Постанова № 31428918, 21.05.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2013
Номер справи
812/4623/13-а
Номер документу
31428918
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

21 травня 2013 року Справа № 812/4623/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Чиркіна С.М.

при секретарі: Камінській М.В.

без участі сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську адміністративну справу за поданням Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства "Первомайськвугілля" про стягнення коштів з розрахункових рахунків платника податків, відкритих у банках, в рахунок погашення податкового боргу з екологічного податку в розмірі 959553,52 грн. , -

ВСТАНОВИВ:

20 травня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшло подання Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства "Первомайськвугілля" про стягнення коштів з розрахункових рахунків платника податків, відкритих у банках, в рахунок погашення податкового боргу з екологічного податку в розмірі 959553,52 грн.

В обґрунтування звернення до суду з поданням зазначено, що ДП "Первомайськвугілля" засновано на державній власності відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 12.02.03 №7 та належить до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України. Зареєстровано виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області 03.03.03 за № 1 388 120 0000 000004, згідно з довідкою Головного управління статистики у Луганській області від 05.07.06 занесене до Єдиного реєстру підприємств та організацій України.

В Первомайській ОДПІ ДП "Первомайськвугілля" взято на облік за неосновним місцем обліку платником окремих податків 01.04.2011 року.

ДП "Первомайськвугілля» станом на 20.0.13 року має новоутворену податкову заборгованість по екологічному податку в сумі 959 553,52 грн., яка виникла у зв'язку з несвоєчасністю сплати самостійно нарахованих податкових зобов'язань, а саме:

- податкова декларація вхід. № 9024539131 від 29.04.13 -52916,14 грн. (термін сплати - 19.05.13);

- податкова декларація вхід. № 9024538148 від 29.04.13 - 423310,88 грн. (термін сплати - 19.05.13);

- податкова декларація вхід. № 9024651473 від 29.04.13 - 233158,59 грн. (термін сплати - 19.05.13);

- податкова декларація вхід. № 9024681872 від 29.04.13 - 250167,91 грн. (термін сплати - 19.05.13).

Податкова вимога № 10/1 від 05.07.12 була вручена платнику податків відповідно до вимог ПКУ.

Майно платника податків внесено у податкову заставу, про що свідчить витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна за № 30847410 від 03.03.2011 року, термін дії застави до 24.06.2013 року.

Посилаючись на п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14, п.п.16.1.3, 16.1.4. п.16.1 ст.16, п.п.20.1.18 п.20.1 ст.20, п.95.1-95.3 ст.95 ПКУ позивач просить стягнути з Державного підприємства "Первомайськвугілля" кошти з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, в рахунок погашення податкового боргу зі сплати екологічного податку у розмірі 959553,52 грн.

Представник позивача у судове засіданні не прибув, надіслав клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого представника та підтримання позовних вимог у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, надіслав відзив на подання, в якому визнає наявність зазначеної суми боргу .

Розглянувши у відкритому судовому засіданні подання органу державної податкової служби про стягнення коштів за податковим боргом, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст. З КАС України).

Як зазначено в п. 1 ч. 1 ст. З КАС України справа адміністративної юрисдикції - публічно-правовий спір у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

З урахуванням викладеного, зазначена справа відносяться до юрисдикції адміністративних судів, оскільки учасником спору є суб'єкт владних повноважень (орган державної податкової служби, наділений публічно-владними повноваженнями).

Відповідно до пункту 20.1.8 п.20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).

Відповідач - Державне підприємство "Первомайськвугілля", і.к.32320594, 27.07.2004 до ЄДР внесено запис «Включення відомостей про юридичну особу»( а.с.8).

Згідно довідки від 16.03.2012 № 29-04/195 ( а.с.10) перебуває на обліку за неосновним місцем обліку в Первомайській ОДПІ Луганської області ДПС.

У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).

Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).

Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);

- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2).

Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно п.п.240.1. ст.240 ПКУ платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються:

240.1.1. викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення;

240.1.2. скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти;

240.1.3. розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини;

240.1.4. утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені);

240.1.5. тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.

Відповідно до п.п. 250.1 та.250.2 ст.250 ПКУ базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.

Платники податку, крім тих, які визначені пунктом 240.2 статті 240 цього Кодексу, та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації:

На виконання пункту 54.1 статті 54 та пункту 250.2 ст.250 Податкового кодексу України ДП «Первомайськвугілля» подало до Первомайської ОДПІ Луганської області Державної податкової служби:

- податкову декларацію вхід. № 9024539131 від 29.04.13 -52916,14 грн. (термін сплати - 19.05.13) ( а.с.20-21) ;

- податкову декларацію вхід. № 9024538148 від 29.04.13 - 423310,88 грн. (термін сплати - 19.05.13) ( 18-19);

- податкову декларацію вхід. № 9024651473 від 29.04.13 - 233158,59 грн. (термін сплати - 19.05.13) ( а.с.16-17);

- податкову декларацію вхід. № 9024681872 від 29.04.13 - 250167,91 грн. (термін сплати - 19.05.13) ( а.с.14-15).

Загальна сума за податковими зобов'язаннями узгодженими в поданих деклараціях становить 959 553,52 грн.

В порушення вимог пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України ДП "Первомайськвугілля" протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, самостійно суму податкового зобов'язання зі сплати екологічного податку , зазначену у поданих ним податкових деклараціях, не сплатило, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг.

На час розгляду справи податковий борг зі сплати екологічного податку на загальну суму 959 553,52 грн., відповідачем не сплачено, що визнано відповідачем в наданому відзові на подання.

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).

Згідно статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Пунктами 59.4 та 59.5 ст.59 Податкового кодексу України визначено,що податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

Пунктами 42.1 та 42.2 ст.42 Податкового кодексу України передбачено, що податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та завірені печаткою відповідних органів.

Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.

05.07.2012 уповноваженим представником відповідача отримано податкову вимогу від 05.07.2012 № 10/1 ( а.с.11).

Внаслідок того, що відповідач станом на дату розгляду та вирішення подання податкового органу про стягнення коштів за податковим боргом у добровільному порядку податковий борг зі сплати екологічного податку на загальну суму 959 553,52 грн. не сплатив, вимоги податкового органу про стягнення коштів за податковим боргом з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.

В наданому відзові на позов відповідач просить встановити у судовому рішенні спосіб, строк і порядок виконання судового рішення щодо стягнення з ДП "Первомайськвугілля" екологічного податку у сумі 595 553,52 грн. шляхом розстрочення, починаючи з червня 2013 року по травень 2018 року включно, відповідно до графіку.

Позивач в наданому клопотанні на адресу суду не заперечував проти розстрочення суми боргу.

В обґрунтування заявленого клопотання представник відповідача посилається на складне фінансове становище підприємства і неможливість в повному обсязі розрахуватись по податкам.

Згідно з пунктом 100.4 статті 100 Податкового кодексу України підставою для розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним достатніх доказів існування обставин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань та податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму розстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.

Вичерпний перелік обставин, що є підставами для розстрочення або відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу викладено у розділі І постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1235 «Про затвердження переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин».

З урахуванням вимог ст. 100 ПК України, ПКМ № 1235 від 27.12.2010, суд не вбачає підстав для встановлення способу, строку та порядку виконання судового рішення в порядку ч.1 ст.257 КАС України шляхом розстрочення погашення суми податкової заборгованості зі сплати екологічного податку в розмірі 595 553,52 грн., оскільки баланс підприємства на 31 грудня 2012 року, звіт про фінансові результати за 2012 рік, бухгалтерська довідка не можуть бути враховані судом як доказ неможливості або ускладнення виконання рішення суду.

Крім цього ст.100 ПКУ передбачено право платника податків звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись статтями 16, 20, 57, 87, 95, 102 Податкового кодексу України, статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167, 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Подання Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства "Первомайськвугілля" про стягнення коштів з розрахункових рахунків платника податків, відкритих у банках, в рахунок погашення податкового боргу з екологічного податку в розмірі 959553,52 грн. задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Державного підприємства "Первомайськвугілля", код ЄДРПОУ 32320594 борг зі сплати екологічного податку з розрахункових рахунків, відкритих у банках, обслуговуючих платника податків, в загальній сумі 959 553,52 грн.( дев'ятсот п'ятдесят дев'ять тисяч п'ятсот п'ятдесят три гривень 52 коп.) в доход Державного бюджету України на розрахункові рахунки відповідних селищних рад:

Первомайська міська рада в сумі 52916,14 грн. із розподілом на рахунки, суми та види бюджетної класифікації ( БК):

-р/р 33114362700054 МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м.Луганськ ОКПО 37736894 БК 19010101 в сумі 51968,06 грн.;

- р/р 33112364700054 МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м.Луганськ ОКПО 37736894 БК 19010301 в сумі 948,08 грн.

Золотівська міська рада, всього в сумі 423310,88 грн. із розподілом на рахунки, суми та види бюджетної класифікації ( БК):

- р/р 33110362400058 МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м.Луганськ ОКПО 37736894 БК 19010101 в сумі 205619,76 грн.;

- р/р 33119363700058 МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м.Луганськ ОКПО 37736894 БК 19010201 в сумі 144543,36 грн.;

- р/р 33118364700058 МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м.Луганськ ОКПО 37736894 БК 19010301 в сумі 73147,76 грн.

Гірська міська рада, всього в сумі 233158,59 грн. із розподілом на рахунки,суми та види БК:

- р/р 33111362700057 МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м.Луганськ ОКПО 37736894 БК 19010101 в сумі 104221,54 грн.;

- р/р 33110363700057 МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м.Луганськ ОКПО 37736894 БК 19010201 в сумі 93784,23 грн.;

- р/р 33119364700057 МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м.Луганськ ОКПО 37736894 БК 19010301 в сумі 35152,82 грн.

Тошківська селищна рада, всього в сумі 250167,91 грн. із розподілом на рахунки,суми та види БК:

- р/р 33112362700056 МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м.Луганськ ОКПО 37736894 БК 19010101 в сумі 120532,29 грн.;

- р/р 33111363700056 МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м.Луганськ ОКПО 37736894 БК 19010201 в сумі 72512,84 грн.;

- р/р 33110364700056 МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м.Луганськ ОКПО 37736894 БК 19010301 в сумі 52122,78 грн.

У відповідності із частиною 7 статті 183-3 КАС України постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 24 травня 2013 року.

Суддя С.М. Чиркін