Постанова № 31439558, 16.05.2013, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.05.2013
Номер справи
2а-7784/09/1770
Номер документу
31439558
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2013 року Справа № 27807/10

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Кузьмича С.М.,

суддів Матковської З.М., Олендера І.Я.,

за участю секретаря Корнієнко О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Рівне Державної податкової служби на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 30.04.2010 року по справі № 2а-7784/09/1770 за позовом ТзОВ "Укрпромсервіс" до Державної податкової інспекції в м. Рівне Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення,-

в с т а н о в и в :

В грудні 2009 року позивач звернувся в суд із позовом до Державної податкової інспекції в м. Рівне про скасування податкового повідомлення-рішення.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 30.04.2010 року позов задоволено повністю.

Вказане рішення оскаржив відповідач та вважає, що таке підлягає скасуванню, оскільки прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Зокрема, відповідач вказує на те, що в ході перевірки з питань дотримання податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2007 року по 31.12.2008 р., встановлено, що між ТзОВ «Укрпромсервіс» укладено письмовий договір з ПП «ТЕК «Транс Експо Регіон» на предмет надання останнім послуг з підготовки вагонів. Загальна вартість, отриманих ТзОВ «Укрпромсервіс» послуг в сумі 157 864 грн. 00 коп. (без ПДВ) в повному обсязі віднесена ТзОВ «Укрпромсервіс» до складу валових витрат в IV кварталі 2008 року рядок 04.1 Декларацій «витрати на придбання товарів (робіт, послуг), крім визначених у р. 04.1».

Будь-яких інших фінансово-господарських документів, крім видаткової накладної, виписки банку для перевірки не представлено.

Трудові ресурси та виробничі потужності у ПП «ТЕК «Транс Експо Регіон» відсутні, що підтверджується Актом «Про результати позапланової виїзної перевірки Приватного підприємства «ТЕК «Транс Експо Регіон».

В ході проведення перевірки ПП «ТЕК «Транс Експо Регіон» з'ясовано, що всі операції із придбання та реалізації товарно-матеріальних цінностей мали не реальний товарний характер, товар не перевозився і не зберігався, послуги не надавались.

ПП «ТЕК «Транс Експо Регіон» не здійснювало господарські операції, що підтверджується відсутністю документального підтвердження обсягу матеріальних ресурсів економічно необхідних для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг, здійснення ведення даних фінансових (грошового) обліку для цілей оподаткування тільки тих операцій, які безпосередньо пов'язані з виконанням податкової вигоди третіх осіб.

ПП «ТЕК «Транс Експо Регіон» здійснювало супроводження грошових потоків з ймовірним товаром, що не вироблявся і не міг бути вироблений в обсязі вартості та обсягах кількості, відсутність необхідних умов для досягнення результатів відповідної господарської діяльності, економічної діяльності, в тому числі відсутність управлінського, технічного персоналу. Основні засоби та нематеріальні активи на підприємстві відсутні.

На підприємстві рахується одна посадова особа, інформація про найманих працівників відсутня.

Управлінням боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом ДПА в Рівненській області складено Довідку про легалізацію за № 4/35-40 від 27.01.2009 року, згідно якої встановлено, що 05 травня 2008 року невстановлені особи, з метою прикриття незаконної діяльності та проведення зняття готівки з розрахункових рахунків в банках, діючи від імені ОСОБА_2 здійснили державну реєстрацію ПП «ТЕК «Транс Експо Регіон».

В подальшому ПП «ТЕК «Транс Експо Регіон» будь-якою фінансово-господарською діяльністю не займалося, за юридичною адресою не перебувало, а відповідні печатка та документи використовувалися для проведення фіктивних безтоварних операцій.

08.12.2008 року Слідчим в ОВС СВ «03» СУ УМВС України в Рівненській області порушено кримінальну справу по факту фіктивного підприємництва, тобто створення ПП «ТЕК «Транс Експо Регіон», з метою прикриття незаконної діяльності за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 205, ч. 3 ст. 209 КК України.

19.11.2008 року ВБК УБОЗ УМВС України в Рівненській області допитано в якості, свідка засновника ПП «ТЕК «Транс Експо Регіон» ОСОБА_2. Згідно наданих пояснень - ОСОБА_2, ніякої господарської діяльності не здійснював, бухгалтерських та податкових документів не підписував.

В протоколі додаткового допиту від 10.12.2008 року в якості свідка ОСОБА_2. останній вказує на те, що печатку ПП «ТЕК «Транс Експо Регіон» ніколи не виготовляв та не користувався нею, після реєстрації підприємства будь-яких документів не підписував та мети здійснення підприємницької діяльності не мав.

В судове засідання представник апелянта не з»явився, хоча апелянт належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, тому справу розглянуто у його відсутності.

Представник позивача заперечив щодо задоволення апеляційної скарги та пояснив, що господарські операції з контрагентами підтверджуються первинними бухгалтерськими документами.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана апеляційна скарга підлягає до задоволення.

Приймаючи рішення суд першої інстанції встановив, що відповідачем проведено перевірку Товариства та встановлено порушення зі сторони ТОВ "Укрпромсервіс" п. 5.1, пп. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28.12.1994 р. № 334/94-ВР в результаті чого занижено податок на прибуток підприємств в сумі 39466 грн.

На підставі акту перевірки посадовими особами ДПІ у м. Рівне було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0003362342/0 від 27.07.2009 р. про визначення ТОВ "Укрпромсервіс" податку на прибуток підприємств на загальну суму 51306 грн. в т.ч. 39466 грн. основного платежу та 11840 грн. застосованих штрафних санкцій.

17.01.2008р. ТОВ "Укрпромсервіс" було укладено договір від 17.01.2008р. з ПП "ТЕК Транс Експо Регіон» з метою підготовки вагонів для виконання взятих на себе зобов'язань.

На підтвердження виконання робіт за вказаним договором позивачем надано акти приймання-передачі виконаних робіт від 09.09.2008 р., 16.09.2009 р., 24.09.2008 р.

На підтвердження оплати отриманих послуг позивач надав копії платіжних документів.

Суд апеляційної інстанції погоджується із думкою суду першої інстанції, про те, що підставою для формування бухгалтерського обліку та, відповідно, податкового є наявність у підприємства первинних документів, що засвідчують факт здійснення господарської операції.

Однак, при цьому, колегія суддів звертає увагу на ту обставину, що така господарська операція була реальною та мала відповідні економічні наслідки.

Пунктами 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від р. № 334/94-ВР передбачено, що до складу валових витрат включається сума будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 - 5.7 цієї статті.

Згідно пп. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" - не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.

Аналізуючи наявні в матеріалах справи акти приймання-передачі виконаних робіт від 09.09.2008 р., 16.09.2009 р., 24.09.2008 р.,26.09.2008р. вбачається, що такі за своїм змістом є повністю ідентичними, за винятком дати складення та вартості послуг. Перелік виконаних робіт включає: огляд вагонів щодо виявлення та усунення дефектів для забезпечення максимально ефективного їх використання; герметизаційні роботи; видалення з вагонів залишків раніше транспортованих речовин водним розчином; висушування вагонів тепловими пушками.

Проте, які обсяги проведених робіт, кількість вагонів, розрахунок вартості робіт, час, затрачені матеріали в жодному із зазначених актів не відображено.

Відповідно до п.3.1. Договору сторонами передбачено, що за виконання передбачених Договором послуг Замовник виплачує Виконавцю кошти в розмірах, встановлених згідно розрахунків, однак такі в матеріалах справи відсутні.

Окрім того, суд першої інстанції залишив поза увагою те, чи міг надати такі послуги та в таких обсягах, оскільки, в матеріалах справи наявний Акт «Про результати позапланової виїзної перевірки Приватного підприємства «ТЕК «Транс Експо Регіон», код ЄДРПОУ 35953541 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.06.2008 року по 31.10.2008 року, та іншого законодавства за період з 01.06.2008 року по 31.10.2008 року» за № 1725/23-100/35953541 від 18.12.2008 року, згідно якого трудові ресурси та виробничі потужності у ПП «ТЕК «Транс Експо Регіон» відсутні, на підприємстві рахується одна посадова особа.

Колегія суддів досліджуючи питання реальності господарської операції приймає до уваги той факт, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази залучення ПП «ТЕК «Транс Експо Регіон» інших юридичних чи фізичних осіб для виконання договору про надання послуг з підготовки вагонів від 17.01.2008р. Представник позивача в судовому засіданні також не зміг пояснити суду яким чином саме надавалися послуги ПП «ТЕК «Транс Експо Регіон».

З огляду на викладене, колегія суддів не погоджується із позицією суду першої інстанції щодо підтвердження господарських операцій з ПП "ТЕК Транс Експо Регіон», оскільки наведені документи, хоча і є необхідними для підтвердження реальності господарських операцій, однак в даному випадку вони не можуть в повній мірі стверджувати факт реальності господарських операцій між позивачем та вказаним товариством.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що факт реальності господарської операції повинен доводитися, як первинними бухгалтерськими документами так і іншими доказами необхідними для підтвердження такого факту.

Докази оцінюються судом в сукупності з іншими доказами і не мають наперед встановленої сили.

Для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції, тобто достовірні первинні документи.

Документи та інші дані, що спростовують чи підтверджують реальність здійснення господарської операції, яка відображена в податковому обліку, повинні оцінюватися з урахуванням специфіки кожної господарської операції - умов перевезення, зберігання товарів, змісту послуг, що надаються тощо.

При цьому сама собою наявність або відсутність окремих документів, а так само помилки у їх оформленні не є підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних вбачається, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов'язаннях платника податків у зв'язку з його господарською діяльністю мали місце. Водночас наявність формально складених, але недостовірних первинних документів, відповідність яких фактичним обставинам спростована належними доказами, не є безумовним підтвердженням реальності господарської операції.

Згідно ч. 2 ст. 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16 липня 1999 року № 996-XIV - Бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16 липня 1999 року № 996-XIV - Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Таким чином, для надання первинним документам юридичної сили і доказовості, вони повинні бути складені відповідно до вимог чинного законодавства. Понесені витрати на послуги повинні оформлятися відповідними документами, які б підтверджували фактичне виконання господарської операції. Відповідно до Наказу Міністерства фінансів України „Про затвердження Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку" від 24.05.95 № 88, господарські операції - це факти підприємницької діяльності та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів.

Отже, основою формування бухгалтерського, а відтак податкового обліку є господарська операція, яка впливає на стан зобов'язань, в тому числі і податкових.

Колегія суддів погоджується з доводами апелянта та приходить до переконання, що такі є обґрунтованими та складають підставу для скасування рішення суду першої інстанції, оскільки, останнім не надано належної оцінки обставинам та доводам податкового органу, які свідчать про відсутність факту здійснення господарської операції між позивачем та ПП "ТЕК Транс Експо Регіон».

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, -

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Рівне Державної податкової служби - задовольнити.

Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 30.04.2010 року - скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили негайно після проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20-ти днів після набрання нею законної сили, а уразі складення такої в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.

Повний текст постанови виготовлений 21.05.2013р.

Головуючий суддя : Кузьмич С.М.

Судді: Матковська З.М.

Олендер І.Я.