Постанова № 31471513, 29.05.2013, Донецький апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
29.05.2013
Номер справи
5009/4778/12
Номер документу
31471513
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

28.05.2013 р. справа №5009/4778/12

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: суддів:Ушенко Л.В. Богатиря К.В., Дучал Н.М.,при секретарі судового засідання:Величко В.М.за участю представників сторін: прокурор - Зозуля Н.В., посвідчення № 012871 від 07.11.2012р.; від позивача - не з'явився; від відповідача (скаржника) - не з'явився;розглянувши апеляційну скаргуТовариства з обмеженою відповідальністю «Бриз-2000», м.Запоріжжяна рішення господарського судуЗапорізької областівід19.02.2013р. (повний текст підписано 28.02.2013р.)у справі№5009/4778/12 (суддя Мойсеєнко Т.В.)за позовомПрокурора Жовтневого району м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради, м. Запоріжжядо Товариства з обмеженою відповідальністю «Бриз-2000», м.Запоріжжяпро внесення змін до п.п. 5, 9 договору оренди земельної ділянки від 25.02.2005р.

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Жовтневого району м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради звернувся до господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бриз-2000», м. Запоріжжя про внесення змін до п. п. 5, 9 договору оренди земельної ділянки від 25.02.2005р., зареєстрованого 25.02.2005р. у Запорізькою регіональною філією ДП «Центр ДЗК» за №040517200074, шляхом викладення їх в новій редакції.

Рішенням господарського суду Запорізької області від 19.02.2013р. у справі №5009/4778/12 позовні вимоги прокурора задоволено в повному обсязі. Внесено зміни до п.п. 5, 9 договору оренди земельної ділянки від 25.02.2005р., зареєстрованого 25.02.2005р. у Запорізькою регіональною філією ДП «Центр ДЗК» за №040517200074, які викладені в наступній редакції:

1) «п.5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3 379 048 грн. 96 коп. (три мільйона триста сімдесят дев'ять тисяч сорок вісім гривень 96 копійок) в цінах 2012 року»;

2) «п. 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 101371,47грн. (сто одна тисяча сімдесят одна гривня 47 копійок), що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2012 року».

Рішення суду мотивовано обґрунтованістю позовних вимог Прокурора Жовтневого району м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради щодо внесення змін до спірного договору оренди земельної ділянки, пов'язаних із зміною нормативної грошової оцінки землі та розміру орендної плати за землю.

Не погодившись с прийнятим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю «Бриз-2000», м. Запоріжжя звернулось до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Запорізької області від 19.02.2013р. у справі №5009/4778/12 та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову Прокурора Жовтневого району м. Запоріжжя.

В обґрунтування апеляційної скарги скаржник посилається на неповноту з'ясованих судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, невірне застосування судом норм матеріального та процесуального права при винесенні оскаржуваного рішення.

Розпорядженням в.о. голови Донецького апеляційного господарського суду від 20.03.2013р. для розгляду апеляційної скарги сформовано колегію суддів у складі: головуючий - суддя Ушенко Л.В., члени колегії: суддя Богатир К.В., суддя Дучал Н.М.

Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 21.03.2013р. порушено апеляційне провадження по скарзі, справу призначено до розгляду на 23.04.2013р.

Через канцелярію Донецького апеляційного господарського суду від Прокурора Жовтневого району м. Запоріжжя надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення господарського суду Запорізької області від 19.02.2013р. у справі №5009/4778/12 - без змін.

В судове засідання 23.04.2013р. представники відповідача (скаржника) та позивача не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили.

Прокурор в судовому засіданні заперечив проти апеляційної скарги, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення господарського суду Запорізької області від 19.02.2013р. у справі №5009/4778/12 - без змін, та надав суду клопотання про продовження строку розгляду апеляційної скарги.

Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 23.04.2013р. продовжено строк розгляду апеляційної скарги на п'ятнадцять днів до 06.06.2013р., відкладено розгляд апеляційної скарги на 28.05.2013р.

Через канцелярію суду позивач - Запорізька міська рада надала суду відзив на апеляційну скаргу, в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення господарського суду Запорізької області від 19.02.2013р. у справі №5009/4778/12 - без змін, та, на виконання ухвали Донецького апеляційного господарського суду від 23.04.2013р., надала засвідчену належним чином копію рішення міської ради №79 від 03.03.2008р. «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» та докази його оприлюднення.

Додатково позивач через канцелярію Донецького апеляційного господарського суду надав суду письмові пояснення разом із засвідченою копією рішення Запорізької міської ради №37 від 26.06.2012р. «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011р. №16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя».

В судове засідання 28.05.2013р. представники відповідача (скаржника) та позивача не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили.

Прокурор в судовому засіданні заперечив проти апеляційної скарги, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення господарського суду Запорізької області від 19.02.2013р. у справі №5009/4778/12 - без змін.

Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 23.04.2013р. явка представників сторін та третіх осіб не була визнана обов'язковою.

Враховуючи викладене, судова колегія вважає можливим розглянути апеляційну скаргу за відсутністю представників відповідача (скаржника) та позивача за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ст. 101 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішень місцевого господарського суду в повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду встановила наступне.

25.02.2005р. між Запорізькою міською радою (далі - орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Бриз-2000» (далі - орендар) був укладений договір оренди землі, зареєстрований 25.02.2005р. у Запорізькою регіональною філією ДП «Центр ДЗК» за №040517200074.

Відповідно до п.п. 1, 2 договору, орендодавець, на підставі рішення Запорізької міської ради №28 від 25.04.2003р. надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,1792га для розташування цілісного майнового комплексу торгового центру, яка знаходиться у м. Запоріжжя, вул. Дзержинського, 3.

Земельна ділянка була передана в оренду разом з цілісним майновим комплексом торгового центру (п. 4 договору).

Згідно із п. 5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1472593,92грн. (в цінах 2004 року).

Договір укладено на сорок дев'ять років (п.8 договору).

Пунктом 9 договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі одного відсотку нормативної грошової оцінки землі, що складає 5329,84грн. за рік.

Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 14725,94грн. за календарний рік в цінах 2004 року (п.9 договору).

Орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового)місяця (п. 11 договору).

Пунктом 12 договору передбачені підстави для перегляду розміру орендної плати, серед яких, в тому числі, зміна розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляції, що підтверджено документами.

Цільове призначення земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови (п. 14 договору).

Згідно із п. 32 договору, зміна його умов здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо змін умов цього договору спір вирішується у судовому порядку.

03.03.2008р. Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 79, яким було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя; базову вартість 1 кв.м землі - у розмірі 190,18грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008р., та значення коефіцієнтів місцерозташування, згідно з додатком 1 до зазначеного рішення, та значення коефіцієнтів впливу локальних факторів, згідно з додатком 2 до зазначеного рішення; впроваджено з 01.03.2008р. оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки; визнано рішення Запорізької міської ради від 15.06.2001 р. № 17 «Про затвердження грошової оцінки земель міста Запоріжжя» таким, що втратило чинність з моменту впровадження нової нормативної грошової оцінки.

Дане рішення було оприлюднено у встановленому законодавством порядку в газеті «Запорозька Січ» №57 (3978) від 22.03.2008р.

Рішенням Запорізької міської ради №16 від 27.07.2011р. було затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м.Запоріжжя.

Згідно додатку до зазначеного рішення міської ради, розмір орендної плати визначається згідно формули: О = П * К * Кі, де О - розмір орендної плати, П - розмір земельного податку, визначений згідно вимог Податкового кодексу України, К - коефіцієнт, визначений даним рішенням, Кі - коефіцієнт індексації.

Відповідно до п. 1 додатка, загальний коефіцієнт функціонального використання земельних ділянок м. Запоріжжя - 3.

26.06.2012р. Запорізькою міською радою було прийнято рішення №37 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011р. №16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м.Запоріжжя», яким зобов'язано орендарів земельних ділянок, у яких розмір орендної плати, встановлений в договорі оренди землі, не відповідає даному рішенню або розрахований без урахування рішення міської ради №79 від 03.03.2008р. «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», укласти додаткові угоди на збільшення орендної плати.

Дане рішення було оприлюднено 24.07.2012р. в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01.01.2013р.

З метою приведення умов договору оренди землі у відповідність до вимог земельного законодавства та положень зазначених вище рішень міської ради №79 від 03.03.2008р. та №16 від 27.07.2011р., 06.08.2012р. Запорізька міська рада звернулась до ТОВ «Бриз-2000» з листом № 01-32/01856 від 19.07.2012р. з пропозицією про внесення змін до п.п. 5, 9 договору оренди землі від 25.02.2005р., що підтверджується копією фіскального чеку №0875 від 06.08.2012р. У випадку прийняття зазначеної пропозиції відповідачу було запропоновано повідомити про це Запорізьку міську раду та з метою підписання тексту додаткової угоди до договору оренди землі звернутись особисто до Державного підприємства «Державний Земельний Кадастр» Запорізького виробничого відділу.

До зазначеного листа міської ради додавався розрахунок орендної плати за спірну земельну ділянку, грошова оцінка якої була проведена в 2012 році.

Відповідач на вказану пропозицію відповіді не надав, до Запорізької міської ради для укладання додаткової угоди до договору оренди землі не звернувся.

Проведеною Прокуратурою Жовтневого району м. Запоріжжя перевіркою повноти сплати орендної плати за землю було встановлено, що ТОВ «Бриз 2000» сплачує орендну плату за договором оренди землі від 25.02.2005р. у розмірі, що не відповідає вимогам Податкового кодексу України та рішенням Запорізької міської ради від 03.03.2008 р. № 79 та №16 від 27.07.2011р. Відповідні зміни до спірного договору оренди землі не вносились, у зв'язку з чим, Прокурор Жовтневого району м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради звернувся до господарського суду Запорізької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бриз-2000», м. Запоріжжя про внесення змін до п. п. 5, 9 договору оренди земельної ділянки від 25.02.2005р., зареєстрованого 25.02.2005р. у Запорізькою регіональною філією ДП «Центр ДЗК» за №040517200074, в судовому порядку, шляхом викладення їх в новій редакції, що і є предметом спору у даній справі.

Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «Бриз-2000», м. Запоріжжя не підлягає задоволенню, а рішення господарського суду Запорізької області від 19.02.2013р. у справі №5009/4778/12 підлягає залишенню без змін, з наступних підстав.

Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст.1 Закону України «Про оренду землі»).

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ст. 15 зазначеного Закону).

Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Аналогічні положення закріплені в ч. 4 ст. 188 Господарського кодексу України, в якій визначено, що у разі недосягнення сторонами згоди щодо зміни (розірвання) договору заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Таким чином, нормами законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін випадках, встановлених договором або законом.

В договорі оренди (п. 12) передбачені випадки перегляду розміру орендної плати, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляції, що підтверджено відповідними документами.

Згідно ст. 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки, тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною і є обов'язковим платежем, відповідно до Податкового кодексу України.

Як вбачається із матеріалів справи, зміна розміру орендної плати за користування спірними земельними ділянками пов'язана із змінами в законодавстві щодо розміру орендної плати за землю, затвердженням рішенням Запорізької міської ради № 79 від 03.03.2008р. нової технічної документації з нормативної грошової оцінки земель та ухваленям міською радою рішення №16 від 27.07.2011р. щодо розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя (з урахуванням змін, внесених рішенням Запорізької міської ради №37 від 26.06.2012р.).

Додатком до рішення міської ради №16 від 27.07.2011р. передбачена формула, за якою визначається розмір орендної плати, та загальний коефіцієнт функціонального використання земельних ділянок в м. Запоріжжя - 3.

Згідно із ч. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, в тому числі, переданих у приватну власність) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради.

До виключної компетенції міської ради належить вирішення питань регулювання земельних відносин в межах міста (п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Згідно із ч. 1 ст. 59 зазначеного Закону, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти міської ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території (ч. 1 ст. 79 зазначеного Закону).

Як вбачається з матеріалів справи, рішення Запорізької міської ради №79 від 03.03.2008р. та №16 від 27.07.2011р є регуляторними актами, вони оприлюднені належним чином, не скасовані, не визнані недійсними, отже, місцевий господарський суд обґрунтовано дійшов висновку, що дані рішення є підставою для перегляду розміру орендної плати та внесення змін до договору оренди землі стосовно розміру нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки та розміру орендної плати за її користування з урахуванням змін ставок орендної плати та коефіцієнту, який використовується для розрахунку орендної плати за землю.

Зазначена правова позиція узгоджується із п. 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 «Про деякі питання розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», в якому, зокрема, зазначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про оренду землі», за результатами нормативної грошової оцінки землі складається технічна документація, яка затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, наданого до матеріалів справи Головним управлінням Держземагенства у Запорізькій області та оформленого в якості довідки №0001/05/01 від 14.01.2013р., нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,1792га, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Дзержинського, 3, складає 3 379 048,96грн. (а.с. 46).

Згідно із положеннями ст. 5 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок є базовою для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності визначена як обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п.14.1.136 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Таким чином, орендна плата за землю має подвійну правову природу, і регулюється як цивільним, земельним, так і податковим законодавством.

Відповідно до п.п. 288.5.1, 288.5.2 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, відповідно до ст. 274 Податкового кодексу України, встановлюється у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки.

Виходячи з викладеного, колегія суддів не приймає посилань скаржника на необґрунтованість та незаконність позовних вимог Прокурора Жовтневого району м.Запоріжжя в інтересах держави в особі Запорізької міської ради, м. Запоріжжя у даній справі щодо зміни розміру орендної плати за користування спірною земельною ділянкою відповідно до нової нормативної грошової оцінки орендованої ним земельної ділянки та ставок орендної плати.

Відповідно до ч. 3 с. 653 ЦК України, якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

З урахуванням викладеного, апеляційна інстанція погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість вимог позивача щодо внесення змін до п.п. 5, 9 договору оренди землі від 25.02.2005р. щодо розміру нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки та розміру орендної плати за користування зазначеною земельною ділянкою.

Інші доводи, викладені в апеляційній скарзі, не приймаються до уваги колегією суддів, оскільки правомірність висновків суду першої інстанції не спростовується наявними в даній справи матеріалами та фактичними обставинами.

З огляду на вищевикладене, судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно з'ясовані усі обставини, що мають значення для справи, висновки суду відповідають обставинам справи, норми матеріального та процесуального права місцевим господарським судом застосовані правильно, тому апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «Бриз-2000», м. Запоріжжя є такою, що не підлягає задоволенню, а рішення господарського суду Запорізької області від 19.02.2013р. у справі №5009/4778/12 підлягає залишенню без змін.

Судові витрати за розгляд апеляційної скарги, відповідно до ст. 49 ГПК України, покладаються на скаржника.

Керуючись ст.ст. 33, 43, 49, 91, 99, 101, 102, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Бриз-2000», м.Запоріжжя на рішення господарського суду Запорізької області від 19.02.2013р. у справі №5009/4778/12 - залишити без задоволення.

2. Рішення господарського суду Запорізької області від 19.02.2013р. у справі №5009/4778/12 - залишити без змін.

3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня прийняття постанови.

Головуючий Л.В. Ушенко

Судді К.В. Богатир

Н.М. Дучал

Повний текст постанови складено та підписано 29 травня 2013 року.

Надруковано: 7 прим.

1 прим. - скаржнику

1 прим. - прокурору

1 прим. - позивачу

1 прим. - прокуратура ДО

1 прим. - у справу;

1 прим. - ГСЗО

1 прим. - ДАГС