнаходженням структурних підрозділів для обліку суми податку. Зазначені в цих розрахунках відомості в повній мірі взяті з основної декларації. Такі розрахунки не вливають на наявність чи відсутність суми переплати, оскільки сума зайво сплаченого податку на прибуток задекларована в декларації з податку на прибуток за 3 квартали 2011 року (додаток ЗП), яка прийнята податковим органом без будь-яких застережень.

Отже, право на повернення суми грошових зобов'язань з податку на прибуток підприємства виникло у позивача на підставі додатку ЗП до декларації з податку на прибуток за 3 квартали 2011 року та заяви про їх повернення, поданої 01.10.2012 року, тобто в межах встановленого законом строку. При цьому відповідач не заперечував проти того, що позивачем не було порушено строку звернення про повернення суми грошових зобов'язань з податку на прибуток.

Таким чином, відповідачем дотримано всіх вимог ст.43 Податкового кодексу України при подачі заяви про повернення надмірно сплаченого податку на прибуток. Вказана стаття містить вичерпний перелік умов повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань.

Стаття 43 ПК України передбачає, що контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

На виконання ст. 43 ПК України спільним Наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 21.12.2010 N 974/1597/499, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 р. за N 1386/18681, затверджений Порядок взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (далі - Порядок № 974/1597/499).

Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку № 974/1597/499 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених податковим законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Заява подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі.

Через неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального права, колегія суддів дійшла висновку про необхідність скасування рішення суду першої інстанції з прийняттям постанови про задоволення позову.

Відповідно до ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

Підстави для скасування судового рішення та ухвалення нового закріпленні в ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення для правильного вирішення спору, дав неналежну оцінку доказам, а його висновки не відповідають фактичним обставинам справи, колегія судів вважає за необхідне, відповідно до ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 159, 160, 167, 195, 196, 197, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" задовольнити.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 15.01.2013р. по справі № 2а-1870/9187/12 скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" до Конотопської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби, Управління Державної казначейської служби України у Буринському районі, Головного управління Державної казначейської служби України в Сумській області про стягнення надміру сплаченої суми грошового зобов`язання з податку на прибуток - задовольнити.

Стягнути з державного бюджету (державний бюджет - Буринський район, рахунок № 31111009700066, банк ГУДКУ у Сумській області, МФО 837013, код ЄДРПОУ 23635066, код бюджетної класифікації 11021000) на користь Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" (вул. Д. Коротченка, 7, м. Суми, 40035, п/р 26009275459001 в СФ ПАТ «ПриватБанк», МФО 337546, код ЄДРПОУ 23293513) надміру сплачену суму грошового зобов'язання з податку на прибуток у сумі 394 153 (триста дев'яносто чотири тисячі сто п'ятдесят три) гривні.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" витрати по сплаті судового збору у розмірі 3293,00 (три тисячі двісті дев'яносто три) грн.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Чалий І.С.Судді Зеленський В.В. Пянова Я.В.