ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
м. Сімферополь
23 квітня 2013 р. (14:30 год.) Справа №801/2696/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Панова О.І., при секретарі Карпенко Л.П. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Чорноморського районного центру зайнятості
до ОСОБА_1
про стягнення 4136,36 грн.
представники сторін: не з'явився.
Суть справи: Чорноморський районний центр зайнятості (далі -позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до ОСОБА_1 (далі -відповідач), в якому просив стягнути з відповідача незаконно отримані кошти в сумі 4136,36 грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, перебуваючи з 01.03.2012 року по 04.07.2012 року на обліку в Чорноморському районному центру зайнятості як безробітний отримував допомогу по безробіттю та у цей період знаходився в трудових відносинах з ТОВ "ТАС Фінанси Консалтінг", без повідомлення про те центру зайнятості.
Позивач явку свого представника у судове засідання, яке відбулось 23.04.2013 року, не забезпечив, про час, день та місце його проведення повідомлений належним чином, клопотання про розгляд справи за його відсутності до суду не надав, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про час, дату та місце його проведення був повідомлений належним чином, клопотання про розгляд справи за його відсутності не надав, про причини неявки суд не повідомив. Правова позиція відповідача викладена у письмових запереченнях на позов (а.с. 43-44).
Враховуючи, що в матеріалах справи є докази повідомлення позивача та відповідача про час та місце судового засідання належним чином, суд, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу у відсутність сторін.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається із преамбули Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" N1533-III від 02.03.2000 цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Згідно пункту 4,5,6 статті 12Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виконавча дирекція Фонду та її робочі органи:
1)здійснюють облік та ведуть реєстр платників страхових внесків;
2)провадять збір страхових внесків;
3)здійснюють оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду в межах затвердженого бюджету;
4)виплачують забезпечення та надають соціальні послуги, передбачені цим Законом, забезпечують здійснення профілактичних заходів, спрямованих на запобігання настанню страхових випадків;
5)контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.
Відповідно до частини 2 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Частиною 3 статті 36 Закону передбачено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Як вбачається із частинами 1,2 статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" право на виплату допомоги по безробіттю мають застраховані та незастраховані особи, які в установленому законом порядку визнані безробітними.
Згідно статті 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Порядок призначення та виплати особі державної допомоги по безробіттю передбачений Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України N 307 від 20.11.2000 та зареєстрованим в Мінюсті України 14.12.200 №915/5136.
Відповідно до підпункту 1) пункту 5.5 зазначеного Положення, працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
Відповідно до пункту 6.14. зазначеного Положення, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Відповідачем 29.09.2011 було подано заяву до Чорноморського районного центру зайнятості про надання їй статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, в якій було зазначено про те, що на даний час не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує.
На підставі наданої заяви відповідачу надано статус безробітної та призначено допомогу по безробіттю, що підтверджується наказом Чорноморського районного центру зайнятості № НТ111006 від 06.10.2011.
27.01.2012 ОСОБА_1 була знята з обліку згідно наказу від 05.07.2012 №НТ120705 відповідно до пункту 20 "Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних", у зв'язку з працевлаштуванням безробітного відповідно до абзацу 2 пп.1 п. 20 цього Порядку.
Відповідно до наказу Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 №60/62 "Про затвердження Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним" та постанови КИУ від 26.09.2001 №1266 "Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням " та порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" у лютому 2013 року було здійснено проведення розслідування страхового випадку та встановлено, що ОСОБА_1 під час перебування на обліку у якості безробітної отримувала дохід згідно укладеного цивільно-правового договору про надання консультаційних послуг з ТОВ "ТАС Фінанс Консалтінг"у 2012 р., та відповідно до діючого законодавства належала до зайнятого населення в зв'язку з чим мала право тільки на консультаційні послуги.
Зазначений факт підтверджується відповіддю ТОВ "ТАС Фінанс Консалтінг" від 28.01.2013р. №202 та копіями цивільно - правового договору- доручення №491003044 від 01.03.2012р., витягу з форми 1-ДФ за 2 квартал 2012 р. та акту наданих послуг від 30.04.2012р. Отже судом встановлено, що згідно із зазначеними відомостями ОСОБА_1 самостійно забезпечувала себе роботою шляхом укладення цивільно-правового договору , предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт.
Таким чином, відповідач не є безробітним та не має право на отримання відповідної допомоги.
Про цей факт складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтування виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 11.02.2013 №10.
Згідно пункту б частини 3 статті 1 Закону України " Про зайнятість населення" в Україні до зайнятого населення належить громадяни, що проживають на території держави на законних підставах: громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців. Однак в своєї заяві, написаною власноруч, відповідач вказав що не є суб'єктом підприємницької діяльності.
Частинами 2, 3 ст. 36 Закону передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення в наслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Таким чином, в порушення ст. 36 Закону відповідач не повідомив позивача про працевлаштування та отримання прибутку.
Відповідно до абз. 1 п. 3 ст. 36 Закону сума виплаченого забезпечення відповідачу внаслідок умисного невиконання ним своїх обов'язків та зловживання ними підлягає стягненню з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з п 6, та п.7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2006 року №357 (далі -Порядок) у разі встановлення центром зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених з дня призначення виплат стягуються з такої особи відповідно до пункту 7 цього Порядку. Рішення про повернення коштів особою та відшкодування приймається директором центру зайнятості і оформляється наказом. Повернення коштів особою здійснюється протягом 10 робочих днів після ознайомлення під особистий підпис з прийнятим рішенням про повернення коштів. У разі відмови особи повернути кошти або у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Суд зазначає, що відповідно до п.1 ч.1 ст.31 Закону виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного.
Розмір витрат допомоги по безробіттю, здійснених Чорноморським районним центром зайнятості складає 4136,36 грн. та підтверджується довідкою провідного спеціаліста-бухгалтера від 11.02.2013.
12.02.2013 Чорноморським центром зайнятості виданий наказ №НТ 130212 про стягнення з відповідача матеріальної допомоги по безробіттю у розмірі 4136,36 грн.
13.02.2013 Чорноморським районним центром зайнятості ОСОБА_1 було направлено повідомлення про необхідність повернення суми виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 4136,36 грн. Але на день розгляду справи сума заборгованості не погашена.
Відповідно до п.7 Порядку у разі відмови особи повернути кошти або відмови роботодавця відшкодувати кошти, а також у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Можливість вирішення спорів, які виникають у зв'язку зі застосуванням Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" саме у судовому порядку, визначена також статтею 39 зазначеного Закону.
Таким чином, позовні вимоги про стягнення заборгованості у розмірі 4136,36 грн., обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статтями 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) на користь Чорноморського районного центру зайнятості (96400, АР Крим, смт. Чорноморське, вул. Щорса, 4; р/р 37173001000378, МФО 824026, ЄДРПОУ 20708735, в ГУ ДКСУ України в АР Крим, м. Сімферополь) заборгованість у розмірі 4136,36 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Панов О.І.