Постанова № 31473333, 24.05.2013, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2013
Номер справи
822/2135/13-а
Номер документу
31473333
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/2135/13-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 травня 2013 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіКовальчук А.М. при секретарі Козельській А.В. за участі:представників сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

В С Т А Н О В И В:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернувся з позовом до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0001711702/503 та № 0001701702/504 від 25.03.2013 року.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що ДПІ у м. Хмельницькому проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ФОП ОСОБА_3 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків, зборів за період з 01.01.2012 року по 31.03.2012 року, за результатами якої складений акт № 824/17-2/НОМЕР_1 від 06.03.2013 року та винесено податкові повідомлення-рішення № 0001711702/503 від 25.03.2013 року, яким нараховані штрафні санкції в розмірі 510 грн. податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами із доходів платника податку та № 0001701702/504 від 25.03.2013 року, яким нараховані штрафні санкції у розмірі 919 грн. 22 коп. та суму грошового зобов`язання за основним платежем у розмірі 3676 грн. 88 коп. податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами з доходів платника податку.

В результаті проведеної перевірки виявлено порушення п.п. 168.1.1, 168.1.4, 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України, а саме не нараховано та не перераховано до бюджету податок з доходів фізичних осіб від суми виплаченого доходу за товар (квасолю) фізичним особам в сумі 3676 грн. 88 коп., п.п. "б" п.176.2. ст. 176 кодексу ФОП ОСОБА_3 не подано податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби форми № 1-ДФ.

З прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями позивач не погоджується та вказує, що у 2012 році здійснював закупівлю сільськогосподарської продукції в фізичних осіб, а саме закупівля квасолі, ядро горіха та гарбузове насіння. З фізичними особами заключені договори купівлі-продажу, що підтверджуються закупівельними актами, укладеними з кожним контрагентом. Крім того, фізичні особи, які продавали сільськогосподарську продукцію надавали копії довідок про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку.

Просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення № 0001711702/503 та № 0001701702/504 від 25.03.2013 року.

Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, подали заперечення проти позову, в якому вказують, що на підставі наказу від 21.02.2013 року № 462 виданого ДПІ у м. Хмельницькому проведена позапланова невиїзна перевірка фінансово - господарської діяльності з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати до бюджету податків, зборів (обов`язкових платежів) суб`єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_3 відповідно до вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період 01.01.2012 року по 31.03.2012 року.

Городоцькою МДПІ Ярмолинецьке відділення на лист ДПС у Хмельницькій області від 17.07.2012 року № 9592/7/17-110 надано перелік платників, які заготовляли сільськогосподарську продукцію (ядро горіха, гарбузове насіння та квасолю) та реалізували ТОВ "Каріді 2008" РНОКПП 35703364.

Відповідно до матеріалів, які надані ФОП ОСОБА_3 для проведення перевірки встановлені слідуючі розбіжності по закупівлі сировини (квасолі), а саме: - у громадянина ОСОБА_4 - закупівельний акт від 19.02.2012 року № 13 КТ в кількості 900 кг., по ціні 4 грн./кг. на загальну суму - 3600 грн. Згідно наданого пояснення гр. ОСОБА_4 у 2012 року реалізацію квасолі не здійснювала; - у громадянки ОСОБА_5 - закупівельний акт від 18.02.2012 року № 11 КТ в кількості 700 кг., по ціні 4 грн./кг. на загальну суму - 2800 грн. Згідно наданого пояснення гр. ОСОБА_5 - реалізацію квасолі не здійснювала; - у громадянки ОСОБА_6 - закупівельний акт від 16.02.2012 року № 2 КТ в кількості 400 кг., по ціні 4 грн./кг. на загальну суму - 1600 грн. Згідно наданого пояснення гр. ОСОБА_6 у 2012 році реалізацію квасолі не здійснювала; - у громадянина ОСОБА_7 - закупівельний акт від 15.02.2012 року № 1 КТ в кількості 700 кг., по ціні 4 грн./кг. на загальну суму - 2800 грн. Згідно наданого пояснення гр. ОСОБА_7 у 2012 році реалізацію квасолі не здійснювала; - у громадянина ОСОБА_8 - закупівельний акт від 16.02.2012 року № 1 КТ в кількості 850 кг., по ціні 4 грн./кг. на загальну суму - 3400 грн. Згідно наданого пояснення гр. ОСОБА_8 у 2012 році реалізацію квасолі не здійснював; - у громадянина ОСОБА_9 - закупівельний акт від 15.02.2012 року № 3 в кількості 500 кг., по ціні 2,60 грн./кг. на загальну суму - 1300 грн. Згідно наданого пояснення гр. ОСОБА_9 у 2012 році реалізацію квасолі не здійснювала; - у громадянина ОСОБА_10 - закупівельний акт від 17.02.2012 року № 4 КТ в кількості 750 кг., по ціні 4 грн./кг на загальну суму - 3000 грн. Згідно наданого пояснення гр. ОСОБА_10 реалізацію квасолі не здійснювала; - у громадянина ОСОБА_11 - закупівельний акт від 13.03.2012 року № 5 в кількості 450 кг., по ціні 2,25 грн./кг. на загальну суму - 1012,50 грн. Згідно наданого пояснення гр. ОСОБА_11 у 2012 році реалізацію квасолі не здійснювала; - у громадянина ОСОБА_12 - закупівельний акт від 17.02.2012 року № 7 в кількості 700 кг., по ціні 2,60 грн./кг. на загальну суму - 1820 грн. Згідно наданого пояснення гр. ОСОБА_12 реалізовував квасолю лише у 2008 році; - у громадянина ОСОБА_13 - закупівельний акт від 16.02.2012 року № 5 в кількості 650 кг., по ціні 2,60 грн./кг. на загальну суму - 1690 грн. Згідно наданого пояснення гр. ОСОБА_13 реалізовано квасолю на суму 70 грн.; - у громадянина ОСОБА_14 - закупівельний акт від 15.02.2012 року № 2 в кількості 600 кг., по ціні 2,60 грн./кг. на загальну суму -1560 грн. Згідно наданого пояснення гр. ОСОБА_14 у 2012 році реалізацію квасолі не здійснював. Таким чином ФОП ОСОБА_3 не підтверджено відповідно до пояснень придбання продукції на суму 24512,5 грн.

Вказує, що ФОП ОСОБА_3 пред`явив підтверджуючі документи на закупку товару, які ідентифікують громадян, надав документи, які підтверджують право не утримувати податок на доходи фізичних осіб, під час здійснення закупки квасолі, але не в повному обсязі, тому підприємець являється податковим агентом, а виплачені доходи громадянам на суму 24512,5 грн. які не підтверджені довідками форми №3ДФ, закупівельними актами підлягають оподаткуванню.

Вважає прийняті податкові повідомлення-рішення № 0001711702/503 та № 0001701702/504 від 25.03.2013 року правомірними та просить відмовити в задоволені позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши повно і всебічно обставини справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що ДПІ у м. Хмельницькому проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ФОП ОСОБА_3 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків, зборів за період з 01.01.2012 року по 31.03.2012 року, за результатами якої складений акт № 824/17-2/НОМЕР_1 від 06.03.2013 року та винесено податкові повідомлення-рішення № 0001711702/503 від 25.03.2013 року, яким нараховані штрафні санкції в розмірі 510 грн. податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами із доходів платника податку та № 0001701702/504 від 25.03.2013 року, яким нараховані штрафні санкції у розмірі 919 грн. 22 коп. та суму грошового зобов`язання за основним платежем у розмірі 3676 грн. 88 коп. податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами з доходів платника податку.

Інспекцією прийнято рішення, що в порушення п.п. 168.1.1, 168.1.4, 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України, а саме не нараховано та не перераховано до бюджету податок з доходів фізичних осіб від суми виплаченого доходу за товар (квасолю) фізичним особам в сумі 3676 грн. 88 коп., п.п. "б" п.176.2. ст. 176 кодексу ФОП ОСОБА_3 не подано податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби форми № 1-ДФ.

Позивач у 2012 році здійснював закупівлю сільськогосподарської продукції в фізичних осіб, а саме закупівля квасолі, ядро горіха та гарбузове насіння. З фізичними особами заключені договори купівлі-продажу, що підтверджуються закупівельними актами, укладеними з кожним контрагентом. Крім того, фізичні особи, які продавали сільськогосподарську продукцію надавали копії довідок про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку.

Згідно із п.п.168.1.1 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов`язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Відповідно до п.п. 164.2.2 та 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов цивільно-правового договору, та інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу, якою наведено кінцевий перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу і не підлягають оподаткуванню.

Згідно до п.165.1.24 ст. 165 Кодексу доходи, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, наданих їй у розмірах, встановлених Земельним кодексом України для ведення:

садівництва та/або для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та/або для індивідуального дачного будівництва. При цьому якщо власник сільськогосподарської продукції має ще земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), але не використовує їх (здає в оренду або обслуговує), отримані ним доходи від продажу сільськогосподарської продукції не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;

особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), сукупний розмір яких не перевищує 2 гектари. При цьому розмір земельних ділянок, зазначених в абзаці другому цього підпункту, а також розмір виділених в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв), які не використовуються (здаються в оренду, обслуговуються), не враховуються.

Якщо розмір земельних ділянок, зазначених в абзаці третьому цього підпункту, перевищує 2 гектари, дохід від продажу сільськогосподарської продукції підлягає оподаткуванню на загальних підставах.

При продажу сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва) її власник має подати податковому агенту копію довідки про наявність у нього земельних ділянок, зазначених в абзацах другому та третьому цього підпункту. Оригінал довідки зберігається у власника сільськогосподарської продукції протягом строку позовної давності з дати закінчення дії такої довідки. Довідка видається сільською, селищною або міською радою за місцем податкової адреси (місцем проживання) платника податку протягом п'яти робочих днів з дня отримання відповідною радою письмової заяви про видачу такої довідки.

Відповідно до п.176.2 ст. 176 Кодексу особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані:

а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок;

б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.

Суд не приймає до уваги доводи відповідача щодо розбіжностей пояснень по закупівлі сировини (квасолі) у громадян, оскільки у вищезазначених поясненнях зазначено ФОП ОСОБА_15, а не ФОП ОСОБА_3 Більше того, всі операції по закупівлі сільськогосподарської продукції підтверджуються закупівельними актами, довідками про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку, які належним чином оформлені та підписані продавцями с/г продукції.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З врахуванням наведеного, суд вважає висновки відповідача про те, що позивачем порушено п.п. 168.1.1, 168.1.4, 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України, а саме не нараховано та не перераховано до бюджету податок з доходів фізичних осіб від суми виплаченого доходу за товар (квасолю) фізичним особам в сумі 3676 грн. 88 коп., п.п. "б" п.176.2. ст. 176 кодексу ФОП ОСОБА_3 не подано податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби форми № 1-ДФ, необґрунтованими та такими, що не підтверджуються матеріалами справи, податкові повідомлення-рішення № 0001711702/503 та № 0001701702/504 від 25.03.2013 року не відповідають дійсним обставинам справи та прийняті з порушенням норм чинного законодавства, а тому підлягають скасуванню.

Керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 71, 158 - 163 КАС України, ст.ст. 164, 165, 168, 176 Податкового кодексу України, суд-

П О С Т А Н О В И В:

позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 задоволити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення від 25 березня 2013 року № 0001711702/503, № 0001701702/504.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 28 травня 2013 року

Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя А.М. Ковальчук