ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 травня 2013 рокуСправа №827/1310/13-а
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі головуючого судді Александрова О.Ю., за участю секретаря судового засідання Дудіної І.О., представників сторін:
представника позивача (Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя) - Дібрівська Ганна Анатоліївна, довіреність № 1876/09 від 11.03.2013 року;
представник відповідача (Державне підприємство «Центральне конструкторське бюро «Чорноморець») - Турчин Дмитро Сергійович, довіреність б/н від 03.10.2012 року;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Севастополя до Державного підприємства «Центральне конструкторське бюро «Чорноморець» про стягнення заборгованості ,
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя (далі по тексту - позивач або УПФУ в Ленінському районі м. Севастополя) звернулося до Окружного адміністративного суду м. Севастополя з адміністративним позовом, у якому просить стягнути з Державного підприємства «Центральне конструкторське бюро «Чорноморець» (далі по тексту - відповідач, або ДП «Центральне конструкторське бюро «Чорноморець») на користь УПФУ в Ленінському районі м. Севастополя заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, яка складає різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, за квітень 2013 року, у розмірі 12218,46 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем порушено законодавство про наукову і науково-технічну діяльність щодо перерахування суми пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, а саме, за квітень 2013 року та такі перерахування відповідачем здійснені не були.
Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 18.05.2013 р. було відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження по справі та призначено справу до судового розгляду.
Позовні вимоги ґрунтуються на Законі України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та мотивовані тим, що відповідачем не сплачуються у встановлені законодавством строки та розмірі фактичні витрати, які складають різницю між сумою пенсії, призначеною за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.
У судовому засіданні 24.05.2012 представник позивача заявлені вимоги підтримав, наполягав на їх задоволенні.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав частково з підстав, викладених у запереченні. Зазначив, що Державне підприємство «Центральне конструкторське бюро «Чорноморець» не є правонаступником Чорноморської філії Центрального науково-дослідного інституту технології суднобудування, тому виплати різниці в пенсіях працівникам за період їх роботи в Чорноморській філії Центрального науково-дослідного інституту технології суднобудування не може здійснюватися за рахунок коштів відповідача. Вважає, що заборгованість має бути розрахована з 19.11.1991, тобто з моменту правонаступництва. Фактично у судовому засіданні представником відповідача була визнана сума заборгованості у розмірі 5614,87 грн.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 7 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, а також забезпечує збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення.
Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 за № 442/6730, (далі - Положення про Управління Фонду) управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.
Відповідно до підпункту 6 пункту 2.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, останнє, відповідно до покладених на нього завдань, контролює надходження страхових внесків та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
Отже, контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду
Таким чином, Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Севастополя, реалізуючи свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами виступає як суб'єкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.
Компетенцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ визначено статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з пунктом 5 частини 1 якої компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Із зазначених підстав спір, що виникає між фізичним, юридичними особами та органами Пенсійного фонду України, у тому числі стосовно відшкодування витрат на виплату пільгових пенсій, являється публічно правовим та має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Судом встановлено, що Державне підприємство "Центральне конструкторське бюро "Чорноморець" зареєстровано Ленінською районною державною адміністрацією міста Севастополя в якості юридичної особи 18.02.1992 за № 10001470673.
Державне підприємство "Центральне конструкторське бюро "Чорноморець" згідно з довідкою Управління статистики у місті Севастополі № 22-366-3377 від 05.09.2005 є державним підприємством.
Відповідач зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Севастополя як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до преамбули Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» № 1977-XII від 13.12.1991 (далі Закон № 1977), цей Закон визначає правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку науково-технічної сфери, створює умови для наукової і науково-технічної діяльності, забезпечення потреб суспільства і держави у технологічному розвитку, тобто цей закон поширюється на правовідносини, які є предметом спору.
Згідно з частинами 1, 9 статті 24 вказаного Закону України держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів. Різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Відповідно до ч. 6 ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13.12.1991р. № 1977, різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому, за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом.
Відповідно до Закону №1977 розроблено Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій і вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004р. №372 (далі Порядок №372).
Пунктом 2 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004 (далі -Порядок) за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Відповідно до п.3 Порядку №372, фінансування різниці в розмірі пенсії осіб, що мають науковий стаж роботи на декількох підприємствах, в установах, організаціях і вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації незалежно від форм власності, фінансування здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій і вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації.
Згідно з пунктом 5 Порядку розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Судом також встановлено, що 19.04.2013 року позивачем на адресу відповідача було направлено повідомлення (розрахунок) про суму витрат на виплату пенсії, що складає різницю між сумою пенсії, призначеною за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за квітень 2013 р. (а.с.5). Вищенаведений розрахунок був отриманий відповідачем 24.04.2013р., про що свідчить відмітка про одержання на поштовому повідомленні про вручення (а.с.5).
На даний час заборгованість з витрат, які складають різницю між сумою пенсії, призначеною за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право особа, за квітень 2013 р. склала 12218,46 грн., але під час розгляду справи відповідачем не надано суду доказів сплати цієї заборгованості.
Таким чином на час розгляду справи у відповідача ДП «Центральне конструкторське бюро «Чорноморець» перед Управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя існує заборгованість за квітень 2013 року в розмірі 12218,46 грн., що підтверджується матеріалами справи.
Представником відповідача у судовому засіданні було надано розрахунок, відповідно до якого, враховуючи стаж наукової роботи на Державному підприємстві «Центральне конструкторське бюро «Чорноморець» та підприємствах, установах, організаціях, закладах, правонаступником яких є Державне підприємство «Центральне конструкторське бюро «Чорноморець», починаючи з 19.11.1991, стягненню за квітень 2013 року підлягає сума у розмірі 5614,87 грн. Саме у цій частині відповідачем визнаються позовні вимоги.
У судовому засіданні встановлено, що ухвалою Вищого адміністративного суду України від 30.04.2009 у справі № К-4949/08 за позовом Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Севастополя до Державного підприємства «Центральне конструкторське бюро «Чорноморець» про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсії встановлено, що відповідач являється правонаступником Державного підприємства «Чорноморський науково-дослідний інститут технології суднобудування» з 19.11.1991, проте Державне підприємство «Центральне конструкторське бюро «Чорноморець» не є правонаступником Чорноморської філії Центрального науково-дослідного інституту технології суднобудування. Отже, виплата різниці в пенсіях за період роботи в Чорноморської філії Центрального науково-дослідного інституту технології суднобудування не повинна здійснюватись за рахунок коштів Державного підприємства «Центральне конструкторське бюро «Чорноморець».
Вказана ухвала відповідно до частини 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набрала законної сили 30.04.2009.
Згідно з частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином суд вважає, що не підлягає доказуванню факт того, що Державне підприємство «Центральне конструкторське бюро «Чорноморець» є правонаступником Державного підприємства «Чорноморський науково-дослідний інститут технології суднобудування» з 19.11.1991.
За таких обставин, нарахування позивачем заборгованості Державному підприємству «Центральне конструкторське бюро «Чорноморець» по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, яка складає різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів з урахуванням наукового стажу роботи працівників у колишній Чорноморській філії Центрального науково-дослідного інституту технології суднобудування Науково-виробничого об`єднання «Ритм» Міністерства суднобудівної промисловості СРСР не є правомірним.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Севастополя до Державного підприємства «Центральне конструкторське бюро «Чорноморець» про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсії, яка складає різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, підлягають частковому задоволенню у розмірі 5614, 87грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 167 КАС України у судовому засіданні 24.05.2013р. проголошені вступна та резолютивна частини постанови. Постанова у повному обсязі складена та підписана в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України 27.05.2013р.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2.Стягнути з Державного підприємства «Центральне конструкторське бюро «Чорноморець» (99011, м. Севастополь, вул. Велика Морська, 1, ідентифікаційний код 14308457, МФО 324515, р/р 26007301335023 у Севастопольській філії «Промінвестбанку»), на користь Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя (99008, м. Севастополь, вул. Карантинна, б. 16, ідентифікаційний код 22274991, р/р 25606301351733 в ТВБВ №10011/0267 філії - Кримського республіканського управління АТ «Ощадбанк», МФО 324805) заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсії, яка складає різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково - технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за квітень 2013 року у розмірі 5614 (п'яти тисяч шестисот чотирнадцяти) грн. 87 коп.
3. В іншої частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Александров О.Ю.