ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 квітня 2013 рокум. Ужгород№ 807/906/13-а
Закарпатський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Іванчулинця Д.В.,
з участю секретаря судового засідання - Гринюка І.В.,
за участю сторін та осіб, які беруть участь у справі:
сторони у судове засідання не з'явилися,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 4 435,01 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області звернулася у Закарпатський окружний адміністративний суд з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач), якою просить: стягнути із фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний код - НОМЕР_1) заборгованість по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 4 435,01 грн.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, проте 16 квітня 2013 року до канцелярії Закарпатського окружного адміністративного суду надійшла заява від представника позивача із клопотанням про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі з мотивів наведених у позовній заяві, просив суд позов задовольнити повністю (а.с.21).
Відповідач, будучи належним чином повідомленими про день, час та місце проведення судового розгляду у засідання не з'явився повторно та не повідомив суд про причини неявки, заперечень проти позовних вимог не подав. Доказом про належне повідомлення відповідача про дата, місце і час судового розгляду слугують наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.17,20).
Дослідивши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить наступного висновку.
Судом встановлено, що 06 червня 2011 року дослідне фізична особа-підприємець ОСОБА_1 була зареєстрована, як фізична особа-підприємець, що підтверджується відповідною випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААА за № 071822 (а.с.5).
У відповідності до вищезазначеної виписки реєстраційний номер облікової картки платника податків та інших обов'язкових платежів відповідача: НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1.
Матеріалами справи встановлено, що відповідач зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області, як платних єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до вимог статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Дані обставини підтверджені повідомленням взяття на облік платника єдиного внеску від 07.06.2011 року за № 322 (а.с.6).
Відповідно до абз.4 п.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Згідно вимог абз.3 п.8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані були сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний рік.
Таким чином, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 за 2011 рік зобов'язана була сплатити єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до 20 січня 2012 року, а за 2012 рік - до 20 січня 2013 року.
Згідно п.3.2 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.02.2010 року № 22-2 (далі Порядок №22-2) фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, самі за себе і за членів сім'ї, які беруть участь у провадженні підприємницької діяльності; особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями, самі за себе формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт один раз на рік до 1 квітня року, наступного за базовим звітним періодом (така норма діяла до 10.12.2012 року).
10 грудня 2013 року до Порядку №22-2 було внесено зміни, відповідно до яких фізичні особи самі за себе формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт один раз на рік до 10 лютого року, наступного за звітним періодом.
Таким чином, звіт за 2011 рік мав бути поданий до 1 квітня 2012 року, а за 2012 рік - до 10 лютого 2013 року.
Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску подається за формою згідно з додатком 5 до вищевказаного Порядку .
Відповідно до п.п.3 п.1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.
Відповідно до п.11 ст.8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок для фізичних осіб, які обрали спрощену систему оподаткування встановлюється у розмірі 34,7 відсотка від суми, яка визначена платником самостійно бази нарахування єдиного внеску.
Так, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 01.03.2013 року подала до управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області звіт за 2011 і нарахувала відповідно за 2011 рік - 1031,99 гри. (2974.00 (самостійно визначена сума, на яку нараховується єдиний внесок) Х 34,7% (розмір єдиного внеску)), а за 2012 рік нарахувала відповідно 3403,03 грн. (9807,00 (самостійно визначена сума, на яку нараховується єдиний внесок) Х 34,7% (розмір єдиного внеску)(а.с.8,9).
Відповідач за 2011 та 2012 роки подала звітність тільки 01.03.2013 року, у зв'язку з чим до неї було застосовано фінансові санкції за несвоєчасне подання звітності за 2011 рік у розмірі 170,00 грн. па підставі чого складено акт 236 від 01.03.2013 року та винесене рішення за № 0498 від 01.03.2013 року та за 2012 рік у розмірі 170,00 грн., на підставі чого складено акт 237 від 01.03.2013 року винесене рішення за № 0499 від 01.03.2013 року (а.с.10-13).
Відповідно до п.4 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, територіальним органом Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
1031,99 (заборгованість по звіту за 2011 рік) + 3403,03 грн. (заборгованості по звіту за 2012 рік) + 340,00 (фінансові санкції) - 341,01 грн. (погашена сума боргу)=4435,01 грн.
У зв'язку з тим, що відповідачем частково було сплачено 340,01 грн., то станом на 22.03.2013 року заборгованість склала 4 435,01 грн., що підтверджується карткою особового рахунку (а.с.7).
Згідно п.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - єдиний внесок є консолідованим страховим внеском, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі.
Згідно ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Згідно ч.2 ст.9 вищевказаного Закону №2464-УІ єдиний внесок підлягає сплаті незалежної від фінансового стану платника.
Відповідно до ч.2 ст.9 цього Закону обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат доходу, на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Таким чином, станом на 23.04.2013 року заборгованість з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 склала 4 435,01 грн.
Відповідно до ч.3 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
У добровільному порядку, в строк, передбачений законом, відповідач зазначену суму нарахування внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не погасив.
В порушення вказаних норм Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» відповідач не сплатив нараховану суму боргу платника єдиного внеску, у зв'язку з чим станом на день звернення до суду у нього утворилась заборгованість перед позивачем у сумі 4 435,01 грн.
Стаття 67 Конституції України передбачає обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Ненадходження вказаної суми до бюджету Пенсійного фонду перешкоджає виконанню одного з основних завдань Фонду - забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених, для повного та своєчасного фінансування виплати пенсій.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить переконливого висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 4 435,01 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути із фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний код - НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області (88017, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Загорська, буд. 2, р/р 37198101000714 в ГУДК в Ужгородському районі, МФО 812016, код ЄДРПОУ 20449736) заборгованість із єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 4 435 (чотири тисячі чотириста тридцять п'ять) гривень 01 (одну) копійку.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Д.В. Іванчулинець