Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"21" травня 2013 р. Справа № 820/3468/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Харкова до Публічного акціонерного товариства "Миропільська паперова фабрика" про стягнення заборгованості ,-
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Харкова (далі по тексту - позивач, УПФУ в Орджонікідзевському районі) звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Миропільська паперова фабрика" (далі по тексту - відповідач, ПАТ "Миропільська паперова фабрика"), в якому просить суд, стягнути з Публічного акціонерного товариства "Миропільська паперова фабрика" заборгованість зі сплати штрафних санкцій та пені по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 28581,30 грн.
Позивач у своєму адміністративному позові вимоги мотивує тим, що відповідач є страхувальником і зареєстрований як платник єдиного внеску в УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Харкова. Відповідач зобов'язаний самостійно обчислювати та сплачувати суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відповідач зазначених виплат, в передбачений законом строк, не проводив, внаслідок чого позивачем було прийнято рішення № 295 від 05.07.2012 р. про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбачено Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", яким до відповідача було застосовано фінансову санкцію у розмірі 170,00 грн. Крім того, за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) відповідачем єдиного внеску за період з 20.03.2012 р. по 06.12.2012 р., рішенням №32 від 11.01.2013 р. начальника УПФУ в Орджонікідзевському районі була застосована штрафна санкція та нарахована пеня на підставі п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну плату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, це рішення не було оскаржено в адміністративному або судовому порядку, а зазначені суми фінансових санкцій та пені є несплаченими в повному обсязі, а отже вважаються простроченою заборгованістю.
Позивач в судове засідання не з'явився про місце, день та час розгляду справи повідомлений належним чином, у позові вказав про розгляд справи в порядку скороченого провадження (а.с. 28).
Відповідач в судове засідання не з'явився, про день, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, шляхом направлення документів поштою за юридичною адресою відповідача (а.с. 29). Про причину неявки, всупереч ч. 2 ст. 40 КАС України, суд не повідомив, заперечень стосовно позовних вимог не надсилав, заяви про відкладення розгляду справи або про розгляд справи без участі представника відповідача до суду не надходило.
Згідно ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд визнає можливим справу розглянути без участі в судовому засіданні представників сторін на підставі наявних у ній доказів.
Згідно вимог ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 КАС України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які приймають участь у справі, фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно ст. ст. 12, 41 КАС України не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 15144215 станом на 16.11.2012 р. ПАТ "Миропільська паперова фабрика" зареєстроване Романівською районною державною адміністрацією Житомирської області 23.02.2005 року та включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 7-12).
Абзацом тридцять четвертим статті 1 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі по тексту -Закон №1058) визначено, що страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З матеріалів справи вбачається, що ПАТ "Миропільська паперова фабрика" був зареєстрований як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до 04.11.2012 року в управлінні Пенсійного фонду України в Романівському районі Житомирської області, а з 05.11.2012 року вже в управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова за реєстраційним номером 11871.
Судом встановлено, що позивачем було складено акт перевірки своєчасності надання звітності в органах Пенсійного фонду від 24.11.2011 року №2 (а.с 13) та рішенням № 295 від 05.07.2012 року (а.с.14) яким відповідачу нараховано фінансову санкцію в сумі 170,00 гри.
Рішення №295 направлено поштою на адресу відповідача 05.07.2012 та отримане уповноваженою особою 10.07.2012, відповідно до відмітки на копії рішення (а.с.14).
Також за період з 20.03.2012 р. по 06.12.2012 року відповідачем було допущено несвоєчасне перерахування страхових внесків до УПФУ в Орджонікідзевському районі.
11.01.2013 року заступником начальника УПФУ в Орджонікідзевському районі було винесено рішення № 32 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, згідно з яким до відповідача було застосовано штраф в розмірі 8677,30 грн. та нараховано пені у розмірі 19734,00 грн. (а.с. 16).
ПАТ "Миропільська паперова фабрика" не погодившись з винесеним рішенням №32 оскаржило його, але 29.03.2013 року Пенсійним фондом України було прийнято рішення про залишення скарги без розгляду (а.с.19).
Абзацом тридцять четвертим статті 1 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць.
Частиною 12 ст. 20 цього Закону передбачено, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р., № 2464-VI - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 1 ч. 2. ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р., № 2464-VI передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, а згідно п. 4 цієї ж статті - подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
Відповідно до ст. 7 Закону України вищезазначеного Закону єдиний внесок нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Страхувальники зобов'язані формувати та подавати до органів Пенсійного фонду звіт не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом для них є календарний місяць (п. 3.1. Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 р. № 22-2).
Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону № 2464-VI від 08.07.2010 р. платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Відповідно до п. 6 ст. 1, ч. 3 ст. 25 Закону № 2464-VI та п. 6. 2 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року № 21-5 (далі по тексту - Інструкція 21-5) сума єдиного внеску своєчасно не нарахована та/або не сплачена платниками у строки, визначені відповідно до Закону, обчислена органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених законом є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються із нарахуванням пені та штрафів.
Згідно з п. п. 7.2.2 п.7 Інструкції 21-5, розрахунок фінансових санкцій та пені здійснюється на підставі облікових даних картки особового рахунку платника.
Згідно з п. 2 ч. 11. ст. 25 Закону № 2464-VI за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч. 10 ст. 25 Закону).
У ч. 13 ст. 25 Закону № 2464-VI передбачено, що нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Частиною 14 цієї ж статті визначено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Доказів, які б могли свідчити про оскарження рішень № 295 від 05.07.2012 року та №32 від 11.01.2013 року, їх скасування, відкликання або сплаті за ними на час розгляду справи відповідачем не надано.
Частиною 1 ст. 138 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та зважаючи на те, що вимогами заявленого позову є стягнення штрафних (фінансових) санкцій та пені, предметом доказування у даній справі мають бути обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення фінансових санкцій та пені у судовому порядку, встановлення факту його сплати у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту тощо. При цьому, питання правомірності застосування фінансових санкцій та пені не може бути предметом доказування у даній справі, оскільки рішення суб'єкта владних повноважень, якими застосовано фінансові санкції та пеня, не є предметом вказаного позову, а отже суд не має процесуальних повноважень у межах розгляду даної справи здійснювати його правовий аналіз.
Таким чином, враховуючи, що станом на час розгляду справи суми заборгованості в повному обсязі не сплачено, рішення УПФУ в Орджонікідзевському районі щодо застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій не оскаржені, не скасовані, суми фінансових санкцій та пені не сплачено, доказів незаконності цих рішень відповідачем суду не надано, а отже вони є чинними.
Сума боргу відповідача в загальній сумі 28581,30 грн. також підтверджується розрахунком фінансових санкцій та пені по особовому рахунку (а.с. 17) картками особового рахунку платника єдиного внеску ПАТ "Миропільська паперова фабрика" (а.с. 20-25).
У відповідності до норм статей 11, 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 86 КАС України).
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що вимоги стосовно стягнення заборгованості в розмірі 28581,30 грн. обґрунтовані, підтверджуються матеріалами справи, не спростовані відповідачем, а відтак підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Харкова до Публічного акціонерного товариства "Миропільська паперова фабрика" про стягнення заборгованості - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Миропільська паперова фабрика" (вул. Роганська, 159, м. Харків, 61172, р/р 26005105823980 в філії "Західне РУ" АТ "Банк Фінанси та Кредит" м. Львів, МФО 325923; р/р 26003099098001 в АТ "Брокбізнесбанк", МФО 300249; р/р 26008301300293 в ФАКБ "Національний кредит" м. Полонне, МФО 315643, код ЄДРПОУ 05773698) на користь управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова (вул. 2-ї П'ятирічки, 36, м. Харків, 61089, р/р 37196101002032 в ГУДКСУ в Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 22645252) заборгованість зі сплати штрафних санкцій та пені по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 28581.30 грн. (двадцять вісім тисяч п'ятсот вісімдесят одна гривня 30 копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Бадюков Ю.В.