Ухвала суду № 31463350, 29.05.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
29.05.2013
Номер справи
801/5595/13-а
Номер документу
31463350
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

29 травня 2013 р.Справа №801/5595/13-а

Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Циганова Г.Ю., перевіривши виконання вимог статей 104, 105, 106 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_5, ОСОБА_1,

до Депутата Верховної ради АР Крим голови Ради представників кримськотатарського народу при Президентові України Безазієва Л.Р.; Виконавчого комітету Сімферопольської міської Ради; Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в АРК

про спонукання до виконання певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Аккієва Саліє Шевкетівна, ОСОБА_1 звернулись до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим із позовом до Депутата Верховної ради АР Крим голови Ради представників кримськотатарського народу при Президентові України Безазієва Л.Р.; Виконавчого комітету Сімферопольської міської Ради; Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в АРК із позовом про зобов`язання Виконавчого комітету Сімферопольської міської Ради надати позивачам житло по встановленій пільговій черзі, ненаданого своєчасно у встановлені строки; винесення окремої ухвали суду на адресу відповідача - депутата Верховної ради АР Крим голови Ради представників кримськотатарського народу при Президентові України Безазієва Л.Р. за відсутність дій по реалізації програми облаштування осіб, депортованих за національною ознакою, які добровільно повернулися у місця свого історичного проживання; винесення окремої ухвали суду на адресу відповідача - Головного управління юстиції в АРК за фактом відсутності вжиття заходів за заявою позивачів. Адміністративна позовна заява підписана та подана громадянином ОСОБА_4, зазначеним як представник позивача.

Відповідно до вимог ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; 5) подано адміністративний позов у строк, установлений законом якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Позовна заява не відповідає вимогам ст. 106 КАС України з наступних підстав.

Відповідно до ч.4 ст.106 КАС України позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.

Відповідно до ч.5 ст.106 КАС України якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.

Згідно з п.8 ст.3 КАС України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.

Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь (частина друга статті 48 КАС України).

Згідно ч.1 ст.56 КАС України, сторона в адміністративній справі може брати участь в адміністративному процесі особисто і (або) через представника.

В порушення ч.4,5 ст.106 КАС України, до позовної заяви не додано доказів на підтвердження повноважень особи, яка підписала позов від імені позивачів на подання позову та представлення в суді інтересів ОСОБА_5, ОСОБА_1, тобто, не додано довіреності чи іншого документу, що підтверджує повноваження представника, завіреної відповідно до вимог діючого законодавства.

Також суд зазначає, що не може бути доказом на підтвердження повноважень представника ОСОБА_4 представляти інтереси ОСОБА_5, ОСОБА_1, додана до позову копія довіреності, яка посвідчена головою ГО "Таянч" Бекіровим Р.Н. виходячи з наступного.

Згідно з ч.4 ст.58 КАС України, довіреність фізичної особи на ведення справи в адміністративному суді посвідчується нотаріусом або посадовою особою, якій відповідно до закону надано право посвідчувати довіреності.

Відповідно до п.4 ч.3 ст.40 Закону України "Про нотаріат", до нотаріально посвідчених довіреностей прирівнюються довіреності осіб, які проживають у населених пунктах, де немає нотаріусів, посвідчені уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування, крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, довіреності на управління і розпорядження корпоративними правами та довіреностей на користування та розпорядження транспортними засобами.

Норми аналогічного змісту містяться у ч.3 ст.245 Цивільного кодексу України.

Частиною 4 ст.245 Цивільного кодексу України передбачено, що довіреність на одержання заробітної плати, стипендії, пенсії, аліментів, інших платежів та поштової кореспонденції (поштових переказів, посилок тощо) може бути посвідчена посадовою особою організації, в якій довіритель працює, навчається, перебуває на стаціонарному лікуванні, або за місцем його проживання.

Надана копія довіреності не відповідає зазначеним вимогам.

Крім того, суд звертає увагу позивачів, що з 1 січня 2013 року введений в дію Закон України "Про громадські об'єднання" від 22.03.2012 №4572-УІ, норами якого не передбачено повноважень громадської організації на посвідчення довіреностей та повноважень представляти в суді інтереси своїх членів (учасників).

Відповідно до п.4 ч.1 ст.106, у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

В порушення п.4 ч.1 ст.106 КАС України зі змісту позовних вимог не вбачається вимог до двох осіб, зазначених відповідачами у справі, зокрема - Депутата Верховної ради АР Крим голови Ради представників кримськотатарського народу при Президентові України Безазієва Л.Р. та Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в АРК.

При цьому, суд звертає увагу, що викладені позивачами вимоги щодо винесення судом окремих ухвал на адресу Депутата Верховної ради АР Крим голови Ради представників кримськотатарського народу при Президентові України Безазієва Л.Р. та Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в АРК за своєю суттю не є позовними вимогами у розумінні КАС України, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.166 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.

Отже, постановлення окремої ухвали є правом суду, яке реалізується ним у випадку встановлення порушення закону, як захід, спрямований на усунення причин та умов, що сприяли такому порушенню.

Згідно з ч.2 ст.106 КАС України, на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.

Позивачі в своєму позові посилаються на порушення права отримання житла по встановленій пільговій черзі, проте, в порушення вимог ч.2 ст.106 КАС України, позивачами не надано докази (не вказано причини неможливості їх надання):

- на підтвердження адміністративно-процесуальної дієздатності себе та представника (копії паспортів ОСОБА_5, ОСОБА_1, документ на підтвердження повноважень особи, яка підписала позов представляти інтереси позивачів в суді, тощо);

- доказів, які б свідчили про знаходження позивачів на час звернення до відповідачів у пільговій черзі на отримання житла (або докази на підтвердження зняття позивачів з такої черги);

- рішення відповідачів про відмову надати позивачам житло по встановленій пільговій черзі (якщо такі приймались).

Також, згідно з ч.3 ст.106 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.106 КАС України, у позовній заяві зазначаються, зокрема клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Згідно з ч.1 ст.88 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат.

Розмір ставок судового збору визначається Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року.

Позивачами заявлені вимоги про зобов`язання відповідача вчинити певні дії, а отже вони є вимогами немайнового характеру.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Станом на 1 січня 2013 року мінімальний розмір заробітної плати був встановлений в сумі 1147 гривень.

Згідно ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову щодо вимог немайнового характеру становить 0,03 розміру мінімальної заробітної плати, тобто 34,41 гривень.

При цьому до позовної заяви не додано документу на підтвердження оплати судового збору.

Клопотань про зменшення розміру належних до оплати судових витрат чи звільнення від їх оплати повністю або частково, відстрочення або розстрочення сплати судових витрат із зазначенням строку, якій потрібен для оплати, відповідно до ч. 1 ст. 88 КАС України, позивачами не заявлено.

Слід зазначити, що у разі якщо позов подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір обчислюється з урахуванням загальної суми позову і сплачується кожним позивачем пропорційно долі поданих кожним з них вимог окремим платіжним документом (ч.6 ст.6 Закону України "Про судовий збір").

Таким чином, на виконання ч.3 ст.106 КАС України до позовної заяви необхідно додати документ про сплату судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру у встановленому законом розмірі або надати докази звільнення від сплати судового збору.

Позивачі повинні додати до позову документи про сплату судового збору у загальному розмірі 34,41 грн. (сплачується кожним позивачем пропорційно долі поданих кожним з них вимог окремим платіжним дорученням) або надати докази на підтвердження обставин, за яких вони звільнюється від сплати судового збору у порядку передбаченому законом.

Реквізити Окружного адміністративного суду АР Крим для сплати судового збору за подання адміністративного позову: рахунок:31210206784002, одержувач:УДКСУ у м.Сімферополі АР Крим, 22030001, ЄДРПОУ:38040558, МФО:824026, Банк одержувача: ГУ ДКСУ в АРК, м.Сімферополь, Призначення платежу:"Код 35174235, судовий збір, пункт 3.1".

Вказані недоліки перешкоджають відкриттю провадження в адміністративній справі.

Згідно до положень ст. 108 КАС України адміністративний позов підлягає залишенню без руху з наданням заявнику строку для усунення недоліків до 01.07.2013 року.

Керуючись статтями 108, 160, 165 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Залишити позовну заяву без руху.

2. У строк до 01.07.13 усунути вказані недоліки , а саме: оформити позовну заяву відповідно до вимог статті 106 КАС України шляхом надання належних доказів на підтвердження адміністративно-процесуальної дієздатності всіх позивачів (копії паспортів) та повноважень особи, яка підписала позов на подання позову та представлення в суді інтересів позивачів (довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника, завіренийвідповідно до вимог діючого законодавства); документ на підтвердження оплати судового збору всього в сумі 34,41 гривень (або надати докази звільнення від сплати судового збору) щодо ОСОБА_5, ОСОБА_1; викласти зміст позовних вимог до осіб, зазначених відповідачами у справі - Депутата Верховної ради АР Крим голови Ради представників кримськотатарського народу при Президентові України Безазієва Л.Р. та Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в АРК (у випадку залишення їх у колі відповідачів); надати (або зазначити причини неможливості надання) докази: які б свідчили про знаходження позивачів на час звернення до відповідачів у пільговій черзі на отримання житла (або докази на підтвердження зняття позивачів з такої черги); копії рішення відповідачів про відмову надати позивачам житло по встановленій пільговій черзі (якщо такі приймались).

3. Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із обов'язковою вказівкою на номер справи 801/5595/13-а та зазначенням прізвища судді, який прийняв ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

У разі невиконання цієї ухвали позовна заява буде вважатися неподаною та повернута.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення.

У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Циганова Г.Ю.