Постанова № 31470510, 14.05.2013, Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
14.05.2013
Номер справи
335/3882/13-а
Номер документу
31470510
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

14.05.2013

Справа № 335/3882/13-а

2-а/335/111/2013 ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2013 року м. Запоріжжя

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі:

головуючого судді: Апаллонової Ю.В.,

при секретарі: Ляховецькій С.С.

за участю: представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2 , ОСОБА_3А

представників відповідача: ОСОБА_4, ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Запоріжжі адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства "Придніпровська залізниця" до Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Придніпровська залізниця» звернулося до Орджонікідзевського районного суду з позовними вимогами про стягнення з Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради про стягнення збитків за пільгове перевезення пасажирів у сумі 292336,18 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем не виконані обов'язки передбачені адміністративним договором від 17.02.2009 року та додатковими угодами до нього.

Представник позивача, що прибув у судове засідання, позов підтримав та надав пояснення, аналогічні доводам, викладеним у позовній заяві.

Представники відповідача проти позовних вимог заперечують посилаючись на підстави, викладені у запереченнях на адміністративний позов, просять відмовити у задоволенні позову повністю, посилаючись на недостатнє бюджетне фінансування відповідача. Письмові заперечення додані до матеріалів справи.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, виходить з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, 03.01.2013 року Державним підприємством «Придніпровська залізниця» укладено угоду № ПР/ДН-312345НЮдч/21/02-24/2 на компенсацію проїзду у приміському сполученні, окремих категорій громадян на залізничному транспорті загального користування на 2012 рік з Управлінням праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради, як розпорядником бюджетних коштів.

Відповідно до умов Договору Залізниця зобов'язана надати послуги по перевезенню у приміському сполученні окремих категорій громадян, які мають право на пільговий проїзд, та щомісячно надавати Управлінню дані про нараховані суми за надані послуги, а Управління - складати акти звіряння розрахунків, здійснювати розрахунки в межах виділених асигнувань на підставі отриманих щомісячних розрахунків.

Рішенням Запорізької міської ради № 6 від 27.12.2011 р. було затверджено бюджет міста Запоріжжя на 2012 рік. Відповідно до додатку № 3 вказаного рішення, Управлінню розподілено видатків за рахунок субвенції з державного бюджету на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті в сумі 1 621 345 грн.

З довідки Департаменту фінансової та бюджетної політики міської ради №1468 від 19.11.2012 р. вбачається, що в листопаді 2012 року було внесено зміни до річного розпису бюджету (кошторису) на 2012 рік за рахунок збільшення субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян на суму 782 600 грн. У зв'язку з цим, 30.11.2012 р. між сторонами була укладена додаткова угода № 1 до вказаного вище Договору, відповідно до якої загальна сума по даному договору склала 2 403 945 грн.

Крім того, з довідки Департаменту фінансової та бюджетної політики міської ради № 1648 від 24.12.2012 р. вбачається, що в грудні 2012 року було внесено зміни до річного розпису бюджету (кошторису) на 2012 рік за рахунок збільшення субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян на суму 550 000 грн. У зв'язку з цим, 24.12.2012 р. між сторонами була укладена додаткова угода № 2 до вказаного вище Договору, відповідно до якої загальна сума по даному договору склала 2 953 945 грн.

У грудні 2012 року ДП «Придніпровська залізниця» перевезла пільгових категорій громадян на 292336,18 грн., а відповідачем вказана сума не відшкодована.

Позивачем протягом грудня 2012 року надавалися послуги по перевезенню пільгових категорій громадян і на адресу відповідача направлялися розрахунки для відшкодування за надані послуги, що визнано представниками відповідача у судовому засіданні. Окрім того, сторонами підписано акт звіряння заборгованості станом на 10.01.2013 року на користь ДП «Придніпровська залізниця» на 292336,18 грн. за грудень 2012 року.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.17 КАС юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів.

Адміністративним договором у розумінні п.14 ст.3 КАС є дво- або багатостороння угода, зміст якої складають права та обов'язки сторін, що випливають із владних управлінських функцій суб'єкта владних повноважень, який є однією із сторін угоди.

Виходячи зі змісту частини 2 статті 4 КАС, спори, що підпадають під юрисдикцію адміністративних судів, мають публічно-правовий характер.

Таким чином, публічно-правовий спір, який виник з приводу укладання та виконання договору, зміст якого складають права та обов'язки сторін щодо реалізації владних управлінських функцій суб'єкта владних повноважень, який є однією із сторін, підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

З огляду на викладене, договір від 03.01.2012 року, з виконання якого виник даний спір, є адміністративним, виходячи з такого.

Пільгове перевезення пасажирів залізничним транспортом передбачено, зокрема, Законами України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

У свою чергу, ч.5 ст.9 Закону України "Про залізничний транспорт" встановлено, що для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.

Залізниця здійснює перевезення окремих категорій громадян за пільговими тарифами відповідно до чинних законів України, які передбачають такі пільги для конкретних категорій громадян, а не за окремими угодами, а збитки залізничного транспорту від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевого бюджетів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 р. № 1359 затверджено Порядок розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян.

Пунктом 10 цього Порядку встановлено, що залізниці подають відповідним головним розпорядникам коштів суму коштів, що підлягають компенсації.

Згідно підпункту «б» п.4 ч.1 ст.89 Бюджетного кодексу України до видатків, які здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст, республіканського Автономної республіки Крим і міст обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать видатки на державні програми соціального захисту, в тому числі, компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Статтею 102 Бюджетного кодексу України передбачено, що видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" пункту 4 частини першої статті 89 цього Кодексу, проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Додатком № 3 до Закону України"Про Державний бюджет України на 2012 рік" передбачена субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

У відповідності з п. 2 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256, фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі.

Пунктами 3, 8 вказаного Порядку визначено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів у п'ятиденний термін здійснюють розрахунки з постачальниками відповідних послуг та ведуть облік за видами компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян,

Таким чином, вступаючи в договірні правовідносини, відповідач діяв з метою реалізації владних управлінських функцій щодо виконання відповідної державної програми, спрямованої на захист інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, а також з метою реалізації владних повноважень розпорядника бюджетних коштів.

Договором є домовленість двох або більше сторін, на підставі якої виникають зобов'язальні правовідносини відповідної правової природи. Права та обов'язки сторін, обумовлені договором, складають його зміст і повинні дотримуватись сторонами.

Відповідно до статті 174 Господарського кодексу України зобов'язання можуть виникати безпосередньо із закону та іншого нормативно-правового акту, що регулює господарську діяльність.

Згідно до ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Статтями 525,526 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Порушенням зобов'язання відповідно до вимог ст.. 610 ЦК України є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно до ст..623 ЦК України, боржник, який порушив зобов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки.

Згідно підпункту "б" пункту 4 частини першої ст. 89 Бюджетного кодексу України до видатків, які здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст, республіканського Автономної Республіки Крим і міст обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать видатки на державні програми соціального захисту, в тому числі компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Відповідно до ст. 102 Бюджетного кодексу України видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" пункту 4 частини першої ст. 89 цього Кодексу, фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України і повинні забезпечувати своєчасність, рівномірність, гарантованість та повноту перерахування трансфертів.

Оскільки Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради яке є розпорядником бюджетних коштів, не провело розрахунки за пільгові перевезення окремих категорій громадян, то відповідач зобов'язаний у відповідності до вимог п.п. 2,3,5,6,7,8 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою кабінету міністрів України № 256 від 04.03.02р. та пунктів 1,2,3,5,6 постанови Кабінету Міністрів України № 20 від 11.01.05р. відшкодувати понесені ДП "Придніпровська залізниця" збитки за перевезення пільговиків у грудні 2012 року.

Доказів оплати понесених збитків залізницею, здійснених нею перевезень пільгових категорій пасажирів у грудні 2012 року, Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради не надано.

Згідно акту звіряння розрахунків станом на час розгляду справи у відповідача існує заборгованість перед позивачем з відшкодування компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян у сумі 292336,18 грн.

Відсутність бюджетного асигнування не є підставою для звільнення від виконання грошового зобов'язання, взятого на себе державою в особі органу виконавчої влади, в даному випадку в особі відповідача.

Посилання відповідача на ті обставини, що відсутні підстави для компенсації позивачу збитків, оскільки відповідний договір на 2013 рік між сторонами ще не укладений є безпідставними і такими, що суперечать вимогам ст.ст. 525,526,610,623 ЦК України.

Стаття 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Обґрунтування позивача знайшли підтвердження у судовому засіданні, а заперечення відповідача спростовані матеріалами справи.

Приймаючи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України повернути з Державного бюджету позивачу - Державному підприємству «Придніпровська залізниця» судові витрати у розмірі 2294 грн. 00 коп., сплачені платіжним дорученням №1487 від 15.04.2012 р.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державного підприємства "Придніпровська залізниця" до Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради про стягнення заборгованості задовольнити.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради (ЄДРПОУ 37573438, р/р 35315032004254 в ГУДКСУ у Запорізькій області) на користь Державного підприємства "Придніпровська залізниця"( ЄДРПОУ 01073828, р/р 26039000002000 в ПАТ ДФ АБ «Експрес Банк» заборгованість у розмірі 292336 грн. 18 коп.(двісті девяносто дві тисячі триста тридцять шість грн..18 коп.).

Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Придніпровська залізниця» судовий збір в сумі 2294,00 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Орджонікідзевський районний суд м.Запоріжжя шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя : Ю.В. Апаллонова