ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
УХВАЛА
23.05.2013Справа № 901/98/13-г
За заявою кредитора Закритого акціонерного товариства «Укргаз-енерго», м. Київ,
до боржника Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз», м. Сімферополь
про визнання банкрутом
Суддя Шкуро В.М.
Представники:
Від кредитора - Литвинов В.В., представник, довіреність №5-д-08 від 28.12.2012.
Від боржника - Кухарік Д.П., представник, довіреність №757 від 20.12.2012.
Суть спору: Закрите акціонерне товариство «Укргаз-енерго» звернулось до Господарського суду Автономної Республіки Крим із заявою про порушення справи про банкрутство Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз».
Ухвалою Господарського суду Автономної Республіки Крим від 04.01.2013 порушено провадження у справі про банкрутство боржника у відповідності до положень Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у редакції Закону №784-XIV від 30.06.1999 з наступними змінами (далі - Закон).
Частиною першою статті 7 Закону передбачено, що в заяві про порушення справи про банкрутство мають бути викладені обставини, які підтверджують неплатоспроможність боржника.
Ознаками неплатоспроможності, відповідно до частини третьої статті 6 Закону, є:
- вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно складають не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати;
- вимоги є безспірними;
- такі вимоги повинні бути не задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку.
Згідно абзацу 3 статті 1 Закону боржником є суб'єкт підприємницької діяльності, неспроможний виконати свої грошові зобов'язання перед кредиторами, у тому числі зобов'язання щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів), протягом трьох місяців після настання встановленого строку їх сплати.
Абзацом 8 статті 1 Закону встановлено, що безспірними вимогами кредиторів є вимоги кредиторів, визнані боржником, інші вимоги кредиторів, підтверджені виконавчими документами чи розрахунковими документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника.
Враховуючи те, що списання коштів з рахунків боржника в безспірному порядку здійснюється державною виконавчою службою, то порушення справи про банкрутство можливе лише після відкриття виконавчого провадження державною виконавчою службою. Відповідно, встановлений Законом трьохмісячний строк починає свій відлік після пред'явлення виконавчих документів до державної виконавчої служби та відкриття провадження державною виконавчою службою.
За змістом приписів частин восьмої та десятої статті 7 Закону кредитор має у тримісячний строк здійснити заходи щодо стягнення боргу шляхом пред'явлення виконавчого документа до виконання відповідно до вимог Закону України «Про виконавче провадження». У цей строк мають державною виконавчою службою мають бути здійснені реальні виконавчі дії для примусового виконання виконавчого документу.
Судом встановлено, що заборгованість Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» виникла з поставки газу по нерегульованому тарифу на підставі договорів №188/77/В-07 від 02.01.2007 та №129-162/77/В-08 від 29.12.2007.
Рішеннями господарського суду від 19.02.2009 у справі №2-9/11094-2008 та від 07.05.2009 у справі №2-7/822-2009 з боржника на користь кредитора Закритого акціонерного товариства «Укргаз-енерго» стягнуто 1 366 587,15 грн. та 14 135 117,05 грн. відповідно.
На виконання вказаних рішень, господарським судом видано накази №2-9/11094-2008 від 02.03.2009 та №2-7/822-2009 від 25.05.2009 (т.1. а.с.18-19).
Постановою відділу з примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 02.08.2010 відкрито виконавче провадження по примусовому виконанню наказу господарського суду від 25.05.2009 №2-7/822-2009 (т.1, а.с.22).
05.08.2010 Центральним відділом державної виконавчої служби Сімферопольського міського управління юстиції винесено постанову про відкриття виконавчого провадження по примусовому виконанню наказу господарського суду від 02.03.2009 №2-9/11094-2008 (т.1, а.с.20).
На момент викриття виконавчих проваджень боржника було внесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи,спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
У відповідності до пункту 15 частини першої статті 36 Закону України «Про виконавче провадження», у редакції, яка діяла на день відкриття виконавчих проваджень, внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» було обов'язковою підставою для зупинення виконавчого провадження.
Аналогічна норма збереглася і у пункту 15 частини першої статті 37 Закону України «Про виконавче провадження», у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про виконавче провадження» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб)» від 4.11.2010 №2677-VI, який набрав чинності 08.03.2011.
Абзацом 5 частини другої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» (абзац 5 частини другої статті 36 Закону у попередній редакції) встановлено, що виконавче провадження зупиняється у випадках, передбачених пунктом 15 статті 37 цього Закону до закінчення строку дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Відповідно пункту 3.4 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу діє до 1 січня 2013 року.
З наведеного слідує, що відкриті виконавчі провадження з примусового виконання вказаних вище рішень господарського суду мали бути обов'язково зупинені до закінчення строку дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», учасником яких було Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз». Поновленню ці виконавчі провадження підлягали виключно після 01.01.2013. Проте доказів поновлення виконавчих проваджень суду не представлено.
Але заявник підготував заяву про порушення провадження у справі про банкрутство 26.12.2012, тобто до закінчення строку дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», а подав її до господарського суду 03.01.2013.
Оскільки, зупинення виконавчого провадження означає неможливість вчинення державним виконавцем будь-яких виконавчих дій з примусового виконання наказів господарського суду, суд приходить до висновку, що з моменту відкриття виконавчих проваджень до 01.01.2013 реальних виконавчих дій не вчинялось.
Отже, заявник не дотримав строку, зазначеного у абзаці третьому статті 1 цього Закону, а саме трьох місяців після настання встановленого строку сплати грошового зобов'язання, у зв'язку із чим провадження у справі підлягає припиненню.
У відзиві на заяву боржник не визнав заборгованості перед ЗАТ «Укргаз-енерго», посилаючись на списання цієї заборгованості в сумі 10 816 409,36 грн. на підставі Закону України «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію» (т.1, а.с. 83).
12.05.2011 прийнято Закон України «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію», який набрав чинності 04.06.2011.
Відповідно статті 1 вказаного Закону дія цього Закону поширюється на підприємства незалежно від їхніх форм власності, що виробляють, транспортують і постачають теплову та електричну енергію, надають послуги з диспетчерського управління об'єднаною енергетичною системою України, суб'єктів господарювання, що здійснюють постачання природного газу та електричної енергії за регульованим тарифом, Національну акціонерну компанію «Нафтогаз України» та її дочірні підприємства ДК «Газ України», ДК «Укртрансгаз», ДК «Укргазвидобування», ДАТ «Чорноморнафтогаз» та ДП «Енергоринок».
Статтею 2 вказаного Закону встановлено загальні вимоги до визначення заборгованості, яка підлягає списанню.
Так, згідно підпункту 2.1.1 пункту 2.1 статті 2 зазначеного Закону підлягає списанню заборгованість за природний газ (у тому числі реструктуризована) підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, у тому числі ліквідованих підприємств, суб'єктів господарювання, що здійснюють постачання природного газу за регульованим тарифом, Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» та її дочірніх підприємств ДК «Газ України», ДК «Укртрансгаз», ДК «Укргазвидобування», ДАТ «Чорноморнафтогаз», що обліковувалася станом на 1 січня 2010 року і не сплачена станом на дату набрання чинності цим Законом.
Відповідно пункту 2.2 статті 2 Закону підлягає списанню заборгованість (у тому числі встановлена судовими рішеннями) з пені, штрафних та фінансових санкцій (три відсотки річних та індекс інфляції), які нараховані підприємствам, визначеним у статті 1 цього Закону, на заборгованість за природний газ, спожитий ними у період з 1 січня 1997 року по 1 січня 2011 року, і не сплачена станом на дату набрання чинності цим Законом.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку списання заборгованості за природний газ та електричну енергію» від 08.08.2011 №894 затверджено механізм списання заборгованості.
Згідно пункту 5 Порядку списання заборгованості за природний газ та електричну енергію (далі-Порядок) учасники процедури списання, крім тих, що зазначені у пункті 4 цього Порядку, списують заборгованість за природний газ в узгоджених сумах, що обліковуються в їх бухгалтерському обліку та підтверджуються актом звіряння заборгованості, який включає загальний обсяг заборгованості та обсяг заборгованості, яку передбачається списати. При цьому списання заборгованості учасниками процедури списання, яким належить 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) у статутних капіталах господарських товариств, частка держави в яких становить 100 відсотків, здійснюється за погодженням з органами, уповноваженими управляти такими учасниками.
Листом від 15.09.2011 вих. №02-3939/15 боржник направив ЗАТ «Укргаз-енерго» акт звірки взаємних розрахунків станом на 04.06.2011, який включає заборгованість, що підлягає списанню у загальному розмірі 10 816 409,36 грн. (т.1, а.с. 90).
Кредитор залишив це звернення без відповіді, тому боржник здійснив списання заборгованості на підставі раніше підписаного акту звіряння взаємних розрахунків станом на 27.04.2009 (т.1, а.с.88) з урахуванням проведеного у травні 2011 року на підставі заяви ЗАТ «Укргаз-Енерго» про залік зустрічних однорідних вимог вих. №01-15/1-168 від 12.05.2011 заліку зустрічних однорідних вимог на суму 4 646 046,15 грн. Списано 10 816 409,36 грн., в тому числі 5 897 934,69 грн. заборгованості за природний газ (10 543 980,84 (акт звірки станом на 27.04.2009) - 4 646 046 (заява про залік зустрічних однорідних вимог) та 4 918 474,67 грн. пені та фінансових санкцій, стягнутих вказаними вище рішеннями господарського суду.
Загальний розмір 10 816 409,36 грн. заборгованості, яка підлягає списанню відповідно до Закону України «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію» затверджено рішенням центральної комісії ПАТ «Кримгаз» з питань списання заборгованості, що оформлено протоколом №4 від 27.10.2011 (т.1, а.с. 86-87).
Таким чином, різниця між заявленими у справі про банкрутство вимогами у загальному розмірі 10 855 658,05 грн. та списаною сумою заборгованості 10 816 409,36 грн. складе 39 248,69 грн. державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, яка стягнута з боржника рішеннями господарського суду у справах №2-9/11094-2008 та №2-7/822-2009. Ця сума значно менша трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, необхідних для подальшого провадження у справі про банкрутство.
Доводи заявника щодо неправомірності проведеного боржником списання заборгованості спростовуються наступним.
Статтею 2 Законом України «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію» чітко визначено, яка заборгованість підлягає списанню. Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» здійснює діяльність з постачання природного газу за регульованим тарифом, а тому саме його заборгованість за одержаний для цих цілей природний газ і підлягає списанню, хоча саме постачання природного газу ЗАТ «Укргаз-енерго» і здійснювалось за нерегульованим тарифом. Списані суми заборгованості є узгодженими, оскільки стягнуті рішеннями господарського суду, а основна заборгованість за поставлений природний газ також зазначена у акті звіряння заборгованості станом на 27.04.2009 та повністю підтверджена ЗАТ «Укргаз-енерго» у заяві про залік зустрічних однорідних вимог від 12.05.2011 вих.№01-15/1-168 (т.1, а.с.88, 89). Та обставина, що до складу комісії з питань списання заборгованості замість головного бухгалтера було включено його заступника, не є достатньою підставою для визнання здійсненого такою комісією списання неправомірним.
Пунктом 36 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про банкрутство» від 18.12.2009 №15 роз'яснено, що Законом не врегульовано подальшого перебігу провадження у справі у випадках, коли у встановленому законодавством порядку виявлено безпідставність вимог кредитора (кредиторів), за заявою якого (яких) було порушено справу про банкрутство боржника. У таких випадках провадження у справі припиняється на підставі пункту 7 частини першої статті 40 Закону та пункту 1-1 частини першої статті 80 Господарського процесуального кодексу України.
На підставі викладеного, куруючись пунктом 7 частини першої статті 40 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», пунктом 1-1 статті 80, статтею 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Провадження у справі №901/98/13-г про банкрутство Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» (адреса: вул. Училищна, 42а, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95001, ідентифікаційний код юридичної особи 03348117) припинити.
Суддя В.М. Шкуро