ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2013 р. Справа № 804/4662/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Голобутовського Р.З., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Повного товариства "ЛОМБАРД "КРЕДИТ-ОПТІМА", РЕВА І КОМПАНІЯ" про стягнення заборгованості в сумі 5100,00 грн. , -
ВСТАНОВИВ:
03.04.2013 р. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з Повного товариства «ЛОМБАРД «КРЕДИТ-ОПТІМА», РЕВА І КОМПАНІЯ» (далі - Відповідач) штраф в сумі 5100,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за порушення Відповідачем вимог Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 р. № 2664-ІІІ (далі - Закон) на підставі акта від 27.08.2012 р. №29/16/03-ЛБ було застосовано захід впливу у вигляді штрафу у розмірі 5100,00 грн. Добровільно Відповідач штраф не сплачує, тому Позивач змушений звертатись в судовому порядку.
Відповідач про дату та місце судового розгляду повідомлявся, але повернувся конверт з ухвалою про відкриття скороченого провадження з відміткою "адресат вибув".
Відповідно до ч. 11 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Всупереч вимогам ч. 1 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" про зміну місцезнаходження Відповідач контролюючі органи не повідомив, тому відповідних змін до Єдиного державного реєстру внесено не було.
Суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення Відповідача про дату та місце розгляду судової справи із його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.
За таких підстав, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами, без участі представника Відповідача, оскільки при підготовці справи до розгляду дотримано вимоги Кодексу адміністративного судочинства України щодо належного повідомлення сторін у справі про дату та місце розгляду судового засідання.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 1, 10 ч. 1 ст. 1 Закону фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг. Державне регулювання ринків фінансових послуг - здійснення державою комплексу заходів щодо регулювання та нагляду за ринками фінансових послуг з метою захисту інтересів споживачів фінансових послуг та запобігання кризовим явищам.
Згідно ст. 14 Закону фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.
Частиною 1 ст. 21 Закону встановлено, що державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється: щодо ринку банківських послуг та діяльності з переказу коштів - Національним банком України; щодо ринків цінних паперів та похідних цінних паперів (деривативів) - Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку; щодо інших ринків фінансових послуг - національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Пунктом 4 ст. 20 Закону визначено, що державне регулювання діяльності з надання фінансових послуг здійснюється шляхом, зокрема, застосування уповноваженими державними органами заходів впливу.
Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 40 Закону Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати такі заходи впливу накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.
Статтею 41 Закону передбачено, що уповноважений орган застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні
санкції за:
1) провадження діяльності на ринках фінансових послуг, для якої законом встановлені вимоги щодо одержання ліцензії та/або реєстрації, без відповідної ліцензії та/або реєстрації - у розмірі від 1000 до 10000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
2) неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
3) ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпорядження, рішення Уповноваженого органу про усунення порушення щодо надання фінансових послуг - у розмірі від 100 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про застосування штрафних санкцій може бути оскаржено в суді.
Штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.
Як свідчать матеріали справи, 27.08.2012 р. начальником відділу пруденційного нагляду за фінансовими компаніями департаменту регулювання та нагляду за фінансовими компаніями Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Драганом Т.М. було складено акт №29/16/03-ЛБ про порушення законодавства про фінансові послуги Повним товариством «ЛОМБАРД «КРЕДИТ-ОПТІМА», РЕВА І КОМПАНІЯ». Актом встановлено: - ненадання до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг копії оприлюдненої річної фінансової звітності за 2011 р.; - невідповідність власного капіталу вимогам законодавства; - не виконання вимог п. 2 розпорядження про усунення порушень вимог законодавства України про фінансові послуги від 03.02.2012 р. №432/41/05/03-ЛБ.
На підставі акта №29/16/03-ЛБ від 27.08.2012 р. Позивачем прийнято постанову №29/16/03/01-ЛБ від 19.09.2012 р. про накладення на Повне товариство «ЛОМБАРД «КРЕДИТ-ОПТІМА», РЕВА І КОМПАНІЯ» штрафу за порушення, вчинені на ринках фінансових послуг, в розмірі 5100,00 грн.
Акт №29/16/03-ЛБ від 27.08.2012 р. та постанова №29/16/03/01-ЛБ від 19.09.2012 р. направлялись Позивачем на адресу Відповідача, однак повернуті поштою у зв'язку із закінченням терміну зберігання.
Відповідачем постанова №29/16/03/01-ЛБ від 19.09.2012 р. про накладення штрафу в сумі 5100,00 грн. за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, у встановленому законодавством порядку не оскаржена, у добровільному порядку штраф не сплачений.
Згідно ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи, що Позивачем правомірно визначено Відповідачу штраф у розмірі 5100,00 грн., а доказів сплати штрафу до суду надано не було, суд задовольняє адміністративний позов.
Керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 86, 158-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Повного товариства «ЛОМБАРД «КРЕДИТ-ОПТІМА», РЕВА І КОМПАНІЯ» про стягнення заборгованості в сумі 5100,00 грн. - задовольнити.
Стягнути з Повного товариства «ЛОМБАРД «КРЕДИТ-ОПТІМА», РЕВА І КОМПАНІЯ» (ЄДРПОУ 32692910) до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106) штраф у сумі 5100,00 грн.
Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 КАС України.
Постанова можу бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя Р.З. Голобутовський