Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 травня 2013 р. Справа №818/1924/13-a
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кравченка Є.Д.,
за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,
представника позивача - Селяніної Ю.О.,
представника відповідача - Шульги М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Алюміній-Сервіс-Індустрія" до Державної податкової інспекції у місті Сумах про скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Алюміній-Сервіс-Індустрія" (далі - позивач) звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у місті Сумах (далі - відповідач) про скасування податкового повідомлення-рішення від 28.02.2013 № 0000141550/11203, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 36 217 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 9 054, 50 грн.
Позивач мотивує свої вимоги тим, що згідно висновків акту камеральної перевірки декларації з податку на додану вартість з питань правомірності заявлення суми бюджетного відшкодування за вересень 2012 року від 21.11.2012 № 3876/15-5/36437949 (сторінка 5 акту) встановлено, що ТОВ «Алюміній-Сервіс- Індустрія» порушило п.200.4, п. 200.6, п.200.7 ст.200 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями в результаті чого ТОВ «Алюміній-Сервіс-Індустрія» завищено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку на суму 36 217, 00 грн., та занижено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню, у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних періодів на 36 217, 00 грн.
28.02.2013 відповідачем на підставі акта перевірки від 21.11.2012 № 3876/15-5/36437949 та рішення ДПС Сумської області від 16.01.2013 № 296/10/10-105-408/432 ск прийнято податкове повідомлення-рішення від 28.02.2013 № 0000141550/11203, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 36 217 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 9 054, 50 грн.
Позивач зазначає, що ТОВ «Алюміній-Сервіс-Індустрія» помилково в декларації з ПДВ суму бюджетного відшкодування зазначило в рядку 23.1 «У зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів».
02.11.2012 року позивач подав до ДПІ у м. Сумах уточнюючий розрахунок до декларації з ПДВ, в якому сума бюджетного відшкодування перенесена з рядка 23.1. «Сума, що підлягає бюджетом у відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів» у рядок 23.2 «Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банках», до уточнюючого розрахунку подані необхідні додатки: №2, №3 та №4.
Таким чином, позивач не погоджується з висновками акту перевірки про порушення діючого законодавства та вважає що мав право отримати суму, заявлену до бюджетного відшкодування на поточний рахунок підприємства за вересень 2012 року в сумі 36 217 грн., заявлену в рядку 23.2 декларації з ПДВ.
На підставі вищевикладеного, позивач вважає податкове повідомлення рішення від 28.02.2013 № 0000141550/11203, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 36 217 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 9 054, 50 грн. протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та пояснив, що виправлення помилки є правом позивача. Отже, відповідачем безпідставно прийнято податкове повідомлення-рішення від 28.02.2013 № 0000141550/11203.
Представник відповідача у судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечував. Пояснив, що маючи право на отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість, позивач самостійно прийняв рішення про зарахування цієї суми в рахунок зменшення наступних зобов'язань з податку на додану вартість. В наступному періоді було подано уточнення, в якому позивач змінив спрямування коштів, що законом не передбачено. Представник відповідача стверджував, що позивачем вчинено порушення вимог податкового законодавства, а тому податкове повідомлення-рішення винесено правомірно, просив в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши представників сторін, вивчивши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
21.11.2012 посадовими особами відповідача проведено камеральну перевірку податкової декларації з податку на додану вартість ТОВ "Алюміній-Сервіс-Індустрія" з питань достовірності заявлення бюджетного відшкодування за вересень 2012 року та уточнюючого розрахунку від 02.11.2012.
За наслідками перевірки відповідачем складено акт від 21.11.2012 № 3876/15-5/36437949 (а.с. 8-12). Актом перевірки встановлено порушення п.200.4, п. 200.6, п.200.7 ст.200 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями в результаті чого ТОВ «Алюміній-Сервіс-Індустрія» завищено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку на суму 36 217, 00 грн., та занижено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню, у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних періодів на 36 217, 00 грн.
10.12.2012 на підставі акта перевірки від 21.11.2012 № 3876/15-5/36437949 ДПІ у м. Сумах прийнято податкові повідомлення- рішення:
- № 0001221550/63735, згідно якого підприємству збільшено суму бюджетного відшкодування з додатку на додану вартість на 36 217, 00 грн. (а.с. 13);
- № 0001211550/63739, згідно якого підприємству зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 36 217, 00 грн. та нараховано штрафні фінансові санкції в сумі 18 109, 00 грн. (а.с. 14)
Не погоджуючись з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач подав до голови ДПС Сумської області скаргу від 24.12.2012 № 399 (а.с. 21-24).
Рішенням ДПС Сумської області від 16.01.2013 № 296/10/10-105-408/432 ск скаргу позивача задоволено частково, скасовано податкове-повідомлення рішення від 10.12.2012 № 0001211550/63739 у частині застосування штрафних санкцій у розмірі 9 054, 50 грн., податкове повідомлення-рішення від 10.12.2012 № 0001221550/63735 - залишено без змін (а.с. 25-28).
28.02.2013 відповідачем на підставі акта перевірки від 21.11.2012 № 3876/15-5/36437949 та рішення ДПС Сумської області від 16.01.2013 № 296/10/10-105-408/432 ск прийнято податкове повідомлення-рішення від 28.02.2013 № 0000141550/11203, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 36 217 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 9 054, 50 грн. (а.с. 15).
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 200 п.п. 200.1, 200.3 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду. Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду. Відповідно до п.п. 200.6, 200.7 платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів. Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Судом встановлено, що позивачем в податковій декларації з податку на додану вартість за вересень 2012 року від 19.10.2012 (а.с. 29-31) в рядку 23.2 "у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів" відображено суму 36 217 грн. Крім цього, з декларацією подано додаток № 4 до неї "заява про повернення суми бюджетного відшкодування" (а.с. 36), в якому зазначено 36 217 грн., як суму, що підлягає відшкодуванню з бюджету на рахунок позивача.
Відповідно до п. 13 "Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 року № 1492, декларація подається платником за звітний період незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді. У складі декларації подаються передбачені цим Порядком додатки (у разі заповнення даних у відповідних рядках декларації) та копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних. З викладеного вбачається, що заява про повернення суми бюджетного відшкодування (Д4) подається платником податків лише у разі заповнення відповідного рядка декларації про прийняття ним рішення про повернення суми податку на додану вартість з бюджету. Як було зазначено вище, позивачем подано додаток 4 до декларації та одночасно відображено суму 36 217 грн. в графі 23.2, тобто декларація та додаток до неї, що є її частиною, містять розбіжності щодо визначення порядку відшкодування сум податку на додану вартість.
Відповідно до ст. 50 ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені. Скориставшись цим правом, позивач 02.11.2012 року подав уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за вересень 2012 року, в якому бюджетне відшкодування в розмірі 36 217 грн. переніс до рядку 23.1 "Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку" (а.с. 41-44). Враховуючи, що позивачем з декларацією за вересень 2012 року подано додаток № 4, який подається лише у випадку прийняття платником рішення про отримання бюджетного відшкодування на рахунок, суд вважає, що позивачем прийнято рішення саме про отримання такого відшкодування, а не врахування у зменшення наступних податкових зобов'язань. Твердження відповідача про те, що дії вчинені позивачем не є помилкою суд вважає необґрунтованими, оскільки ст. 50 ПК України не містить переліку помилок, які можуть бути самостійно виправлені платником або обмежень щодо такого виправлення, крім заборони уточнення звітності в ході проведення документальних перевірок.
Виходячи з викладеного, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення від 28.02.2013 № 0000141550/11203/11203, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 36 217 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 9 054, 50 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Алюміній-Сервіс-Індустрія" до Державної податкової інспекції у м. Сумах про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у місті Сумах від 28.02.2013 № 0000141550/11203, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 36 217 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 9054, 50 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Є.Д. Кравченко
З оригіналом згідно
Суддя Є.Д. Кравченко
Повний текст постанови складений та підписаний 20 травня 2013 року.